Strona główna Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Lubuskie)

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Lubuskie)

794
0


W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia z dziećmi w województwie:

Skansen Ochla

www.muzeumochla.pl

Miejsce w którym stanął czas. Piękny skansen z dużą ilością zabytkowych obiektów. Na obszarze 13 ha zgromadzono i objęto ochroną ponad 60 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej (wśród nich dwa unikatowe: wieża winiarska z XVIII w. z Budachowa i najstarszy w Polsce drewniany obiekt mieszkalny z Potrzebowa datowany na 1675 rok).

Prezentowane tu są różne typy architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo – lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. Wnętrza zabytkowych obiektów mieszkalnych i gospodarczych prezentują tradycyjną kulturę materialną mieszkającej tu ludności autochtonicznej, jak i powojennych osadników z uwzględnieniem ich regionalnego zróżnicowania i przerwanej ciągłości kulturowej. Znaczną część zbiorów prezentowanych na ekspozycjach stanowią dawne sprzęty rolnicze, meble, tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe. Są to głównie wyroby rękodzielnicze, które świadczą o kunszcie, umiejętnościach, poczuciu piękna i wykorzystaniu środowiska naturalnego dla zaspokojenia potrzeb bytowych i estetycznych mieszkańców wsi. Stanowią one jeden z ważniejszych materialnych wyznaczników dziedzictwa regionalnego. Muzeum posiada w zbiorach bogatą kolekcję współczesnej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej oraz utrzymuje szerokie kontakty z twórcami działającymi w regionie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

bunkry24.pl

Największa istniejąca fortyfikacja w Europie, zbudowana przez państwo niemieckie w czasach po I wojnie światowej i podczas trwania II wojny światowej. W jej skład wchodzi kilkadziesiąt bunkrów żelbetonowych, których system przypomina labirynt. Jednocześnie jest to największe w Europie miejsce zimowania nietoperzy, zimę spędza tu ponad 30 tysięcy tych zwierząt.

1280px-mru7

Część obiektów jest udostępnionych do zwiedzania. Największą atrakcję stanowi kompleks podziemny. Jedna z podziemnych tras turystycznych znajduje się w Pniewie (dawny PGR Kaława). Udostępnione są różne warianty trasy: długi liczący 3 km i krótki o długości 1,5 km, a także warianty na życzenie i liczne trasy naziemne. Ponadto w Pniewie znajduje się skansen sprzętu wojskowego, sala wystawowa, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU, a od lipca 2005 roku działa podziemna drezyna. Inna podziemna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów, zależnie od możliwości zwiedzających, nawet do 5 km.

Zęby Smoka
Zęby Smoka

Dla wygody poruszania się po podziemnych i nieoświetlonych korytarzach dobrze mieć ze sobą dobrą latarkę. W podziemiach panuje stała całoroczna temperatura +10 do +12 °C. Zwiedzanie podziemi odbywa się z przewodnikiem, za opłatą.

Więcej info Wikipedia

Na terenie Rejonu organizowane są Zloty Pojazdów Militarnych.

Pojezierze Lubuskie i Łagowski Park Krajobrazowy

pojezierzelubuskie.mega.pl

Położone na północ od Zielonej Góry Pojezierze Lubuskie to kraina łagodnych morenowych wzgórz, bukowych lasów i czystych jezior. Rejon ten stwarza duże możliwość do uprawiania aktywnego rodzinnego wypoczynku, w kajaku, w żaglówce lub na rowerze. Na terenie parku i w jego okolicach wyznakowano liczne szlaki turystyczne – piesze i rowerowe, a także ścieżki przyrodniczo-edukacyjne.

Safari-Zoo w Świerkocinie

www.zoo-safari.com.pl

Jedyny w Polsce ogród zoologiczny dla zmotoryzowanych obejmuje ponad 20 ha powierzchni, na której przebywa około 600 zwierząt reprezentujących 35 gatunków ssaków i 7 gatunków ptaków. Przez Zoo przejeżdża się samochodem, a dzikie zwierzęta – antylopy, wielbłądy, bawoły, zebry i strusie można zobaczyć z bardzo bliska. Oprócz tego poza terenem safari znajduje się „tradycyjne” ZOO, gdzie podziwiać można zwierzęta drapieżne, ptaki i gady oraz Park Rozrywki.

Szlak Solny po Nowej Soli

www.muzeum-nowasol.pl

Trasa turystyczna przygotowana przez Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Zabawa polega na poszukiwaniu w czasie wędrówki ukrytych liter. Na zakończenie trasy można się wpisać do księgi pamiątkowej.

Planetarium Wenus

planetariumwenus.pl

W samym centrum Zielonej Góry goście odwiedzający stolicę Regionu Lubuskiego odnajdą charakterystyczny i nietypowy budynek, którego zwieńczeniem jest srebrzyście połyskująca kopuła… Kiedyś kino Wenus, dzisiaj – Planetarium, umiejscowione niemal w samym centrum Zielonej Góry, jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły, której masa to prawie 3 tony, średnica wynosi 10 metrów, a pod nią znajdują się 93 wygodne fotele.