Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Małopolskie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Kraków

Wycieczka po Starym Mieście i po Wawelu

www.wawel.krakow.pl

Można się wybrać nie tylko z dziećmi w wieku szkolnym ale również przedszkolakami, tylko trzeba dzieci do tego odpowiednio wcześnie przygotować, np. opowiadając im legendy. Na pewno odwiedzić trzeba ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego stojącego przez Smoczą Jamą.

Wawel_Kraków

Z całą pewnością wszystkie dzieci można zabrać na wiele tradycyjnych krakowskich uroczystości – takich jak Lajkonik (czwartek po Bożym Ciele), odpust Emaus na Zwierzyńcu (poniedziałek wielkanocny) czy Rękawka pod Kopcem Krakusa (wtorek po Wielkiej Nocy).

Muzeum Lotnictwa w Krakowie-Czyżynach

www.muzeumlotnictwa.pl

Muzeum-Lotnictwa-w-Krakowie-Czyżynach

Kilkadziesiąt zabytkowych samolotów prezentowanych na płycie lotniska i w hangarach.

Muzeum Archeologiczne

www.ma.krakow.pl

Muzeum-Archeologiczne-Krakow

Oprócz stałych wystaw organizacja ciekawych “Pikników Archeologicznych” przeznaczonych dla całych rodzin – co roku w połowie czerwca na terenie ośrodka magazynowo-studyjnego w Branicach koło Nowej Huty.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – trasa turystyczna w podziemiach Rynku

www.mhk.pl

Muzeum-Historyczne-Miasta-Krakowa

Jedna z pierwszych w Polsce prawdziwa multimedialna ekspozycja pozwala zapoznać się z prehistorią i historią Krakowa. Wystawa pod tytułem “Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” ma formę podróży w czasie. Eksponaty można nie tylko oglądać ale i dotykać. Ekspozycję zabytków materialnych uzupełniają filmy, ekrany dotykowe, pokazy multimedialne i projekcje w 3D.

Okolice Kopca Kościuszki i Lasek Wolski

Lasek-wolski-krakow

To najładniejsze tereny spacerowe Krakowa. W Lasku Wolskim można odwiedzić Ogród Zoologicznywww.zoo-krakow.pl. W Ogrodzie Zoologicznym zamieszkuje około 2000 zwierząt reprezentujących ok. 300 gatunków. Specjalnie dla dzieci przygotowano mini-zoo, gdzie można pogłaskać i nakarmić przygotowaną specjalnie paszą kucyki, króliczki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, kózki karłowate, osiołki i lamy.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

www.ogroddoswiadczen.pl

Ogród-Doświadczeń-im

Czyli “Krakowski Ogród Doświadczeń” przy Alei Pokoju 68, na terenie Parku Lotników Polskich. Park edukacyjny dla wszystkich, którzy zainteresowani są “jak i dlaczego to działa”. Zawiera około 60 instalacji na których sprawdzić można działanie podstawowych praw fizyki. Są tam między innymi różnego typu karuzele, na których sprawdzić można działanie siły odśrodkowej, żyroskopy, zegary, lustra, pryzmaty, model Układu Słonecznego i wiele, wiele innych.

Okolice Krakowa

Kopalnia Soli w Wieliczce

www.kopalnia.pl

kopalnia-soli-w-wieliczce

Jeden z najcenniejszych na świecie zabytków przemysłu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tradycyjnego zwiedzania specjalne imprezy dla rodzin “Rodzinne Odkrywanie Solilandii”.

Kopalnia soli w Bochni

www.kopalniasoli.pl

Kopalnia-Soli-w-Bochni

Trasa zwiedzania prowadzi przez dawne wyrobiska, na koniec długą podziemną zjeżdżalnią. Na zakończenie trasy każda grupa ma do dyspozycji 3-godzinny rekreacyjny pobyt w olbrzymiej komorze Ważyn. Organizowane są pobyty sanatoryjne.

W Bochni w pobliżu kopalni znajduje się Park Archeologiczny – rekonstrukcja średniowiecznej Osady Oraczy, zaś za miastem Centrum Aktywnego Wypoczynku Borekwww.centrumborek.pl.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jaskinia Nietoperzowa

www.nietoperzowa.ojcow.pl

Na stropie jaskini można zobaczyć nietoperze skulone w skalnych załomach.

Ojcowski Park Narodowy

www.ojcowskiparknarodowy.pl

Ojcowski-Park-Narodowy

Najmniejszy polski park narodowy obejmuje 15-kilometrowy odcinek doliny Prądnika i boczną Dolinę Sąspowską. Jest w nim blisko 400 jaskiń, głębokie na 100 m wąwozy, wywierzyska krasowe i fantastyczne formy skalne. Nad drogę w kierunku Ojcowa wznosi się 20-metrowej wysokości Maczuga Herkulesa, z którą związanych jest wiele legend.

Jaskinia Wierzchowska Górna, położona w górnej części doliny Kluczwody w pobliżu wsi Wierzchowie

www.gacek.pl

Jaskinia-Wierzchowska-Górna

Rekonstrukcje zwierząt z epoki lodowcowej, wystawa poświęcono człowiekowi jaskiniowemu. W jaskini można dla dziecka zamówić organizację imprezy na której z dziećmi może się spotkać człowiek neolityczny – Neolitos, lub wróżka Kalcytia.

Grota Łokietka

www.grotalokietka.pl

Grota-Łokietka

Położona jest w szczytowej partii Góry Chełmowej nad Doliną Prądnika

Jaskinia Ciemna

www.ciemna.ojcow.pl

Jaskinia_Ciemna

Położona 85 m nad doliną Prądnika. U wejścia znajduje się scenka figuralna przedstawiająca rodzinę neonandertalską. Jaskinie nie ma oświetlenia elektrycznego, zwiedza się ją ze świeczką.

Pustynia Błędowska

Pustynia-Błędowska

To największy w Polsce, a także w całej środkowej Europie obszar lotnych piasków polodowcowych. Przez pustynię prowadzi żółty szlak turystyczny. Najładniejsza panorama całej Pustyni Błędowskiej roztacza się z punktu widokowego na Kluczewskiej Górze, na skraju lasu koło wsi Klucze.

Beskidy i Gorce

EnergyLandia w Zatorze

To największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Park podzielony jest na strefy:

Bajkolandia – kraina dziecięcych pragnień, wkraczające do niej maluchy znajdują się nagle w świecie swoich marzeń, spotykają się z postaciami ulubionych bajek. Dzieci przenoszą się w świat ukochanych kreskówek i filmów, niczym bohaterowie najpiękniejszych przygód mogą zostać kierowcami, pilotami, strażakami, księżniczkami, krasnalami lub niesfornymi zwierzątkami.

Karuzele, mini coastery, autka i samolociki tworzące urozmaiconą strefę dla najmłodszych są niezwykle bezpieczne i przyjazne, jak i zaplecze oraz otoczenie, w którym rodziny z niemowlętami znajdą zaciszne, czyste miejsca dla pielęgnacji dzieci.

Strefa familijna – proponuje atrakcje dla całych rodzin, lecz na części z nich obowiązuje ograniczenie wzrostu – min. 140 cm. W tym sektorze dostępnych jest kilka Roller Coasterów i tutaj na własnej skórze można doświadczyć adrenaliny i emocji, lecz w rozsądnej dawce…choć jak twierdzi część Gości – niektóre potrafią zaskoczyć. Rodzinnie można spędzić czas na wodnych spływach, kolejce widokowej czy też ścigając się na torze Formuła Autodrom.

Strefa ekstremalna – to fenomenalna rozrywka dla wszystkich, którzy chcą zmierzyć się ze strachem, dostarczająca maksimum adrenaliny, potężną dawkę radości i zabawy na najwyższych obrotach. Strefa ta cieszy się dużą popularnością – ze względu na jej absolutną bezkonkurencyjność na tle tego typu atrakcji w promieniu setek kilometrów.  W ofercie tej strefy dostępne jest kilkanaście naprawdę ekstremalnych urządzeń takich jak najszybsze i największe Roller Coastery, ogromne wahadło Azec Swing, czy potężne 40 metrowe ramię Space Boostera,  których prędkość dochodzi do 100 km/h, a przeciążenia sięgają aż 5g!

Water Park – strefa uruchomiona latem 2016 roku – naśladuje tropikalną wyspę, z mnóstwem atrakcji, zakątków, wodnych zabaw. W tej strefie można zażyć słońca lub odpocząć w cieniu parasola, swobodnie zrelaksować się wraz z podopiecznymi pod okiem czuwających nad bezpieczeństwem ratowników. To przepiękne miejsce, wyróżniające się przejrzystością wody oraz mnóstwem atrakcyjnych niespodzianek tematycznie i aranżacyjnie związanych z estetyką egzotycznych wysp.

Dodatkowo 20 gier i zabaw interaktywnych, 4 sceny widowiskowe (dwa teatry i dwa amfiteatry), nowoczesne kino 7D a dla wszystkich lubiących gadżety i pamiątki kilka dedykowanych sklepów.

Energylandia to nie tylko park rozrywki, lecz także miejsce, w którym odbywa się wiele warsztatów edukacyjnych i artystycznych, pokazów pirotechnicznych oraz innych niesamowitych atrakcji. Wszystkie wydarzenia są perfekcyjnie zorganizowane – dzieci mogą zobaczyć, jak wygląda laboratorium szalonego naukowca, dowiedzieć się, czym jest mapping 3D, lub zobaczyć ciekawe musicale. Pokazy odbywają się cały dzień i są dostępne dla wszystkich, nie ma więc konieczności wcześniejszego rezerwowania miejsc. (info ze strony www)

Park Dinozaurów w Zatorze

www.dinozatorland.pl

Park-Dinozaurów-w-Zatorze

Ponad 100 modeli dinozaurów i liczne inne atrakcje.

Park Miniatur w Inwałdzie

www.parkminiatur.com

Park-Miniatur-w-Inwałdzie

Zawiera modele cudów architektonicznych z całego świata, m.in.: Akropol, Coloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Sfinks. Miniatury są zbudowane w skali 1:25. Oprócz tego jest tu “zielony labirynt” a nad nim pomost widokowy, skąd rodzice mogą obserwować bawiące się dzieci.

Zaraz obok znajduje się..

Park Dinozaurów i rozrywki “Dinolandia”

Park-Dinozaurów-i-rozrywki-Dinolandia

Jest w nim ponad 50 modeli dinozaurów i inne atrakcje, np. sztuczna jaskinia.

Skansen Kolejowy w Chabówce

www.skansen.hg.pl

Skansen-Kolejowy-w-Chabówce

Na terenie parowozowni założonej pod koniec XIX wieku. Parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności. Skansen powstał w latach 1991-1993. Ekspozycja zwiera Około 30 lokomotyw parowych, w tym 5 w pełni sprawnych oraz lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony, tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne, drezyny.

Rodzinny Park Rozrywki “Rabkoland”

www.rabkoland.pl

Rodzinny-Park-Rozrywki-Rabkoland

Liczne urządzenia rozrywkowe, jedyne na świecie “Muzeum Orderu Uśmiechu”.

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

Muzeum-Zabawek-w-Krynicy-Zdroju

www.muzeum-zabawek.pl, oraz “Rajskie Ślizgawki” na Górze Parkowej – trzy zjeżdżalnie – fala, spirala i kamikadze; obok zjeżdżalnia pontonowa oraz wyciąg taśmowy dla dzieci.

Spływ Popradem na niezatapialnych plastikowych tratwach z Piwnicznej do Rytra

Spływ-Popradem

Początek na przystani w Piwnicznej poniżej wiszącego mostu, koniec na przystani w Rytrze koło pola kempingowego w pobliżu ruin zamku, długość trasy 10 km.

Pieniny

Spływ przełomem Dunajca

www.flisacy.com.pl

splyw-dunajcem

Zaczyna się na przystani w Sromowcach Wyżnych-Kątach, płynąc mija się Sromowce Niżne, położony na prawym słowackim brzegu Czerwony Klasztor, a następnie wpływa w przełomowy wąski wąwóz o stromych stokach pod Sokolicą.

Krzesełkowa kolej linowa na szczyt Palenicy

www.pkl.pl

Palenica_kolejka

Zjeżdżalnia grawitacyjna pod szczytem Palenicy. Skatepark dla dzieci przy dolnej stacji kolejki.

Rejsy gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim

www.rejs.net.pl

Rejsy-gondolami-po-Jeziorze-Czorsztyńskim

Wycieczki w góry

Niewielkie i stosunkowo niewysokie, ale strome Pieniny na pewno bardzo się dzieciom spodobają. Szlaki turystyczne są bardzo urozmaicone i na każdym kroku spotkać można wiele ciekawostek, więc się szybko nie nudzą. Najciekawsze wycieczki jakie warto polecić dla starszych dzieci to wejście na Trzy Korony oraz na Sokolicę. Najwięcej informacji o Pieninach można znaleźć na stronie Pienińskiego Parku Narodowegowww.pieninypn.pl. Warto odwiedzić również Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku. Okolice Szczawnicy są również doskonałym punktem wypadowym dla rodzinnych wycieczek rowerowych. Na terenie uzdrowiska można wypożyczyć rowery razem z fotelikami dla dzieci.

Tatry i Podhale

Czy warto wybrać się z rodziną w Tatry? Oczywiście, choć niekoniecznie trzeba od razu porywać się na najwyższe szczyty. Dzieci bardzo lubią urozmaicone wycieczki, kochają wspinać się po skałach, więc tatrzańskie wyprawy na pewno będą się im podobały. Na początek nawet z kilkuletnim maluchem można się wybrać na spacer do dolinek reglowych – Za Bramką, Ku Dziurze lub Strążyskiej. Starsze dziecko warto zabrać na wycieczkę Ścieżką nad Reglami, do Doliny Kościeliskiej i Wąwozu Kraków, na Kopieniec, czy do Doliny Chochołowskiej, urozmaicając drogę przejażdżką rowerem. Dzieci w wieku szkolnym na pewno zainteresowane będą jaskiniami.

Gubałówka

Gubałówka

To jeden z “żelaznych” punktów programu pobytu w Zakopanem. Na górze działa letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, a zimą – wyciągi narciarskie. Z grzbietu rozciąga się fantastyczny widok na Tatry i na Beskidy (dokładną obserwację umożliwiają lunety). Przy drodze w kierunku Butorowego Wierchu otwarto kilka lat temu park linowy Trollandia. Największą atrakcją parku jest “skok w pajęczą sieć”.

Terma Bukowina

www.termabukowina.pl

Terma-Bukowina

Zespół basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, to kilkanaście krytych oraz otwartych basenów z wodą termalną, kilka zjeżdżalni.

Termy Szaflary

www.termyszaflary.com

Termy-Szaflary

Termy w Białce Tatrzańskiej

www.termabania.pl

Termy-w-Białce-Tatrzańskiej

Zespół basenów termalnych w Szaflarach

Tatry Słowackie

tatry-wysokie--slowacja

Z dzieckiem warto wybrać się również w Tatry Słowackie – nawet dla rodziców z niemowlęciem w wózku znajdzie się kilka ciekawych tras, gdzie asfaltową, ale z ograniczonym ruchem samochodowym drogą dojechać można wózkiem w stosunkowo wysoko położone doliny – np. do Doliny Wielickiej, Doliny Żarskiej lub do Doliny Rohackiej. A u podnóża Tatr czekają liczne i bardzo atrakcyjne aquaparki – w Popradzie, “Tatralandia” w Liptowskim Mikulaszu, w Beszeniowej oraz w Orawicach.

AquaPark Zakopane

www.aquapark.zakopane.pl

aquapark-zakopane

Dwa duże baseny pływackie, zewnętrzny basen geotermalnym, zjeżdżalnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie