Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Mazowieckie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Warszawa

Miejski Ogród Zoologiczny

www.zoo.waw.pl

zoo-warszawa

Warszawskie Zoo mieści się w 40 ha parku, zamieszkuje w nim ponad 3000 zwierząt reprezentujących ponad 500 gatunków. Wśród zieleni rozrzuconych jest 10 pawilonów pozwalających prezentować zwierzęta również w okresie zimowym. Zoo prowadzi lekcje, wykłady i prelekcje dla dzieci.

Muzeum Techniki

mtip.pl

muzeum-techniki

W przestronnych salach muzeum prezentowane są najróżniejsze, często bardzo ciekawe urządzenia techniczne zgrupowane w 14 stałych wystaw tematycznych – od górnictwa i hutnictwa po astronautykę. Oprócz tego stale prezentowanych jest kilka wystaw czasowych. Muzeum organizuje spotkania, lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci młodzieży od przedszkola do liceum. Oddziałem Muzeum Techniki jest mieszczące się przy ulicy Filtrowej 62 Muzeum Motoryzacji. gdzie wystawione są pojazdy produkcji polskiej, wyprodukowane od początku aż po schyłek XX w.

Centrum Nauki “Kopernik”

www.kopernik.org.pl

centrum-nauki-kopernik_warszawa

Największe i najsłynniejsze w Polsce multimedialne centrum edukacyjne. W centrum prezentowanych jest 8 stałych wystaw tematycznych – “Świat w ruchu”, “Człowiek i środowisko”, “Strefa światła”, “Korzenie cywilizacji”, “Teatr robotyczny”, położony na zewnątrz “Park odkrywców” oraz przeznaczona specjalnie dla najmłodszych dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat, rozbudzająca ich wyobraźnię i ciekawość wystawa “Bzzz!”. Dla młodzieży powyżej 14 lat i dla dorosłych przeznaczona jest “Generacja”, czekające tutaj eksperymenty pozwalają zgłębić tajniki ludzkiej psychiki. Centrum “Kopernik” organizuje “Pikniki naukowe”, liczne warsztaty popularnonaukowe, wykłady, dni otwartych laboratoriów i liczne inne imprezy.

Muzeum Powstania Warszawskiego

www.1944.pl

Muzeum_Powstania_Warszawskiego

W muzeum organizowane są liczne spotkania dla rodzin z dziećmi w wieku już od 5 lat, w kilku grupach wiekowych. Spotkania z najmłodszymi poświęcone są Warszawie i obejmują spacer po mieście. Starsze dzieci w wieku szkolnym mają możliwość poznania historii poprzez spotkania poświęcone udziałowi ich rówieśników w Powstaniu Warszawskim.

Muzeum Etnograficzne

www.ethnomuseum.pl

Muzeum-Etnograficzne-w-Warszawie

Zbiory prezentowane w muzeum pochodzą z krajów całego świata. Przygotowywane są liczne wystawy czasowe. Specjalnie dla dzieci organizowane są popołudniowe spotkania, zajęcia i warsztaty, na których każdy może namalować obrazek na szkle, ulepić garnuszek czy wykonać wycinankę. Co miesiąc w sobotę organizowane są “Rodzinne spotkania z tradycją” dla całych rodzin, zaś w niedzielne popołudnia “Etnoniedziele” – warsztaty artystyczne, w których również mogą uczestniczyć całe rodziny.

Muzeum Ewolucji

www.muzewol.pan.pl

Muzeum_Ewolucji_PAN

Główną część ekspozycji paleontologicznej muzeum stanowią szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w latach 60. i 70. XX w. przez polsko-mongolskie ekspedycje paleontologiczne. Znajdują się tam również rekonstrukcje niektórych dinozaurów, jak również innych kopalnych zwierząt. Kilka sal poświęconych zostało ewolucji człowieka, znajduje się tam artystyczna rekonstrukcja słynnego australopiteka “Lucy”. Muzeum organizuje liczne zajęcia edukacyjne i edukacyjno-artystyczne dla dzieci w różnym wieku, a nawet urodziny dla dzieci.

forward-right-arrow-button

Warszawskie parki i ogrody, takie jak Ogród Saski, Park Ujazdowski czy Łazienki Królewskie są ulubionym miejscem rodzinnych spacerów Warszawiaków. Ale można też, nawet blisko centrum pospacerować nad Wisłę, pomiędzy starorzecza, olsy i zalewowe łąki i tam obserwować ptaki.

forward-right-arrow-button

Z Warszawy warto wybrać się na wycieczkę po Wiśle statkiem Żeglugi Wiślanej www.zeglugawislana.pl. Organizowane są regularne tygodniowe rejsy do Sandomierza i do Torunia. W samej Warszawie można się wybrać na krótki rejs spacerowy tramwajem wodnym po Wiśle, lub na nieco dłuższy 4-godzinny spacer do Wilanowa. Statki odpływają przez całe lato spod Pomnika Syrenki. Rozkład rejsów jest na stronie www.tramwajwodny.waw.pl.

Okolice Warszawy

Park Linowy “Małpi Gaj” w Zalesiu Górnym

www.malpigaj.com.pl

malpigaj-zalesie

Trasy dla dzieci, imprezy urodzinowe.

Zamek w Czersku

www.zamekczersk.pl

zamek-w-czersku

Jest to położona najbliżej Warszawy średniowieczna warownia, z wieży roztacza się piękny widok na okolicę. Na zamku organizowane są liczne imprezy, np. turnieje rycerskie.

Polecamy: Najsłynniejsze zamki w Polsce

Park Kultury w Powsinie

www.parkpowsin.pl

powsin_park_kultury

Leśny park z licznymi spacerowymi ścieżkami, placami zabaw, letnim basenem i boiskami sportowymi. W amfiteatrze często odbywają się ciekawe imprezy.

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

www.ogrod-powsin.pl

Ogród-Botaniczny-PAN-w-Powsinie

To miejsce powinni koniecznie odwiedzić rodzice z dziećmi zainteresowanymi przyrodą! W pięknym ogrodzie, na terytorium ponad 40 ha zgromadzono ponad 8000 gatunków i odmian roślin. W różnych częściach ogrodu nasadzone są rośliny egzotyczne i polskie. Krajowa roślinność górska prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. W rozarium kwitnie prawie 600 odmian róż. Ogród pełni nie tylko funkcje badawcze, ale jest udostępniony zwiedzającym. Pracownicy ogrodu prowadzą z dziećmi od przedszkoli aż do młodzieży licealnej zajęcia edukacyjne.

Leśne ZOO w Cyganówce koło Wilgi

W malowniczej okolicy, w pobliżu leśniczówki zobaczyć można sarny, jelenie, dziki, koniki polskie i kury. Zwierzęta podchodzą do samego ogrodzenia, nie boją się ludzi, a sarny, jelenie i koniki polskie można poczęstować zieloną trawą.

Mazowsze

Park Edukacji i Rozrywki “Farma Iluzji”

farmailuzji.pl

Farma Iluzji to wyjątkowa kompozycja atrakcji dla dzieci i dorosłych z nutą edukacji podaną w bardzo przyjaznej formie.  Jest to także miejsce do aktywnej zabawy, wypoczynku, a nawet swobodnego piknikowania (grille i ogniska).

Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” wybudowany został we wsi Mościska, koło Woli Życkiej, na przepięknej, kilkuhektarowej działce o urozmaiconej rzeźbie terenu, otoczonej z trzech stron gęstymi lasami. O jego lokalizacji zadecydowało kilka względów. Po pierwsze wieś ta znajduje się w podobnej odległości od Warszawy, Lublina, Radomia oraz Mińska Mazowieckiego. Po drugie – teren jest naprawdę… ładny i wyjątkowy.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

mkw.e-sochaczew.pl

Zabytkowym pociągiem wąskotorowym można przejechać z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej. Przejazdy cieszą się bardzo dużym powodzeniem, warto więc zarezerwować bilet wcześniej. Oprócz przejazdu “ciuchcią” warto również zwiedzić muzeum posiadające największy w Europie zbiór zabytkowego taboru wąskotorowego.

Twierdza Modlin

www.twierdzamodlin.pl

Twierdza-Modlin

Unikalny zabytek fortyfikacyjny położony 35 km od stolicy. Twierdzę można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie, ale wtedy należy zaopatrzyć się w mapę. Dla dzieci i młodzieży przygotowano specjalne atrakcje i programy zwiedzania np. “Poszukiwacze skarbów” – program przygodowy dla najmłodszych. W twierdzy odbywają się liczne imprezy, np. zloty militarne.

Puszcza Kampinoska i Kampinoski Park Narodowy

www.kampinoski-pn.gov.pl

Kampinoski_Park_Narodowy

Położony nieopodal Warszawy rozległy kompleks leśny może być miejscem interesujących rodzinnych wycieczek pieszych lub rowerowych. Do dyspozycji turystów jest aż około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych. Znakowane szlaki rowerowe mają łączną długość około 200 km. Na wyznaczonych trasach dozwolona jest także turystyka konna. Dla potrzeb turystów zbudowano leśne parkingi i wiaty.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

www.zoo.plock.pl

W Zoo przebywa ponad 2800 zwierząt reprezentujących ponad 290 gatunków. Dla dzieci szkolnych i przedszkolnych organizowane są specjalne programy zwiedzania.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

www.mwmskansen.pl

Muzeum-Wsi-Mazowieckiej-w-Sierpcu

Mazowiecki skansen tętni życiem przez cały rok. Organizowanych jest tu wiele imprez przybliżających tradycyjne święta, zwyczaje i obrzędy – jak np. Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dożynki. Przez całe lato, w każdą niedzielę we wnętrzach domów zobaczyć można jak funkcjonowały tradycyjne warsztaty – wikliniarski, kowalski czy tkacki i inne. Dla dzieci i młodzieży organizowanych jest wiele konkursów, przede wszystkim plastycznych. Od maja 2011 r. na terenie skansenu funkcjonuje ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w parku dworskim.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie