Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Pomorskie)

-

Popularne powiedzonko mówi, że “z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu“, ale mimo tego z wszelkich sondaży wynika, że zarówno młodzi, jak i starsi ludzie za najważniejsze w swoim życiu uważają udane życie rodzinne. Ci zaś, którzy posiadają jakąś pasję zaraz po szczęściu rodzinnym, na drugim miejscu wymieniają zazwyczaj możliwość jej uprawiania. Dlaczego więc nie połączyć jednego z drugim i nie uprawiać swoich pasji wraz z rodziną?

wakacje-z-dziecmi

Często zdarza się tak, że młodzi ludzie – uczniowie lub studenci poznają się na imprezach turystycznych, zawiązuje się nić sympatii, zaczynają uprawiać ulubiony rodzaj turystyki wspólnie, aż w końcu znajomość kończy się przed “ołtarzem”. Ale kiedy pojawiają się dzieci, wtedy często zaczyna brakować czasu na wspólny aktywny wypoczynek. A przecież może być całkiem inaczej – wspólne zainteresowania stanowią wyjątkową wartość, którą warto rozwijać i która stanowi w rodzinie dodatkowe spoiwo, coś co sprawia, że nasza rodzina jest wyjątkowa.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Ci wszyscy, którzy uprawiali turystykę w gronie rodzinnym, wiedzą jak przyjemnie jest przekazywać zamiłowania i wiedzę swoim dzieciom, jak bardzo dzieci chłoną wiedzę w trakcie wspólnych eskapad i jeżeli są do wycieczek odpowiednio przygotowane, a program jest dla nich odpowiedni – zupełnie się nie nudzą.

wakacje-z-dziecmi-2

Poniżej znajdziecie kompletny przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce, w które warto wybrać się z pociechami. Wszystko podzielone będzie na części wg województw.

Trójmiasto i okolice

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku

www.cmm.pl

Centralne-Muzeum-Morskie-w-Gdańsku

Muzeum składa się z wielu oddziałów, z których dla dzieci najciekawszy będzie zapewne statek-muzeum „Dar Pomorza” przycumowany w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim w pobliżu ORP „Błyskawica”. Na pokładzie statku zwiedzać można maszynownię, pomieszczenia załogi, prezentowana jest także ekspozycja dotycząca historii statku. Inne ciekawe oddziały Muzeum Morskiego to „Muzeum Wisły” w Tczewie, „Muzeum Rybołówstwa” na Helu i Muzeum Historyczne w Żurawiu Gdańskim.

Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” w Gdyni

www.muzeummw.pl

ORP-Błyskawica-w-Gdyni

Znany i bardzo zasłużony okręt wojenny stanowi część Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na jego pokładzie zobaczyć można wystawę poświęconą budownictwu okrętowemu a także warunkom życia i służby na morzu. Oprócz okrętu w skład ekspozycji muzeum wchodzi plenerowa wystawa broni i uzbrojenia morskiego w Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego.

Miejski Ogród Zoologiczny “Wybrzeża” w Gdańsku-Oliwie

www.zoo.gd.pl

Miejski-Ogród-Zoologiczny-Wybrzeża-w-Gdańsku-Oliwie

Na rozległym obszarze około 130 ha zamieszkuje ponad 1000 zwierząt reprezentujących ponad 200 gatunków. Dla najmłodszych dzieci przygotowano „Małe Zoo” ze zwierzętami, które można pogłaskać i nakarmić. Po ogrodzie można odbyć przejażdżkę „kolejką retro” lub konno, na kucyku lub niewielkim spokojnym koniku. Dla spragnionych mocnych wrażeń jest park linowy „Małpi Jar”, w którym jest między innymi specjalna trasa dla małych dzieci.

Akwarium Gdyńskie Morski Instytut Rybacki w Gdyni

www.akwarium.gdynia.pl

Akwarium-Gdyńskie-Morski-Instytut-Rybacki-w-Gdyni

W położonym w centrum Gdyni „Akwarium” można zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Placówka jest specjalnie przyjazna rodzinom z małymi dziećmi, można wypożyczyć wózek do przewozu dziecka po całej ekspozycji, w toalecie do dyspozycji są przewijaki dla niemowląt, a w barze – wysokie krzesełka do karmienia dzieci. Oprócz akwariów na terenie placówki znajduje się Muzeum Oceanograficzne w którym eksponowane są wystawy o tematyce morskiej. Dla dzieci i młodzieży prowadzone są prezentacje oraz zajęcia laboratoryjne.

Żegluga Bałtycka

www.zegluga.pl

Dla zainteresowanych morską przejażdżką w sezonie letnim uruchomione są liczne rejsy spacerowe po Zatoce Gdańskiej, Zalewie Wiślanym, rejsy z Gdańska lub Gdyni na Hel i z powrotem.

Żuławska Kolej Dojazdowa

kolejzulawska.pl

Żuławska-Kolej-Dojazdowa

Pociągi wąskotorowe kursują w okresie wakacji codziennie, na trasie Nowy Dwór Gdański – Cyganek – Tujsk – Rybina – Popowo – Stegna. W Stegnie następuje rozwidlenie na dwie linie. Jedna z nich prowadzi aż do ujścia Wisły (stacja Mikoszewo Ujście Wisły), a druga – w przeciwnym kierunku – do Sztutowa. W soboty niektóre składy ciągnięte są przez parowóz.

Zamek w Malborku

www.zamek.malbork.pl

Panorama_of_Malbork_Castle,_wakacyjnyklimat-pl

Stolica państwa krzyżackiego i główna siedziba wielkiego komtura stanowi jeden z najlepiej zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Budowla wręcz przytłacza swoim ogromem. Wspaniałe komnaty, sekretne przejścia stwarzają możliwość snucia niezwykłych opowieści. W maju odbywa się tu Bałtycki Festiwal Nauki, w lipcu widowiskowa inscenizacja oblężenia Malborka. Niezapomnianym przeżyciem może być również nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem.

Centrum Hewelianum w Gdańsku

www.hewelianum.pl

Centrum-Hewelianum-w-Gdańsku

Na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku powstało centrum edukacyjne przeznaczone dla wszystkich ciekawych świata i otaczających nas zjawisk fizycznych. Na terenie centrum zorganizowane są dwie wystawy stałe – interaktywna – “Energia, Niebo i Słońce” i historyczna – “Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, a także organizowane są wystawy czasowe. Dla dzieci i młodzieży od przedszkolaków do uczniów liceum organizowane warsztaty i pokazy naukowe.

Wybrzeże Bałtyku

Słowiński Park Narodowy

www.slowinskipn.pl

Słowiński-Park-Narodowy

Położony na środkowym wybrzeżu park narodowy obejmuje teren niezwykłych piaszczystych wydm położonych pomiędzy wybrzeżem Bałtyku a jeziorami Gardno i Łebsko. Park udostępniony jest licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, zbudowano również liczne altany dla turystów, punkty widokowe, informacje o przyrodzie parku udostępnione są na ścieżkach przyrodniczych. Po jeziorze Łebsko kursują statki spacerowe.

Fokarium na Helu

www.fokarium.com

Fokarium-na-Helu

Nie jest to park rozrywki a część ośrodka naukowego, który zajmuje się odtworzeniem i ochroną kolonii fok szarych, niegdyś zwierząt bardzo popularnych na Bałtyku, dziś niemal zupełnie wytępionych. W kilku basenach zobaczyć można bawiące się foki, które chore lub osłabione zostały znalezione na wybrzeżu, a które są w fokarium leczone, odkarmiane, a następnie wypuszczane na wolność. Na terenie fokarium znajduje się również ekspozycja pod tytułem “Ssaki naszego morza” oraz wypożyczalnia rowerów. Dzieciom najbardziej spodobają się odwiedziny fokarium w porze karmienia zwierząt, a więc przed południem.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

www.muzeumkluki.pl

Kluki_-_skansen

Skansen położony jest w miejscu dawnej wsi słowińskiej, na brzegu jeziora Łebsko. Organizowane są liczne imprezy folklorystyczne i festyny dla całych rodzin.

Latarnia Morska na Rozewiu

www.rozewie.wla.com.pl

Latarnia_morska_Rozewie

Przylądek Rozewie to najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. Słynie przede wszystkim z latarni morskiej, która istniała w tym miejscu już od XVII w. Latarnię można zwiedzać, na szczycie wysokiej na ponad 32 m wieży znajduje się układ optyczny złożony z zespołu żarówek i luster. W położonej nieopodal nieczynnej od roku 1919 tak zwanej “Nowej Latarni” znajduje się Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Latarnie morskie w Stilo, w Czołpinie i w Ustce.

Kaszuby

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

muzeumziemikoscierskiej.com.pl

Muzeum-Kolejnictwa-w-Kościerzynie

W skansenie kolejowym, który jest oddziałem Muzeum Ziemi Kościerzyńskiej znajduje się usytuowana na wolnym powietrzu ekspozycja wagonów i urządzeń towarowych, stare lokomotywy oraz hala na cztery parowozy. W centrum miasteczka przy ul. Długiej 31 mieści się Muzeum Akordeonu.

Skansen w Wdzydzach Kiszewskich

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Skansen-w-Wdzydzach-Kiszewskich

Pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu zawiera ok. 40 obiektów drewnianej architektury ludowej z terenu Kaszub takich jak zagrody chłopskie, dworki, wiatraki, kościół, kuźnia i karczma, czy wiejska szkoła w której można nawet zorganizować lekcję. Na terenie skansenu organizowane są majówki, Dzień Dziecka, jarmarki i inne ciekawe widowiska i spotkania

Skansen Budownictwa Drewnianego w Szymbarku

www.cepr.pl

Skansen-Budownictwa-Drewnianego-w-Szymbarku

Miejsce to znane jest w całej Polsce z “Domu na opak” czyli drewnianej chałupy postawionej na dachu. Nie jest to jednak jedyna osobliwość związana z tym muzeum. Zobaczyć można również „najdłuższą deskę na świecie”, pochodzący z okresu II Wojny Światowej bunkier tajnej organizacji „Gryf Pomorski”, a także stare narzędzia i urządzenia, jak np. fotel dentystyczny sprzed 150 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie