Popularne powiedzonko mówi, że “z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu“, ale mimo tego z wszelkich sondaży wynika, że zarówno młodzi, jak i starsi ludzie za najważniejsze w swoim życiu uważają udane życie rodzinne. Ci zaś, którzy posiadają jakąś pasję zaraz po szczęściu rodzinnym, na drugim miejscu wymieniają zazwyczaj możliwość jej uprawiania. Dlaczego więc nie połączyć jednego z drugim i nie uprawiać swoich pasji wraz z rodziną?

wakacje-z-dziecmi

Często zdarza się tak, że młodzi ludzie – uczniowie lub studenci poznają się na imprezach turystycznych, zawiązuje się nić sympatii, zaczynają uprawiać ulubiony rodzaj turystyki wspólnie, aż w końcu znajomość kończy się przed “ołtarzem”. Ale kiedy pojawiają się dzieci, wtedy często zaczyna brakować czasu na wspólny aktywny wypoczynek. A przecież może być całkiem inaczej – wspólne zainteresowania stanowią wyjątkową wartość, którą warto rozwijać i która stanowi w rodzinie dodatkowe spoiwo, coś co sprawia, że nasza rodzina jest wyjątkowa.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Ci wszyscy, którzy uprawiali turystykę w gronie rodzinnym, wiedzą jak przyjemnie jest przekazywać zamiłowania i wiedzę swoim dzieciom, jak bardzo dzieci chłoną wiedzę w trakcie wspólnych eskapad i jeżeli są do wycieczek odpowiednio przygotowane, a program jest dla nich odpowiedni – zupełnie się nie nudzą.

wakacje-z-dziecmi-2

Poniżej znajdziecie kompletny przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce, w które warto wybrać się z pociechami. Wszystko podzielone będzie na części wg województw.

Trójmiasto i okolice

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku

www.cmm.pl

Centralne-Muzeum-Morskie-w-Gdańsku

Muzeum składa się z wielu oddziałów, z których dla dzieci najciekawszy będzie zapewne statek-muzeum „Dar Pomorza” przycumowany w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim w pobliżu ORP „Błyskawica”. Na pokładzie statku zwiedzać można maszynownię, pomieszczenia załogi, prezentowana jest także ekspozycja dotycząca historii statku. Inne ciekawe oddziały Muzeum Morskiego to „Muzeum Wisły” w Tczewie, „Muzeum Rybołówstwa” na Helu i Muzeum Historyczne w Żurawiu Gdańskim.

Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” w Gdyni

www.muzeummw.pl

ORP-Błyskawica-w-Gdyni

Znany i bardzo zasłużony okręt wojenny stanowi część Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na jego pokładzie zobaczyć można wystawę poświęconą budownictwu okrętowemu a także warunkom życia i służby na morzu. Oprócz okrętu w skład ekspozycji muzeum wchodzi plenerowa wystawa broni i uzbrojenia morskiego w Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego.

Miejski Ogród Zoologiczny “Wybrzeża” w Gdańsku-Oliwie

www.zoo.gd.pl

Miejski-Ogród-Zoologiczny-Wybrzeża-w-Gdańsku-Oliwie

Na rozległym obszarze około 130 ha zamieszkuje ponad 1000 zwierząt reprezentujących ponad 200 gatunków. Dla najmłodszych dzieci przygotowano „Małe Zoo” ze zwierzętami, które można pogłaskać i nakarmić. Po ogrodzie można odbyć przejażdżkę „kolejką retro” lub konno, na kucyku lub niewielkim spokojnym koniku. Dla spragnionych mocnych wrażeń jest park linowy „Małpi Jar”, w którym jest między innymi specjalna trasa dla małych dzieci.

Akwarium Gdyńskie Morski Instytut Rybacki w Gdyni

www.akwarium.gdynia.pl

Akwarium-Gdyńskie-Morski-Instytut-Rybacki-w-Gdyni

W położonym w centrum Gdyni „Akwarium” można zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Placówka jest specjalnie przyjazna rodzinom z małymi dziećmi, można wypożyczyć wózek do przewozu dziecka po całej ekspozycji, w toalecie do dyspozycji są przewijaki dla niemowląt, a w barze – wysokie krzesełka do karmienia dzieci. Oprócz akwariów na terenie placówki znajduje się Muzeum Oceanograficzne w którym eksponowane są wystawy o tematyce morskiej. Dla dzieci i młodzieży prowadzone są prezentacje oraz zajęcia laboratoryjne.

Żegluga Bałtycka

www.zegluga.pl

Dla zainteresowanych morską przejażdżką w sezonie letnim uruchomione są liczne rejsy spacerowe po Zatoce Gdańskiej, Zalewie Wiślanym, rejsy z Gdańska lub Gdyni na Hel i z powrotem.

Żuławska Kolej Dojazdowa

kolejzulawska.pl

Żuławska-Kolej-Dojazdowa

Pociągi wąskotorowe kursują w okresie wakacji codziennie, na trasie Nowy Dwór Gdański – Cyganek – Tujsk – Rybina – Popowo – Stegna. W Stegnie następuje rozwidlenie na dwie linie. Jedna z nich prowadzi aż do ujścia Wisły (stacja Mikoszewo Ujście Wisły), a druga – w przeciwnym kierunku – do Sztutowa. W soboty niektóre składy ciągnięte są przez parowóz.

Zamek w Malborku

www.zamek.malbork.pl

Panorama_of_Malbork_Castle,_wakacyjnyklimat-pl

Stolica państwa krzyżackiego i główna siedziba wielkiego komtura stanowi jeden z najlepiej zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Budowla wręcz przytłacza swoim ogromem. Wspaniałe komnaty, sekretne przejścia stwarzają możliwość snucia niezwykłych opowieści. W maju odbywa się tu Bałtycki Festiwal Nauki, w lipcu widowiskowa inscenizacja oblężenia Malborka. Niezapomnianym przeżyciem może być również nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem.

Centrum Hewelianum w Gdańsku

www.hewelianum.pl

Centrum-Hewelianum-w-Gdańsku

Na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku powstało centrum edukacyjne przeznaczone dla wszystkich ciekawych świata i otaczających nas zjawisk fizycznych. Na terenie centrum zorganizowane są dwie wystawy stałe – interaktywna – “Energia, Niebo i Słońce” i historyczna – “Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, a także organizowane są wystawy czasowe. Dla dzieci i młodzieży od przedszkolaków do uczniów liceum organizowane warsztaty i pokazy naukowe.

Wybrzeże Bałtyku

Słowiński Park Narodowy

www.slowinskipn.pl

Słowiński-Park-Narodowy

Położony na środkowym wybrzeżu park narodowy obejmuje teren niezwykłych piaszczystych wydm położonych pomiędzy wybrzeżem Bałtyku a jeziorami Gardno i Łebsko. Park udostępniony jest licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, zbudowano również liczne altany dla turystów, punkty widokowe, informacje o przyrodzie parku udostępnione są na ścieżkach przyrodniczych. Po jeziorze Łebsko kursują statki spacerowe.

Fokarium na Helu

www.fokarium.com

Fokarium-na-Helu

Nie jest to park rozrywki a część ośrodka naukowego, który zajmuje się odtworzeniem i ochroną kolonii fok szarych, niegdyś zwierząt bardzo popularnych na Bałtyku, dziś niemal zupełnie wytępionych. W kilku basenach zobaczyć można bawiące się foki, które chore lub osłabione zostały znalezione na wybrzeżu, a które są w fokarium leczone, odkarmiane, a następnie wypuszczane na wolność. Na terenie fokarium znajduje się również ekspozycja pod tytułem “Ssaki naszego morza” oraz wypożyczalnia rowerów. Dzieciom najbardziej spodobają się odwiedziny fokarium w porze karmienia zwierząt, a więc przed południem.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

www.muzeumkluki.pl

Kluki_-_skansen

Skansen położony jest w miejscu dawnej wsi słowińskiej, na brzegu jeziora Łebsko. Organizowane są liczne imprezy folklorystyczne i festyny dla całych rodzin.

Latarnia Morska na Rozewiu

www.rozewie.wla.com.pl

Latarnia_morska_Rozewie

Przylądek Rozewie to najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. Słynie przede wszystkim z latarni morskiej, która istniała w tym miejscu już od XVII w. Latarnię można zwiedzać, na szczycie wysokiej na ponad 32 m wieży znajduje się układ optyczny złożony z zespołu żarówek i luster. W położonej nieopodal nieczynnej od roku 1919 tak zwanej “Nowej Latarni” znajduje się Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Latarnie morskie w Stilo, w Czołpinie i w Ustce.

Kaszuby

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

muzeumziemikoscierskiej.com.pl

Muzeum-Kolejnictwa-w-Kościerzynie

W skansenie kolejowym, który jest oddziałem Muzeum Ziemi Kościerzyńskiej znajduje się usytuowana na wolnym powietrzu ekspozycja wagonów i urządzeń towarowych, stare lokomotywy oraz hala na cztery parowozy. W centrum miasteczka przy ul. Długiej 31 mieści się Muzeum Akordeonu.

Skansen w Wdzydzach Kiszewskich

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Skansen-w-Wdzydzach-Kiszewskich

Pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu zawiera ok. 40 obiektów drewnianej architektury ludowej z terenu Kaszub takich jak zagrody chłopskie, dworki, wiatraki, kościół, kuźnia i karczma, czy wiejska szkoła w której można nawet zorganizować lekcję. Na terenie skansenu organizowane są majówki, Dzień Dziecka, jarmarki i inne ciekawe widowiska i spotkania

Skansen Budownictwa Drewnianego w Szymbarku

www.cepr.pl

Skansen-Budownictwa-Drewnianego-w-Szymbarku

Miejsce to znane jest w całej Polsce z “Domu na opak” czyli drewnianej chałupy postawionej na dachu. Nie jest to jednak jedyna osobliwość związana z tym muzeum. Zobaczyć można również „najdłuższą deskę na świecie”, pochodzący z okresu II Wojny Światowej bunkier tajnej organizacji „Gryf Pomorski”, a także stare narzędzia i urządzenia, jak np. fotel dentystyczny sprzed 150 lat.