Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Śląskie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Sztolnia Czarnego Pstrąga (Tarnowskie Góry – Park Repecki)

www.kopalniasrebra.pl

Na terenie Parku Repeckiego znajduje się 600-metrowy fragment sztolni odwadniającej tarnogórskie podziemia. Rozciąga się on pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. Sztolnie Czarnego Pstrąga zwiedza się … łodziami. Swoją nazwę zawdzięcza pływającym w niej kiedyś pstrągom. W ciemności ryby miały kolor czarny. Przewodnik przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego, snując opowieści górnicze. Chodnik sztolniowy ma od 1,2 do 2,5 metra szerokości i od 2,2 do 4 metrów wysokości, natomiast woda ma od 0,7 do 1 metra głębokości. Obiekt jest wpisany na prestiżową listę Pomników Historii.

Ośrodek narciarski “Dolomity” (Sportowa Dolina)

www.dsd.pl

Na północy Bytomia w dzielnicy Sucha Góra, w dawnych kamieniołomach dolomitu urządzono kilka tras narciarskich, czynnych również latem. Zimowy plac zabaw dla najmłodszych dzieci z karuzelą do nauki jazdy na nartach. Ośrodek sąsiaduje z rezerwatem przyrody „Segiet”, w pobliżu przebiegają szlaki rowerowe.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek (Radzionków)

www.muzeum-chleba.pl

To wyjątkowe i unikalne miejsce, jedyne w tej części Europy muzeum, pokazuje historię chleba oraz narzędzia do jego wytwarzana. Muzeum posiada ekspozycję składającą się z kilku tysięcy eksponatów. Zobaczymy m.in. urządzenia i narzędzia piekarskie z XIX i XX wieku, wyposażenie wnętrz mieszkalnych i usługowych, archiwalne dokumenty, grafiki, pocztówki oraz fotografie. Wszystko to uzupełnia rekonstrukcja dawnej izby szkolnej wraz z wystawą sprzętów i pomocy szkolnych oraz maszyn i urządzeń biurowych.

Wszystkie znajdujące się w muzeum maszyny służył piekarzom w ich dawnych zakładach. Właściciel muzeum, Piotr Mankewicz, przez lata zbierał różne ciekawe przedmioty związane z pracą piekarzy. Znajdował je na giełdach staroci i w likwidowanych piekarniach.

Kolejką wąskotorową nad Zalew Nakło-Chechło (Bytom)

www.gkw.pl

Kolej wąskotorowa to jedną z najciekawszych atrakcji w województwie Śląskim. W sezonie przyciąga rzesze turystów, którzy mogą pozwiedzać tereny oraz miasteczka, a także dojechać do popularnego Jeziora Nakło-Chechło.

Od 1851 roku, na Górnym Śląsku rozpoczęto budowę sieci kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 785 mm. Pierwsze odcinki były gotowe już dwa lata później. Gotowa sieć 230 kilometrów torów łączyła między sobą huty, kopalnie, cementownie, fabryki i elektrownie. Do dzisiaj pozostał 21-kilometrowy fragment tej sieci łączący Bytom z Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim, co czyni go najstarszą czynną koleją wąskotorową na świecie. Można ją jeździć o każdej porze roku, ale największe zainteresowanie wzbudza w okresie letnim, dowożąc pasażerów nad zalew Nikło-Chechło. W czasie kursu zobaczyć można charakterystyczne pejzaże Górnego śląska. Jadąc mijamy po drodze m.in., zabudowania Elektrociepłowni Szombierki, zabytkowy Szyb Krystyna, Parowozownię Bytom-Karb, wyrobiska dawnych kamieniołomów dolomitu w Bytomiu-Suchej Górze oraz zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Park Śląski (Chorzów)

www.parkslaski.pl

a w nim:

Wesołe Miasteczko “Legendia” (Chorzów)

www.legendia.pl

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark, w którym zabawa trwa od ponad 57 lat. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. Z wesołego miasteczka utworzony został park tematyczny na europejskim poziomie. Głównym przesłaniem jest jest nie tylko dobra zabawa ale także istotny jest wątek edukacyjny związany z pięknym dziedzictwem kulturowym jakim są legendy, baśnie i opowiadania.

W 2016 roku została oddana pierwsza ze stref tematyczna Magical Mountains z nową atrakcją Diamond River, tematyzowaną na kopalnie diamentów, nad którą czuwa legedarny Skarbnik. Sezon 2017 przyniósł mnóstwo zmian. Park zyskał kolejne strefy tematyczne: Magical Villege, Valley of Dreams i  Magical Forest. Kultowe atrakcje zyskały nowy wygląd, a hitem sezonu będzie otwarty z początkiem lipca Lech Coaster- największa tego typu atrakcja w Europie Środkowo- Wschodniej. Na kolejny rok przewidziane są kolejne inwestycję w nowe atrakcję, a także budowa nowej strefy Adventure Valley.

Rura Park

www.legendia.pl/atrakcje/rura-park

Największa w Polsce, a druga w Europie instalacja typu soft play, kraina zabawy dla najmłodszych, gdzie mogą poszaleć w pełnym zakamarków labiryncie, zjechać różnymi zjeżdżalniami i pobawić się w basenach pełnych plastikowych piłeczek.

Śląski Park Linowy “Palenisko”

www.parklinowy.parkslaski.pl

W parku zbudowano konstrukcję składająca się z 26 słupów drewnianych na których umieszczono trzy trasy o różnym stopniu trudności. Jest również trasa przygotowana specjalnie dla dzieci od 3 lat. Śląski Park Linowy powstał w 2007 roku. Trasa trudna uznawana jest za jedną z najtrudniejszych w Polsce.

Śląski Ogród Zoologiczny

www.zoo.silesia.pl

W Zoo żyje około 2,2 tys. zwierząt, reprezentujących 280 różnych gatunków. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone jest mini-zoo, gdzie można niewielkie zwierzątko nakarmić i pogłaskać. W wyrobisku dawnej kopalni jest Kotlina Dinozaurów z prehistorycznymi gadami przedstawionymi w naturalnej wielkości. Na terenie Zoo jest plac zabaw i punkty małej gastronomii.

Kolej Parkowa Wąskotorowa

Parkowa Kolej Wąskotorowa (PKW) powstała w roku 1957. Początkowo kursowała ona na trasie ZOO – Przystań, w późniejszym okresie została wydłużona o odcinek Wesołe Miasteczko – ZOO. Kolej do 1965 roku poruszała się po torze o rozstawie 1000 mm. W 1966 roku został zmieniony rozstaw osi na 900 mm, który obowiązywał do końca letniego sezonu roku 2011. Obecnie – po gruntownym remoncie trasy – tor posiada rozstaw 785 mm.
Obecnie trasa kolei obejmuje 1050 m. Podróżni poruszają się pomiędzy stacją Wesołe Miasteczko a stacją ZOO. W roku 2016 została ukończona cała trasa licząca 4,4 km. Łączy ona Wesołe Miasteczko i stację Przystań przez stację ZOO i Planetarium.

Planetarium Śląskie

www.planetarium.edu.pl

Największe i najstarsze polskie planetarium zbudowane na podstawie niekonwencjonalnego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Charakterystyczna kopuła o wysokości 23 m stanowi od wewnątrz miniaturę nieboskłonu wykorzystywaną jako ekran do wizualizacji planet, gwiazdozbiorów oraz innych ciał niebieskich.

Pod sztucznym niebem wiernie imitującym prawdziwy firmament mieści się specjalny projektor oraz  widownia dla niemal 400 osób zasiadających w wygodnych fotelach specjalnej konstrukcji. Odbywają się tutaj popularnonaukowe prelekcje i pokazy, spektakle, projekcje a także lekcje geografii i astronomii oraz koncerty muzyki elektronicznej. W innej części budynku mieści się obserwatorium astronomiczne wyposażone w jedną z największych w Polsce lunet o 30-centymetrowym obiektywie (750-krotne powiększenie obserwowanych obiektów) oraz liczne mniejsze teleskopy.

Górnośląski Park Etnograficzny

muzeumgpe-chorzow.pl

Górnośląski Park Etnograficzny to skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego, znajdujący się nieopodal Stadionu Śląskiego i Centrum Handlowego AKS. Park posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Obiektem scalającym poszczególne części ekspozycji jest pochodzący z XVIII w. kościół pw. św. Józefa Robotnika z Nieboczów, podobnie jak spichlerze dworskie, plebański i chłopskie oraz niektóre budynki z Beskidu Śląskiego, większość pozostałych zabytków pochodzi z połowy XIX w.

Na terenie parku odbywają się liczne imprezy folklorystyczne takie jak “Dni chleba”, “Dni miodu”, pokazy dawnych rzemiosł itp. W lipcu i w sierpniu odbywają się przeznaczone specjalnie dla dzieci „Wakacje w Skansenie”.

Skansen Górniczy “Królowa Luiza” w Zabrzu

www.muzeumgornictwa.pl

W skansenie znajduje się kompleks zabytkowych obiektów najstarszej państwowej kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. W jego skład wchodzi zespół szybowy Carnall z jedyną tego typu w Europie, czynną parową maszyną wyciągową  z 1915 r.. 1 km dalej znajduje się część podziemna skansenu. Labirynt chodników i wyrobisk, które powstały tutaj na początku XIX-wieku ma długość 1560 metrów.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego “Guido”

www.kopalniaguido.pl

Guido to unikatowa na skalę europejską, założona w 1855 roku, kopalnia, którą po zakończeniu eksploatacji, pełniła funkcję węzła odwadniającego i kopalni doświadczalnej. Szybem kolejowym, turyści zjeżdżają na poziomy 170 i 320 metrów. Na tym drugim znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna węgla kamiennego w Europie. Oprócz zwiedzana, można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych – m.in. Muzyka na Poziomie i Teatr na Poziomie. To cykliczne wydarzenia artystyczne, które wykorzystują niezwykłą atmosferę podziemnych komór. Na poziomie 320 znajduje się najgłębiej położony pocztowy punkt nadawczy.

Zagroda Żubrów w Pszczynie

www.zubry.pszczyna.pl

W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra, największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj: kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.

Zamek w Podzamczu koło Ogrodzieńca

www.zamek-ogrodzieniec.pl

Ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na „Szlaku Orlich Gniazd”; są udostępnione do zwiedzania.

Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się we wsi Podzamcze, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

Przy drodze do zamku znajduje się park linowy “Adrenalina Park”www.adrenalinapark.pl,

Góra Birów

www.gorabirow.pl

Góra Birów znajduje się jedynie 1,5 km od zamku w Ogrodzieńcu. Ogromną atrakcję stanowią odbywające się na tej górze inscenizacje bitewne, które przyciągają mnóstwo widzów. Co roku mają tam miejsce rekonstrukcje ważnych z punktu widzenia historii bitew, a także turnieje rycerskie, pokazy, rozmaite festyny i inne rodzinne wydarzenia.

Rezerwat “Góra Zborów” w Podlesicach, w pobliżu Kroczyc

www.podlesice.org.pl/rezerwat-gora-zborow

Jeden z najciekawszych zespołów skalnych Jury z wapiennymi ostańcami o fantastycznych kształtach. Skały otacza sieć ścieżek oraz szlaków pieszych i rowerowych. Nad odległym o 3 km zalewem w Kostkowicach można odpocząć w upalny dzień.

Zamek w Bobolicach

www.zamekbobolice.com

Zamek królewski zbudowany w połowie XIV w. na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Bobolice w województwie śląskim.

Został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Zamek miał bronić od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech. Zamek jest częścią fortyfikacji zwanych Szlakiem Orlich Gniazd.

Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich – obecnych właścicieli Zamku – podjęła wyzwanie uratowania tego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku. W czerwcu 2011 relacja z rekonstrukcji pojawiła się w światowych mediach. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011. Odbudowa została zrealizowana pomimo braku jakichkolwiek planów, szkiców czy rysunków zamku; jego kształt odtworzono na podstawie zachowanych ruin, posiłkując się wiedzą historyków i archeologów. W pracach wykorzystywano wyłącznie tradycyjne materiały (głównie kamień wapienny), opracowano też specjalną zaprawę murarską.

Zamek w Mirowie

Zamek Mirów został zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku, choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako „Orle Gniazda”.

Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas „potopu szwedzkiego” kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie.

W 2006 roku rodzina Laseckich – obecnych właścicieli Zamku Mirów – rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego rozpoczęto szereg badań, na podstawie których opracowywany jest optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem specjalistów.

Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów, musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadaptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.

Ruchoma szopka w Olsztynie (koło Częstochowy)

www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/zabytkowa_chalupa

Jedną z największych atrakcji jurajskiego Olsztyna jest galeria ludowego artysty Jana Wiewióra. Znajdująca się w zabytkowej, malowanej chałupie, pełna jest drewnianych aniołów i innych postaci wyrzeźbionych w drewnie.

Największą część ekspozycji zajmuje jedna z nielicznych w Polsce i Europie ruchoma szopka, na która składa się ok. 350 postaci. Swoją drewnianą szopkę Jan Wewiór buduje już od ponad 15 lat. Dzieło to wciąż jest jednak niedokończone, gdyż autor cały czas je rozbudowuje. W leżącym na podwórzu lochu znajduje się najmłodsza część ekspozycji – scena związana z lokalną legendą o Maćku Borkowicu oraz sławną bitwą o olsztyński zamek.

Zamek w Olsz­ty­nie (koło Częstochowy)

www.zamekolsztyn.pl

Potoczna nazwa ruin średniowiecznego zamku królewskiego, znajdującego się we wsi Olsztyn w województwie śląskim. Ruiny te są jedną z atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek-w-Olsztynie_wakacyjnyklimat-pl

Pierwsza wzmianka o zamku olsztyńskim, wtedy identyfikowanym jako zamek w Przemiłowicach, pochodzi z roku 1306 a zawarta została w aktach drugiego procesu biskupa krakowskiego Jana Muskaty, wytoczonego mu w roku 1306 przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jakuba Świnkę. Z tego też powodu w 2006 roku obchodzono Jubileusz 700 lecia Zamku Olsztyńskiego.

Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i śladydymarek. W latach 1992–1993 oraz 1995–1998 odbywał się tu międzynarodowy pokaz pirotechniki i laserów. Po zawaleniu się fragmentu muru zamkowego konserwator zabytków zakazał tego typu imprez. Ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania.

Kosmiczny Szlak Turystyczny

www.lecholand.pl

Terenowy model układu słonecznego pomiędzy miejscowościami Piaskiem i Julianką w północnej części Jury. Słońce o średnicy około 1 m znajduje się na dachu kawiarni “Oaza” w Piasku, odległa o 8 min. marszu Ziemia ma 1 cm średnicy.

Muzeum Produkcji Zapałek (w Częstochowie)

www.zapalki.pl

Czynne do dziś Zakłady Przemysłu Zapałczanego w Częstochowie, założone w latach 1881-1882 przez Karola von Gehliga i Juliana Hucha, zapraszają na jedyne tego typu na świecie, muzeum pokazujące cały cykl produkcji zapałek – od drewnianego klocka po gotową paczkę z charakterystycznym czarnym kotem. Główną atrakcją muzeum jest zabytkowa, cały czas czynna, linia technologiczna produkcji zapałek z lat 30. XX-wieku.

W Muzeum można podziwiać ogromną wystawę etykiet zapałczanych. Znajdziemy tam piękne pudełka z obrazkami z samolotami, strojami ludowymi, herbami miast. Są też serie pudełek, na których znajdziemy hasła PRLu.

“Chlebowa Chata” w Górkach Małych koło Brennej

www.chlebowachata.pl

Chlebowa Chata to miejsce wyjątkowe. Pozwala poczuć klimat czasów dawno utraconych. To tak naprawdę dawna wieś w pigułce, tyle że jakby… ożywiona. Oprócz obejrzenia kolekcji dawnych narzędzi i maszyn rolniczych, można się tutaj zapoznać z procesem wypieku chleba tak jak robiono to 100 lat temu. Można mielić na żarnach, pomłócić cepem, poczuć się jak traktorzysta na powojennym Ursusie i kilku innych traktorach, wsiadać na sanie i bryczki, wejść na stary motocykl lub do wanny i inne.

Zamek w Będzinie

muzeum.bedzin.pl

Zamek położony jest na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy i stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa.

W 1616 r. spaliła się część miasta wraz z zamkiem, który odbudowano, dostosowując go wtedy do celów bardziej rezydencjalnych niż obronnych. Czterdzieści lat później w czasie najazdu szwedzkiego znowu zostaje splądrowany. Pod koniec XVII w. budowla popada ostatecznie w ruinę.

Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie neogotyckiej z 1834 r. przeprowadzonym przez Franciszka Marię Lanciego oraz pracom rekonstrukcyjnym przeprowadzonym w latach 1952-56 według projektu inż. Zygmunta Gawlika.

W zamku można zobaczyć ciekawą ekspozycję dawnej broni i uzbrojenia ochronnego oraz zapoznać się z dziejami Będzina i historią obiektu.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

www.lesnypark.pl

W parku można zobaczyć m.in. żubry, kozy, daniele. Na zboczach Równicy wytyczono ścieżkę edukacyjną, bajkową i widokową. Jest również sokolarnia (pokazy lotów) oraz plac zabaw.

Park Linowy na górze Równica

www.parklinowy.pl

Park Linowy na szczycie góry Równica, znajdziemy ok 50 metrów od schroniska. Park składa się z 5 tras o łącznej długości 1 km i 53 przeszkód. Najkrótszą, jednakże najtrudniejsza trasą, jest trasa Wikingów (25 przeszkód na wysokości od 3 do 12 metrów nad ziemią).

Extreme Park na Równicy w pobliżu szczytu

www.rownica.pl

Kompleks sportowo-rozrywkowy zawierający całoroczny tor saneczkowy, tor pontonowy, batuty, kompleks do gry w paintball i ściankę wspinaczkową. Letni tor saneczkowy obok górnej stacji kolejki krzesełkowej na Czantorię – www.czantoria.net.

Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej “Leśnik” w Ustroniu 

Ciekawa ekspozycja przyrodnicza przedstawiająca lasy Beskidu Śląskiego i ich mieszkańców. Można obejrzeć wypchane zwierzęta, wysłuchać informacji na temat zwyczajów zwierząt, a także posłuchać odgłosów lasu. Przed budynkiem Ośrodka rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo-leśna “Skalica” o długości ok. 4 km, która biegnie zboczem góry Skalicy (497 m n.p.m.) a potem brzegiem Wisły w kierunku Ustronia-Polany.

Park Linowy “Przygoda Park” (Wisła)

www.przygodapark.com

Park linowy Przygoda Park powstał 8 lat temu, jako jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce. Wybudowano wówczas 3 trasy, wzorując się na planach francuskich konstruktorów. Obecnie dostępnych jest 5 urozmaiconych tras o zróżnicowanej trudności. To idealna rozrywka zarówno dla maluchów, jak i weteranów ekstremalnych przygód.

Całoroczny Tor Saneczkowy (Bielsko-Biala)

www.torsaneczkowy.bielsko.pl

Tor saneczkowy w Bielsku- Białej położony jest na stoku Dębowca, na Słonecznej Polanie. Obiekt czynny jest cały rok i jest doskonałą atrakcją zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Parametry techniczne toru: -3 tunele -różnice wysokości 30 m, -4 pełne łuki, -długość wyciągu 115 m, -długość toru 410 m.

Studio Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała)

www.sfr.com.pl

Bolek i Lolek, Reksio, Błękitny Rycerzyk, Pampalini Łowca Zwierząt, Profesor Baltazar Gąbka, Don Pedro z Krainy Deszczowców, Bartolini Bartłomiej Herbu Zielona Pietruszka, Smok Wawelski, kangurek Hip-Hop, Miś Kudłatek, Marceli Szpak, Kapitan Kliper, Jastrząb Kirkor z bocianami, a nawet sam Mikołaj Kopernik to wizytówki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Studio powstało w 1947 roku i ma na swoim koncie już ponad tysiąc filmów dla dzieci oraz dla dorosłych.

W ramach edukacji medialnej przez cały rok studio zaprasza przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich do zwiedzania miejsca pracy animatorów. Dzieci poznają kolejne etapy tworzenia filmu animowanego i poszerzają swoją wiedzę na temat takich pojęć jak scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe, czy też dowiedzą się na czym polega skład komputerowy.

Teatr Lalek “Banialuka” (Bielsko-Biała)

www.banialuka.pl

Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Założyli go w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o artystycznym obliczu Banialuki. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale Nowym Jorku i Charleville-Mezieres. Zdobyła wiele najwyższych nagród i wyróżnień na najbardziej renomowanych przeglądach. Z teatrem współpracowało i współpracuje grono wybitnych artystów.

W Banialuce powstają duże przedstawienia teatralne, w wieloosobowej obsadzie aktorskiej, zaskakujące inscenizacyjnym rozmachem, bogactwem środków formalnych i wysmakowaną plastyką. Przyciągają zarówno publiczność młodszą jak i młodzież, dla której oferta repertuarowa Banialuki jest niezmiernie atrakcyjna. Spektakle ceni tak publiczność jak i krytycy, czego wyrazem są także przyznawane Banialuce prestiżowe nagrody artystyczne.

Od 1966 roku Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, jednego z najważniejszych przeglądów lalkarskich świata.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie