Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Świętokrzyskie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Park Jurajski w Bałtowie

www.juraparkbaltow.pl

Najstarszy polski “Park Jurajski” utworzony został w miejscu gdzie pod koniec XX wieku znaleziono doskonale zachowane odciśnięte na skałach tropy jurajskich gadów – allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Autentyczne tropy są eksponowane w miejscu gdzie zostały odnalezione, a doprowadza do nich ścieżka przyrodnicza prowadząca pięknymi lessowymi wąwozami. W pobliżu powstał rozległy “Park Jurajski” z naturalnej wielkości modelami dinozaurów, zarówno tych które pozostawiły tu tropy, jak i innych. Przez środek parku prowadzi ścieżka edukacyjna. Znajduje się tutaj muzeum skamieniałości, plac zabaw, park rozrywki, stok narciarski, zwierzyniec gdzie spotkać się można z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Organizowane są spływy po rzece Kamiennej, jazdy konne i inne atrakcje.

Bałtów zamienia się stopniowo w wielki kombinat rozrywki. Warto zajrzeć na stronę www.baltow.info.

Rezerwat Archeologiczny „Krzemionki”

www.krzemionki.pl

W miejscu gdzie w okresie neolitu wydobywano cenny surowiec do wytwarzania broni i narzędzi jest obecnie udostępniona do zwiedzania trasa podziemna. Liczy ona ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią.

Podziemna trasa turystyczna „Sandomierskie Lochy”

www.pttk-sandomierz.pl

W tym przepięknym miasteczku dzieci będą najbardziej zainteresowane zwiedzeniem podziemnej trasy prowadzącej piwnicami domów znajdujących się przy Rynku oraz pod ulicami Oleśnickich, Opatowską i Bartolona. Trasa liczy 450 m długości i obejmuje położone na różnych poziomach 34 komory.

Zamek “Krzyżtopór” w Ujeździe

www.krzyztopor.org.pl

Runy jednego z największych i najwspanialszych manierystycznych zamków, pełne są ukrytej symboliki, tajemniczych zakamarków, związanych jest z nimi wiele legend i niezwykłych historii. Dziś na zamku odbywają się turnieje rycerskie, spektakle teatralne i inne imprezy. Więcej info.

Muzeum Zegarów w Jędrzejowie

www.muzeum.jedrzejow.pl

Kto chce zobaczyć jak w ciągu wieków zmieniały się metody mierzenia czasu powinien koniecznie wstąpić do Jędrzejowa do Muzeum im. Przypkowskich. Można tu podziwiać piękną kolekcję zegarów słonecznych, klepsydr oraz zegarów mechanicznych. Eksponowane są również zabytkowe aparaty fotograficzne, naczynia apteczne i wyposażenie kuchni.

Ciuchcia Ekspres Ponidzie

www.ciuchcia.eu

Świętokrzyska kolejka wąskotorowa kursuje w każdą wiosenną i letnią niedzielę na 30 kilometrowej trasie Jędrzejów – Pińczów.

Walcownia i gwoździarnia w Maleńcu

maleniec.pl

Maleniec to niewielka wieś leżąca 24 km na zachód od Końskich i 55 km od Kielc. Za sprawą jej ówczesnego właściciela kasztelana Jezierskiego pod koniec XVIII w. w Maleńcu powstała huta, w której wytwarzane były sztaby i drągi stalowe, druty, topory, siekiery oraz różnego rodzaju żelazne naczynia stołowe i narzędzia gospodarskie. Huta działała z różnym powodzeniem przez cały XIX w. i ponad połowę XX w. aż do 1967 r.

21 czerwca 1967 roku kompleks został oficjalnie uznany za zabytek techniki i wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa kieleckiego. W muzeum prezentowane są kompletne i sprawne technologicznie linie produkcyjne walcowni oraz produkcji narzędzi gospodarczych (gwoździe, łopaty). Uruchomienie urządzeń jest możliwe przy odpowiednim spiętrzeniu wody w przyzakładowym zbiorniku. W skład wystawy wchodzą również inne urządzenia metalurgiczne oraz wyroby zakładu. Oprócz prezentacji zbiorów techniki, placówka organizuje wystawy czasowe, prezentowane w salach wystawowych. Muzeum jest obiektem czynnym przez cały rok.

Na terenie obiektu odbywają się także imprezy kulturalne oraz historyczne rekonstrukcje.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

www.mwk.com.pl

Na terenie muzeum zgromadzone są obiekty architektury wiejskiej i małomiasteczkowej z terenów Kielecczyzny oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest apteka, sklepik, pracownia krawiecka, kilkanaście zagród, wiatraki, a także kościół, dzwonnica i plebania. Na terenie skansenu odbywają się liczne imprezy folklorystyczne, festyny, zloty starych motocykli i samochodów. Dla młodzieży szkolnej przygotowywane są lekcje muzealne.

Zamek w Chęcinach

www.zamekcheciny.pl

Ruiny zamku wznoszą się na wyniosłym wzgórzu ponad drogą Kraków – Kielce. Wstęp do ruin jest płatny. Co jakiś czas odbywają się tutaj inscenizacje historyczne i turnieje rycerskie.

Jaskinia Raj

www.jaskiniaraj.pl

Jaskinia ma opinię jednej z najpiękniejszych krasowych jaskiń w Polsce. Chociaż jest stosunkowo niewielka i niestety dość zniszczona robi jednak duże wrażenie na zwiedzających. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Znajduje się w wapiennym wzgórzu Malik w paśmie Bolechowskim, które znajdują się ok 7 km na południowy zachód od Kielc. Jaskinia ma 240 metrów długości, a trasa turystyczna – 180 metrów. Od 1972 roku jest udostępniona do zwiedzania. W pawilonie wystawowym zaprezentowane zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.

Inne ciekawe jaskinie opisałem tutaj Najciekawsze jaskinie w Polsce, które można zwiedzać.

Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach

www.muzeumzabawek.eu

Największe i najstarsze w Polsce muzeum zabawek prezentuje kilka tysięcy eksponatów na kilkunastu wystawach: lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Część ekspozycji jest interaktywna, a zwiedzający mogę nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć eksponaty. Podczas zwiedzania dzieci mają okazję pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej

muzeum.skarzysko.pl

Muzeum zostało utworzone w 1969 roku. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

www.ekomuzeum.pl

Istniejące od stosunkowo niedawna muzeum powstało na terenie dawnych zakładów hutniczych i obejmuje cały ciąg technologiczny produkcji żeliwa. Oprócz tego w jednej z hal prezentowane są zabytkowe samochody i maszyna parowa, w innej – wystawa poświęcona paleontologii.

Kuźnica w Starej Kuźnicy

Jedna z nielicznych zachowanych kuźni, położona nad strumieniem Młynkowska. W niewielkim drewnianym budynku prezentowane są sprawne i czynne urządzenia takie jak miech kowalski, potężny młot, ręczne nożyce do cięcia blachy, piec i inne narzędzia kowalskie.

Dymarki w Nowej Słupii

www.dymarki.pl

W czasach prehistorycznych w Nowej Słupii położonej u stóp Gór Świętokrzyskich wytapiano prymitywną metodą bardzo cenny surowiec – żelazo. Na pamiątkę tego procesu na „Piecowisku”, w pobliżu pawilonów Muzeum Starożytnego Hutnictwa, gdzie znajdują się pozostałości dawnych pieców hutniczych odbywa się co roku impreza pod nazwą „Dymarki Świętokrzyskie”, na której demonstrowana jest starożytna metoda wytapiania tego metalu. Z imprezą połączone są liczne spektakle, prezentacje i koncerty. Obok muzeum stoi kamienny posąg św. Emeryka, który wg legendy co roku posuwa się do przodu o ziarnko piasku. Kiedy dotrze na szczyt Świętego Krzyża nastąpi koniec świata.

Góry Świętokrzyskie i Świętokrzyski Park Narodowy

www.swietokrzyskipn.org.pl

Najstarsze polskie góry udostępnione są siecią nietrudnych szlaków pieszych i rowerowych. Oprócz spacerów po górach zwiedzić można wiele interesujących obiektów krajoznawczych jak np. klasztor w Świętej Katarzyny oraz Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie