W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Pojezierze Olsztyńskie

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

www.frombork.art.pl

Muzeum-Mikołaja-Kopernika-we-Fromborku

W mieście gdzie przez wiele lat zamieszkiwał wybitny astronom zwiedzać można poświęcone mu muzeum. Prezentowane są między innymi różne przyrządy astronomiczne i urządzenia służące do nawigacji. Największą atrakcję muzeum stanowi niewielkie planetarium znajdujące się w dawnej dzwonnicy przyległej do Pałacu Biskupiego, który był niegdyś miejscem zamieszkania Mikołaja Kopernika, a w którym obecnie mieści się muzeum. W planetarium prezentowane są między innymi seanse dla dzieci. 2 km od centrum miasta na Górze Żurawiej znajduje się obserwatorium astronomiczne, które również można zwiedzać.

Planetarium i obserwatorium astronomiczne w Olsztynie

www.planetarium.olsztyn.pl

Planetarium-i-obserwatorium-astronomiczne-w-Olsztynie

Seanse w planetarium odbywają się kilka razy dziennie wg terminarza przestawionego na stronie internetowej. Niektóre seanse przewidziane są specjalnie dla dzieci i młodzieży – od przedszkolaków do licealistów. Można również zwiedzać obserwatorium astronomiczne umiejscowione w zabytkowej wieży ciśnień.

Muzeum Przyrody w Olsztynie

www.muzeum.olsztyn.pl

Muzeum-Przyrody-w-Olsztynie

Muzeum jest jednym z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur. Główna wystawa to “Zwierzęta Warmii i Mazur”, oprócz niej prezentowane są wystawy czasowe, głównie fotograficzne. Specjalne zajęcia dla dzieci organizowane są w czasie ferii i wakacji letnich.

Skansen w Olsztynku

www.muzeumolsztynek.com.pl

Skansen-w-Olsztynku

W skansenie zgromadzonych jest kilkadziesiąt obiektów – domów, zabudowań gospodarczych, budynków wiejskiego przemysłu a także obiektów sakralnych reprezentujących trzy duże rejony – Warmię, Mazury i Powiśle. Pomiędzy zabudowaniami przechadzają się zwierzęta gospodarskie. W skansenie organizowane są liczne imprezy – koncerty, festyny, jarmarki rzemieślnicze, a także – specjalnie dla rodzin z dziećmi “Niedziele w skansenie”.

Pojezierze Mrągowskie i Wielkie Jeziora Mazurskie

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

www.muzeum.mragowo.pl

Muzeum-Sprzętu-Wojskowego-w-Mrągowie

To muzeum zainteresuje szczególnie chłopców. W plenerze wystawionych jest kilkanaście pojazdów wojskowych i strażackich. Wszystkie, łącznie z czołgiem są w pełni sprawne i można nimi odbyć przejażdżkę. Muzeum organizuje liczne imprezy, przede wszystkim zloty militarne.

Miasteczko Westernowe w Mrągowie

www.mrongoville.pl

Miasteczko-Westernowe-w-Mrągowie

W miasteczku westernowym organizowane są zabawy dla dzieci i rodzin – spotkania z kowbojami, wizyta w wiosce indiańskiej.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

www.kadzidlowo.pl

Park-Dzikich-Zwierząt-w-Kadzidłowie

Park położony jest na terenie Puszczy Piskiej. Zwierzęta i ptaki leśne przybywają w warunkach naturalnych. Do tych, które nie są niebezpieczne można podejść, nakarmić, a nawet pogłaskać je. Park zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem.

Twierdza Boyen w Giżycku

www.boyen.gizycko.pl

Twierdza-Boyen-w-Giżycku

Dawną pruską twierdzę, bardzo ciekawy przykład architektury obronnej można zwiedzać z przewodnikiem. Wewnątrz mieści się schronisko młodzieżowe a także galeria wystawowa.

Rejs po Jeziorach Mazurskich

www.zeglugamazurska.com

jeziora-mazurskie

Po jeziorach mazurskich organizowanych jest bardzo wiele rejsów, na różnych trasach – od rejsów całodniowych, do krótkich spacerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Farma Jeleniowatych w Kosewie Górnym

www.kosewopan.pl

Ferma-Jeleniowatych-w-Kosewie-Górnym

W letniskowej wiosce malowniczo położonej pomiędzy jeziorami: Probarskim, Kus i Juksty, przy trasie Mrągowo – Mikołajki funkcjonuje wielka farma jeleniowatych prowadzona przez Instytut Parazytologii PAN. Wizyta na farmie i spacer wśród stada oswojonych danieli, muflonów oraz saren, możliwość obejrzenia jeleni sika, kóz, królików itp. robi wielkie wrażenie, szczególnie na najmłodszych. Na terenie stacji funkcjonuje muzeum przyrodnicze z bogatą ekspozycją poroży.

Wieża ciśnień w Giżycku

www.wieza-gizycko.pl

Wieża-ciśnień-w-Giżycku

Giżycko może się również pochwalić pięknie zagospodarowaną zabytkową wieżą ciśnień. Wewnątrz mieści się niewielkie muzeum, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Z położonego na szczycie wieży tarasu widokowego, na który można wejść po 129 schodach lub też wjechać windą podziwiać można panoramę Mazur.

Wolisko – Wioska Indiańska

Położona jest trzydzieści kilometrów od Giżycka, w głębi Puszczy Boreckiej. Zamieszkała w niej małżeństwo postawiło sobie za cel zapoznawanie przyjeżdżających dzieci z prawdziwymi obyczajami Indian. Wioskę można zwiedzać od maja do października.

Pojezierze Ełckie

Wiadukty w Stańczykach

www.stanczyki.com

Wiadukty-w-Stańczykach

Dwa równoległe, charakterystyczne wiadukty, każdy długi na ponad dwieście i wysoki na prawie czterdzieści metrów, łączą strome brzegi jaru, którym płynie potok Błędzianka. Przez wiadukty prowadziła w okresie międzywojennym linia kolejowa z Żytkiejm do Gołdapi. Wiadukt północny został zbudowany w latach 1912–1914, wiadukt południowy – w latach 1923-1926. Dziś wiadukty służą amatorom mocnych wrażeń – wspinaczki i skoków na bungee.

Ełcka kolej wąskotorowa

kolejka-elk.pl

elcka-kolej-waskotorowa

Kolejka jest jedyną tego typu czynną atrakcją turystyczną w regionie Warmii i Mazur. Pociąg zestawiony z zabytkowych wagonów, ciągnięty przez parową „ciuchcię” kursuje w letnie weekendy na trasie Ełk – Sypitki – Ełk. Przejazd w jedną stronę ma długość ok. 15 km i trwa około 45 min. Po 2,5 godz. przerwie, z możliwością wzięcia udziału w ognisku, pociąg rusza w drogę powrotną. W samym Ełku można zwiedzić Muzeum Kolejnictwa.

Pojezierze Iławskie

Pole Grunwaldzkie

www.grunwald1410.pl

Grunwald_-_pomnik

Co roku, w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich odbywa się rekonstrukcja słynnej bitwy. Biorą w niej udział liczne chorągwie rycerskie współuczestniczące w historycznych rekonstrukcjach bitew. Widowisko plenerowe realizowane jest z ogromnym rozmachem, zgodnie z przekazem historycznym. Wybierając się na widowisko należy zaopatrzyć się w jedzenie i w wodę, gdyż wyjazd samochodem z „pola bitwy” trwa często kilka godzin. W ciągu roku można zwiedzać Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej www.grunwald.warmia.mazury.pl.

Kanał Ostródzko-Elbląski

www.zegluga.com.pl

Kanał-Ostródzko-Elbląski

Jednym z najciekawszych zabytków techniki w północnej Polsce jest kanał o długości ok. 85 km łączący Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Za pośrednictwem rzeki Elbląg jezioro Druzno łączy się z Zalewem Wiślanym. Na środkowym odcinku kanału o długości około 10 km różnica poziomów pomiędzy jeziorami zmienia się o ponad 100 m, płynący kanałem statek pokonuje ją przy pomocy systemu specjalnych pochylni stanowiących jedyne w swoim rodzaju urządzenia techniczne. Od Ostródy do Elbląga jest 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona). Statki pokonują pochylnie na platformach ustawionych na szynach, urządzenia wyciągowe napędzane są siłą przepływu wody. Rejs  statkiem na trasie Ostróda – Elbląg trwa cały dzień, organizowane są także krótsze rejsy po fragmentach kanału.

Ogród Botaniczny w Jerzwałdzie

W ogrodzie należącym do Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich posadzono ponad 200 gatunków roślin, zgrupowanych w 5 siedlisk: las mieszany, las ubogi, staw, bagno, skalniak. Na terenie ogrodu jest plac zabaw.

Ogród Miniatur w Nowym Mieście Lubawskim

Można tutaj zobaczyć kopie wielu słynnych obiektów z całego świata np. wieżę Eiffla, Pałac Kultury i Nauki oraz innych obiektów – sprowadzonych do dziecięcej skali. Zbudował je pan Józef Dalecki, chcąc sprawić radość swoim wnukom.