Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Warmińsko-Mazurskie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Pojezierze Olsztyńskie

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

www.frombork.art.pl

Muzeum-Mikołaja-Kopernika-we-Fromborku

W mieście gdzie przez wiele lat zamieszkiwał wybitny astronom zwiedzać można poświęcone mu muzeum. Prezentowane są między innymi różne przyrządy astronomiczne i urządzenia służące do nawigacji. Największą atrakcję muzeum stanowi niewielkie planetarium znajdujące się w dawnej dzwonnicy przyległej do Pałacu Biskupiego, który był niegdyś miejscem zamieszkania Mikołaja Kopernika, a w którym obecnie mieści się muzeum. W planetarium prezentowane są między innymi seanse dla dzieci. 2 km od centrum miasta na Górze Żurawiej znajduje się obserwatorium astronomiczne, które również można zwiedzać.

Planetarium i obserwatorium astronomiczne w Olsztynie

www.planetarium.olsztyn.pl

Planetarium-i-obserwatorium-astronomiczne-w-Olsztynie

Seanse w planetarium odbywają się kilka razy dziennie wg terminarza przestawionego na stronie internetowej. Niektóre seanse przewidziane są specjalnie dla dzieci i młodzieży – od przedszkolaków do licealistów. Można również zwiedzać obserwatorium astronomiczne umiejscowione w zabytkowej wieży ciśnień.

Muzeum Przyrody w Olsztynie

www.muzeum.olsztyn.pl

Muzeum-Przyrody-w-Olsztynie

Muzeum jest jednym z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur. Główna wystawa to “Zwierzęta Warmii i Mazur”, oprócz niej prezentowane są wystawy czasowe, głównie fotograficzne. Specjalne zajęcia dla dzieci organizowane są w czasie ferii i wakacji letnich.

Skansen w Olsztynku

www.muzeumolsztynek.com.pl

Skansen-w-Olsztynku

W skansenie zgromadzonych jest kilkadziesiąt obiektów – domów, zabudowań gospodarczych, budynków wiejskiego przemysłu a także obiektów sakralnych reprezentujących trzy duże rejony – Warmię, Mazury i Powiśle. Pomiędzy zabudowaniami przechadzają się zwierzęta gospodarskie. W skansenie organizowane są liczne imprezy – koncerty, festyny, jarmarki rzemieślnicze, a także – specjalnie dla rodzin z dziećmi “Niedziele w skansenie”.

Pojezierze Mrągowskie i Wielkie Jeziora Mazurskie

Mazurolandia

www.mazurolandia.pl

Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży k. Kętrzyna. To jedyne miejsce, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie, Park Zabaw oraz moc innych, największych atrakcji na Mazurach.

Jedną z atrakcji Mazurolandii jest Park Miniatur Warmii i Mazur prezentujący miniatury wyjątkowych zabytków regionu. Dzięki temu w jeden dzień można zwiedzić najciekawsze miejsca i atrakcje znajdujące się na ogromnej mapie Warmii i Mazur. Uzupełnieniem jest wystawa prezentująca zdjęcia zabytków oraz unikatowe, archiwalne zdjęcia Królewca – dawnej stolicy Prus Wschodnich. Kulturę regionu przedstawia skansen ludowy w postaci naturalnej wielkości XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej.

Na terenie parku znajdują się pozostałości oranżerii i ogrodu warzywnego Kwatery Głównej Adolfa Hitlera. Z tego względu został przygotowany Park Militariów, prezentujący wyjątkowe eksponaty z okresu II wojny światowej, militaria niemieckie z lat 1939-45 oraz wiernie odtworzoną, unikatową makietę Wilczego Szańca o powierzchni 40 m kw. Ponadto zorganizowaliśmy strzelnicę militarną z replikami broni historycznej, a także przymierzalnię strojów historycznych z czasów II wojny światowej.

Odwiedzając grodzisko rycerskie można poznać okres średniowiecza. Tam zwiedzający mają możliwość m.in. przymierzenia zbroi rycerskiej, kolczugi, tarczy czy dobycia oburęcznego i ważącego ponad 25 kg “miecza Podbipięty” oraz oddania strzałów z łuku lub kuszy na strzelnicy rycerskiej. Z wieży widokowej grodziska można podziwiać wszystkie atrakcje Mazurolandii i atrakcje na mazurach w miniaturze.

Mazurolandia to wyjątkowe na całych Mazurach miejsce, w którym najmłodsi mogą bawić się do woli w Parku Zabaw na kolejce elektrycznej, w basenie z piłeczkami, trampolinie, eurobungee, dmuchanych zjeżdżalniach itp.

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

www.muzeum.mragowo.pl

Muzeum-Sprzętu-Wojskowego-w-Mrągowie

To muzeum zainteresuje szczególnie chłopców. W plenerze wystawionych jest kilkanaście pojazdów wojskowych i strażackich. Wszystkie, łącznie z czołgiem są w pełni sprawne i można nimi odbyć przejażdżkę. Muzeum organizuje liczne imprezy, przede wszystkim zloty militarne.

Miasteczko Westernowe w Mrągowie

www.mrongoville.pl

Miasteczko-Westernowe-w-Mrągowie

W miasteczku westernowym organizowane są zabawy dla dzieci i rodzin – spotkania z kowbojami, wizyta w wiosce indiańskiej.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

www.kadzidlowo.pl

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi, a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.

Dużym sukcesem jest ich rozmnażanie na terenie Parku, co świadczy o odpowiednich warunkach ich utrzymania.

W Parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Patronem Parku jest znany przyrodnik i patriota  Benedykt Dybowski, który zesłany na Syberię przyczynił się do poznania przyrody tej części świata. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu.

Twierdza Boyen w Giżycku

www.boyen.gizycko.pl

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.

Twierdza-Boyen-w-GiżyckuDo fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość otaczać miał mur Carnota o długości 2303 m. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego mająca miejsce 4 września 1844 r., stanowiła początek właściwego etapu budowy Twierdzy.

Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku. Od roku 1889 w Giżycku funkcjonowała komendantura, natomiast w 1902 roku w Twierdzy Boyen umieszczono składnicę artyleryjską.

Po I wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital. W przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii nie­mieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Brygada Forteczna “Lötzen” wchodziła w skład grupy Armii “Nord” nacierającej ku Mławie i Modlinowi i brała udział w walkach m.in. pod Wizną. W okresie wojny w fortyfikacji miał swą siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona bez walki.

Od roku 1945 Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego, które korzystało w niej w ograniczony sposób. W latach 50. podjęto decyzje o umiejscowieniu tutaj kilku przedsiębiorstw spożywczych, co spowodowało przekształ­cenia, duże zniszczenia, a przede wszystkim budowę nowych, zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu budynków. Sytuacja ta miała miejsce do po­czątku lat 90, kiedy to większość z tych zakładów została zlikwidowana. Od tego momentu Twierdza Boyen stała się miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Tekst: Wojciech Chodakowski (więcej info twierdza.gizycko.pl)

Rejs po Jeziorach Mazurskich

www.zeglugamazurska.com

jeziora-mazurskie

Po jeziorach mazurskich organizowanych jest bardzo wiele rejsów, na różnych trasach – od rejsów całodniowych, do krótkich spacerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Farma Jeleniowatych w Kosewie Górnym

www.kosewopan.pl

Ferma-Jeleniowatych-w-Kosewie-Górnym

W letniskowej wiosce malowniczo położonej pomiędzy jeziorami: Probarskim, Kus i Juksty, przy trasie Mrągowo – Mikołajki funkcjonuje wielka farma jeleniowatych prowadzona przez Instytut Parazytologii PAN. Wizyta na farmie i spacer wśród stada oswojonych danieli, muflonów oraz saren, możliwość obejrzenia jeleni sika, kóz, królików itp. robi wielkie wrażenie, szczególnie na najmłodszych. Na terenie stacji funkcjonuje muzeum przyrodnicze z bogatą ekspozycją poroży.

Wieża ciśnień w Giżycku

www.wieza-gizycko.pl

Wieża-ciśnień-w-Giżycku

Giżycko może się również pochwalić pięknie zagospodarowaną zabytkową wieżą ciśnień. Wewnątrz mieści się niewielkie muzeum, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Z położonego na szczycie wieży tarasu widokowego, na który można wejść po 129 schodach lub też wjechać windą podziwiać można panoramę Mazur.

Wolisko – Wioska Indiańska

Położona jest trzydzieści kilometrów od Giżycka, w głębi Puszczy Boreckiej. Zamieszkała w niej małżeństwo postawiło sobie za cel zapoznawanie przyjeżdżających dzieci z prawdziwymi obyczajami Indian. Wioskę można zwiedzać od maja do października.

Pojezierze Ełckie

Wiadukty w Stańczykach

www.stanczyki.com

Wiadukty-w-Stańczykach

Dwa równoległe, charakterystyczne wiadukty, każdy długi na ponad dwieście i wysoki na prawie czterdzieści metrów, łączą strome brzegi jaru, którym płynie potok Błędzianka. Przez wiadukty prowadziła w okresie międzywojennym linia kolejowa z Żytkiejm do Gołdapi. Wiadukt północny został zbudowany w latach 1912–1914, wiadukt południowy – w latach 1923-1926. Dziś wiadukty służą amatorom mocnych wrażeń – wspinaczki i skoków na bungee.

Ełcka kolej wąskotorowa

kolejka-elk.pl

elcka-kolej-waskotorowa

Kolejka jest jedyną tego typu czynną atrakcją turystyczną w regionie Warmii i Mazur. Pociąg zestawiony z zabytkowych wagonów, ciągnięty przez parową „ciuchcię” kursuje w letnie weekendy na trasie Ełk – Sypitki – Ełk. Przejazd w jedną stronę ma długość ok. 15 km i trwa około 45 min. Po 2,5 godz. przerwie, z możliwością wzięcia udziału w ognisku, pociąg rusza w drogę powrotną. W samym Ełku można zwiedzić Muzeum Kolejnictwa.

Pojezierze Iławskie

Pole Grunwaldzkie

www.grunwald1410.pl

Grunwald_-_pomnik

Co roku, w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich odbywa się rekonstrukcja słynnej bitwy. Biorą w niej udział liczne chorągwie rycerskie współuczestniczące w historycznych rekonstrukcjach bitew. Widowisko plenerowe realizowane jest z ogromnym rozmachem, zgodnie z przekazem historycznym. Wybierając się na widowisko należy zaopatrzyć się w jedzenie i w wodę, gdyż wyjazd samochodem z „pola bitwy” trwa często kilka godzin. W ciągu roku można zwiedzać Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej www.grunwald.warmia.mazury.pl.

Kanał Ostródzko-Elbląski

www.zegluga.com.pl

Kanał-Ostródzko-Elbląski

Jednym z najciekawszych zabytków techniki w północnej Polsce jest kanał o długości ok. 85 km łączący Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Za pośrednictwem rzeki Elbląg jezioro Druzno łączy się z Zalewem Wiślanym. Na środkowym odcinku kanału o długości około 10 km różnica poziomów pomiędzy jeziorami zmienia się o ponad 100 m, płynący kanałem statek pokonuje ją przy pomocy systemu specjalnych pochylni stanowiących jedyne w swoim rodzaju urządzenia techniczne. Od Ostródy do Elbląga jest 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona). Statki pokonują pochylnie na platformach ustawionych na szynach, urządzenia wyciągowe napędzane są siłą przepływu wody. Rejs  statkiem na trasie Ostróda – Elbląg trwa cały dzień, organizowane są także krótsze rejsy po fragmentach kanału.

Ogród Botaniczny w Jerzwałdzie

W ogrodzie należącym do Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich posadzono ponad 200 gatunków roślin, zgrupowanych w 5 siedlisk: las mieszany, las ubogi, staw, bagno, skalniak. Na terenie ogrodu jest plac zabaw.

Ogród Miniatur w Nowym Mieście Lubawskim

Można tutaj zobaczyć kopie wielu słynnych obiektów z całego świata np. wieżę Eiffla, Pałac Kultury i Nauki oraz innych obiektów – sprowadzonych do dziecięcej skali. Zbudował je pan Józef Dalecki, chcąc sprawić radość swoim wnukom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie