Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Wielkopolskie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia z dziećmi w województwie:

Poznań

Ogród Botaniczny w Poznaniu

www.obuam.robia.pl

Ogród jest placówką naukową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale służy też do odpoczynku mieszkańcom Poznania. Na terenie ogrodu, wśród egzotycznych roślin wyznakowano kilkanaście ścieżek dydaktycznych. W nowoczesnym pawilonie ekspozycyjno-dydaktycznym prezentowane są wystawy czasowe, jest też niewielka kawiarenka. W każdy weekend organizowane są spotkania, warsztaty lub tematyczne wycieczki po ogrodzie.

Ogród Zoologiczny w Poznaniu

www.zoo.poznan.pl

Poznański Ogród Zoologiczny składa się z dwóch części – Starego Zoo usytuowanego w centrum miasta przy ul. Zwierzynieckiej i rozległego Nowego Zoo przy ul. Krańcowej w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Pod samą bramę Nowego Zoo dojechać można dziecięcą kolejką maltańską. Tuż za kasami znajduje się Dziecięce Zoo, gdzie dzieci mogą zobaczyć i pogłaskać takie zwierzątka jak owieczki kameruńskie, kózki karłowate, kucyki szetlandzkie, świnki wietnamskie. Oprócz tego w Nowym Zoo zamieszkują duże ssaki i ptaki. W starym Zoo jest akwarium, terrarium i woliery ptaków a dla dzieci jest plac zabaw.

Palmiarnia w Poznaniu

www.palmiarnia.poznan.pl

W rozleglej Palmiarni można się poczuć jak w tropikalnej dżungli lub na meksykańskiej pustyni wśród kaktusów. Są też ulubione przez dzieci akwaria. Przed pawilonem Palmiarni rozciąga się rozległy zadbany Park Wilsona.

Malta

malta.poznan.pl

Ulubione tereny rekreacyjne mieszkańców Poznania znajdują się we wschodniej części miasta. Ich centrum stanowi Jezioro Maltańskie, sztuczny zbiornik wodny powstały w 1952 r. ze spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Urocze zakątki, liczne kawiarenki i restauracje, rozbudowana baza sportowa i kulturalna np. tor saneczkowy, wyciąg narciarski, kino letnie, kilka placów zabaw powodują ze jest to ulubione miejsce wypoczynku poznańskich rodzin.

Maltańska Kolej Dziecięca (Maltanka)

www.mpk.poznan.pl/turystyka/maltanka

Przez teren Malty przebiegają tory wąskotorowej kolejki o długości torów 3850 m. Kolejka kursuje regularnie od połowy kwietnia do końca września, w dni robocze co godzinę, w dni wolne co pół godziny. W co drugi weekend pociągi ciągnięte są przez parowóz. Oprócz kolejki zarządzające nią Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji organizuje w czasie weekendów turystyczne przejazdy przez miasto starymi tramwajami i autobusami. W zajezdni przy ul. Głogowskiej można też zwiedzać Muzeum Komunikacji, a w nim oprócz obejrzenia zbiorów starych biletów można usiąść za pulpitem motorniczego, można zająć miejsce pasażerskie o zmiennym położeniu oparcia w wagonie z Norymbergii, bawiąc się w konduktora pociągnąć za sznurek i dać sygnał do odjazdu, wypróbować stary kasownik dziurkując bilet.

Wyciąg Narciarski na Malcie

www.maltaski.pl

Zimą jest to miejsce gdzie w odległym od gór Poznaniu mieszkańcy tego miasta mogą uprawiać swój ulubiony sport. Funkcjonują dwa stoki – duży i mały, a na nich trzy wyciągi. Latem po stoku można zjechać na pontonie, w pobliżu funkcjonuje również letni tor saneczkowy, mini-golf, place zabaw. Można tez wypożyczyć dla całej rodziny rowery lub rolki.

Wielkopolska

Wielkopolski Park Narodowy

www.wielkopolskipn.pl

Położony niedaleko Poznania Park Narodowy jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców stolicy województwa. Przez środek parku przepływa Warta, jest w nim kilka pięknych jezior. Przez teren parku prowadzi pięć szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 80 km. W siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach jest Muzeum Przyrodnicze oraz cztery ścieżki dydaktyczne.

Średzka Powiatowa Kolej Wąskotorowa

www.powiatsredzki.pl

Kolejka wąskotorowa ma już ponad 100 lat. Pierwszy raz na trasę wyruszyła w 1902 r. Obecnie kursuje na 14 kilometrowej trasie Środa Wielkopolska–Zaniemyśl w każdą letnią niedzielę. Jest jedną z ostatnich w Europie, która prowadzi ruch pociągów wyłącznie trakcją parową.

W budynku dworca kolejowego w Zaniemyślu mieści się izba pamięci poświęcona kolejce i kolei, natomiast w budynku stacyjnym Środa Wlkp. Miasto otwarto Muzeum Średzkiej Ciuchci. Zgromadzone  zostały tam bardzo ciekawe eksponaty, które należy koniecznie zobaczyć.

Pałac i Arboretum w Kórniku

www.bkpan.poznan.pl/muzeum

W położonym nieopodal Poznania Kórniku mieści się znany zamek, którego obecny kształt pochodzi z polowy XIX w. a w którym zwiedzać można Muzeum Wnętrz. W pobliżu zamku znajduje się największe i najstarsze arboretum w Polsce www.idpan.poznan.pl

Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się ok. 3 tys. gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. Arboretum zarządza Instytut Dendrologii PAN, jest udostępnione do zwiedzania a w ciągu roku odbywa się tutaj kilka spektakularnych imprez jak np. „Dni kwitnących magnolii” czy „Dni azalii i różaneczników w Arboretum Kórnickim”.

Rejs statkiem spacerowym wokół Jeziora Kórnickiego

www.statekkornik.com.pl

Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa

www.facebook.com

Od połowy czerwca do sierpnia w soboty, niedziele i święta kursują planowe pociągi osobowe relacji Gniezno – Ostrowo i z powrotem. Przejazd w jedną stronę trwa niepełne 3 godz.

Skansen Miniatur w Pobiedziskach

ok-pobiedziska.pl/cms/70/skansen_miniatur

Skansen Miniatur to park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Zawiera około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli. Miniatury są wykonane w skali 1:20.

Nenufar Club – park rekreacyjny w Kościanie

nenufarclub.pl

Obiekt rekreacyjno wypoczynkowy o powierzchni ok. 6 ha z czego 3 ha stanowi zespół połączonych akwenów wodnych. Na terenie parku znajdują się makiety znanych budowli świata np. Wieży Eiffla, Big Bena, place zabaw dla dzieci, w tym wodny plac zabaw „Atlantyda”. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego np. kajaka, łódki lub tratwy. Organizowane są liczne imprezy oraz urodziny dla dzieci.

ATRAKCJE W PARKU

 • Park Rekreacyjny o powierzchni 6 ha (w tym 3 ha połączonych akwenów wodnych)
 • Makiety znanych budowli świata
 • Możliwość pływania kajakami,  tratwami
 • Stanowiska piknikowe wyposażane w grille
 • Miejsca przeznaczone na rozpalenie ogniska
 • Szeroko rozbudowany plac zabaw
 • Imprezy integracyjne i okolicznościowe
 • Programy rozrywkowe dla dzieci – letnie i zimowe
 • Możliwość robienia zdjęć np. weselnych
 • Bar z napojami i pamiątkami
 • Atlantyda – wodny plac zabaw, w ciepłe, słoneczne dni zabierz strój kąpielowy
 • Natura i słońce lepsze od solarium – leżaki do opalania
 • Czynne od 1 maja do 15 października, we wszystkie dni tygodnia

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

www.muzeum-szreniawa.pl

Skansen stanowi oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa. Zbiory znajdujące się w muzeum dotyczą bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa. Muzeum posiada między innymi bogatą kolekcję uli prezentowanych na wolnym powietrzu. Bardzo często odbywają się na jego terenie festyny, pikniki i imprezy w trakcie których demonstrowana jest praca bartników i pszczelarzy.

Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim

www.lednicamuzeum.pl

Park Etnograficzny położony nad brzegiem jeziora Lednica prezentuje 53 obiekty tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski. Muzeum Pierwszych Piastów obejmuje położoną na wyspie Ostrów Lednicki ekspozycję plenerową przedstawiającą pozostałości grodu pierwszych Piastów. Oprócz tego muzeum obejmuje dawny Gród Piastowski w Gieczu – obecnie rezerwat archeologiczny i kilka innych lokalizacji. We wszystkich oddziałach muzeum odbywają się cykliczne imprezy folklorystyczne, jarmarki historyczne i inne.

Centrum Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Krotoszynie

www.csir.krotoszyn.pl

Wielkopolska słynie ze swoich parków wodnych, powstały tu jako pierwsze w Polsce i nadal cieszą się niesłabnącym powiedzeniem. Warto odwiedzić z rodziną przynajmniej jeden z nich.

Parowozownia Wolsztyn

www.parowozowniawolsztyn.pl

Jedyna w Polsce nadal czynna lokomotywownia, skąd codziennie wyjeżdżają parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich na trasach do Poznania i Leszna. Oprócz pociągów „rozkładowych”, których kursuje codziennie 4 uruchamiane są dodatkowe „przejazdy retro” na różnych trasach. W samej parowozowni zwiedzać można Muzeum Historii Kolei. Ciekawą kolekcją dysponuje dział modeli kolejowych, jest wśród nich makieta obejmująca fragment stacji Wolsztyn – parowozownię i przyległy układ torów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie