Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Zachodniopomorskie)

-

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Park Wodny JAN w Darłówku

www.parkwodny.net

Park Wodny JAN jako jedyny w Europie umożliwia korzystanie z dobrodziejstw wody morskiej przez cały rok. Połączenie zabawy dla rodziny z leczniczymi właściwościami wody morskiej klasyfikuje ten obiekt na szczycie piramidy obiektów o charakterze wypoczynkowo-rozrywkowo-leczniczych.

Aquapark-w-Darłówku

Głównymi atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dorosłych są zjeżdżalnie wodne (łącznej długości 230 m), dzika rzeka i brodzik dla dzieci. Pozostałą część stanowią baseny o łącznej wielkości 1500 m² z możliwością wypływania na zewnątrz, jaccuzi oraz sauny.

Odpoczynek i relaks zapewnią Państwu leżaki z hydromasażem i gejzery wodne. Natomiast idealnym miejscem na wodny trening jest basen sportowy o wymiarach 25×12,5 m.

Park Wodny JAN oferuje swoim klientom nie tylko zabawę ale i naukę pływania z doświadczonymi instruktorami. U nas pływać uczą się dzieci z okolicznych gmin i szkół w ramach godzin wychowania fizycznego, a jak sami mówią są to ich najlepsze i najciekawsze lekcje w roku szkolnym.

Park Wodny JAN aktywnie bierze udział w organizacji wypoczynku dzieci z domów dziecka, fundacji, klubów sportowych i organizacji pomagających potrzebującym.

Współpracujemy z wieloma szkołami, gminami, firmami i biurami podróży przez cały rok!

Po atrakcjach wodnych zapraszamy do gabinetów odnowy biologicznej, baru i kręgielni. Automatyczna, dwutorowa kręgielnia to świetne miejsce do zabawy, rywalizacji i poprawy sprawności dla wszystkich niezależnie od wieku.

Tramwaj wodny w Darłówku

www.darlowko.info.pl

tramwaj-wodny-darlowko

Kursuje na trasie z centrum miasta Darłowa do dzielnicy nadmorskiej Darłówko, płynie po rzece Wieprzy ku jej ujściu do Morza Bałtyckiego. Rejs zajmuje ok. 20 minut. Na trasie kursują dwa stateczki: “Księżna Zofia” oraz “Księżna Zofia II”.

Latarnia Morska w Darłówku

Wejścia do portu w Darłówku strzeże latarnia morska. W 1885 roku u nasady wschodniego falochronu postawiono budynek pilotów z wieżą z czerwonej licowanej cegły. Wieża, była wówczas niższa a światło latarni było zainstalowane na wysokości niewiele ponad 12 metrów.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

www.zamekdarlowo.pl

Jest to jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.

Na zamku można zwiedzić wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w bocznej komnacie znajduje się wystawa ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma wystawami tematycznymi, między innymi: kłusownictwo, wojenne okręty morskie, cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej (japońskie wazy i naczynia, okładka Koranu), historyczne foldery reklamowe miasta Darłowo oraz fotografie sprzed lat, a także dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego.

Indiańska Wioska i Mini-Zoo w Kołobrzegu

www.dzikizachod.com.pl

dziki-zachod-kolobrzeg

Największe w Polsce “Miasteczko westernowe” oferuje mnóstwo atrakcji również dla najmłodszych, w tym “Mini-Zoo”. Organizowane są również różne typy imprez.

Latarnia Morska i Muzeum Minerałów w Kołobrzegu

latarnia-morska-kolobrzeg

Warto wejść na sam szczyt latarni skąd rozciąga się piękny widok na miasto i port. Szczególną atrakcją dla dzieci jest możliwość uczestnictwa w konkursach pirackich. W podziemiach latarni mieści się muzeum minerałów.

Miasto Myszy w Kołobrzegu

miastomyszy.pl

Miasto Myszy to niesamowite miejsce pulsujące energią ok. 500 małych myszek, ukryte w podziemiach dawnego Kapitanatu Portu Morskiego zlokalizowane w Porcie Pasażerskim (ok. 50 m od kołobrzeskiej latarni vis a vis statków wycieczkowych). Wnętrze odwzorowuje mysią norę porośniętą zieloną trawą i korytarze z oryginalnymi rurami w fluorescencyjnych barwach przypominającymi ciągi kanalizacyjne, jakie znajdują się pod każdym miastem.

Każda z sal zaaranżowana została w niesłychanie kreatywny sposób, umeblowana małą mysią architekturą – domkami, mostkami i rekwizytami zgodnymi z nazwą danej sali. W jednej poznacie zwyczaje myszy żyjących na wsi, w innej ich wielkomiejskie życie. Zobaczycie jak rodzą się małe myszki i jak ich starsi krewni radzą sobie w zimowych warunkach, podczas gdy inni odpoczywają na wakacjach lub w tropikach.

Tylko u nas zobaczycie najróżniejsze myszy: białe, łaciate, brązowe, rasowe, z zakręconymi włosami, bezwłose czy najmniejsze na świecie myszy pigmejskie.

Jeżeli towarzyszył Tobie wcześniej strach przed tymi małymi gryzoniami, szybko o nim zapomnisz. Wnętrze miasta odwzorowuje mysią norę, a każda z 6 sal została zaaranżowana tak, by pokazać życie myszek w zupełnie innej scenerii.

Zobaczymy, więc m.in. myszki pracujące na farmie, wypoczywające na wakacjach, bawiące się w śniegu czy też jedne z najmniejszych ssaków świata – myszki pigmejskie w środku wielkiego dzikiego lasu.

Muzeum 6D w Kołobrzegu

muzeum6d.pl

Muzeum słynie z możliwości dotykania okazów, poczucia swobody i ekscytacji z oglądanych wystaw. Można podziwiać bezpośrednio zebrane w Muzeum przedmioty, poczuć się jak kapitan statku czy zadzwonić dzwonem.

Na powierzchni około 500 m2 zobaczymy wspaniałe malowidła, niezwykłe ekspozycje i ciekawe wnętrza. Dzieła, które znajdują się w Muzeum zostały stworzone w technice 3D. Oglądanie obrazów jest możliwe tylko w specjalnych okularach. Doznania potęguje dodatkowo unoszący się zapach bryzy morskiej i ryb, wiatr targającego włosy i dźwięki wydawanych przez ptaki i szum morza.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

www.muzeum.kolobrzeg.pl

Misją Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, ziemi kołobrzeskiej oraz województwa zachodniopomorskiego.


Muzeum wypełnia ją poprzez gromadzenie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie do celów badawczych i wystawienniczych dóbr kultury związanych z historią, etnografią, archeologią i sztuką regionu, tradycją wojskowości, organizując wystawy, popularyzując wiedzę, prowadząc badania naukowe i działania edukacyjne. Muzeum realizuje także projekty promocyjne i marketingowe zwiększające dostępność obiektu dla zwiedzających. W tym celu Muzeum współdziała z osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami, urzędami i firmami działającymi w regionie oraz uczestniczy w stowarzyszeniach muzealniczych i regionalnych.

Muzeum Oręża Polskiego to raj dla chłopców, interesujące eksponaty z dziedziny militariów oraz przedmioty wydobyte z wraków okrętów z pewnością wzbudzą ich zainteresowanie.

ORP “Fala” – Kołobrzeg

www.muzeum.kolobrzeg.pl

orp-falakolobrzeg

Ścigacz okrętów podwodnych, który w 1996 r. zakończył służbę wojskową i został przekształcony w okręt muzeum.

Ciuchcia Retro Express

www.kolej.rewal.pl

Ciuchcia-Retro-Express

Wielką atrakcją Wybrzeża Rewalskiego jest kolejka wąskotorowa “Ciuchcia Retro”. Liczy ona sobie przeszło 100 lat i jest najstarszą tego typu kolejką na Pomorzu Zachodnim. Zabytkowe wagony ciągnie “ciuchcia” jadąc z prędkością 25 km/godz. i zatrzymując się na 13 stacjach od Gryfic do Pogorzelicy. Jest to najdłuższa linia wąskotorowa w Polsce. Kolejka jeździ kilka razy dziennie poczynając od majowego “długiego weekendu” do końca września. Poza sezonem skład kolejki można oglądać w Gryficach w Muzeum Kolejnictwa Kolei Wąskotorowych.

Wieża Widokowa na Górze Chełmskiej koło Koszalina

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej k/Koszalina została wybudowana w 1888 r. Całkowita wysokość wieży 7 kondygnacyjnej wynosi 31,5 m n.p.t. Ostatnią siódmą kondygnację wieży stanowi taras widokowy, z którego turyści mogą podziwiać najpiękniejsze widoki w południowym pasie przybrzeżnym Bałtyku, oraz pięć miast Pomorza Środkowego: Sławno, Sianów, Darłowo, Białogard i Kołobrzeg. Skromne ceglane elewacje zdobią ceglane fryzy arkadowe i gzymsy. Jako obiekt o wysokiej wartości historycznej i architektonicznej został wpisany do rejestru zabytków woj. Zachodniopomorskiego.

Latarnia Morska w Niechorzu

www.wybrzeze-rewalskie.pl/atrakcje/latarnia.html

 

Najpiękniejsza na polskim wybrzeżu latarnia znajduje się w Niechorzu. Ta posadowiona na klifowym brzegu 45 metrowa budowla jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego i jedną z największych atrakcji turystycznych Gminy Rewal. Największą atrakcją jest wejście na taras widokowy i podziwianie pięknych widoków. Widać okolicę na kilka kilometrów, Niechorze, Rewal, Jezioro Liwia Łuża, brzeg morski i morze na wiele kilometrów.

latarnia-morska-niechorzeNajpiękniej latarnia prezentuje się od strony lądu (strona południowa), widać ją w pełnej okazałości z kilku kilometrów, a światło latarni widziane jest w nocy także od strony lądu. Od strony morza (strona północna) część latarni zasłonięta jest drzewami, przy wejściu do budynku znajduje się ponad 60-letni ogród z 2 metrowymi żywopłotami oraz zejście, stromymi schodkami, aż na betonowy wał ochronny i plażę.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

muzeumniechorze.pl

Muzeum-Rybołówstwa-Morskiego-w-Niechorzu

Dla dzieci zwiedzanie razem z rodzicami Muzeum Rybołówstwa będzie doskonałą okazją do obejrzenia z bliska sieci i strojów rybackich, a także łodzi. W muzeum działa nie tylko stała wystawa dotycząca rybołówstwa morskiego, ale organizowane są również liczne wystawy czasowe, spotkania, festiwale szantów i inne.

Plaża w Dziwnowie

plaza-w-dziwnowie

Jest to jedna z najładniejszych plaż na polskim wybrzeży Bałtyku – szeroka, piaszczysta, pełna atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Port Rybacki w Dziwnowie

Port-Rybacki-w-Dziwnowie

Położony na mierzei Dziwny – jednej z odnóg, którą Odra uchodzi do Bałtyku. Nad Dziwną przerzucony jest most zwodzony umożliwiający ruch statków po Zalewie Szczecińskim. Z przystani można popłynąć statkiem pirackim w rejs po Zalewie Kamieńskim.

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach

www.woskowe.pl

Gabinet-Figur-Woskowych-w-Międzyzdrojach

Znajdują się tutaj woskowe figury przedstawiające naturalnej wielkości osoby znane z życia publicznego, np. polityków, gwiazdy kina, muzyki i sportu, postacie z filmów. Kolekcja liczy ponad 40 eksponatów. Do muzeum lepiej nie zabierać dzieci w wieku przeszklonym i młodszych, mogą się przestraszyć.

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach wzorowana jest na tych najsłynniejszych – hollywoodzkiej oraz w Cannes. Nad Bałtykiem można obejrzeć odciski dłoni polskich gwiazd. Pierwsze tabliczki powstały w 1996 roku, w ramach Festiwalu Gwiazd.

Promenada Gwiazd została zapoczątkowana wówczas przez osoby takie jak Beata Tyszkiewicz, Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski, Janusz Olejniczak, Bogusław Linda, czy też Daniel Olbrychski. Od tamtego czasu impreza odbywa się co roku i co roku też w Alei Gwiazd pojawiają się nowe odciski dłoni.

Przystań Rybacka w Międzyzdrojach

To tutaj swój “parking” mają łodzie rybackie wypływające w morze.

Molo w Międzyzdrojach

Pomost o długości 395 m wychodzący w głąb Morza Bałtyckiego z plaży w Międzyzdrojach. Ma także status przystani morskiej.

Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach

baltyckiparkminiatur.pl

“Podczas wizyty w Bałtyckim Parku Miniatur, spacerując wzdłuż miniaturowego wybrzeża Bałtyku, przemierzysz granice wszystkich państw leżących nad Bałtykiem. Jednak, aby Twoja podróż była jeszcze bardziej atrakcyjna przygotowaliśmy modele najciekawszych zabytków i latarni morskich w skali 1:25 pochodzących z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii, o historii których opowie Ci kadra naszych przewodników. Zadbaliśmy o zachowanie wszystkich detali, zlecając przygotowanie miniatur najlepszym pracowniom modelarskim. A na deser przygotowaliśmy makietę miniaturowych kolejek, które na powierzchni 200 m2 nie pozwolą oderwać od siebie wzroku Małych i Dużych.

Wyrażamy nadzieję, że Bałtycki Park Miniatur rozbudzi Twoje zainteresowania historyczno – geograficzne, zarazi Cię pasją do podróży i odwiedzenia poznanych tu miejsc w rzeczywistości. To dopiero początek Bałtyckiego Parku Miniatur, który nadal będzie rozbudowywany tak, aby stać się najpiękniejszym parkiem miniatur w Polsce. Już teraz eksperci zaliczają Bałtycki Park Miniatur do grona najlepszych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego”

Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach

www.wolinpn.pl

Zagroda  zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha, w tym 0.5 ha stanowi zagroda kwarantannowa. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Na tak przygotowany teren przywieziono w lipcu 1976 roku cztery żubry z Borek i Białowieży: krowę “Pominę”, byka “Podskakiewicza” oraz dwie jałówki “Pompeę” i “Podwyżkę”. Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody tu właśnie się urodziła. Przeciętnie co roku rodzą się 1-2 cielaki. W różnych okresach liczba żubrów wahała się od 5 do 12.

Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym – z centrum Międzyzdrojów jest do niej 1,5 km (30 minut pieszej wycieczki).

Woliński Park Narodowy

www.wolinpn.pl

Woliński-Park-Narodowy

Park obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, a na niej między innymi najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną wyspiarską deltę Świny i przybrzeżny pas wód Bałtyku. Przez teren parku prowadzi szlak czerwony zwany potocznie „szlakiem brzegiem Bałtyku”, który liczy 19 km długości a także nieco dłuższy szlak niebieski prowadzący nad Zalewem Szczecińskim i leśny szlak zielony. Obok dyrekcji Parku w Międzyzdrojach znajduje się ciekawe Muzeum Przyrodnicze, w nim woliera dla orłów, zaś w odległej o 2 km miejscowości Wisełka udostępniona jest dla zwiedzających pokazowa zagroda żubrów.

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach

www.wolinpn.pl

Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Na szczególna uwagę zasługują wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne. Jest to o tyle ważne, że ekosystemy te obecnie w parku zajmują ok. 60 % powierzchni. Polujący bielik niosący upolowaną ofiarę, atakujące bataliony czy też odpoczywające na brzegu morza foki to niektóre ich elementy. Ekosystemy leśne reprezentowane są przez gatunki specyficzne dla całej wyspy Wolin jak: jeleń, sarna, dzik czy lis. Można też z bliska ocenić wielkość największego ssaka Europy żubra. Na uwagę zasługuje również wystawa geologiczna i etnograficzna.

W CEM znajduje się 5 sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m2. W kasie Muzeum otrzymają Państwo bezpłatnie audio przewodniki, które prezentują atrakcyjne materiały edukacyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim z podziałem dla dzieci i dorosłych oraz audiodyskrypcją niezbędną dla osób niedowidzących. Na terenie obiektu znajduje się także ekran interaktywny (infokiosk) z edukacyjną grą dla najmłodszych.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin. Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji tego regionu. Powstało w dawnym wyrobisku kredowym dzięki temu woda przybrała niezwykły, zielononiebieski kolor (nazywany także szmaragdowym).

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie

www.jomsborg-vineta.com

Na wyspie Ostrów na Zalewie Szczecińskim, tuż obok Wolina znajduje się Skansen Słowian i Wikingów, który można zwiedzać od początku kwietnia do końca października. W skansenie prezentowana jest rekonstrukcja osady z IX-XI w. jaka prawdopodobnie znajdowała się w tym miejscu. W okresie otwarcia skansenu często odbywają się spotkania, imprezy, warsztaty. Kulminacją działalności jest odbywający się corocznie na początku sierpnia Festiwal Słowian i Wikingów.

Podczas trzech dni trwania festiwalu Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz potomkowie innych ludów rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, drzewnymi metodami przygotowują strawę, lepią garnki, tkają materił na ubrania, kują żelazo, ze srebra i brązu odlewają kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii, szyją buty, a z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po dziwnie żeglują repliki wikińskichi i słowiańskich okrętów z dziobami zwieńczonymi smoczymi łbami. Największą atrakcją są jednak bitwy, podczas których ścieraja się z sobą setki wojowników.

Park Rozrywki Pomerania – Kołobrzeg

parkpomerania.pl

Park Rozrywki Pomerania to największy Park Rozrywki na Pomorzu Zachodnim. Na terenie Parku znajdują się atrakcje zewnętrzne dostępne sezonowo oraz atrakcje całoroczne działające niezależnie od pogody.

Jedyna taka hala na Pomorzu, gdzie oprócz tradycyjnych placów zabaw typu małpi gaj znajdziecie wiele innych atrakcji. Strefy zabaw dostosowane do wieku dziecka, zjeżdżalnie tradycyjne, rolkowe i tubowe, baseny z kulkami, trampoliny, strefa boisk, kolejka, automaty i wiele innych atrakcji, które rozmieszczone są pośród bajkowej dekoracji. Dodatkowo restauracja ze zdrową żywnością oraz pokoje urodzinowe dostosowane do potrzeb dzieci.

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

www.sokolowski-muzea.pl

Muzeum-Kamieni-w-Kamieniu-Pomorskim

W muzeum prezentowane są setki ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu. Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308 r.) jedynej z ośmiu ocalałych z dawnych fortyfikacji miasta. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

www.ogrodprzelewice.pl

Ogród_Japoński-Przelewice

W 30 hektarowym ogrodzie, który powstał w I połowie XIX w. zobaczyć można wiele cennych gatunków drzew, kolekcję rododendronów i azalii, ogród japoński i oranżerię. Ogród otacza piękny klasycystyczny pałac, w którym po gruntownym remoncie znajduje się ośrodek konferencyjny i ogólnodostępna kawiarnia. W sezonie letnim co niedzielę organizowane są koncerty.

Opactwo Cystersów w Kołbaczu

Jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim.

1 KOMENTARZ

  1. Nic nie widziałam o Festiwalu Słowian i Wikingów, ale super sprawa! Tylko nie wiem, jak oni wytrzymują w tych strojach w sierpniu 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie