Zima to wspaniały okres. Gdy do Świąt Bożego Narodzenia pozostaje coraz mniej czasu, może to idealny moment, aby pomyśleć nad jakimś zagranicznym wyjazdem. Proponuje Wam miasta w których klimat świąt poczujecie pełną piersią, gdzie spełnicie swoje marzenia o pięknym zapachu choinki i przepięknych dźwiękach kolend, gdzie znajdziecie najlepsze prezenty świąteczne. Gdzie odbywają się najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie.


Strasburg (Francja)

Kiedy: 25 listopad – 31 grudzień

Zaplanuj swój pobyt w Strasburgu

To właśnie w Strasburgu w 1570 roku odbył się pierwszy w Europie jarmark bożonarodzeniowy. Do dzisiaj miasto nazywane jest “Stolicą Bożego Narodzenia” i kontynuje tradycje autentycznych, ciepłych, alzackich Świąt.


Aachen (Niemcy)

Kiedy: 28 listopada – 23 grudnia

Strona www: aachenweihnachtsmarkt.de

Jedź na Święta do Aachen

Jak co roku, zaraz przed Świętami ulice i place wokół Katedry oraz Ratusza w Aachen, przekształcają się w prawdziwy raj świateł oraz kolorów, świątecznej muzyki oraz kuszących zapachów. Niezwykły czar tego miejsce, który z roku na rok jest pielęgnowany, zaciekawi z pewnością i starszych i młodszych.


Wiedeń (Austria)

Kiedy: 13 listopada – 26 grudnia
Jedź na Święta do Wiednia

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu są już tradycją. Prekursorami byli ludzie żyjący w średniowieczu, kiedy to w 1298 roku Albrecht I pozwolił mieszkańcom na urządzenie “grudniowego jarmarku“. Od tego czasu wygląd jak i częstotliwość ich organizowania diametralnie się zmieniła. Obecnie w obrębie miasta, organizuje się ponad 20 oficjalnych adwentowych Rynków, gdzie można znaleść szeroką gamę przepysznych, świątecznych smakołyków.


Norymberga (Niemcy)

Kiedy: 27 listopada – 24 grudnia

Strona www: www.christkindlesmarkt.de | Ulotka informacyjna w jęz. polskim: zobacz

Jedź na Święta do Norymbergii

Cudowne zapachy grzanego wina, pończu oraz rumu, zapachy pieczonyh migdałów i norymberdzkiej kiełbasy – to wszystko oznacza, że idą Święta. Jak co roku, tak i teraz początek okresu świątecznego i oficjalne otwarcie jarmaków w Norymbergi zapoczątkuje pojawienie się “Christkind“, czyli postaci – anioła, która rozdaje dzieciom prezenty.


Lille (Francja)

Kiedy: 18 listopada – 30 grudnia
Jedź na Święta do Lille

W środku zimy, Lille błyszczy i świeci radością życia. Uroczysta atmosfera zaprasza na świąteczną zabawę. Na plazu Rihour, ponad 80 jarmarkowych chatek oferuje rożnego rodzaju podarunki, preenty, ozdoby choinkowe, figurki, świąteczne jedzenie. Możemy tutaj spróbować specjałów regionalnej kuchni, a także podziwiać sztukę oraz rzemiosło z Rosji, Polski i innych.


Drezno (Niemcy)

Kiedy: 26 listopada – 24 grudnia
Jedź na Święta do Drezna

Jeżeli uwielbiasz Święta Bożego Narodzenia, pokochasz Drezno! W mieście znajdziesz jedenaśnie, zupełnie różniących się od siebie jarmarków świątecznych. Od bardzo tradycyjnych, po takie średniowieczne. Znajdziesz tutaj po prostu wszystko  co związne jest ze Świętami.


Bruksela (Belgia)

Kiedy: 27 listopada – 3 stycznia
Jedź na Święta do Brukseli

Przez pięć tygodni w sercu Brukseli, dzieją się rzeczy niezwykłe. Wypełnione są radością, kolorowymi światłami, świąteczną atmosferą, pięknymi prezentami i smakowitą degustacją. Do tego można wziąść udział w bożonarodzeniwej paradzie, pojeździć na łyżwach, podziwiać niesamowite drzewko świąteczne, uczestniczyć w spektaklu dźwięku i światła oraz podziwiać okolicę z wysokości na Diabelskim Młynie.


Kolonia (Niemcy)

Kiedy: 23 listopada – 24 grudnia
Jedź na Święta do Kolonii

Każdego roku, centrum Kolonii jest zaczarowywane duchem świątecznych przrygotowań. Wtedy, w ostatni poniedziałek przed Adwentem, jarmarkowe stragany otwierają swoje podwoje, a miliony turystów z całego świata zjeźdzają się, aby podziwiać ten przepiękny spektakl.


Menchester (Wielka Brytania)

Kiedy: 14 listopada – 21 grudnia
Jedź na Święta do Menchesteru

Znany na całym świecie, jarmark w Menchesterze, jest największym, najlepszym i najbardziej oryginalnym w całej Wielkiej Brytanii. Otwarcie drzwi straganów jest ulubionym momentem wszystkich mieszkańców miasta.


Praga (Czechy)

Kiedy: 28 listopada – 1 stycznia

Jedź na Święta do Pragi

Praga w czasie Adwentu oraz Świąt Bożego Narodzenia wygląda szczególnie romantycznie i niesamowicie. W tym roku odbędzie się tam 15 międzynarodowy festiwal muzyki Adwentu i Bożego Narodzenia amatorskich zespołów muzycznych. Plenerowe koncerty odbywać się będą na Rynku Starego miasta, co jeszcze bardziej urozmaici to miejsce.