EUROPA Islandia - Kraina Lodu i niezwykłych widoków

Islandia – Kraina Lodu i niezwykłych widoków

-

Islandia to fascynujący kraj, wypełniony wodospadami, wulkanami, dymiącymi gejzerami oraz niezwykłymi lodowcami, które zajmują ponad 11% powierzchni całego kraju – przez to często jest nazywana “Krainą Lodu”. Można się tutaj wykąpać w gorącej rzece, podziwiać naprawdę surową przyrodę, czy spotkać wieloryby. Przez swoje położenie, w średniowieczu była nazywana Ultima Thule, czyli końcem świata. Wierzono także, że w kraterze ciągle aktywnego wulkanu Heklam znajdują się bramy do piekła… Więcej info o Islandii >

Co warto zobaczyć na Islandii?

Reykjavik

Rejkiawik to stolica oraz centrum komunikacyjne całego kraju. Miasto położone jest nad zatoką Faxa w południowo-zachodniej części Islandii. Jest to najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Miasto zamieszkuje około 120 000 osób, a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæðið liczy 201 tys. mieszkańców, czyli ponad 3/5 mieszkańców kraju.

ReykjavikRejkiawik został założony przez przybyszów z Norwegii około 874 roku. Prawa miejskie uzyskał dopiero w 1786 roku. W XIX wieku rozwijał się jako port rybacki. Na początku XX wieku, po założeniu uniwersytetu stał się ważnym ośrodkiem akademickim i kulturalnym.

Co warto zobaczyć w mieście:

  • zabytkowe domy na Starym Mieście, w tym najstarszy Fógetinn z 1752 r.,
  • katedra Dómkirkjan z 1796 r.,
  • postmodernistyczny Ratusz (Rádhús),
  • Instytut Árniego Magnússona, w którym zgromadzono manuskrypty starych sag, m.in. Landnámabók, Íslendingabók czy Njáls Saga
  • Alþingishúsið, budynek parlamentu z 1881 r.,
  • katolicka katedra Chrystusa Króla z 1929,
  • nowoczesny kościół Hallgrímskirkja przypominający wzgórze bazaltowej lawy,
  • obrotowa restauracja Perlan zbudowana nad zbiornikami gorącej wody.
  • Skansen Árbæjarsafn ze starymi budynkami z Reykjaviku.
  • Grasagarður Reykjavíkur – ogród botaniczny.

Zobacz co warto zobaczyć w Rejkiawiku >>

Niebieska Laguna

Niebieska Laguna (The Blue Lagoon) znajduje się kilka kilometrów od małej, rybackiej wioski Grindavík, która z kolei znajduje się prawie 50 km od stolicy kraju, Reykjavíku. Jest to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Islandii. Corocznie odwiedza ją ponad 400 tys. osób.

Blue-Lagoon2

Jest to geotermalne kąpielisko-spa, które oferuje niezwykłe doznania. Gdy temperatura powietrza oscyluje na poziomie 5 stopni C (a zimą jest jeszcze chłodniej), woda w basenach wynosi prawie 40. Czytaj dalej >>

Wodospad Gullfoss

Gullfoss leży na rzece Hvítá. Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów. W każdej sekundzie przepływa przez niego ponad 400 metrów sześciennych wody.

Na początku XX wieku Gullfoss miał być przekształcony w hydroelektrownię, jednak plany zarzucono. Według jednej wersji przyczyniły się do tego protesty mieszkańców, według drugiej brak funduszy. Wokół wodospadu założono park narodowy. Obecnie Gullfoss jest atrakcją turystyczną, wokół którego wybudowano hotele i punkty widokowe.

Wodospad Svartifoss (Black Falls)

Wodospad Svartifoss znajduje się w Parku Narodowym Skaftafell. Często jest nazywany Black Falls, czyli Czarnym Wodospadem. Jest uważany za jeden z najbardziej oszałamiających wodospadów w Europie i na świecie. Jak widać na zdjęciu, ma dość charakterystyczny wygląd. Cała ściana wodospadu pokryta jest ciasno ułożonymi, sześciobocznymi kolumnami. Powstały one wewnątrz lawy, której zawdzięczają swoje ciemne zabarwienie. Przez wieki nacieki były poddawane stopniowemu ochładzaniu przez mroźne powietrze północy, co zaowocowało krystalizacją. W połączeniu z zieloną roślinnością i krystalicznie czystą wodą, tworzy to niesamowity efekt.

SvartifossBon Iver w piosence pt. “Holocene”, próbował uchwycić tą niesamowitość…

Gejzer Strokkur

To największy czynny gejzer Islandii. Wybucha co 5-10 minut. Wyrzuca słup wody o średnicy 3 m na wysokość 30 m. Znajduje się  on w dolinie Haukadalur.

Na terenie tego samego pola geotermalnego znajduje się również gejzer Geysir, a także mniejsze źródła geotermalne – Smiður i Litli-Strokkur

Park Narodowy Vatnajökull

Vatnajökull.National.Park

Vatnajökull to największy lodowiec Europy (ponad 8300 km kw. powierzchni). W całości położony jest na terenie największego parku narodowego Europy – Vatnajökull, a jego największą atrakcją turystyczną są niezwykłe lodowe jaskinie.

glacier-crystal-caves-1200x1200

Jaskinie są mniej lub bardziej zachwycające, przy czym najbardziej oszałamiające wrażenia wizualne zależą od światła. Krystalicznie czyste ściany mienią się różną barwą w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Lodowe formacje to unikalny cud natury – żadna z nich nigdy nie wygląda tak samo, a co roku zawsze pojawiają się nowe. Lodowiec nieustannie się przesuwa tworząc inne formacje. Dzięki temu każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju.

Mind-Blowing-Caves-8

Odrywające się od lodowca kilkupiętrowe bryły lodu to kolejna atrakcja Parku. Dryfują one po odciętej od oceanu Lagunie Jökulsárlón. Fantastyczne kształty i kolory, można podziwiać pływając po wodzie amfibiami.

Jökulsárlón

Urodę laguny docenili filmowcy, kręcąc tu mrożące krew w żyłach sceny do  filmu z Jamesem Bondem – “Śmierć nadejdzie jutro“.

Wulkan Askja

ob_0dac78_img-8591

Wulkan położony jest w centralnej części Islandii. Kaldera wulkanu, otoczona ośnieżonymi górami Dyngjufjöll, ma rozmiar 50 km², gdzie znajdują się dwa jeziora: najgłębsze na Islandii Öskjuvatn (220 m głębokości) oraz Viti (isl. Piekło) wypełnione ciepłą, siarkową wodą.

Viti_geothermal_lake_at_Askja

Ostatnio do jego wybuchu, który wyrzucił popiół na wysokość 8 tys. m doszło w 1961.

Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir)

thingvellir-un-parlement-dans-la-lave

Park Narodowy jest  to najważniejszym miejscem w historii Islandii. To tutaj w 930 r. Wikingowie ustanowili pierwszy demokratyczny islandzki parlament – Alping, który jest jedną z najstarszych, funkcjonującą do dziś, instytucji parlamentarnych świata. Tutaj też w 1944 r. ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii. Sama nazwa Þingvellir w języku islandzkim oznacza “Parlamentarną Równinę“. Miejsce to jest również bardzo ciekawe ze względów geologicznych. Tutaj spotykają się północnoamerykańska i europejska płyta tektoniczna, a obszar odznacza się znaczącą aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną.

Thingvellir

Powierzchnia Parku poprzecinana jest licznymi szczelinami i zapadliskami, w których często zalega woda. Największa spośród szczelin tworzy głęboki wąwóz Almannagjá. Zastygłą lawę porastają mchy i porosty oraz karłowate brzozy. Moim zdaniem miejsce magiczne, niezwykłe i bajkowo piękne.

Strona www: www.thingvellir.is

Golden Circle

Golden Circle to flagowa i najpopularniejsza trasa wycieczek na Islandii, podczas której zobaczyć można trzy najważniejsze atrakcje: wodospad Gullfos, gejzer Strokkur oraz Park Narodowy Þingvellir. Zobacz relacje Evi Mielczarek >

Pola geotermalne Namafjall

Pola znajdują się na aktywnym wulkanie, w pobliżu jeziora Myvatn. Pokryty jest on solfatarami i fumarolami, przez które wydostają się gazy, takie jak chlorowodór i dwutlenek siarki oraz para wodna. Temperatura wyziewów waha się od 300 do 1000 st. Celsjusza.

Jezioro Mývatn

Mývatn nazywane jest Jeziorem Komarów. Rozciąga się na na powierzchni 37 km kw., a jego głębokość waha się od 2 do 4,5 metra. Znajdują się tu bloki lawy o niepowtarzalnych, różnorodnych kształtach oraz kratery uderzająco podobne do tych znajdujących się na Księżycu. To właśnie tutaj trenowali amerykańscy kosmonauci łącznie z Armstrongiem. Ćwiczyli wchodzenie i schodzenie z kraterów na wypadek konieczności poruszania się w takich warunkach na Księżycu.

Jeżeli ciągle Ci mało atrakcji, znajdź je sobie sam 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie