AMERYKA PÓŁNOCNA Niesamowity Park Narodowy Yellowstone w USA

Niesamowity Park Narodowy Yellowstone w USA

-

Park Narodowy Yellowstone w USA jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Znajduje się na terenie stanów Idaho, Montana, Wyoming. Park obejmuje część Gór Skalistych wraz z dolinami rzek Yellowstone i Snake Park. Został utworzony ustawą Prezydenta Granta z 1 marca 1872 roku.

yellowstone-entry-sign

Usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 8 km znajduje się ogromna komora magmowa (dł. 70 km, szer. 30 km). Park jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

o-YELLOWSTONE-VOLCANO-facebook

Jest to nadzwyczajne miejsce – piękno przyrody wręcz zadziwia. Ukryte pod lasami i łąkami geotermiczne ciepło wybucha niezliczoną ilością gorących źródeł, gejzerów – wypływająca z głębi ziemi woda niemal w temperaturze wrzenia – robią niezapomniane wrażenie. Wydobywająca się para z ziemi, jeziorka w kolorach tęczy, bulgoczące źródła błotne oraz odgłosy buchających od czasu do czasu gejzerów wprowadzają niespotykany nigdzie indziej nastrój. Podczas zwiedzania parku bezustannie towarzyszy wszechobecny zapach siarki. pochodzący od mocno mineralizowanych wód.

yellowstone-1

W Yellowstone znajduje się ponad 3000 wspaniałych gejzerów, ale najsłynniejszym jest Old Faithful. Wybucha on z zadziwiającą punktualnością, co 81 min.,wyrzucając wodę na wysokość 30 d0 50 metrów. Inne gejzery na terenie parku nie są tak regularne, ale za to bardziej potężne. Niektóre wyrzucają słupy wrzącej wody na wys. 75 m.

park3

Oprócz gejzerów i terenu usytuowanego na największym wulkanie w Ameryce Północnej park obejmuje obszar górski o średniej wysokości 2400 m n.p.m. Najwyższy szczyt to Eagle Peak (3462 m n.p.m.). Na terenie parku znajduje się piękne Jezioro Yellowstone o powierzchni 350 km²

yellowstone-wallpaper-4Na ponad 890 tys. ha żyje około 20 tys. jeleni wirginijskich , 3,5 tys. bizonów i setki mniejszych przedstawicieli zwierzyny płowej, a także łosie , owce kanadyjskie , kozły górskie, antylopy widłorogie , niedźwiedzie czarne , niedźwiedzie grizzly, kojoty , łabędzie trąbiące , żurawie kanadyjskie , pelikany dzioborogie , inne ciekawe gatunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie