Niesamowity Park Narodowy Yellowstone w USA

AMERYKA PÓŁNOCNA Niesamowity Park Narodowy Yellowstone w USA

Park Narodowy Yellowstone w USA jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Znajduje się na terenie stanów Idaho, Montana, Wyoming. Park obejmuje część Gór Skalistych wraz z dolinami rzek Yellowstone i Snake Park. Został utworzony ustawą Prezydenta Granta z 1 marca 1872 roku.

yellowstone-entry-sign

Usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 8 km znajduje się ogromna komora magmowa (dł. 70 km, szer. 30 km). Park jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

o-YELLOWSTONE-VOLCANO-facebook

Jest to nadzwyczajne miejsce – piękno przyrody wręcz zadziwia. Ukryte pod lasami i łąkami geotermiczne ciepło wybucha niezliczoną ilością gorących źródeł, gejzerów – wypływająca z głębi ziemi woda niemal w temperaturze wrzenia – robią niezapomniane wrażenie. Wydobywająca się para z ziemi, jeziorka w kolorach tęczy, bulgoczące źródła błotne oraz odgłosy buchających od czasu do czasu gejzerów wprowadzają niespotykany nigdzie indziej nastrój. Podczas zwiedzania parku bezustannie towarzyszy wszechobecny zapach siarki. pochodzący od mocno mineralizowanych wód.

yellowstone-1

W Yellowstone znajduje się ponad 3000 wspaniałych gejzerów, ale najsłynniejszym jest Old Faithful. Wybucha on z zadziwiającą punktualnością, co 81 min.,wyrzucając wodę na wysokość 30 d0 50 metrów. Inne gejzery na terenie parku nie są tak regularne, ale za to bardziej potężne. Niektóre wyrzucają słupy wrzącej wody na wys. 75 m.

park3

Oprócz gejzerów i terenu usytuowanego na największym wulkanie w Ameryce Północnej park obejmuje obszar górski o średniej wysokości 2400 m n.p.m. Najwyższy szczyt to Eagle Peak (3462 m n.p.m.). Na terenie parku znajduje się piękne Jezioro Yellowstone o powierzchni 350 km²

yellowstone-wallpaper-4Na ponad 890 tys. ha żyje około 20 tys. jeleni wirginijskich , 3,5 tys. bizonów i setki mniejszych przedstawicieli zwierzyny płowej, a także łosie , owce kanadyjskie , kozły górskie, antylopy widłorogie , niedźwiedzie czarne , niedźwiedzie grizzly, kojoty , łabędzie trąbiące , żurawie kanadyjskie , pelikany dzioborogie , inne ciekawe gatunki.

Podobne wpisy

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce w 2018 roku

Tradycja organizacji lokalnych jarmarków jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. To nie tylko okazja do...

Festiwale muzyczne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć

Już niedługo nadejdzie lato, a razem z nim rozpocznie się sezon na festiwale muzyczne. W 2019...

Zamość – Perła Renesansu idealna na weekend

Założone w 1580 roku przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego miasto jest niezwykłą w skali...

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Podkarpackie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podziel się z innymi

Polecamy także

Gdzie jechać na wakacje w 2017 roku

Wszystkie zagraniczne media zgodnie twierdzą, że rok 2017 będzie należał do Europy Wschodniej. To nie...

Albania – niesamowity kraj o którym nikt nie słyszał

„...więc ponoć tam nie ma dróg. Ludzie mają po domach kałachy. Rządzi mafia i wszyscy...

Tapeta na pulpit z kalendarzem na luty 2015

Mam dla Was małą niespodziankę: kalendarz na pulpit z dość ciekawym zdjęciem. Od dzisiaj co...