EUROPA Chorwacja Park Narodowy Krka i wodospad Skradinski Buk

Park Narodowy Krka i wodospad Skradinski Buk

-

Park Narodowy Krka znajduje się w Chorwacji, w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Założony został w 1985 roku i obejmuje swoim zasięgiem środkowy oraz dolny bieg rzeki Krka. Znajdziemy tam piękne wodospady np.: Roški Slap oraz Skradinski Buk. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac, na środku którego znajdziemy założony w 1445 roku klasztor Franciszkanów. W południowej części parku znajdują się młyny wodne z XIX wieku oraz budynki z tego okresu, w których wykorzystywano moc pozyskaną z przepływającej wody. Dziś w tym miejscu odbywają się pokazy etnograficzne dawnego rzemiosła. W południowej części znajdują się również pozostałości elektrowni wodnej uruchomionej w 1985, która była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.

Wodospad Skradinski Buk  należy do najbardziej rozpoznawanych atrakcji Chorwacji – jest to najdłuższy i najchętniej oglądany wodospad w parku. Spotykają się tu wody dwóch rzek – Krki i Čikoli – i spływają po 17 kaskadach o łącznej długości 800 m.

Dojazd do Parku nie jest trudny. Będąc na autostradzie A1 na wysokości Szybenika, szukamy kierunkowskazów do skrętu do Parku (“Nacionalni Park Krka“). Do samego parku, dostać się możemy na dwa sposoby:

  • miejscowość Lozovac – Jest to najpopularniejszy wybór. Wystarczy przejść kawałek pieszo albo zaczekać na darmowy autobus. Wejście znajduje się zaraz obok najważniejszej atrakcji parku: wodospadu Skradinski Buk.
  • miejscowość Skradin – znajduje się bliżej autostrady (łatwiejszy dojazd). Zaletą tego rozwiązania jest dodatkowa atrakcja, czyli rejs statkiem do samego wejścia do Parku (polecam szczególnie rodzinom z dziećmi). Samochód zostawiamy na jednym z licznych parkingów. Ze znalezieniem kas też nie powinno być problemu, jednak liczba chętnych w kolejce może nieraz zniechęcić. Polecam wybranie się do parku z samego rana.

Autobusy i statki w obu przypadkach są darmowe, a sam bilet ważny jest cały dzień. Warto wziąć ze sobą akcesoria kąpielowe, bowiem jest możliwość wykąpania się pod samym wodospadem – co dostarcza naprawdę wielu wrażeń. W kasach dostaniemy broszurkę informacyjną razem z mapką i zaznaczonymi na niej trasami turystycznymi (także w j.pl).

Sama trasa turystyczna to seria kładek i podestów z oznaczonymi punktami widokowymi. Wiedzie ona dokładnie dookoła wodospadów. Po drodze natrafimy na młyny wodne, pozostałości po elektrowni wodnej która została uruchomiona w 1895 roku (dwa dni po tej na wodospadzie Niagara).

Strona domowa Parku: www.np-krka.hr/en

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie