Ciekawostki Polskie NAJ, czyli co jest największe, najstarsze, najdłuższe itp...

Polskie NAJ, czyli co jest największe, najstarsze, najdłuższe itp w naszym kraju

-

Polskie NAJ, czyli zajmujemy się tym co jest największe, najwyższe, najdłuższe, najgłębsze, najstarsze, najmniejsze, najbardziej ekstremalne itd. w naszym kraju. Niektóre z tych miejsc jest rekordowe pod pewnym względem w skali naszego kraju, kilka z nich natomiast zajmuje jakieś wysokie miejsce w skali całego kontynentu.

Największa kopalnia odkrywkowa

W okolicach Bełchatowa znajdują się największe w Polsce: kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego (powierzchnia 2800 ha i głębokość 280m) oraz największa elektrownia o mocy 4,5 tyś MW, dająca około 20% energii kraju. Dodatkowo w pobliżu kopalni z zebranego materiału usypano największe wzniesienie w środkowej Polsce – górę Kamieńsk. Zimą jest to popularne miejsce wśród narciarzy.

Rekordowe góry

Tatry mimo, że nie są rozległe notują kilka polskich rekordów. Znajduje się tutaj najwyższy szczyt – Rysy o wysokości 2499 m n.p.m., najdłuższa i najgłębsza jaskinia – Wielka Śnieżna (23619 m długości i 824 m deniwelacji), najwyższy wodospad – Wielka Siklawa (ok. 70 m), najniebezpieczniejszy szlak turystyczny – Orla Perć, najwyżej położony budynek – obserwatorium na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.). Tatry są także rekordowe pod względem meteorologicznym: najwyższego rocznego opadu zanotowanego w 2001 roku – 2770 mm w Dolinie Pięciu Stawów, najwyższego opadu dobowego – 300 mm na Hali Gąsienicowej w 1973 roku, oraz najgrubszej pokrywy śnieżnej – 355 cm na szczycie Kasprowego w 1995 roku.

Najwyższa zapora

Tama w Solinie to najwyższa tama w Polsce. Jej długość wynosi 664 metry, zaś wysokość 82 metry. Powstałą w 1960 roku. W wyniku spiętrzenia wód Sanu i Solinki powstało największe polskie sztuczne jezioro (powierzchnia 22 km2 i pojemność 472 mln m3).

Najdłuższy rynek

Najdłuższy rynek w Polsce, a prawdopodobnie i w całej Europie, znajduje się w Pułtusku. Liczący prawie 400 metrów rynek wybrukowany jest kocimi łbami. W jego środkowej części znajduje się ratusz z gotycką wieżą z XV wieku. Mieści się w nim Muzeum Regionalne, w którym można obejrzeć m.in. fragmenty meteorytu, który spadł w okolicach miasta w 1868 roku.

Największa drewniana budowla

Wieża antenowa Radiostacji jest częścią zbudowanego w latach 30. XX wieku, kompleksu radiowej stacji nadawczej. Wieża kojarzy się głównie ze zdarzeniem mającym miejsce podczas II Wojny Światowej, nazywanym „Prowokacją Gliwicką„. Miało ono miejsce 31 sierpnia 1939 roku. Grupa mężczyzn kierowana przez niemieckiego oficera służby bezpieczeństwa, podszywających się pod polskich powstańców, wtargnęła na teren radiostacji. Nadali oni informację: „Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich.” Miało to oznaczać, że oto Polacy rozpoczynają wojnę. Na stacji pozostawiono ciało zamordowanego Franciszka Honioka, który był znany ze swojej propolskiej działalności, jako dowód w polską napaść na radiostację. Następnego dnia Adolf Hitler, odwołując się do incydentu ostatniej nocy ogłosił, że Polska po raz pierwszy strzelała na terytorium Niemiec. O godz. 5.45 Niemcy odpowiedzieli ogniem. Prawda o Prowokacji wyszła na jaw dopiero podczas procesu norymberskiego.

Na stacji zachowało się wiele oryginalnych urządzeń. Oczywiście najcenniejszym jest wspominana wieża, która uchodzi za jedną z najwyższych budowli drewnianych na świecie. Oświetlona jest potężnymi reflektorami, dzięki temu jest widoczna z odległości wielu kilometrów.

Najstarsza latarnia morska

Latarnia morska w Rozewiu rozpoczęła swoją prace w 1822 roku. Jest najstarszą z latarń polskiego wybrzeża. Jej światło jest widoczne z odległości 48 km.

Najgłębsze jezioro

Polodowcowe jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce. Ma 108,5 m głębokości.

Najstarsze drzewo

W zachodniej części wsi Henryków Lubański rośnie najstarsze drzewo w Polsce. Ten oparty o dom z numerem 293 cis pospolity ma ok. 1200 – 1300 lat. Staruszek ma 13 m wysokości.

Najwyższe ruchome wydmy

Najwyższe wędrujące wydmy w Polsce znajdują się w Słowińskim Parku Narodowym. Ich wysokość przekracza często 40 metrów. Oprócz nich, znajduje się tutaj także największe przybrzeżne jezioro na polskim wybrzeżu – Łebsko (71,4 km2).

Najdłuższy półwysep

Półwysep Helski to najdłuższy półwysep w Polsce. Ma ponad 34 km długości i 200-400 metrów szerokości. Oddziela brzegi Zatoki Puckiej od otwartego morza. Dodatkowo jest najmłodszym fragmentem naszego wybrzeża. Kilkaset lat temu półwysep miał postać łańcucha wysp

Największa depresja

Najniższym naturalnym punktem naszego kraju jest depresja znajdująca się w Raczkach Elbląskich. W punkcie położonym 1,8 metra poniżej poziomu morza znajduje się osobliwy pomnik – czerwony pręt z niebieskimi falami oznaczającymi poziom morza.

Najwyższa budowla

Największą budowlą w Polsce jest mierząca 360 metrów wieża radiowo – telewizyjna. Znajduje się ona w Olsztynie na osiedlu Piękna Góra.

Największe jezioro

Największym jeziorem w naszym kraju jest Śniardwy mające powierzchnię 11 tyś ha. Nazywane jest często “mazurskim morzem” ponieważ często płata różne figle. Na jego rozległej tafli, powstają często prawdziwe fale.

Największy kościół

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej to największy kościół w Polsce, siódmy w Europie i jedenasty na świecie. Wieża bazyliki jest najwyższa w kraju, ma 141 metrów wysokości. W jej dzwonnicy umieszczono największy dzwon w Polsce (waży 14,7 tony). W świątyni może się zmieścić 30 tyś. wiernych, a na placu przed nią, ponad ćwierć miliona.

Najbardziej ekstremalna pogoda

Śnieżka należy do miejsc gdzie panuje najbardziej ekstremalna pogoda w Polsce. W 1974 roku jej szczyt łącznie przez 338 dni spowijała mgła! Średnio szadź utrzymuje się tutaj średnio przez 181 dni w roku, a przez 127 dni w roku smagają go śnieżne zamiecie. Dodatkowo w marcu 1990 roku zanotowano tutaj najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 346 km/h!!

Największy głaz

“Tryglaw” to największy głaz narzutowy w Polsce. Znajdziemy go na cmentarzu w Tychowie. Ma wymiary 44 na 14 na 4 m i waży ok. 2 tyś ton!. Jego rzeczywista wielkość jest jednak trudna do oszacowana. Jego podziemna część sięga co najmniej na 4 m wgłąb. Przybył do nas ze Skandynawii popychany przez lądolód.

Największe miasto

Stolica Polski, Warszawa jest największym miastem i pod względem powierzchni jaki i liczby mieszkańców. Na jej terenie znajdziemy kilka rekordowych obiektów: najdłuższa ulica w kraju – Puławska (12 km), najwyższa kolumna – kolumna Zygmunta III Wazy na Starym Mieście, najwyższy budynek – Pałac Kultury i Nauki (230,7 m wys.).

Najwęższe tory

Najwęższe tory w Europie znajdziemy w miejscowości Wenecja. Po torach o rozstawie 60 cm kursuje tutaj Żnińska Kolej Wąskotorowa. Warto wybrać się na przejażdżkę. Dodatkowo od 1972 r. przy stacji działa Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym znajdziemy niezwykłe eksponaty  które są świadectwem ponad 100-letniej historii kolejki a także zobaczymy stare parowozy i wagony.

Największa wyspa i najwyższy klif

Wyspa Wolin należy do największych wysp w naszym kraju. Ma powierzchnie 265 km2 i bardzo zróżnicowany krajobraz. Znajdziemy tutaj leśne ostępy, dzikie plaże, spokojne wioski i oblegane kurorty. Znajduje się tutaj najwyższy klif w Polsce – Gosań o wys. 93 m n.p.m..

Najmniejsze miasto

Liczące 940 mieszkańców Wyśmierzyce są najmniejszym pod względem mieszkańców miastem. Są mniejsze od niejednej wsi. Prawa miejskie uzyskało już w XIV wieku. Jego położenie z dala od wszelkich szlaków handlowych nie sprzyjało jego rozwojowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie