EUROPA Pomysł na weekend w Łodzi i okolicach

Pomysł na weekend w Łodzi i okolicach

-

Wiele osób sądzi pewnie, że w województwie Łódzkim nie ma co robić, że w Łodzi i jej okolicach brak jest jakichkolwiek atrakcji turystycznych. Tak naprawdę jest ich tyle, że można w nich przebierać. Bo kto słyszał, że właśnie tam jest największa dziura w ziemi w całej Europie? Że są tutaj białe lwy, Biała Dama strzegąca złotych monet i diabeł Boruta pilnujący skarbu. Że tutaj znajduje się geometryczny środek Polski?

Co zobaczyć w Łodzi?

Naszą przygodę po województwie łódzkim, warto rozpocząć od samej Łodzi. Wielu osobom miasto to kojarzy się z odrapanymi kamienicami, menelami, wielkim upadkiem przemysłu włókienniczego albo z “Ziemią obiecaną” Władysława Reymonta. Z pewnością jest to miasto kontrastów – ma brzydką i piękną stronę i na swój sposób jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Ten charakter znajdziemy na ulicy Piotrowskiej w zabytkowych kamienicach takich jak Pod Kasztanami (Piotrowska 43) czy Pod Gutenbergiem (Piotrowska 86).

"Pod Kasztanami"
“Pod Kasztanami” © baedekerlodz.blogspot.com

"Pod Gutenbergiem"
“Pod Gutenbergiem”

Piotrowska to nie tylko budynki od frontu. Wiele perełek ukrytych jest przed naszym wzrokiem i znajduje się w podwórzach kamienic. Jedna z nich to niedawno oddany do użytku Pasaż Róży (Piotrowska 3), w którym znajdujące się tam kamienice pokryto lustrzaną mozaiką, miejscami układającą się w róże.

Łódź-Piotrowska-PasażRozy
“Pasaż Róży”

Najpopularniejszym i najmodniejszym obecnie miejscem w Łodzi jest OFF Piotrowska, czyli stara fabryka Ramischa znajdująca się także na podwórzu, w której znajdują się puby, restauracje i kawiarnie, zawsze pełne gości. W 2014 roku OFF zwyciężył w plebiscycie “National Geographic” na najpiękniejsze miejsce w kraju.

OFFPiotrowska_Łódz
OFF Piotrowska

Na ulicy Piotrowskiej warto zobaczyć także Białą Fabrykę wybudowaną w XIX wieku. Wyróżnia się na tle innych fabryk, tym że powstała wcześniej i architektonicznie nawiązuje do klasycyzmu. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Włókiennictwa.

Biała-Frabryka-Łódz
“Biała Fabryka”

Obok Białej Fabryki znajdziemy skansen w którym znajdują się drewniane budynki pamiętające “Ziemie obiecaną”. W skansenie znajdziemy także jeden z pomników szlaku „Bajkowej Łodzi”  – pomnik Trzech Misiów, czyli bajki wyprodukowanej przez łódzkie studio filmów animowanych Se-ma-for. W innych częściach miasta można znaleźć innych bohaterów bajek (szczegóły na bajkowa.lodz.pl).

Three_Bears_Sculpture,_Łódź
Pomnik Trzech Misiów

Idąc z Piotrowskiej w stronę Manufaktury, na ulicy Legionów 19, na ścianie budynku znajduje się mural, jeden z 30 zdobiących łódzkie kamienice. Wszystkie ich adresy znajdziesz na galeriaurbanforms.org.

galeriaurbanforms
Jeden z murali na bloku w Łodzi

Jednym z najbardziej efektownych budynków w Łodzi jest pałac Izraela K. Poznańskiego, który jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, w którym można się zapoznać z historią oraz kulturą XIX-wiecznego metropolii przemysłowej.

Łódź_-_Pałac_Izraela_Poznańskiego
Pałac Izraela Poznańskiego

Obok pałacu znajduje się dawne imperium przemysłowe Poznańskiego, które w czasach swojej świetności produkowało miliony metrów tkanin bawełnianych, a teraz przerobione na galerie handlową Manufaktura. Z Znajdującym się tutaj Muzeum Fabryki poznać możemy dzieje przemysłowej fortuny rodziny Poznańskich, rozwój ich zakładów, technikę produkcji tkanin oraz codzienną pracę dawnych robotników.

Manufaktura
Manufaktura

Inne ciekawe miejsca

Borysew to miejscowość pod Łodzią, gdzie znajduje się ZOO Safari, czyli ogród gdzie znajdują się dzikie zwierzęta, w tym bardzo rzadkie białe tygrysy bengalskie i białe lwy, pumę, wilki, serwale, bawoły indyjskie jak i jedyne w Polsce bawoły afrykańskie. Dużym zainteresowaniem cieszy się rodzina mandryli. Są tutaj także kangury, wielbłądy. W sumie 90 gatunków zwierząt.

borysew-zoo-safari
Zoo Safari w Borysewie

Uniejów to miasto które jest jedną z najważniejszych atrakcji całego województwa. Słynie z gorących źródeł. Dzięki Unijnym dotacjom, powstał tutaj jeden z największych kompleksów termalno-basenowych w kraju. Kompleks położony jest u podnóża zamku z XVI-wieku, który otoczony jest XIX-wiecznym parkiem.

termy-uniejow
Termy Uniejów

Podczas spacerów, nie sposób pominąć postumentu Białej Damy, symbolu i bohatera legendy o Uniejowie. Dawno temu piękna dama o imieniu Uniejka uratowała przed kradzieżą przechowywane tutaj skarby. Podobno do dzisiaj w trawie pod zamkiem do dzisiaj połyskują złote monety z jej wizerunkiem. W mieście w okresie letnim odbywają się turnieje rycerskie.

Pomnik Białej Damy
Pomnik Białej Damy

Warto zajrzeć do Łęczycy i tamtejszego zamku, gdzie skarbu strzeże sam diabeł Boruta. Oprócz Boruty, w zamkowej wieży znajduje się największa kolekcja diabłów w Polsce.

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Niedaleko w miejscowości Tum, można podziwiać 850 letnią archikoligiatę – jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce oraz całej Europie. Wybudowano ją w latach 1141-1161 na miejscu dawnego opactwa benedyńskiego. Poza funkcją sakralną była także miejscem ważnych zjazdów kościelnych, a także miejscem schronienia dla okolicznej ludności podczas najazdów Litwinów, Prusów, Tatarów i Krzyżaków.

Archikolegiata w Tumie
Archikolegiata w Tumie

W Nieborowie znajduje się jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce – pałac w Nieborowie. Otoczony jest wspaniałym ogrodem. W muzeum pałacu znajduje się cenna głowa Niobe, czyli rzymska kopia rzeźby z IV wieku. Bogate wnętrza pałacu częściowo zachowały swój oryginalny wystrój. Możemy podziwiać tam stylowe meble, cenne obrazy, orientalne dywany, srebra i porcelanę saską, wiedeńską, berlińską, a także ceramikę polską.

palac-w-nieborowie
Pałac w Nieborowie

Niedaleko Nieborowa, w Arkadii znajduje się niesamowity park, który był dziełem życia Heleny z Paździeckich Radziwiłłowa. To była kraina szczęścia. W Parku znajdziemy najróżniejsze budowle nawiązujące do form antycznych, neogotyckich, średniowiecznych, renesansowych, które zachwycają swoją urodą (Arkadia znalazła się w Naszym zestawieniu 100 najpiękniejszych miejsc w Polsce).

arkadia-pod-lowiczem
Park Arkadia pod Łowiczem

Okolice Tomaszowa Mazowieckiego to idealne miejsce na odpoczynek. Warto wybrać się do Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła. To jedyny w swoim rodzaju fragment krajobrazu polskich nizin. Temperatura wody w źródłach jest niezmienna i okrągły rok wynosi 9 st. C., za to potrafi zmieniać kolor z błękitno zielonego na żółty, brunatny czy czerwony. Wszystko to zależy od pogody i stopnia nasłonecznienia.

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła
Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła

Obok Niebieskich Źródeł, znajduje się Skansen Rzeki Pilicy. Warto obejrzeć także historyczny ciągnik artyleryjski Luftwaffe, nazywany potocznie Lufcikiem. Znajdziemy tutaj ekspozycje tematyczne, rekonstrukcje historyczne i inne.

Skansen rzeki Pilicy
Skansen rzeki Pilicy

Nie można pominąć także niedawno otwartej, od dawna nieczynnej kopalni piaski kwarcowego. Groty Nadgórzyckie to plątanina korytarzy i wnęk.

Groty-Nadgórzyckie
Groty Nadgórzyckie

W miejscowości Konewka  udostępniono do zwiedzania poniemieckie bunkry i schrony kolejowe. Najdłuższy z nich ma długość 380 metrów i mieści się do niego cały skład pociągu.

Czytaj dalej: Najciekawsze trasy podziemne w militarnych obiektach

Schron-kolejowy-Konewka
Schron Kolejowy w Konewce

W Inowłodzu znajdziemy piękny, romański kościółek ufundowany przez Władysława Hermana. Budowla to zabytek klasy o, położony w najwyższym punkcie terenu, z którego rozpościera się przepiękny widok na rzekę Pilicę. Oprócz tego znajdziemy tutaj odrestaurowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.

Kościół w Inowłodzu
Kościół w Inowłodzu

W Bełchatowie znajduje się największa w Europie dziura w ziemi. Punkty widokowe znajdują się w Żłobnicy oraz Kleszczowie (najbogatszej gminie w Polsce). Widok robi wrażenie. To odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Nad tym księżycowym krajobrazem górują kominy Elektrowni Bełchatów. Niedaleko znajduje się Góra Kamieńsk, która została usypana z wierzchnich warstw ziemi znad pokładów węgla brunatnego. W zimę na górze znajduje się najdłuższy stok narciarski w centralnej Polsce. Latem rowerzyści znajdą tutaj ponad 42 km tras. Na samą górę można wjechać wyciągiem krzesełkowym.

Kopalnia Bełchatów
Kopalnia Bełchatów

Miłośnicy aktywnego wypoczynku, znajdą coś dla siebie. W całym województwie łódzkim znajdziemy ponad 100 szlaków rowerowych, które wiodą przez najciekawsze miejsca. Można przejechać się m.in. szlakiem bursztynowym, szlakiem pałaców i dworów czy szlakiem Puszczy Bolimowskiej. Można wybrać się na spływy kajakowe na Pilicy czy Warcie. Miłośnicy jazdy konnej mogą przejechać się najdłuższym szlakiem konnym w Europie. Liczy on prawie 2 tyś kilometrów, a po drodze na turystów czeka ponad 200 stajni, stadnin, ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych. Amatorzy sportów wodnych znajdą dwa zbiorniki wodne: Zalew Sulejowski orz Jeziorsko. Dzieci powinniśmy zabrać do Dinoparku w Kołacinku albo do Mikrokosmosu w Ujeździe, gdzie można stanąć oko w oko z ogromnymi owadami. Na koniec warto odwiedzić miejscowość Piątek, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski.

geometryczny-środek-polski
Geometryczny środek Polski

3 KOMENTARZE

  1. Świetne zestawienie 🙂 Muszę przesłać wpis koledze, który ciągle mi narzeka, że w okolicach Łodzi nie ma niczego ciekawego do zwiedzania. O! Ale się zdziwi 😉
    Wydaje mi się, że można jeszcze dopowiedzieć na temat Muzeum Włókiennictwa, że tam jest naprawdę ciekawe! Sama wystawa na temat tworzenia różnych materiałów jest ogromna i zachwycająca. Dodatkowo urządzane są tam wystawy absolutnie nie związane z włókiennictwem, a na przykład dyplomy jakichś szkół artystycznych. Osobiście byłam zachwycona tym miejscem, a dodam, że byłam tam z dwoma Turkami, którzy też byli pod wrażeniem i najbardziej w całej Łodzi podobało im się właśnie to muzeum – choć niestety nie widzieliśmy wielu miejsc 🙁

  2. A arboretum i kolejka wąskotorowa w Rogowie? A Lipce Reymontowskie? A Łowicz i skansen w Maurzycach? A zalew w Głownie? A drewniane kościoły w Koźlu, Budynku i Giecznie? A parknw Poddębicach? No pewnie coś jeszcze by się znalazło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie