City Break Porto - portugalskie miasto, które nie pozwala się oderwać

Porto – portugalskie miasto, które nie pozwala się oderwać

-

Miasto Porto to drugie co do wielkości miasto w Portugali. Od niego wywodzi się nazwa całego kraju. Mieszka tutaj około 250 tyś. Ludzi. Kiedyś nosiło ono nazwę “Cale” czyli po grecku “piękne“. Potem dodano “Portus“. Z czasem nazwą “Portucale” zaczęto określać całe hrabstwo, a następnie nazwa ta przylgnęła do całego państwa.

Już w XV wieku Porto było ważnym ośrodkiem handlowym. Złoty wiek miasta przypada na XVIII wiek, kiedy to zaczęto stąd eksportować wino – porto. Za zarobione pieniądze wybudowano wspaniałe, barokowe budowle m.in. budynki miejskie i katedrę. Większość z nich znajduje się niedaleko Praca da Liberdade.

Praca da Liberdade
Praca da Liberdade

Każda wycieczka rozpoczyna  się od zwiedzania Mercado Municipal do Bolhao – ogromnego bazaru, znajdującego się pod ogromną metalową konstrukcją, otoczoną galeriami. Jego kształt nie zmienił się od 1851 roku. Znajdziemy na nim wszelkiego rodzaju przedmioty, ryby, owoce morza, słodycze, wypieki itp.

Mercado Municipal do Bolhao
Mercado Municipal do Bolhao

Jedź do Porto na weekend

Niedaleko bazaru, idąc przez deptak Rua de Santa Catarina, dojdziemy do Cafe Majestic. To prawdziwa perełka wzornictwa początku XX wieku. Kryształowe żyrandole, lustra, bogate złocenia i misternie wykończone zdobienia – było to miejsce które upodobała sobie ówczesna elita. Niestety miejsce to podupadło w latach 60. i zostało zamknięte. Dopiero w 1994 roku udało się ponownie je otworzyć. Od razu stało się atrakcją turystyczną i niezwykle popularnym miejscem spotkań.

Cafe Majestic
Cafe Majestic

Cafe Majestic
Cafe Majestic

Na Praca de Liberdade znajduje się charakterystyczna, 76-metrowa wieża Torre Dos Clerigos. Zdecydowanie góruje nad otaczającymi budynkami, dlatego stała się punktem orientacyjnym dla zagranicznych gości. Wieżę oraz przyległy do niej kościół zbudowano w latach 1735 – 1748.

Torre Dos Clerigos
Torre Dos Clerigos

Będąc w Porto nie można nie zobaczyć przepięknej, zabytkowej księgarni Livaria Lello e Irmao. Urządzona jest w stylu neogotyckim. Francuski architekt zaprojektował wspaniałe witrażowe sufity.

Livaria Lello e Irmao
Livaria Lello e Irmao

Kolejnym obowiązkowym punktem naszej wycieczki jest cała dzielnica Ribeira, która zdominowana jest przez barokowe budowle. Najciekawsza z nich to katedra, która powstała w XII wieku. Przebudowana w XVIII wieku przez Niccolo Nasoniego, niestety widać na niej upływ czasu…  Warto wejść do środka. Znajdziemy tam kaplicę Najświętszego Sakramentu, a w niej złocony ołtarz z figurą Madonny z Vandomy wykonaną także ze złota przywiezionego z Brazylii.

Ribeira
Ribeira

Co jeszcze zobaczyć w mieście?

Zobacz mapkę zwiedzania po najciekawszych miejscach (+ zobacz przewodnik po mieście)

Most Ponte Luis I

Most Ponte Luis I łączy miasto Porto z miasteczkiem położonym na przeciwległym brzegu – Vila Nova de Gaia. Zaprojektował go uczeń Gustave Eiffla (który zbudował Wieżę Eiffla) – Teofil Seyrig. Jest to jedno z ulubionych miejsc fotografów.

Vila Nova de Gaia

Vila-Nova-de-Gaia

Znane w świecie miejsce, w którego licznych piwnicach i magazynach butelkuje się wino typu porto, tradycyjnie spławiane tam rzeką z regionu Alto Douro. Na przestrzeni wieków miejscowość zamieszkiwała liczna grupa angielskich kupców, którym z uwagi na specjalnie zawyżane ceny nie opłacało się kupować win francuskich (szczególnego znaczenia handel z Portugalią nabrał, gdy w czasie wojen napoleońskich Francja wstrzymała eksport win do Wielkiej Brytanii). Obecność Anglików dała się zaznaczyć w nazwach firm produkujących obecnie porto (np. Sandeman, Taylor, Offley).

A Casa da Música

A_Casa_da_Música

A Casa da Música jest główną salą koncertową miasta Porto w Portugalii. Została zaprojektowana przez holenderskiego architekta Rem Koolhaas i zbudowana jako cześć projektu Porto Stolica Kultury Europejskiej w2001 (Porto 2001). Chociaż zakończenie prac miało miejsce dopiero w roku 2005, od razu stała się wizytówką miasta.

Strona www: www.casadamusica.com

Budynek jest siedzibą instytucji kultury o tej samej nazwie, oraz trzech orkiestr: Orquestra Nacional do Porto, Orquestra Barroca and Remix Ensemble.

Zabytkowy tramwaj

Nie tylko Lizbona może pochwalić się zabytkowymi tramwajami. Podczas naszej wizyty w Porto, nie możemy nie zaliczyć tej atrakcji. Najlepiej przejechać się całą trasą linni nr 1, która zaczyna się na stacji początkowej Infante, potem wiedzie wzdłuż Avenida da Boavista, aby dojechać do końcowej Passeio Alegre w południowej dzielnicy Foz do Douro, położonej nad ujściem rzeki do Atlantyku. Jednorazowy przejazd kosztuje 2,5 €.

Teleferico de Gaia nad Douro

Kolejka linowa to kolejna atrakcja, której nie można pominąć. Trasa kolejki jest dość krótka, ale daje okazję do podziwiania wspaniałej panoramy miasta.

Porto São Bento

Porto-São-Bento

Zabytkowy dworzec kolejowy uważa się za jeden z najpiękniejszych w Europie. Jego główną atrakcją są azulejos (ceramiczne płytki z ręcznie naniesionymi malowidłami), które ozdabiają wewnętrzne ściany głównej hali dworca. Jest ich ok 20 tyś. i przedstawiają m.in wydarzenia z historii Portugalii.

Do poczytania na później:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie