EUROPA Santorini - grecka wyspa morza i ognia

Santorini – grecka wyspa morza i ognia

-

Wyspa morza i ognia, gdzie mity przeplatają się z rzeczywistością. Santorini to niezwykła wyspa. Wielu kojarzy się z rajem na ziemi, a także z niezwykłymi wakacjami. Została ukształtowana przez wielki wybuch wulkanu tysiące lat temu. Znajdziemy tutaj wyjątkowe plaże w odcieniach czerni i czerwieni, na których można podziwiać najpiękniejsze na świecie zachody słońca.

Santorini (Thira) tworzy z kilkoma mniejszymi wyspami, mały archipelag, który z kolei wchodzi w skład archipelagu Cykladów. Wyspa znajduje się 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety.

Około 1600 roku p.n.e. istniała tylko jedna wyspa, o owalnym kształcie. Na skutek bardzo silnego wybuchu wulkanu, w samym środku wyspy powstała jedna z największych kalder na świecie (o średnicy 10 km). Jej boczne fragmenty tworzą dzisiejszy mały archipelag Santorini.

Poczytaj więcej o historii wyspy >>

Co warto zobaczyć na wyspie?

Miasteczko Oia

Oia jest najczęściej fotografowanym miejscem na wyspie. To stąd pochodzi większość widoków sprzedawanych na pocztówkach, a także to ono jest przedstawiane w folderach wycieczkowych przedstawiających całą Grecję.

Oia-Santorini-GreeceTu tutaj znajduje się najczęściej fotografowany kościół, pod wezwaniem Św. Mikołaja, czyli patrona rybaków oraz słynny wiatrak znajdujący się przy końcu miasteczka, tuż nad klifem.

Oia, wraz z Firą jest najbogatszym miastem wyspy, gdzie przepych i bogactwo możemy dostrzec między innymi w postaci marmurowej drogi, którą przechodzimy zwiedzając najpiękniejsze zakątki Oia.

greece-oia-santorini

Oia swoje piękno zawdzięcza m.in załogom oraz kapitanom statków. Przez lata, Santorini było wyspą marynarzy. Kapitanowi budowano wspaniałe, pięknie zdobione domy, a pozostała załoga statku mieszkała w tzw. “iposkafach”. W latach świetności wyspy, kapitanowie żyli bardzo dostatnio, a że kochali swoje miasto i że chcieli pokazać swój dobrobyt, zdobili je najpiękniej, jak tylko mogli.

Kościół Panagia Platsani jest bardzo popularny wśród młodych par, które zamierzają się w nim pobrać. W miasteczku warto odwiedzić także Morskie Muzeum.

Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą słoneczne okulary. Białe budynki Oia oraz ukształtowanie terenu, powoduje, że jest tutaj znacznie cieplej niż np. w stolicy Santorini.

Fira – stolica wyspy

Miasto Fira, to drugie najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce na wyspie. Leży na wysokości 300 metrów i znajduje się na samym klifie. Żeby dostać się do portu, gdzie przybijają wielkie wycieczkowe statki, musimy pokonać niezliczoną ilość schodów. Jest to droga dość ekstremalna, bowiem schody nie są w żaden sposób ukryte przed słońcem, a ich stopień zużycia jest dość spory, więc na każdy krok trzeba uważać, żeby się nie pośliznąć. Co prawda istnieje jeszcze inny sposób pokonania tej drogi – po prostu kolej linowa (“Cable car“).

Santorini_Greece_FiraMiasto nie jest skomplikowane. Kręgosłupem są 3 równoległe uliczki, poprzecinane mniejszymi prostopadłymi. W centralnej części znajdziemy taras widokowy z którego będziemy w pełni mogli podziwiać kalderę. W tym miejscu znajduje się również niezwykle imponująca budowla – Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny, czyli katedra ortodoksyjna.

Crater_rim_-_Fira_-_Santorini_-_Greece_-_10

Im wyżej wejdziemy tym znajdziemy lepsze widoki – to główna zasada zwiedzania Firy. Po drodze znajdziemy wiele kramików z butikami, sklepikami, a także sympatycznych knajpek z widokiem na kalderę.

Fira zdecydowanie ma charakter bardziej komercyjny, niż konkurująca z nią Oia, jednak absolutnie nie brakuje jej zalet i tak, jak są zwolennicy Oia, tak są osoby, które wolą Firę.

Firostefani

sunset-galini-cafe2

Miasteczko dzieli od Firy zaledwie 1 kilometr. Firostefani tłumacząc na język polski oznacza “Koronę Firy” co bardzo dobrze obrazuje całą miejscowość. Jest swoistym przedsionkiem stolicy. Wiele osób tutaj rozpoczyna zwiedzanie Firy, gdyż zaledwie kilkunastominutowy spacer nad samym klifem prowadzącym z Firostefani do Firy, daje niezapomniane przeżycia i możliwość zrobienia wielu wspaniałych zdjęć.

Imerovigli

Imerovigli_Santorini_Greece

Imerovigli jest często nazywane “balkonem Santorini”, bowiem jest to najwyższy punkt nad całą kalderą. Doskonały widok na całą okolicę, pomagał kiedyś w dostrzeganiu zbliżających się niebezpieczeństw. Wykorzystali to najpierw Grecy, a potem Wenecjanie, budując na górze Sykros twierdzę o strategicznym znaczeniu. Dookoła twierdzy znajdowała się osada licząca około 200 domów, która do XVIII wieku była stolicą wyspy. Niestety wskutek licznych trzęsień ziemi, twierdza oraz sama osada została doszczętnie zniszczona. Obecna wioska Imerovigli to tylko namiastka tego co możemy zobaczyć w Firze albo Oia.

Akrotiri

Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc na Santorini, a także na całym świecie. Jest nazywane “Greckimi Pompejami“. Kiedyś było to niezwykle rozwinięte minojskie miasto, które ucierpiało na skutek wielkiego wybuchu wulkanu. Dzisiaj prowadzone są tutaj prace archeologiczne znane ze względu na bardzo dobrze zachowane świadectwa życia codziennego jego starożytnych mieszkańców.

Archaeological_site_of_Akrotiri_-_SantoriniPierwsze wykopaliska rozpoczęto w XIX wieku, jednakże regularne prace zaczęły się w 1967 pod kierownictwem Spyridona Marinatosa. Do roku 2006 odkopano 12 domów, solidnie zbudowanych z ciosów kamiennych, posiadających do 3 kondygnacji. Znaleziono również pozostałości waz minojskich i mebli oraz inskrypcje w piśmie linearnym B. Najciekawsze jednakże są bardzo dobrze zachowane freski przedstawiające najczęściej sceny z życia codziennego – jeden z najbardziej znanych przedstawia dwóch chłopców niosących ryby.

Teren wykopalisk można zwiedzać – najlepiej z przewodnikiem.

Profitis Ilias

Profitis Ilias jest najwyższym szczytem Santorini, mającym 567 m. n.p.m. Jego nazwa pochodzi od klasztoru, który zbudowano na jego szczycie w 1712 roku. Przez wiele lat pełnił bardzo ważną rolę na wyspie.

Mount_Profitis_Ilias,_SantoriniPodczas trzęsienia ziemi w roku 1956, mury klasztoru bardzo ucierpiały, jednak ten nie runął całkowicie. Dzisiaj jest zamieszkiwany przez mnichów, którzy prowadzą muzeum mieszczące się w pierwotnym kościele katolickim Agia Triada. Można w nim zobaczyć bogate zbiory ikon, biblii w różnych wydaniach, wiele z nich przepisywanych ręcznie oraz całe spektrum artefaktów związanych z religią i wiarą grecką.

Mnisi zajmują się również produkcją wina, jak i prowadzeniem warsztatu obuwniczego oraz wyrabiania świec.

Ze szczytu Profitis Ilias, rozpościera się wspaniały widok na prawie całą wyspę Santorini.

Pyrgos

Pyrgos oznacza dosłownie “zamek“. W tym przypadku nazwa jest całkowicie uzasadniona. Miejscowość bowiem leży na wzgórzu, na którego szczycie wznosił się niegdyś wenecki zamek. Jego pozostałości można do dzisiaj podziwiać.

GR-santorini-pyrgosPyrgos jest miejscowością zamieszkaną przez ok 500 osób i znane jest głównie z wielu kościołów, które podziwiają zarówno miejscowi, a także liczni turyści. Jednym z najbardziej znanych jest Kościół Świętej Theotokaki pochodzący z X wieku, który niegdyś szczycił się Świętą Ikoną, która jednak została skradziona w 1983 roku.

Perissa

To typowo wypoczynkowa miejscowość, słynąca głównie z czarnego piasku na plaży. Znajduje się 12 km na południowy wschód od Firy po drugiej stronie góry Masa Vouno. Znajdziemy tutaj całą masę sklepów, sklepików, jak i również tawern i restauracji.

santorini-perissa-beach-greecePlaża ma tę przewagę nad innymi, że jest osłonięta od mocnego wiatru, który wieje tutaj głównie latem.

Kamari

Kamari jest kolejną wypoczynkową miejscowością, w której znajdziemy wiele restauracji, kawiarni, barów, klubów i sklepów, a także czarny wulkaniczny piasek na plaży. To czego tutaj nie znajdziemy, to widoku na kalderę, który na Santorini jest szczególnie pożądany i za który większość turystów jest gotowych dodatkowo zapłacić.

Kamari_beach-santoriniKamari wyróżnia to, że znajduje się u stóp góry Mesa Wuno, która jest znana z osady Antycznej Thery, która została na niej odkryta, a do której pozostałości prowadzi droga rozpoczynająca się właśnie w Kamari.

W lipcu, w Kamari odbywa się Santoryński Festiwal Jazzowy, który znany jest w całej Grecji.

Antyczna Thera

Antyczna Thera, czyli ruiny antycznego miasta Thery, znajduje się na szczycie góry Mesa Vouno. Miejsce to było zasiedlone już w IX wieku przed naszą erą.

Ancient_Thera_1Na szczycie Mesa Vouno odkryto między innymi Świątynię Dionizosa, czyli greckiego boga dzikiej natury oraz wina, Sanktuarium Apollo oraz cmentarz Antycznej Thery.

Czerwona plaża (Kokkini paralia)

Niezwykle popularna plaża z czerwonym piaskiem znajduje się w pobliżu miejscowości Akrotiri, około 12km od Firy.

red_beach_santoriniOczywiście nazwa pochodzi od wulkanicznego żwiru, w kolorach czerni i czerwieni, który pokrywa plażę. Niezwykle malownicze jest samo położenie plaży, gdyż znajduje się ona między skałami, a dostać można się na nią łódką z Firy lub Akrotiri, bądź też na nogach, zaczynając 10-15 minutowy spacer od kościoła Św. Mikołaja w Akrotiri.

Biała plaża (Lefki Paralia)

Biała plaża znajduje się blisko Czerwonej plaży, jednak dostać się można na nią wyłącznie łódką, która odpływa co godzinę z tej pierwszej.

white-beach-santoriniJej nazwa, wbrew pozorom, nie pochodzi od koloru piasku, ale od skał które okalają Santorini.

Zachody słońca na Santorini

Wiele osób przybywa na Santorini, głównie dla zachodów słońca. Najbardziej popularnym miejscem na oglądanie zachodzącego słońca jest Oia, gdyż czerwone słońce pięknie odbija się w jej białych domach.

W czasie zachodów słońca, wszystkie restauracje, kawiarnie albo bary, które mają chociaż niewielki dostęp do tego widoku, są zapełnione turystami. Popijając wino cieszą oczy tym wspaniałym widowiskiem.

Równie popularne są rejsy po kalderze w trakcie zachodu słońca.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie