City Break Sintra (Portugalia) - baśniowe miasteczko na skraju Europy

Sintra (Portugalia) – baśniowe miasteczko na skraju Europy

-

Miasteczko Sintra i jej mistyczne wzgórza usiane bajkowymi pałacami i ekstrawaganckimi willami, czarowały odwiedzających już od wieków. Rzymianie z miasta stworzyli obiekt kultu księżyca i nazwali je “Cynthia” na cześć bogini księżyca. Maurowie, którzy nastali po Rzymianach tak pokochali to miejsce, że zbudowali przepiękny zamek na szczycie wzgórza, pałac oraz kilka wspaniałych fontann dookoła miasta. Później, miasto stało się letnią rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej. Przyciągało bogatych arystokratów, którzy budowali tutaj swoje wille i posiadłości.

Sławny brytyjski poeta i podróżnik Lord Byron, żyjący w XVIII wieku, zatrzymał się kiedyś w Sintrze. Potem napisał w swoim poemacie “Wędrówki Childe Harolda”: “chyba jest to najbardziej urocze miejsce w całej Europie“, nazywając je “chwalebnym Edenem“. Jego rodak Robert Southey podążył za nim i także stwierdził, że “jest to najbardziej błogosławione miejsce do zamieszkania“. Natomiast jeden z najbogatszych Brytyjczyków, William Beckford, żyjący w XVIII-wieku, zamieszkał w przepięknym Pałacu Monserrate. Pałac potem został kupiony przez Francisa Cooka.

Sintra to z pewnością niezwykłe miejsce, mieszanka historii i fantastyki, chronione przez UNESCO. Znajdziemy tam baśniowe pałace, niesamowite punkty widokowe oraz bogate zbiory muzealne. Wszystko to sprawia, że miasto jest warte zobaczenia, szczególnie jeżeli zwiedzamy Lizbonę.

Sintra-Portugalia
Miasteczko Sintra – na wzgórzu widać Zamek Maurów z VIII-wieku

Do Sintry bardzo łatwo jest się dostać z Lizbony. To tylko 30 minut jazdy samochodem autostradą IC19. Najlepiej jest jednak przyjechać tutaj pociągiem. Miejsc parkingowych jest niewiele i nie ma co zrobić z naszym autem. Podróż pociągiem ze stolicy ze stacji Rossio trwa tylko 40 minut.

Co warto zobaczyć?

Na głównym placu Sintry znajduje się Pałac Narodowy, zbudowany w XIV-wieku. Jego dwa gigantyczne kominy, należą do najbardziej rozpoznawalnych widoków miasta. Reszta budynku jest połączeniem stylów Maurów, gotyckiego i Manueline. Wewnątrz znajduje się prawdopodobnie największy zbiór azulejos na świecie (kolorowej glazury). Sala Dos Brasões wyróżnia się sufitem, który ozdobiony jest jeleniami trzymającymi 74 herby portugalskich rodzin szlacheckich i ścianami wyłożonymi XVIII-wiecznymi kafelkami.

Pałac Narodowy
Pałac Narodowy

Dawna sala bankietowa Sala Dos Cisnes posiada wspaniały sufit, podzielony na ośmiokątne panele ozdobione namalowanymi w XVII-wieku łabędziami.

Sala Dos Cisnes w Pałacu Narodowym
Sala Dos Cisnes w Pałacu Narodowym

Innymi ciekawostkami Pałacu Narodowego jest m.in. Magpie Room, nazwany na cześć ptaków, które dekorują sufit pomieszczenia, ogromna kuchnia zdolna pomieścić 1000 dań albo wewnętrzny dziedziniec, na którym poeta Camoes czytał swoje poematy królowi.

National-Palace-of-Sintra
Pałac Narodowy w Sintrze

Najsławniejszym budynkiem Sintry jest Pałac Pena. Zbudowany w 1840 roku, jest jednym z najbardziej znanych pałaców w Europie, często porównywany do Neuschwanstein i innych średniowiecznych zamków Ludwika Bawarskiego w Niemczech, mimo, że faktycznie został zbudowany ponad dwie dekady przed nimi. Zobaczymy tam wiele wieżyczek, mury obronne, most zwodzony i gargulca powyżej łuku w stylu Neo-manuelińskim. Cały pałac utrzymany jest w pastelowych kolorach.

Pałac Pena i jego ekstrawaganckie wnętrze jest wyposażone w wiktoriańskie meble, bogate ozdoby, obrazy, porcelanę, wszystko jest bezcenne i zachowane w takim stanie jaki był w momencie jak opuszczała go rodzina królewska. Poza tym warto zobaczyć przestronną sale balową, cudowny “Arab Room” oraz imponujący ołtarz w XVI-wiecznej kaplicy, która jest częścią pierwotnego klasztoru, założonego z okazji powrotu floty Vasco da Gamy.

Pena-Park_Sintra-portugal
Pena Park

Wokół pałacu znajduje się mistyczny Pena Park, wypełniony drzewami oraz egzotycznymi roślinami pochodzącymi z portugalskich kolonii, fontannami, stawami, czarnymi łabędziami. Wśród drzew znajdziemy uroczy domek, który można zwiedzić. W najwyższym punkcie znajduje się pomnik króla Ferdynanda, który zwrócony jest przodem w kierunku swojego pałacu. W Parku znajduje się także punk widokowy “Cruz Alta“, z którego widać cały park i okolicę.

gorgulec-w-Pałacu-Pena-Sintra
Gorgulec znajdujący się w jednym z łuków nad drzwiami, Pałac Pena

Po całym parku rozproszone są luksusowe stare wille. Najsłynniejsza z nich to Challet Biester, która “występowała” w filmie Romana Polańskiego “Dziewiąte Wrota” z Johnnym Deppem w roli głównej. Willa charakteryzuje się ciemnym, stożkowym dachem oraz gotyckimi oknami.

Chalet Biestar
Chalet Biestar

Kolejnym fantastycznym budynkiem jest Palace of Millions, który jest częścią Regaleira Estate. Zbudowany u schyłku XIX-wieku w stylu gotyckim, manueline oraz renesansu, charakteryzuje się wieżyczkami i wieżami oraz ogrodem, który wypełniony jest mitologicznymi i ezoterycznymi symbolami: posągami bogów, tajemniczymi studniami, stawami i grotami. Najciekawsze są jednak niesamowite schody tunelu, który prowadzi do “Garden of Eden“. Symbolizuje on “odrodzenie” albo wejście do Nieba. Wszystko to można zwiedzać bez ograniczeń, jednak aby poczuć pełny smak tego miejsca, warto dołączyć się do jakiejś grupy zorganizowanej prowadzonej przez przewodnika.

Palacio-da-Regaleira
Palace of Millions

Naprzeciwko Regaleira jest elegancji XVIII-wieczny Pałac Seteais. Wspaniały łuk łączy dwa skrzydła pałacu, które zostały odnowione w 1955 roku i przekształcone w luksusowy hotel z pokojami, w których są kryształowe żyrandole, freski i zabytkowe meble. W ogrodach pałacu odbywa się co roku festiwal “Noites de Bailado“, podczas którego prezentują się największe nazwiska świata baletu.

Pałac-Seteais
Pałac Seteais

Nieco dalej znajduje się egzotyczny Pałac Monserrate i jego romantyczne, subtropikalne ogrody. Z pałacem związane są nazwiska jednego z najbogatszych Brytyjczyków, Williama Beckforda i Francisa Cooka. Pałac został przekształcony w muzeum. Warto popodziwiać jego wspaniałe ogrody, gdzie znajdziemy wspaniałe wodospady, całe setki róż i tropikalnych paproci oraz co najmniej 24 gatunków palm.

Do wyjątkowych budowli w mieście należy klasztor Capuchos Convent. Ze względu na swoje małe rozmiary, kontrastuje nieco w stosunku do reszty. Chodząc po labiryncie wąskich korytarzy, kaplic i komórek wydrążonych w skale, możemy się poczuć jak Alicja w Krainie Czarów. Korytarze wyłożone są korkiem, który sprzyja utrzymywaniu się wilgoci i zwiększa izolację akustyczną, która pomaga w medytacji mieszkających tam braci. Dzięki temu zyskał przydomek „klasztoru korka”.

Na najwyższym wzniesieniu miasta, znajduje się VIII-wieczny Zamek Maurów, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę.

moorish-castle
Zamek Moorish

Nie przegap Muzeum sztuki Nowoczesnej z przepiękną kolekcją sztuki współczesnej, która jest częścią Berardo Collection. Pozostała część tej bogatej kolekcji należy do portugalskiego milionera Joe Berardo.

Warto zajrzeć także do Muzeum Zabawek. Człowiek który za nim stoi to João Arbués Moreira. Wieży on, że można lepiej można zrozumieć ludzkość patrząc na zabawki, więc całe życie produkuje je i zbiera. Swoją przygodę zaczął w wieku 14 lat. Teraz jego kolekcja liczy ponad 20,000 eksponatów. Najcenniejszymi zabawkami w kolekcji to mające 3000 lat, zabawki z Egiptu, pociągi z lat 1930, żołnierzyki nazistów wyprodukowane podczas II Wojny Światowej, prezenty urodzinowe i świąteczne, które otrzymały dzieci z rodziny królewskiej albo pierwsze samochodziki – zabawki.

Toy-Museum-sintra
Muzeum Zabawek

Podczas spacerów po mieście, można natrafić na szereg naturalnych fontann, które zostały ciekawie udekorowane. Dwie najbardziej efektowne to Fontanna Maurów oraz Fontanna Sabuga . Pierwsza jest udekorowana w płytki w geometryczne wzory, w drugiej zaś woda wypływa z kobiecych piersi.

Fontanna-Maurów-Sintra
Fontanna Maurów

Po długim zwiedzaniu warto zatrzymać się na słodką Queijada de Sintra, czyli lokalną specjalność. Jest to serowa tarta przyprawiona cynamonem. Jest dostępna w większości kawiarni lub cukierni w mieście, ale najbardziej popularnym miejscem gdzie można jej spróbować to Casa da Piriquita, kafejka zachęcająca ciepłą atmosferą, która znajduje się zaraz obok Pałacu Narodowego.

Lokalny przysmak - Queijada
Lokalny przysmak – Queijada

Jeżeli przyjechałeś do Sintry na więcej niż jeden dzień, warto zatrzymać się w historycznym Hotelu Lawrence. Jest to najstarszy hotel na całym półwyspie Iberyjskim. Swego czasu gościł w nim nawet Lord Byron.

Hotel Lawrence
Hotel Lawrence

Co zobaczyć poza Sintrą?

Poza samą Sintrą można się wybrać na wycieczkę poza miasto. Polecam zobaczyć Cabo da Roca, klif o wysokości 140 metrów ponad poziom Oceanu, znany w Europie jako najbardziej na zachód wysunięta część kontynentu. Nad klifem znajduje się latarnia morska oraz krzyż z napisem portugalskiego poety Luisa de Camões, który mówi “tutaj ląd się kończy, a morze zaczyna“. Na miejscu możecie otrzymać certyfikat, że odwiedziliście to miejsce.

cabo-da-roca
Cabo da Roca

Na północ od miasta znajduje się jedna z 20 najlepszych plaż (wg BBC) w Europie, Praia da Adraga. Kolejna plaża to szeroka Praia Grande oraz Praia das Macas. Pobliska rybacka osada Azenhas do Mar oferuje przepiękne widoki, naturalny basen przybrzeżny oraz białe domy schodzące po klifie prawie do samego morza.

Azenhas_do_Mar
Azenhas do Mar

praia_da_adraga_sintra
Praia da Adraga

Będąc w Lizbonie nie można nie odwiedzić Sintry!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie