EUROPA Chorwacja Spacer po murach obronnych w Dubrowniku

Spacer po murach obronnych w Dubrowniku [galeria]

-

Spacer dookoła średniowiecznych murów obronnych jest jednym ze sposobów na zapoznanie się z Dubrownikiem i jego historią. Fortyfikacje są jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, kojarzących się z miastem. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na Stare Miasto i okoliczne morze. Na ulice i zabytki można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy i dostrzec elementy, które pozostają niewidoczne dla obserwatora z dołu.

Mury otaczają miasto zwartym pierścieniem, ciągnąc się na długości prawie 2 km, a dokładnie 1940 metrów. Miejscami osiągają wysokość 25 m, a szerokość od 1,5 do 6 m. Mury otaczające Dubrownik należą do najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Budowano je przez kilka stuleci, poczynając od VIII wieku, a kończąc na XVI. Są efektem trwających kilka wieków przeróbek i modyfikacji.

Na mury miejskie można wejść z trzech stron. Najwięcej osób wybiera wejście od strony Bramy Pile, gdzie jest z tego powodu najbardziej tłoczno. Kolejne wejście znajduje się w okolicach Bastionu św. Jana, a trzecie na Svetogo Dominika.

Za wejście na mury pobierana jest opłata. Dorośli płacą 70 kun, a dzieci, młodzież do 18 roku życia i studenci – 30 kun. W sezonie letnim wejścia na mury odbywają się między godziną 8:00 rano a 19:00 – 19:30.

Wchodząc od strony bramy Pile i kierując się zgodnie z ruchem wskazówek zegara dociera się do najwyższego punktu murów – baszty Minčeta, skąd roztacza się przepiękna panorama północnej części miasta. W północno-wschodniej części murów znajduje się Fort Revelin, który został zbudowany w XVI wieku. Idąc dalej mija się stary port i dociera się do Bastionu św. Jana, gdzie znajduje się m.in. akwarium i Muzeum Morskie. Kierując się wzdłuż południowych części murów obronnych można podziwiać bardzo ładne widoki na wyspę Lokrum i morze. Dalej dochodzi do kolejnego Bastionu – Bokar, a stamtąd do punktu wejścia czyli Bramy Pile. W ramach zakupionego biletu warto zwiedzić ostatni bastion, znajdujący się poza murami miejskimi – Fort Lovrijenac. Jeżeli Fort będziemy zwiedzać jako pierwszy, to trzeba uiścić opłatę w wysokości 30 kun, później można dopłacić pozostałe 40 i zwiedzić całe mury obronne.

Budowla została wzniesiona w XIV wieku na wystającej z morza skale. Obecnie na terenie fortu, w trakcie Letniego Festiwalu w Dubrowniku odbywają się przedstawienia teatralne.

2 KOMENTARZE

  1. […] To prawdziwa „Perła Adriatyku”. Bo kto nie widział Dubrownika, ten nie zna Chorwacji. Stare miasto pełne zabytkowych świątyń i kamienic zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1979 r. Największe wrażenie robią jednak mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. O mieście napisaliśmy już kilka praktycznych słów. dlatego nie będziemy się tutaj zbytnio rozpisywać. Możecie zobaczyć także moją fotogalerię z wycieczki po murach okalających starówkę miasta. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie