EUROPA Chorwacja Split w Chorwacji - idealne miasto na weekendowy wypad

Split w Chorwacji – idealne miasto na weekendowy wypad

-

Split jest głównym miejskim, kulturalnym i komunikacyjnym centrum Dalmacji, z którego prowadzą drogi morskie i lądowe w kierunku licznych miejscowości turystycznych w całej Dalmacji. Miasto o 1700 letniej tradycji, z niezliczonymi zabytkami archeologicznymi, historycznymi i kulturalnymi, wśród których szczególne miejsce zajmuje słynny Pałac Dioklecjana – część światowego dziedzictwa UNESCO.

Split jest idealnym miastem na krótkie wytchnienie. Przelot samolotem ze stolic Europy do tego przepięknego śródziemnomorskiego miasta trwa tylko 90 minut.

Pomnik Grgura Ninskiego

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-1

Pomniki kultury w Splicie opowiadają historię tysiącletniego miasta. Przespacerujcie się do pomnika Grgura Ninskiego i złapcie go za kciuk, zagwarantuje Wam to szczęście i spełnienie wszelkich marzeń. Autorem pomnika Grgura Ninskiego jest sławny rzeźbiarz Ivan Meštrović, a znajduje się on w sąsiedztwie słynnych Złotych Wrót, przy północnym wejściu do pałacu. Grgur Ninski jest wybitną postacią w historii Chorwacji z racji swojego wkładu w propagowaniu języka chorwackiego.

Pałac Dioklecjana

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-2

Pałac Dioklecjana jest z całą pewnością miejscem godnym polecenia. Pałac wybudował cesarz rzymski Dioklecjan, w latach 295 – 305 n.e. Z czasem powstało wokół miasto Split. W obrębie pałacu znajduje się też katedra św. Duje, który jest patronem miasta. Katedra ta została zbudowana na fundamentach mauzoleum cesarza Dioklecjana.

Park Marjan

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-3

Polecamy wycieczkę na wzgórze Marjan nad Splitem, które jest ulubionym wśród Spliczan, ze względu na możliwość spacerów i innych form rekreacji. Park obejmuje terytorium 168 ha, na którym przeważa las sosnowy, a z jego wierzchołka rozciąga się wspaniały widok na wyspy w okolicach Splitu. Łagodny klimat parku i bogactwo sosnowego lasu sprawiają, że zwany jest on „płucami miasta“.

Katedra Św. Dujama

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-5

Przyjeżdżając do Splitu już zza murów katedra robi duże wrażenie. Wzrok przyciąga szczególnie licząca 60 metrów biała dzwonnica. Katedra została zbudowana w miejscu Mauzoleum Dioklecjana. Jest swoistym przykładem ewolucji stylów w sztuce. Romanizm, gotyk, renesans, barok pięknie przeplatają się w wykończeniu wnętrza. W środku znajdziemy wartościowe obrazy i rzeźby, wśród których najcenniejsza jest pozostałość po cesarzu Dioklecjanie – jego popiersie. Wychodząc z katedry warto zwrócić uwagę na bogato zdobione wrota, które obleczone są roślinnym ornamentem oraz rzeźbą przedstawiającą najważniejsze sceny biblijne i życie Jezusa.

Świątynia Jowisza

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-6

Świątynia Jowisza – najważniejszego bóstwa starożytnych Rzymian – znajduje się w pobliżu Perystylu, a więc centralnego placu Pałacu Dioklecjana. Wybudowano ją na przełomie trzeciego i czwartego wieku naszej ery, czyli wtedy, gdy powstawał również sam pałac i umieszczono w tej części budowli, która była przeznaczona do celów religijnych. W 305 roku w pałacu osiadł sam Dioklecjan, wtedy też prace budowlane prowadzone w nim zostały przerwane. Sama świątynia poświęcona „boskiemu ojcu cesarza” również nie została dokończona.

Trzy Bramy Miejskie

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-7

Wśród wszystkich zakamarków, kolumn i pozostałości po murach warto zwrócić uwagę na bramy, przez które przejeżdżali wielcy tamtego świata. Wyróżnić można 3 bramy, z których najbardziej urokliwa jest Brama Złota. To ona stanowiła główną drogę wiodącą do Salony – dawnej stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji. Dwie pozostałe bramy są mniej skromne, aczkolwiek również rzucają się w oczy. Brama Srebrna to wysoka pozostałość uwieńczone czterema oknami, a Brama Żelazna posiada dzwonnicę i romańską wieżę. Ta ostatnia pełniła główną funkcje komunikacyjną poza mury miasta. U stóp wszystkich bram znajduje się dosyć orientalny bazar.

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-4

Przybywając do Splitu, warto zawitać tutaj choćby na dwa dni. W ciągu dnia można zwiedzić wszystkie opisane wyżej zabytki, odpocząć w kawiarni na którejś z wąskich uliczek, a potem zrobić sobie spacer po okolicznej promenadzie. Jak nadejdzie zmrok, zobaczycie że życie toczy się równie intensywnie co za dnia. Restauracje i bary otwarte są do późnych godzin, a dyskoteki zawsze wypełnione są po brzegi turystami spragnionymi rozrywki. Wspaniała, śródziemnomorska atmosfera, bogata historia i sporo atrakcji turystycznych czarują swoim urokiem. Będąc w Chorwacji chociażby przejazdem, Split powinien znaleźć miejsce w naszym planie. Nie jest to zwykłe miasto. Posiada bowiem swój niepowtarzalny charakter, którego nie sposób opisać w paru słowach.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie