EUROPA Szlak zabytków techniki Województwa Śląskiego

Szlak zabytków techniki Województwa Śląskiego

-

Szlak zabytków techniki to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny, który łączy obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. W jego skład wchodzi 36 miejsc i obejmuje najważniejsze i najciekawsze postindustrialne obiekty związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. (spis alfabetyczny wg miast) www.zabytkitechniki.pl

Dworzec Kolejowy
Bielsko-Biała

www.it.bielsko.pl

DworzecKolejowy-BielskoBiala

Pierwsza stacja w Bielsku została uruchomiona w 1855 roku i należała do Cesarsko-Królewskiej  Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda i łączyła Wiedeń z Krakowem. Początkowo podróżni korzystali z budynku starego dworca. Jednak po rozbudowie linii w kierunku Żywca i Cieszyna, okazało się, że jest on za mały. Nowy dworzec został otwarty 25 lutego 1890 roku.

Budynek dworca składa się z trzech pawilonów. Został zaprojektowany w stylu historyzmu. Reprezentuje typową architekturę ówczesnych austriackich dworców prowincjonalnych. Jego powstanie doprowadziło do szybkiej rozbudowy północnych rejonów miasta.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa
Bielsko-Biała

www.muzeum.bielsko.pl

bielsko-biaa-muzeum-techniki-i-wkiennictwa

Muzeum znajduje się w dawnej fabryce sukna Karola Butnera zbudowanej w 1907 roku. Maszyny i urządzenia, które są tutaj zgromadzone, znajdują się na dwóch piętrach budynku. W przędzalni, przygotowalni, tkalni i wykańczalni, zwiedzający zapoznają się z poszczególnymi etapami cyklu produkcji tkanin wełnianych. Oddzielny zbiór tworzą maszyny do produkcji kapeluszy. W muzeum jest także ekspozycja poświęcona historii miejscowego przemysłu maszynowego.

Elektrociepłownia Szombierki
Bytom

www.bytom.pl/elektrocieplownia-szombierki

Elektrociepłownia została uruchomiona 29 listopada 1920 roku i stanowi już nieodłączny element krajobrazu Bytomia. Odwiedzając obiekt można poznać jego historię, historię produkcji ciepła i energii elektrycznej. To także idealna przestrzeń dla amatorów industrialnych wycieczek oraz idealny plener dla wydarzeń artystycznych, wystaw, koncertów oraz imprez sportowych.

Elektrociepłownia-SzombierkiElektrociepłownia jest porównywana do zamku w Malborku. Podobno do jej budowy użyto tyle samo cegieł co przy budowie zamku krzyżackiego.

Na początku XX wieku, Szombierki były uznawane za jedną z największych elektrowni w Europie. Zbudowano ją w rekordowym tempie. Od projektu do rozpoczęcia produkcji ciepła minęło zaledwie 4 lata. W latach 1939 – 1944 Szombierki osiągnęły maksymalną moc 100 MW i pracowało w niej wtedy ponad 900 osób.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
Bytom

www.gkw.pl

Górnośląskie-Koleje-Wąskotorowe-Bytom

Od 1851 roku, na Górnym Śląsku rozpoczęto budowę sieci kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 785 mm. Pierwsze odcinki były gotowe już dwa lata później. Gotowa sieć 230 kilometrów torów łączyła między sobą huty, kopalnie, cementownie, fabryki i elektrownie. Do dzisiaj pozostał 21-kilometrowy fragment tej sieci łączący Bytom z Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim, co czyni go najstarszą czynną koleją wąskotorową na świecie. Można ją jeździć o każdej porze roku, ale największe zainteresowanie wzbudza w okresie letnim, dowożąc pasażerów nad zalew Nikło-Chechło. W czasie kursu zobaczyć można charakterystyczne pejzaże Górnego śląska. Jadąc mijamy po drodze m.in., zabudowania Elektrociepłowni Szombierki, zabytkowy Szyb Krystyna, Parowozownię Bytom-Karb, wyrobiska dawnych kamieniołomów dolomitu w Bytomiu-Suchej Górze oraz zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka
Chorzów

www.sztygarka.pl

Przy granicy Chorzowa Starego, na terenie między ulicami Piotra Skargi i Tadeusza Kościuszki, znajduje się zabytkowa wieża wyciągowa dawnego szybu Prezydent zbudowana w 1933 roku. Była częścią nieistniejącej już kopalni wydobywającej węgiel. Po jej zamknięciu, części obiektów wyburzono. Pozostały tylko budynki dyrekcji, starej sali zbornej, dawnego budynku mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej i skraplarni powietrza, no i właśnie starej wieży. Sama wieża stałą się symbolem miasta i przypomina o jego przemysłowej przeszłości.

Wieża-wyciągowa-szybu-Prezydent

Wieża była pierwszym żelbetonowym obiektem tego typu, który powstał na Górnym Śląsku i jednym z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie.

Muzeum Drukarstwa
Cieszyn

www.muzeumdrukarstwa.pl

Muzeum w Cieszynie to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie znajduje się kompletna stara drukarnia a wszystkie maszyny są w pełni sprawne. Podczas naszej wizyty możemy poczuć charakterystyczny klimat dawnych czasów, zobaczyć maszyny drukarskie oraz poznać ich zastosowanie. Podczas zwiedzania śledzimy kolejne etapy drukowania książek tradycyjną metodą. Od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczych liter i odlewanie na specjalistycznej maszynie, odbijanie na papierze, do końcowego etapu łączenia poszczególnych stron w książkę.

Muzeum-Drukarstwa-cieszyn

Rodzina Prochasków, do której należała znajdująca się zaraz obok Muzeum drukarnia, przez 132 lata tworzyła historię cieszyńskich drukarzy. Powstające w mieście książki oraz gazety były znane w całej Europie. W 1876 roku, książki, które tutaj powstawały otrzymały cesarski złoty medal, a w 1883 roku, drukarnia zyskała zaszczytny tytuł „cesarsko-królewska drukarnia nadworna i wydawnictwa”. Firma wydawała książki w wielu językach. Tutaj drukowano wpływową niemieckojęzyczną gazetę „Silesia”. Rozkwit drukarstwa w Cieszynie wpłyną na losy miasta i stanowił o jego rozwoju.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Czeladź

www.galeria-elektrownia.pl

Pochodzący z 1903 roku obiekt to część kopalni, którą ufundował książę Hugo von Hohenlohe zu Ohringen.  W 1898 roku kopalnię odkupiło założone w Łodzi Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe Saturn. Jego założyciele Karol Wilhelm II Scheibler i dr Alfred Biedermann należeli do przemysłowej elity ówczesnej Europy. Kopalnia zakończyła działalność w 1996 roku. Pozostały w niej maszyny i urządzenia, a wśród nich najbardziej okazałe – koło zamachowe Wanda. Od 2005 roku, w dawnej przykopalnianej elektrowni działa Galeria Sztuki Współczesnej.

Galeria-Sztuki-Współczesnej-Elektrownia

W centralnym miejscu galerii znajduje się, pochodzące z 1903 roku, koło zamachowe. Do połowy lat 90. XX wieku, były tylko dwa takie koła. Nosiły imiona Wanda i Karol – od małżeństwa Karola Wilhelma i Wandy Scheibelerów. We wnętrzu obiektu zachowane są również inne oryginalne urządzenia z przełomy XIX i XX wieku.

Charakterystyczny budynek Galerii został zaprojektowany przez polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Był on konserwatorem zabytków, projektantem wielu kościołów w okolicach Warszawy i przedstawicielem stylu wiślano-bałtyckiego.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Częstochowa

www.muzeumczestochowa.pl

Muzeum-Górnictwa-Rud-Żelaza

Muzeum znajduje się w podziemnych korytarzach wydrążonych w Parku ks. Stanisława Staszica w Częstochowie. Zorganizowaną ją w charakterystycznych dla kopalni wyrobiskach podziemnych. Zwiedzający mogą zobaczyć chodniki w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment ściany eksploatacyjnej. Prezentowane są też lokomotywy, maszyny górnicze, oraz fragmenty klatki schodowej oraz tachograf. Zgromadzono tutaj zestawy narządzi i maszyn służących w przeszłości górnikom. Można zobaczyć charakterystyczne oświetlenie stosowane pod ziemią, sprzęt ratowniczy, kołowrót oraz XIX-wieczny wózek go transportu rudy. Muzeum górnictwa Rud Żelaza jest jedyną placówką, która pokazuje dzieje górnictwa rud żelaza.

Muzeum Historii Kolei
Częstochowa

www.tpkww.one.pl

Częstochowa_muzeum_kolejnictwa

Muzeum zostało założone w 2001 roku przez Towarzystwo Miłośników Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Znajduje się w budynku stacji Częstochowa Stradom, drugim co do wielkości dworcu kolejowym w mieście. Zobaczymy tutaj m.in. sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego, lampy, mundury, kolekcje tabliczek z lokomotyw i wagonów, dokumenty kolejowe, plany oraz stare fotografie.

Muzeum Produkcji Zapałek
Częstochowa

www.zapalki.pl

Czynne do dziś Zakłady Przemysłu Zapałczanego w Częstochowie, założone w latach 1881-1882 przez Karola von Gehliga i Juliana Hucha, zapraszają na jedyne tego typu na świecie, muzeum pokazujące cały cykl produkcji zapałek – od drewnianego klocka po gotową paczkę z charakterystycznym czarnym kotem. Główną atrakcją muzeum jest zabytkowa, cały czas czynna, linia technologiczna produkcji zapałek z lat 30. XX-wieku.

Muzeum-Produkcji-Zapałek

W Muzeum można podziwiać ogromną wystawę etykiet zapałczanych. Znajdziemy tam piękne pudełka z obrazkami z samolotami, strojami ludowymi, herbami miast. Są też serie pudełek, na których znajdziemy hasła PRLu.

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka
Dąbrowa Górnicza

www.muzeum-dabrowa.pl

Kopalnia została udostępniona do zwiedzania w 2010 roku jako podziemna trasa turystyczna, zbudowana na dwóch pokładach węgla kamiennego. Łączna długość wyrobisk wynosi 800 m. Zobaczymy tutaj stanowiska szkoleniowe związane z mechaniką i elektryką oraz zabezpieczeniem wyrobisk górniczych. Stoją tutaj maszyny, które służyły do wydobycia i transportu węgla m.in. kombajn węglowy, przenośniki czy wozy kopalniane. Na dole można obejrzeć podziemną kaplicę św. Barbary albo przejechać się kolejką górniczą, która służyła do transportu ludzi pod ziemią.

Kopalnia-Ćwiczebna-Sztygarka

Kopalnia ćwiczebna powstała przy jednej z najstarszych zawodowych szkół technicznych w Polsce, która od 1889 roku kształciła przyszłych górników czy hutników. Początkowo uczniowie odbywali swoje praktyki w prawdziwych kopalniach czy hutach. Powstanie kopalni ćwiczebnej przy szkole w 1927 roku, umożliwiało im ćwiczenia na miejscu. Większość pomocy naukowych znajdującej się pod ziemią, została wykonana właśnie przez uczniów szkoły.

Muzeum Techniki Sanitarnej
Gliwice

muzeum.pwik.gliwice.pl

gliwice_muzeum_techniki_sanitarnej

Dzisiejsze muzeum znajduje się w gruntownie odrestaurowanym, ponad stuletnim budynku, który był kiedyś częścią pierwszej oczyszczalni ścieków jaka powstała w Gliwicach. Obiekt jest unikatem w skali kraju, jest także najmłodszą placówką muzealną w Gliwicach. Możemy tam podziwiać eksponaty, które kiedyś kształtowały historię gliwickiej kanalizacji, a niektóre z nich pochodzą wprost z łazienek naszych babć. W programie zwiedzania przewidziano także odwiedziny w nowoczesnych obiektach.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Gliwice

www.muzeum.gliwice.pl/oddzial-odlewnictwa-artystycznego-2

Oddział-Odlewnictwa-Artystycznego

Oddział mieści się w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego, zbudowanej w latach 1912-1914. Znajdziemy tutaj wystawę odlewów artystycznych z żeliwa i brązu, powstałych w XIX i XX wieku w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach (odlewnia należała do trzech najpotężniejszych odlewni pruskich).

Radiostacja
Gliwice

www.muzeum.gliwice.pl/gliwicka-radiostacja/

Wieża antenowa Radiostacji jest częścią zbudowanego w latach 30. XX wieku, kompleksu radiowej stacji nadawczej. Wieża kojarzy się głównie ze zdarzeniem mającym miejsce podczas II Wojny Światowej, nazywanym “Prowokacją Gliwicką“. Miało ono miejsce 31 sierpnia 1939 roku. Grupa mężczyzn kierowana przez niemieckiego oficera służby bezpieczeństwa, podszywających się pod polskich powstańców, wtargnęła na teren radiostacji. Nadali oni informację: “Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich.” Miało to oznaczać, że oto Polacy rozpoczynają wojnę. Na stacji pozostawiono ciało zamordowanego Franciszka Honioka, który był znany ze swojej propolskiej działalności, jako dowód w polską napaść na radiostację. Następnego dnia Adolf Hitler, odwołując się do incydentu ostatniej nocy ogłosił, że Polska po raz pierwszy strzelała na terytorium Niemiec. O godz. 5.45 Niemcy odpowiedzieli ogniem. Prawda o Prowokacji wyszła na jaw dopiero podczas procesu norymberskiego.

Radiostacja-gliwice

Na stacji zachowało się wiele oryginalnych urządzeń. Oczywiście najcenniejszym jest wspominana wieża, która uchodzi za jedną z najwyższych budowli drewnianych na świecie. Oświetlona jest potężnymi reflektorami, dzięki temu jest widoczna z odległości wielu kilometrów.

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada
Karchowice

www.gpw-zawada.pl

Zabytkowa-Stacja-Wodociągowa-Zawada

W roku 1895 oficjalnie zostało otwarte pierwsze państwowe ujęcie wody, które zaopatrywać miało w wodę pitną mieszkańców aglomeracji górnośląskiej.  Woda była pobierana ze studni głębinowej z głębokości 200 metrów. Stacja była wyposażona w zespoły pompowe napędzane maszynami parowymi. Wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Na szczęście z tamtego okresu udało się zachować wiele urządzeń m.in. tłokowe zespoły pompowe, turbozespół pompowy, sprężarki tłokowe oraz starą kotłownię z dwoma kotłami parowymi. Stacja wodociągowa do dziś pompuje czystą wodę.

Galeria – Szyb Wilson
Katowice

www.szybwilson.org

Galeria---Szyb-Wilson

Budynek cechowni oraz łaźni dawnego szybu Richthofen (Wilson) kopalni Giesche (dzisiaj Wieczorek) pochodzący z 1918 roku, po likwidacji kopalni został zaadoptowany na galerię sztuki nowoczesnej. Na powierzchni prawie 2500 m2 odbywają się happeningi, koncerty, wystawy oraz projekcje filmowe polskich jak i zagranicznych twórców. Galeria posiada również własną kolekcję sztuki współczesnej. Zaraz obok znajduje się zabytkowe …

Osiedle Nikiszowiec
Katowice

www.katowice.eu

Osiedle-Nikiszowiec

Początki osiedla są ściśle związane ze spółką górniczą Georg von Giesche’s Erben, która w latach 1903-1904 rozpoczęła budowę dwóch nowych szybów: Carmer (Pułaski) oraz Nickisch (Poniatowski). Osiedle Nikiszowiec powstało na potrzeby pracujących w nich górników i osób z nadzoru. Tworzy je dziewięć bloków połączonych ze sobą charakterystycznymi przewiązkami oraz kościół św. Anny z 1927 roku. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły były często wykorzystywane jako tło filmowe. Osiedle jest wpisane na listę Pomników Historii.

Osiedle Giszowiec
Katowice

www.giszowiec.info

osiedle-giszowiec

Kolejne osiedle, które było ściśle związane z kopalnią Giesche. Jest to wyjątkowa kolonia górnicza o niepowtarzalnym klimacie “miasta-ogrodu”. Na jego terenie znajdowały się łaźnia, pralnia, magiel, jadłodajnia, kantyna, osiem pieców chlebowych, gospoda oraz fabryka lodu. Znajdowały się tam także domy noclegowe dla około 300 górników. Do naszych czasów zachowało się kilka kwartałów domów mieszkalnych, karczma, budynek nadleśnictwa, szkoły i sklepy. Malownicza kolonia jest doskonałym tłem dla filmów  o Śląsku.

Muzeum Energetyki
Łaziska Górne

www.muzeumenergetyki.pl

Muzeum-Energetyki

W 2003 roku, na terenie Elektrowni Łaziska, w budynku dawnej rozdzielni z lat 30. XX wieku, otwarto jedyne tego typu muzeum w Polsce. Znajdziemy tam kilka tysięcy eksponatów związanych z energetyką: od żelaznej, stuletniej budki ulicznego transformatora, maszyny i agregaty, urządzenia pomiarowe i oświetleniowe, po dokumenty i fotografie. Niesamowita jest kolekcja liczników energetycznych o  różnych kształtach z różnych czasów i krajów. Na uwagę zasługuje także zbiór żarówek: od 4200-watowego giganta, po 24-mikrowatową żarówkę oświetlającą tarczę zegarka kwarcowego.

Muzeum powstało dzięki zamiłowania do elektryczności pracujących tutaj osób. To oni przez lata samodzielnie zbierali, kupowali i otrzymywali różne eksponaty. To oni oprowadzają i opowiadają fachowo jak to się dzieje, że prąd płynie, dlaczego świecą żarówki itp.

Centralne Muzeum Pożarnictwa
Mysłowice

www.cmp-muzeum.pl

Muzeum_Pozarnictwa

Muzeum działa od 1975 roku. Można tutaj zobaczyć ponad cztery tysiące eksponatów oraz pamiątek pożarniczych. Zobaczymy m.in. samochody strażackie, sikawki konne, hełmy, mundury i inne pamiątki związane z 150-letnią historią zorganizowanej straży pożarnej na ziemiach Polski.

Muzeum Prasy Śląskiej
Pszczyna

www.muzeumprasy.pl

Muzeum Prasy Śląskiej

Jedyne tego typu muzeum w Polsce zostało założone w 1985 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Swoją siedzibę ma w zabytkowej kamieniczce z XIII i XIX wieku. W muzeum prezentowane jest kompletne wyposażenie dawnej drukarni.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
Radzionków

www.muzeum-chleba.pl

To wyjątkowe i unikalne miejsce, jedyne w tej części Europy muzeum, pokazuje historię chleba oraz narzędzia do jego wytwarzana. Muzeum posiada ekspozycję składającą się z kilku tysięcy eksponatów. Zobaczymy m.in. urządzenia i narzędzia piekarskie z XIX i XX wieku, wyposażenie wnętrz mieszkalnych i usługowych, archiwalne dokumenty, grafiki, pocztówki oraz fotografie. Wszystko to uzupełnia rekonstrukcja dawnej izby szkolnej wraz z wystawą sprzętów i pomocy szkolnych oraz maszyn i urządzeń biurowych.

Wszystkie znajdujące się w muzeum maszyny służył piekarzom w ich dawnych zakładach. Właściciel muzeum, Piotr Mankewicz, przez lata zbierał różne ciekawe przedmioty związane z pracą piekarzy. Znajdował je na giełdach staroci i w likwidowanych piekarniach.

Kolonia Robotnicza Ficinus
Ruda Śląska

www.slaskie.travel

Kolonia-Robotnicza-Ficinus

Historyczna Kolonia Ficinus powstała w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Gottessegen (dzisiaj kopalnia Pokój). To historyczne osiedle robotnicze składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku.

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej
Rudy

www.kolejkarudy.pl

Zabytkowa-Stacja-Kolejki-Wąskotorowej

Linia kolejki wąskotorowej w Rudach powstała w latach 1897-1903. Kursowała na trasie Gliwice-Trynek-Racibórz-Płonia. Po jej likwidacji w 1991 roku, pozostała stacja Rudy z budynkiem lokomotywowi, którą przekształcono w skansen kolejki wąskotorowej. Znajdują się tam lokomotywy i kilkanaście wagonów. Można się także przejechać samą kolejką na trasie Rudy-Paproć-Rudy i Rudy-Stanica-Rudy.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Rybnik

ignacy.miastorybnik.pl

W Rybniku w dzielnicy Niewiadom zachowały się zabudowania dawnej kopalni Hoym, uruchomionej w 1792 roku, z szybami Oppburg (Głowacki) i Grundmann (Kościuszko). W 1936 roku nazwę kopalni zmieniono na Ignacy, na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. W budynku administracyjnym znajduje się wystawa poświęcona historii górnictwa.

Rybnik._Kopalnia_Ignacy

Fajną atrakcją do wycieczki do kopalni Ignacy jest wejście na wieżę ciśnień o wysokości 46 metrów. Z góry roztacza się panorama na cały Rybnik. Przy dobrej pogodzie widać Górę Świętej Anny, Beskidy, Sudety, a nawet Tatry. Wieża ciśnień powstała z komina kopalnianego… skróconego o połowe.

Dworzec kolejowy
Sosnowiec

www.sosnowiec.pl

Dworzec_kolejowy_Sosnowiec_Główny

Zabytkowy budynek dworca został zbudowany w 1859 roku jako jedna ze stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku zburzono część dworca i zbudowano gmach centrum obliczeniowego Informatyki PKP. Przebudowano również halę główną, gdzie umieszczono przejście podziemne prowadzące na drugą stronę miasta oraz na perony stacji kolejowej. Z okazji 100-lecia Sosnowca, obchodzonego w 2002 roku, odnowiono budynek dworca.

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Tarnowskie Góry

www.kopalniasrebra.pl

Sztolnia-Czarnego-Pstrąga

Na terenie Parku Repeckiego znajduje się 600-metrowy fragment sztolni odwadniającej tarnogórskie podziemia. Rozciąga się on pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. Sztolnie Czarnego Pstrąga zwiedza się … łodziami. Swoją nazwę zawdzięcza pływającym w niej kiedyś pstrągom. W ciemności ryby miały kolor czarny. Przewodnik przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego, snując opowieści górnicze. Chodnik sztolniowy ma od 1,2 do 2,5 metra szerokości i od 2,2 do 4 metrów wysokości, natomiast woda ma od 0,7 do 1 metra głębokości. Obiekt jest wpisany na prestiżową listę Pomników Historii.

Zabytkowa Kopalnia Srebra
Tarnowskie Góry

www.kopalniasrebra.pl

Zabytkowa-Kopalnia-Srebra

Pierwsze kopalnie srebra i ołowiu na terenie Tarnowskich Gór powstały po 1490 roku. Dzięki temu, osada uzyskała status miasta. W XVIII wieku nastąpiło ożywienie górnictwa kruszcowego, czego wynikiem jest ponad 100 kilometrów podziemnych wyrobisk. W 1976 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej udostępniono turystom fragment podziemnych chodników i sztolni odwadniających. Znajdująca się na głębokości 40 metrów podziemna trasa turystyczna ma 1700 metrów długości, w tym 270 metrowy odcinek, który pokonuje się łodziami. Kopalnie wpisano na listę Pomników Historii.

Tyskie Browarium
Tychy

www.tyskiebrowarium.com.pl

Tyskie_Browarium

Tyskie Browarium to otwarte w 2004 roku centrum wycieczkowe, które obejmuje największą ekspozycję poświęconą piwowarstwu w Polsce, kino 3D, atrakcje multimedialne oraz pub. Oprócz muzeum, można zwiedzić czynny browar, w tym zabytkowe obiekty Tyskich Browarów Książęcych, warzelnię z 1915 roku, budynek dyrekcji z 1905 roku, bednarnię i smolarnię z końca XIX wieku. Największe wrażenie na zwiedzających robi park browarniany i linia rozlewnicza, po której pędzą setki butelek pełnych piwa.

Muzeum Ustrońskie
Ustroń

www.muzeum.ustron.pl

Muzeum Ustrońskie

Muzeum zostało założone w 1986 roku w zabytkowym budynku dyrekcji dawnej huty Klemens, pochodzącym z przełomu XVIII i XIX wieku. Prezentuje turystom kilka bardzo ciekawych wystaw o zróżnicowanej tematyce. Począwszy od historii Ustronia, a skończywszy na ekspozycji regionalnych strojów i sprzętów. Ustroń był kiedyś niezwykle silnym centrum przemysłu hutniczego. Placówka popularyzuje również miejscowych malarzy, rzeźbiarzy i korończarki – ich wyroby można kupić na miejscu.

Muzeum Górnictwa Węglowego
Zabrze

www.muzeumgornictwa.pl

Muzeum górnictwa to jedyny obiekt w Polsce z tak bogatymi zbiorami z zakresu historii górnictwa, techniki i kultury górniczej. Zobaczymy tam multimedialne ekspozycje, ciekawe zbiory instrumentów muzycznych, typowe śląskie mieszkanie, galerię obrazów i wizerunków św. Barbary i wiele innych.

Muzeum-Górnictwa-WęglowegoUnikatem na skalę europejską jest znajdujący się w muzeum kunszt wodny. Jest to użytkowany w XVIII wieku, system pomp odwadniających. Zachowany fragment urządzenia pochodzi z kopalni cyny z miasta Gierczyn na Dolnym Śląsku. Kunszt wodny był napędzany kołem, którego łopatki poruszała przepływająca woda ze strumienia. To jedyny tak dobrze zachowany w Europie przykład pomysłowości wynalazców sprzed trzech wieków.

Skansen Górniczy Królowa Luiza
Zabrze

www.muzeumgornictwa.pl

Skansen-Górniczy-Królowa-Luiza

W skansenie znajduje się kompleks zabytkowych obiektów najstarszej państwowej kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. W jego skład wchodzi zespół szybowy Carnall z jedyną tego typu w Europie, czynną parową maszyną wyciągową. 1 km dalej znajduje się część podziemna skansenu. Labirynt chodników i wyrobisk, które powstały tutaj na początku XIX-wieku ma długość 1560 metrów.

Szyb Maciej
Zabrze

www.szybmaciej.pl

Szyb Maciej to zespół obiektów i urządzeń powstałej na początku XIX wieku kopalni Concordia. Szyb Maciej został wybudowany w latach 20. XX-wieku. Góruje nad zachodnią częścią miasta. Dzięku rewitalizacji i konserwacji, szyb wygląda tak jak w czasach największej świetności. Możemy zobaczyć dobrze zachowany budynek nadszybia wraz z wieżą wyciągową, maszynownie oraz stację wodną.

Szyb-Maciej

Z platformy widokowej na wysokości 30 metrów, rozciąga się piękna panorama okolic Zabrza i Gliwic. Widać także historyczną Radiostację w Gliwicach.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido
Zabrze

www.kopalniaguido.pl

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Guido to unikatowa na skalę europejską, założona w 1855 roku, kopalnia, którą po zakończeniu eksploatacji, pełniła funkcję węzła odwadniającego i kopalni doświadczalnej. Szybem kolejowym, turyści zjeżdżają na poziomy 170 i 320 metrów. Na tym drugim znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna węgla kamiennego w Europie. Oprócz zwiedzana, można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych – m.in. Muzyka na Poziomie i Teatr na Poziomie. To cykliczne wydarzenia artystyczne, które wykorzystują niezwykłą atmosferę podziemnych komór. Na poziomie 320 znajduje się najgłębiej położony pocztowy punkt nadawczy.

Huta Szkła
Zawiercie

www.krysztalowahuta.pl

huta_szkla_zawiercie

Huta Szkła pracuje nieprzerwanie od 1884 roku. Wielowiekowa tradycja i unikalna ręczna produkcja sprawiają, że produkowane tutaj szkło sprawia, że kieliszki, misy, wazy czy patery są łatwo rozpoznawalne. Wyroby kryształowe z Zawiercia są znane na całym świecie. Podczas zwiedzania zakładu można poznać tajniki topienia i formowania szkła oraz zdobienia i formowania, nadającego wyrobom niepowtarzalny kształt i blask. Każdy może zobaczyć z jakich surowców wytapia się szkło oraz z jakich narzędzi się używa przy ręcznym formowaniu wyrobów. Wycieczka odbywa się podczas normalnego dnia pracy zakładu.

Muzeum Browaru Żywiec
Żywiec

www.muzeumbrowaru.pl

Muzeum-Browaru-Żywiec

Arcyksiążęcy Browar z 1856 roku z zabytkową XIX-wieczną zabudową jest wizytówką Żywca. Należące go niego Muzeum Browaru to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce. Trasa turystyczna prowadzi przez 18 pomieszczeń, pokazując proces powstawania piwa i 155-letnią historię browaru. W zrekonstruowanej uliczce galicyjskiej, sklepie kolonialnym i karczmie możemy poczuć się jak w XIX-wiecznym mieście.

rozruch-data transparentne pom napis

Industriada to święto Szlaków Zabytków Techniki. Ten jednodniowy festiwal, odbywający się raz w roku, w czerwcu, w obiektach industrialnych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. To wyjątkowy dzień, podczas którego “technika przyciąga ludzi” a industrialne przestrzenie wypełniają się najróżniejszymi wydarzeniami.

Najbliższa INDUTRIADA Odbędzie się 11 czerwca 2016 roku. Więcej info na stronie internetowej industriada.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie