Tajlandia położona jest w Azji południowowschodniej, częściowo na Półwyspie Indochińskim, a częściowo na Półwyspie Malajskim. To kraj bardzo urozmaicony krajobrazowo. Na północy i zachodzie dominują poprzecinane dolinami rzek wysokie pasma górskie Tanen Tong Dan. Pozostała część kraju to niziny z licznymi jeziorami i bujną zielenią.

thailand

Tajlandia to kraj prawdziwej egzotyki, w którym przeszłość doskonale łączy się z nowoczesnością. Życzliwość i gościnność mieszkańców sprawia, że Tajlandia nazywana jest Krainą Uśmiechu. Specyfika Dalekiego Wschodu, buddyjskie świątynie i klasztory, tajemnicze ruiny, urzekająca natura, rajskie plaże oraz dobrze rozwinięte kurorty i sezon przez cały rok sprawiają, że Tajlandia staje się coraz częstszym kierunkiem wycieczek last minute. Wakacje w Tajlandii najczęściej koncentrują się w takich miejscowościach jak Pattaya i Krabi.

Pattaya, położona nad malowniczymi zatokami, jest dawną osadą rybacką, która zyskała popularność w latach 80-tych, kiedy to zaczęły powstawać strzeliste hotele, restauracje, dyskoteki i ośrodki sportów wodnych. To wszystko, w połączeniu z magią tego miejsca i malowniczymi krajobrazami, przyciąga rzesze turystów chcących przeżyć niezapomniane chwile. W Pattayi panują doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych, podobnie jak w Krabi, które jest jednym z najpiękniejszych miejsc Tajlandii i jednym z najbardziej bajecznych kurortów wypoczynkowych. Krajobraz Krabi zachwyci każdego. Urzekające rafy koralowe, długie, piaszczyste plaże, zaciszne zatoki, wodospady, wysokie klify poprzecinane jaskiniami oraz bujna roślinność tworzą całą gamę barw i czar tego miejsca. Atrakcją Krabi jest również Park Narodowy Khan Sok oraz wiecznie zielone lasy równikowe. Ponadto Krabi tętni życiem przez cały czas. Możliwy jest tu zarówno relaks jak i aktywny wypoczynek.

Phraya-Nakhon-cave-Thailand

Wycieczki do Tajlandii obejmują też Bangkok, zwany Miastem Aniołów. To wielobarwna metropolia Tajlandii, w której doskonale widoczne są kontrasty tradycji i nowoczesności. Turyści będąc na wakacjach w Bangkoku napotkają na unikalną atmosferę zabytków kultu Buddy z wyjątkową Świątynią Szmaragdowego Buddy, Wat Po i Wielkim Pałacem na czele. Kolorowy świat tworzony jest tu przez mieniące się kolorami rafy koralowe, barwną roślinność, farmę storczyków oraz czerwień rubinów, złoto i błękit świątyń i blask diamentów i kolorowe bazary. Atrakcją jest rejs łodzią po Wenecji Wschodu i poznanie uroków miasta oraz trybu życia mieszkańców.

W stolicy Tajlandii wyrosły nowoczesne centa handlowe, nadziemna kolej, gwarne bazary i liczne kluby nocne, które nadają rozrywkowy charakter tego miasta.

thailand-national-elephant-day

Ciekawymi wycieczkami, dającymi możliwość poznania oryginalności Tajlandii, są wycieczki na słoniach. Obowiązkiem jest także Alcazar, czyli słynny show tancerzy – transwestytów ubranych w kolorowe stroje. Ciekawym pokazem jest też Show Słoni w Ogrodzie Tropikalnym Nong Nooch i nowy Alangkarn Show. Warto wybrać się na wyspę Lanta i odpocząć wśród palm na białych plażach rozkoszując się szumem morza i cieniem bambusowych chat. Ciekawe z pewnością będą też wycieczki do Phuket, Cha Am i Hua Hin.

Wybrzeża Tajlandii są zróżnicowane. Wschodnie wybrzeża nad Zatoką Tajlandzką posiadają najlepsze szerokie, piaszczyste plaże, podczas, gdy zachodnie plaże są wąskie i posiadają małe, malownicze wysepki. Niebiańskie plaże odnajdziemy natomiast w rejonie Krabi i są to plaże Railey, Ao Nang i Nopphart Thara. Z kolei najlepsze i najbardziej ekskluzywne hotele znajdują się w północnej części Pattayi, a najbardziej rozrywkowe w centrum Pattayi.

Discover-Thailand-Ayutthaya

Kultura

Tajlandia jest krajem wielonarodowościowym. Odzwierciedla się to jednocześnie w bogactwie i różnorodności kultury narodowej. Najliczniejszą grupą etniczną są Tajowie. Poza nimi mieszka tu jednak jeszcze wiele innych narodowości: Laotańczycy, Chińczycy, Malajowie, Khmerowie, górskie plemiona Mon, Karen i Yao, a także grupy uchodźców z Kambodży, Birmy, Wietnamu i Laosu.

Językiem urzędowym jest tajski, ale równie często używa się chińskiego, malajskiego i angielskiego (wykorzystywany głównie jako język handlowy).

Thailand_

Główną religią jest buddyzm. Wyznaje go ok. 95% mieszkańców. Poza buddyzmem, reprezentowane są również inne religie: chrześcijaństwo (różne wyznania), hinduizm, islam, animizm, religia Sikhów. Każde z wyznań obchodzi swoje święta, toteż ilość wszystkich dni świątecznych w Tajlandii jest bardzo duża.

Tajowie są narodem lubiącym i potrafiącym się bawić, toteż uroczystości mają zwykle barwny i żywiołowy charakter. Oficjalnych świąt jest w kalendarzu 12, jednak równie dynamicznie i hucznie obchodzi się wiele innych uroczystości o charakterze narodowym lub regionalnym.

Większość świąt nie ma stałych dat. Co roku przypadają na różne dni, co wynika ze stosowania tradycyjnego kalendarza księżycowego. Do największych świąt należą: Święto Kwiatów w lutym, odbywają się wówczas parady ukwieconych wozów i konkursy piękności; Chiński Nowy Rok – najważniejsze święto Chińczyków (przełom stycznia i lutego); Songkran – tajski Nowy Rok (13 IV), zgodnie z tradycją kąpie się posągi Buddy i ozdabia kwiatami, świecami i kadzidełkami, wszyscy dokonują rytualnych kąpieli i polewania wodą, ulicami ciągną korowody z posągami Buddy, tancerze, muzycy.

Songkran-Thai-New-Year-Festival

Kolejne święto to Raek Nah czyli Ceremonia Zasiewu, odbywa się w maju. Jest to początek okresu sadzenia ryżu; obrzędy nawiązują do starych rytuałów bramińskich, mających na celu przepowiedzenie wielkości zbiorów. Mieszkańcy wiosek budują wielkie rakiety-fajerwerki, które wystrzelone w niebo mają zapewnić wystarczającą ilość opadów. Podobny charakter ma też Święto Fajerwerków, obchodzone tuż przed nadejściem letniego monsunu i pory deszczowej.

Koniec pory deszczowej świętowany jest w czasie festiwali świec lub innych woskowych figur. Urządzane są one w poszczególnych regionach i towarzyszą im różnorodne zawody, konkursy, przedstawienia teatralne i jarmarki.

phuket-tajlandia

Jednym z najbardziej niezwykłych świąt tajskich jest Święto Światła (loi krathong). Jest to uroczystość dziękczynna za wypełnienie koryt rzek wodami po ulewnych deszczach. Obchodzona jest w czasie pełni księżyca, zwykle w listopadzie. Na wodę puszczane są maleńkie łódeczki z zapaloną świecą, kadzidełkiem, monetą i kwiatami.

Ze świąt buddyjskich najważniejsze są Magha Puja (luty), Visakha Puja (maj/czerwiec), Khao Phansa (czerwiec). W Tajlandii obchodzonych jest także kilka świąt związanych z rodziną królewską. Najważniejszym z nich są urodziny króla (5 XII) – święto narodowe.

Tajowie są społeczeństwem zamiłowanym w zabawach, grach i sportach, zwłaszcza hazardowych. Do tradycyjnych gier należy takraw. Jest to zespołowa gra w małą ratanową piłkę. Popularne są również sztuki walki: tradycyjna walka na miecze i kije oraz muay thai – tajska odmiana kick-boxingu. Do powszechnych rozrywek należą również walki byków, kogutów, ryb i owadów.

Wielką popularnością i entuzjazmem cieszy się tradycyjna rozrywka Tajów: puszczanie latawców. W sezonie latawcowym (połowa lutego i połowa maja) urządzane są liczne pokazy i zawody.

Bezpieczeństwo

Na granicy

Zdrowie

Co zabrać?

Galeria zdjęć z Tajlandii