AZJA Tajlandia - azjatycka Kraina Uśmiechu

Tajlandia – azjatycka Kraina Uśmiechu

-

Tajlandia położona jest w Azji południowowschodniej, częściowo na Półwyspie Indochińskim, a częściowo na Półwyspie Malajskim. To kraj bardzo urozmaicony krajobrazowo. Na północy i zachodzie dominują poprzecinane dolinami rzek wysokie pasma górskie Tanen Tong Dan. Pozostała część kraju to niziny z licznymi jeziorami i bujną zielenią.

thailand

Tajlandia to kraj prawdziwej egzotyki, w którym przeszłość doskonale łączy się z nowoczesnością. Życzliwość i gościnność mieszkańców sprawia, że Tajlandia nazywana jest Krainą Uśmiechu. Specyfika Dalekiego Wschodu, buddyjskie świątynie i klasztory, tajemnicze ruiny, urzekająca natura, rajskie plaże oraz dobrze rozwinięte kurorty i sezon przez cały rok sprawiają, że Tajlandia staje się coraz częstszym kierunkiem wycieczek last minute. Wakacje w Tajlandii najczęściej koncentrują się w takich miejscowościach jak Pattaya i Krabi.

Pattaya, położona nad malowniczymi zatokami, jest dawną osadą rybacką, która zyskała popularność w latach 80-tych, kiedy to zaczęły powstawać strzeliste hotele, restauracje, dyskoteki i ośrodki sportów wodnych. To wszystko, w połączeniu z magią tego miejsca i malowniczymi krajobrazami, przyciąga rzesze turystów chcących przeżyć niezapomniane chwile. W Pattayi panują doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych, podobnie jak w Krabi, które jest jednym z najpiękniejszych miejsc Tajlandii i jednym z najbardziej bajecznych kurortów wypoczynkowych. Krajobraz Krabi zachwyci każdego. Urzekające rafy koralowe, długie, piaszczyste plaże, zaciszne zatoki, wodospady, wysokie klify poprzecinane jaskiniami oraz bujna roślinność tworzą całą gamę barw i czar tego miejsca. Atrakcją Krabi jest również Park Narodowy Khan Sok oraz wiecznie zielone lasy równikowe. Ponadto Krabi tętni życiem przez cały czas. Możliwy jest tu zarówno relaks jak i aktywny wypoczynek.

Phraya-Nakhon-cave-Thailand

Wycieczki do Tajlandii obejmują też Bangkok, zwany Miastem Aniołów. To wielobarwna metropolia Tajlandii, w której doskonale widoczne są kontrasty tradycji i nowoczesności. Turyści będąc na wakacjach w Bangkoku napotkają na unikalną atmosferę zabytków kultu Buddy z wyjątkową Świątynią Szmaragdowego Buddy, Wat Po i Wielkim Pałacem na czele. Kolorowy świat tworzony jest tu przez mieniące się kolorami rafy koralowe, barwną roślinność, farmę storczyków oraz czerwień rubinów, złoto i błękit świątyń i blask diamentów i kolorowe bazary. Atrakcją jest rejs łodzią po Wenecji Wschodu i poznanie uroków miasta oraz trybu życia mieszkańców.

W stolicy Tajlandii wyrosły nowoczesne centa handlowe, nadziemna kolej, gwarne bazary i liczne kluby nocne, które nadają rozrywkowy charakter tego miasta.

thailand-national-elephant-day

Ciekawymi wycieczkami, dającymi możliwość poznania oryginalności Tajlandii, są wycieczki na słoniach. Obowiązkiem jest także Alcazar, czyli słynny show tancerzy – transwestytów ubranych w kolorowe stroje. Ciekawym pokazem jest też Show Słoni w Ogrodzie Tropikalnym Nong Nooch i nowy Alangkarn Show. Warto wybrać się na wyspę Lanta i odpocząć wśród palm na białych plażach rozkoszując się szumem morza i cieniem bambusowych chat. Ciekawe z pewnością będą też wycieczki do Phuket, Cha Am i Hua Hin.

Wybrzeża Tajlandii są zróżnicowane. Wschodnie wybrzeża nad Zatoką Tajlandzką posiadają najlepsze szerokie, piaszczyste plaże, podczas, gdy zachodnie plaże są wąskie i posiadają małe, malownicze wysepki. Niebiańskie plaże odnajdziemy natomiast w rejonie Krabi i są to plaże Railey, Ao Nang i Nopphart Thara. Z kolei najlepsze i najbardziej ekskluzywne hotele znajdują się w północnej części Pattayi, a najbardziej rozrywkowe w centrum Pattayi.

Discover-Thailand-Ayutthaya

Kultura

Tajlandia jest krajem wielonarodowościowym. Odzwierciedla się to jednocześnie w bogactwie i różnorodności kultury narodowej. Najliczniejszą grupą etniczną są Tajowie. Poza nimi mieszka tu jednak jeszcze wiele innych narodowości: Laotańczycy, Chińczycy, Malajowie, Khmerowie, górskie plemiona Mon, Karen i Yao, a także grupy uchodźców z Kambodży, Birmy, Wietnamu i Laosu.

Językiem urzędowym jest tajski, ale równie często używa się chińskiego, malajskiego i angielskiego (wykorzystywany głównie jako język handlowy).

Thailand_

Główną religią jest buddyzm. Wyznaje go ok. 95% mieszkańców. Poza buddyzmem, reprezentowane są również inne religie: chrześcijaństwo (różne wyznania), hinduizm, islam, animizm, religia Sikhów. Każde z wyznań obchodzi swoje święta, toteż ilość wszystkich dni świątecznych w Tajlandii jest bardzo duża.

Tajowie są narodem lubiącym i potrafiącym się bawić, toteż uroczystości mają zwykle barwny i żywiołowy charakter. Oficjalnych świąt jest w kalendarzu 12, jednak równie dynamicznie i hucznie obchodzi się wiele innych uroczystości o charakterze narodowym lub regionalnym.

Większość świąt nie ma stałych dat. Co roku przypadają na różne dni, co wynika ze stosowania tradycyjnego kalendarza księżycowego. Do największych świąt należą: Święto Kwiatów w lutym, odbywają się wówczas parady ukwieconych wozów i konkursy piękności; Chiński Nowy Rok – najważniejsze święto Chińczyków (przełom stycznia i lutego); Songkran – tajski Nowy Rok (13 IV), zgodnie z tradycją kąpie się posągi Buddy i ozdabia kwiatami, świecami i kadzidełkami, wszyscy dokonują rytualnych kąpieli i polewania wodą, ulicami ciągną korowody z posągami Buddy, tancerze, muzycy.

Songkran-Thai-New-Year-Festival

Kolejne święto to Raek Nah czyli Ceremonia Zasiewu, odbywa się w maju. Jest to początek okresu sadzenia ryżu; obrzędy nawiązują do starych rytuałów bramińskich, mających na celu przepowiedzenie wielkości zbiorów. Mieszkańcy wiosek budują wielkie rakiety-fajerwerki, które wystrzelone w niebo mają zapewnić wystarczającą ilość opadów. Podobny charakter ma też Święto Fajerwerków, obchodzone tuż przed nadejściem letniego monsunu i pory deszczowej.

Koniec pory deszczowej świętowany jest w czasie festiwali świec lub innych woskowych figur. Urządzane są one w poszczególnych regionach i towarzyszą im różnorodne zawody, konkursy, przedstawienia teatralne i jarmarki.

phuket-tajlandia

Jednym z najbardziej niezwykłych świąt tajskich jest Święto Światła (loi krathong). Jest to uroczystość dziękczynna za wypełnienie koryt rzek wodami po ulewnych deszczach. Obchodzona jest w czasie pełni księżyca, zwykle w listopadzie. Na wodę puszczane są maleńkie łódeczki z zapaloną świecą, kadzidełkiem, monetą i kwiatami.

Ze świąt buddyjskich najważniejsze są Magha Puja (luty), Visakha Puja (maj/czerwiec), Khao Phansa (czerwiec). W Tajlandii obchodzonych jest także kilka świąt związanych z rodziną królewską. Najważniejszym z nich są urodziny króla (5 XII) – święto narodowe.

Tajowie są społeczeństwem zamiłowanym w zabawach, grach i sportach, zwłaszcza hazardowych. Do tradycyjnych gier należy takraw. Jest to zespołowa gra w małą ratanową piłkę. Popularne są również sztuki walki: tradycyjna walka na miecze i kije oraz muay thai – tajska odmiana kick-boxingu. Do powszechnych rozrywek należą również walki byków, kogutów, ryb i owadów.

Wielką popularnością i entuzjazmem cieszy się tradycyjna rozrywka Tajów: puszczanie latawców. W sezonie latawcowym (połowa lutego i połowa maja) urządzane są liczne pokazy i zawody.

Bezpieczeństwo

1. Do wody podchodźmy nieufnie. Tajowie bez żadnych dolegliwości piją ją prosto z kranu (choć też nie wszyscy), ale dla nieprzyzwyczajonych europejskich żołądków może się to źle skończyć. Lepiej korzystać z butelkowanej nawet myjąc zęby. Koszt jednej butelki 5-10 THB.

2. W przypadku pogryzienia przez psa lub kota koniecznie zgłośmy się po zastrzyk przeciw tężcowi i wściekliźnie.

3. Uwaga na nasze podniebienia. Tradycyjny tajski posiłek po prostu musi być mocno przyprawiony. Jedzenie powinno być spożywanebezpośrednio po ugotowaniu.

4. Bądźmy ostrożni i odpowiednio ubrani w odzież ochronną podczas nurkowania na rafie koralowej – unikniemy bolesnych otarć o korale, oparzeń meduz. Nie kąpmy się w wodach słodkich, gdyż często zdarzają się infekcje groźnych bakterii.

5. Należy również unikać wyzywających strojów podczas zwiedzania buddyjskich i muzułmańskich świątyń. Poza tym nie należydotykać głowy posągu ani obrazu Buddy, a kobiety nie powinny wcale tego robić. Podczas wizyt domowych lub zwiedzania świątyń trzeba zdjąć buty. Jeżeli nie chcemy obrazić Tajlandczyka nie powinno się go poklepywać, wskazywać lub przesuwać coś stopą.

6. Ważne numery telefonów to: Policja tel. 191, 123; Policja turystyczna tel. 221-6206/10; Pomoc turystyczna tel. 282-8129, 281-5051; Pogotowie tel. 252-2171/5; Straż pożarna tel. 199, 246-0199.

7. Niestety w Tajlandii jest plaga kieszonkowców (przydatna jest kłódka do bagażu), powinniśmy również uważać na napady w biednych dzielnicach i nigdy nie wsiadać do taksówki bez widocznej licencji. Jeżeli chodzi o taksówki powinniśmy się upewnić, że kierowca dobrze zrozumiał dokąd ma nas zawieźć – wielu z nich nie zna angielskiego.

8. Posiadanie i handel narkotykami jest bardzo surowo karane, łącznie z karą śmierci. Nie stosuje się specjalnego traktowania obcokrajowców i wielu z nich odsiaduje ciężkie kary w tajskich więzieniach.

9. Ocenia się, że 44% prostytutek jest nosicielami HIV; zagrożenie jest na tyle duże, że nie powinniśmy pod żadnym pozorem odwiedzać salonu tatuażu.

Na granicy

Wiza jest ważna przez 90 dni, ale odpowiednio posiadacze wiz tranzytowych mogą przebywać w kraju 30 dni, a turystycznych – 60 dni.

Turyści, którzy wjechali bez wizy na okres dłuższy niż 15 dni powinni ubiegać się o nią jak najszybciej. Nadterminowe, samowolne przebywanie w Tajlandii jest karane mandatem w wysokości 100 bathów dziennie.

Paszport musi być ważny 6 miesięcy od dnia powrotu.

Nie zapłacimy cła jeśli mamy przy sobie nie więcej niż jeden aparat fotograficzny, trzy rolki 8 lub 16 mm taśmy filmowej, 200 papierosów, litr wina albo innych alkoholi.

Przywóz zwierzęcia wymaga zezwolenia, które jest wydawane na lotnisku. Wywóz wizerunku Buddy w celach innych niż religijne jest zabroniony.

Zdrowie

Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest wymagane. Należy się jednak obawiać komarów, które przenoszą malarię i dengę.

Konieczne jest zabranie odpowiednich leków i szczególna ochrona przed komarami.

Co zabrać?

1. Co rocznie Tajlandię nawiedzają monsuny, wszystko wszędzie jest wtedy mokre. Czasami wilgotność powietrza jest tak duża, że ubranie staje się mokre mimo tego, iż nie pada. Konieczne jest zabranie odzieży przeciwdeszczowej oraz lekkich ubrań, które szybko schną. Podczas zwiedzania północnej części kraju trzeba być przygotowanym na niższe temperatury.

2. Bardzo przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, nakrycie głowy. Nie wszędzie poza miastami można dostać środki higieniczne i przeciw owadom, warto zabrać ze sobą mały zapas.

3. Do Tajlandii wolno wwieźć 8 rolek filmu fotograficznego, ta ilość może nie wystarczyć jeżeli będziemy codziennie mieli przy sobieaparat fotograficzny, również do robienia zdjęć pod wodą.

4. Zabierzmy również międzynarodowe prawo jazdy, legitymacje studencką ISIC. O wszelkie zniżki najlepiej pytać na miejscu.

5. Jednostka monetarna Tajlandii to bath (THB); 1 USD to ok. 25 bathów, a 1 bath dzieli się na 100 satangów. W obiegu są monety o następujących nominałach: 25, 50 stg 1, 5, 10 THB oraz banknoty: 20, 50, 100, 500, 1000 THB. Walutę najkorzystniej wymieniać w bankach, gdyż w hotelach bierze się dużą prowizję. Wymiania więcej niż 100 THB poza dużymi miastami możne być niemożliwa. Ceny są zmienne z powodu dużej inflacji.

6. Karty płatnicze American Express, Visa i MasterCard są powszechnie honorowane. Bądźmy ostrożni płacąc nimi, zdarzają się przypadki fałszowania kart lub wyłudzania podpisu in blanco. Czeki podróżne opłaca się mieć tylko w dolarach lub funtach szterlingach.

Galeria zdjęć z Tajlandii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie