Strona główna EUROPA Transylwania - przepiękny region w Rumunii

Transylwania – przepiękny region w Rumunii

Przepiękna Transylwania, znana szerzej jako Siedmiogród to jeden z najsłynniejszych turystycznych regionów Rumunii. Po części zawdzięcza swoją sławę Drakuli, bohaterowi powieści Brama Stokera. Jednak oferuje znacznie więcej niż miejsca związane ze słynnym wampirem.

Biertan-01

Miasto Sighisoara zwane jest perłą Transylwanii, zostało założone na przełomie XII i XII wieku. Najlepiej jest je odwiedzić podczas letniego festiwalu średniowiecznego. Urzeka zabytkową starówką, której symbolem jest wieża zegarowa. Dla osób interesujących się wampirami, najważniejszy będzie jednak zabytek w postaci domu, w którym urodził się Drakula.

Siedmiogród oferuje także niezwykłe zabytki w postaci kościołów obronnych. Znajdziemy je m.in. w mieście Rasnov, Homorod, Biertan, Calnic, Darjiu Rejmer, Saschiz, Viscri, Rasnov czy Sybini. Ich budowa została wymuszona przez ciągłe zagrożenie ze strony tureckiego imperium. Świątynie obwarowane są potężnymi podwójnymi, a nawet potrójnymi murami. Wzmocnione dodatkowo basztami i mostami zwodzonymi.

Kościół warowny w Biertan
Kościół warowny w Biertan

Według legendy węgierska królewna Kinga właśnie w Siedmiogrodzie wrzuciła do kopalni pierścień, który zawędrował aż do Wieliczki. Z Siedmiogrodu pochodził także jeden z naszych władców – Stefan Batory.

Bran, położony 40 km od Braszowa, to obowiązkowy przystanek dla miłośników opowieści o wampirach. To właśnie tutaj znajduje się zamek Drakuli, przebudowany w XIX wieku przez Viollet-le-Deca, francuskiego specjalistę od średniowiecznej architektury.

transylwania-zamek-drakuli-bran-rumunia
Zamek “Drakuli” w miejscowości Bran

Sybin to jedno najatrakcyjniejszych miejscowości w Transylwanii. Urzeka niepowtarzalną atmosferą, przepiękną starówką, zabytkami i dwoma rynkami. Spacerując po Wielkim Rynku, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, półokrągłe okna dachowe zwane “oczami miasta”.

 

1 KOMENTARZ

Tapeta na pulpit z kalendarzem na kwiecień 2015

Witam. Kolejny miesiąc, kolejna tapeta na pulpit. Na obrazku widzicie Jeziora Plitwickie w Chorwacji. 1280 x 720 1600 x 900 1920 x 1080 1920 x 1200 2880 x 1800

Czarnogóra – prawdziwa perła Adriatyku

Czarnogóra to niewielkie państwo na Bałkanach, położone nad Morzem Adriatyckim, pomiędzy Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią. Jest prawie 23 razy mniejsza...

Chorwacja – idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek

Chorwacja jest krajem europejskim położonym nad Morzem Adriatyckim. Górzysty charakter uzyskała w większości za sprawą Gór Dynarskich. Wakacje last minute w Chorwacji warto spędzić...

100 najpiękniejszych miejsc w Polsce (część 1)

Jeżeli uważasz, że w naszym ojczystym kraju nie ma ciekawych miejsc, powiedzenie "cudze chwalicie, swojego nie znacie" będzie miało dla Ciebie wyjątkowe znaczenie. W...