EUROPA Transylwania - przepiękny region w Rumunii

Transylwania – przepiękny region w Rumunii

-

Przepiękna Transylwania, znana szerzej jako Siedmiogród to jeden z najsłynniejszych turystycznych regionów Rumunii. Po części zawdzięcza swoją sławę Drakuli, bohaterowi powieści Brama Stokera. Jednak oferuje znacznie więcej niż miejsca związane ze słynnym wampirem.

Biertan-01

Miasto Sighisoara zwane jest perłą Transylwanii, zostało założone na przełomie XII i XII wieku. Najlepiej jest je odwiedzić podczas letniego festiwalu średniowiecznego. Urzeka zabytkową starówką, której symbolem jest wieża zegarowa. Dla osób interesujących się wampirami, najważniejszy będzie jednak zabytek w postaci domu, w którym urodził się Drakula.

https://www.youtube.com/watch?v=vsDD4NhXJYU

Siedmiogród oferuje także niezwykłe zabytki w postaci kościołów obronnych. Znajdziemy je m.in. w mieście Rasnov, Homorod, Biertan, Calnic, Darjiu Rejmer, Saschiz, Viscri, Rasnov czy Sybini. Ich budowa została wymuszona przez ciągłe zagrożenie ze strony tureckiego imperium. Świątynie obwarowane są potężnymi podwójnymi, a nawet potrójnymi murami. Wzmocnione dodatkowo basztami i mostami zwodzonymi.

Kościół warowny w Biertan
Kościół warowny w Biertan

Według legendy węgierska królewna Kinga właśnie w Siedmiogrodzie wrzuciła do kopalni pierścień, który zawędrował aż do Wieliczki. Z Siedmiogrodu pochodził także jeden z naszych władców – Stefan Batory.

Bran, położony 40 km od Braszowa, to obowiązkowy przystanek dla miłośników opowieści o wampirach. To właśnie tutaj znajduje się zamek Drakuli, przebudowany w XIX wieku przez Viollet-le-Deca, francuskiego specjalistę od średniowiecznej architektury.

transylwania-zamek-drakuli-bran-rumunia
Zamek “Drakuli” w miejscowości Bran

Sybin to jedno najatrakcyjniejszych miejscowości w Transylwanii. Urzeka niepowtarzalną atmosferą, przepiękną starówką, zabytkami i dwoma rynkami. Spacerując po Wielkim Rynku, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, półokrągłe okna dachowe zwane “oczami miasta”.

https://www.youtube.com/watch?v=_fWMftV2qiI

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie