Trogir – chorwackie miasteczko z niezwykłą starówką

City Break Trogir - chorwackie miasteczko z niezwykłą starówką

Trogir to wzorcowy przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Starówka w mieście jest wyjątkowa. Pełna wąskich i krętych uliczek. W 1997 roku wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zajmuję całą przyprzeżną wysepkę i jest oddzielona Fosą oraz Kanałem Trogirskim od przeciwległej wyspy Ciovo. Dodatkowo, uroku dopełniają pozostałości murów obronnych oraz szeroka promenada wysadzana palmami, przy której cumują statki wycieczkowe.

trogir-croatia-03

Zaplanuj wakacje w Trogirze

Najważniejszym zabytkiem Trogiru jest Katedra św. Wawrzyńca. Jej budowa rozpoczęła się w 1123 roku. Ostatecznie prace nad nią zakończyły się kilkaset lat później w XVII wieku. Dzięki temu, katedra stanowi kombinację stylów, zaczynając od romańskiego, a na barokowym kończąc.  Główne wejście do świątyni zdobi słynny romański Radovanov portal, być może najpiękniejszy w Chorwacji. Jego autorem jest lokalny mistrz Radovan. Najsłynniejsza w katedrze jest kaplica św. Jana Ursiniego, patrona Trogiru (w XI w. był tutaj biskupem). Ten prawdopodobnie najcenniejszy tego typu renesansowy obiekt w Dalmacji stworzył w latach 1468-1497 Nikola Firentinac wraz z Andriją Alesim i Ivanem Duknoviciem. W skarbcu Katedry zgromadzono cenne przedmioty liturgiczne, m.in. gotycki tryptyk z kości słoniowej i zbiór średniowiecznych kodeksów.

Trogir_chatedral-2

W Trogirze oprócz Katedry, innym ważnym zabytkiem jest Pałac Cipiko z XV wieku. Zbudował go najzamożniejszy ród w mieście, w stylu renesansowym. Najbardziej charakterystycznymi elementami pałacu są trzyczęściowe okna z balustradą, które są ozdobione figurami aniołów oraz herbami rodowymi.

trogir-croatia-01

Warto zwrócić uwagę na Pałac Stafileo z bogato zdobionymi oknami weneckimi. Poza katedrą w Trogirze można podziwiać jeszcze inne kościoły, w tym najstarszy w mieście trzynawowy kościół św. Barbary wraz z czteroboczną wieżą zegarową oraz kościół św. Jana Chrzciciela.

trogir_old_town

Każdy turysta chcący zwiedzić starówkę musi przejść przez Bramę Północną, nazywaną też Lądową. Wybudowano ją w XVII wieku w pobliżu mostu wiodącego ze stałego lądu do północnej części miasta. Jest w mieście jeszcze druga Brama Morska wybudowana w XVI wieku i znajduje się na samej Starówce.

trogir_large_3

Trogir oferuje doskonałe zakwaterowanie, najwyższą klasę hotelów i kempingów, a także wyśmienite dania kuchni lokalnej. Jeżeli lubisz sporty wodne, tutaj będziesz mógł ponurkować albo poserfować.

Podobne wpisy

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce w 2018 roku

Tradycja organizacji lokalnych jarmarków jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. To nie tylko okazja do...

Festiwale muzyczne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć

Już niedługo nadejdzie lato, a razem z nim rozpocznie się sezon na festiwale muzyczne. W 2019...

Zamość – Perła Renesansu idealna na weekend

Założone w 1580 roku przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego miasto jest niezwykłą w skali...

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Podkarpackie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podziel się z innymi

Polecamy także

Barcelona na weekend – co warto zobaczyć

Barcelona to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 120 km na południe od grzbietu...

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Opolskie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego...

Pomysł na weekend w Łodzi i okolicach

Wiele osób sądzi pewnie, że w województwie Łódzkim nie ma co robić, że w Łodzi...