City Break Trogir - chorwackie miasteczko z niezwykłą starówką

Trogir – chorwackie miasteczko z niezwykłą starówką

-

Trogir to wzorcowy przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Starówka w mieście jest wyjątkowa. Pełna wąskich i krętych uliczek. W 1997 roku wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zajmuję całą przyprzeżną wysepkę i jest oddzielona Fosą oraz Kanałem Trogirskim od przeciwległej wyspy Ciovo. Dodatkowo, uroku dopełniają pozostałości murów obronnych oraz szeroka promenada wysadzana palmami, przy której cumują statki wycieczkowe.

trogir-croatia-03

Zaplanuj wakacje w Trogirze

Najważniejszym zabytkiem Trogiru jest Katedra św. Wawrzyńca. Jej budowa rozpoczęła się w 1123 roku. Ostatecznie prace nad nią zakończyły się kilkaset lat później w XVII wieku. Dzięki temu, katedra stanowi kombinację stylów, zaczynając od romańskiego, a na barokowym kończąc.  Główne wejście do świątyni zdobi słynny romański Radovanov portal, być może najpiękniejszy w Chorwacji. Jego autorem jest lokalny mistrz Radovan. Najsłynniejsza w katedrze jest kaplica św. Jana Ursiniego, patrona Trogiru (w XI w. był tutaj biskupem). Ten prawdopodobnie najcenniejszy tego typu renesansowy obiekt w Dalmacji stworzył w latach 1468-1497 Nikola Firentinac wraz z Andriją Alesim i Ivanem Duknoviciem. W skarbcu Katedry zgromadzono cenne przedmioty liturgiczne, m.in. gotycki tryptyk z kości słoniowej i zbiór średniowiecznych kodeksów.

Trogir_chatedral-2

W Trogirze oprócz Katedry, innym ważnym zabytkiem jest Pałac Cipiko z XV wieku. Zbudował go najzamożniejszy ród w mieście, w stylu renesansowym. Najbardziej charakterystycznymi elementami pałacu są trzyczęściowe okna z balustradą, które są ozdobione figurami aniołów oraz herbami rodowymi.

trogir-croatia-01

Warto zwrócić uwagę na Pałac Stafileo z bogato zdobionymi oknami weneckimi. Poza katedrą w Trogirze można podziwiać jeszcze inne kościoły, w tym najstarszy w mieście trzynawowy kościół św. Barbary wraz z czteroboczną wieżą zegarową oraz kościół św. Jana Chrzciciela.

trogir_old_town

Każdy turysta chcący zwiedzić starówkę musi przejść przez Bramę Północną, nazywaną też Lądową. Wybudowano ją w XVII wieku w pobliżu mostu wiodącego ze stałego lądu do północnej części miasta. Jest w mieście jeszcze druga Brama Morska wybudowana w XVI wieku i znajduje się na samej Starówce.

trogir_large_3

Trogir oferuje doskonałe zakwaterowanie, najwyższą klasę hotelów i kempingów, a także wyśmienite dania kuchni lokalnej. Jeżeli lubisz sporty wodne, tutaj będziesz mógł ponurkować albo poserfować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie