AFRYKA Tunezja - dziewicze plaże niedaleko Sahary

Tunezja – dziewicze plaże niedaleko Sahary

-

Tunezja jest krajem leżącym w Afryce Północnej nad basenem Morza Śródziemnego. To najbardziej europejski, chętnie odwiedzany kraj arabski, gdzie gościnni i pogodni mieszkańcy są mile nastawieni do licznie przybywających turystów z całego świata. Sezon rozpoczyna się tu już kwietniu i trwa do listopada. Duża część kraju pokrywa największa na świecie piaszczysta pustynia Sahara, a Góry Atlas dzielą Tunezję na górzysta część północną i nizinną część południową.

Tunezja to kraj pachnący szafranem, z rzymskimi ruinami i islamskimi meczetami. Jest plątanina wąskich uliczek, małych sklepików, kolorowych suków, złotych plaż i ciekawej kultury. Niebo zawsze jest błękitne i oddzielone od lądu białymi domami.

Tunezja jest krajem kontrastów i różnorodności krajobrazowych. Ta kraina słońca jest doskonałym pomysłem na niepowtarzalne wakacje. Wybierając się na wycieczkę do Tunezji odnajdziemy tu urocze gaje oliwne, dzikie pustynie, bujną roślinność oraz, niepowtarzalne Góry Atlas i białe piaszczyste plaże nad krystalicznie czystym morzem.

Oferty wycieczek last minute do Tunezji koncentrują się głównie na największych kurortach: Hammamet, Port El Kantoui, Sousse, Tunis i Monastir.

Hammamet_wakacyjnyklimat-pl

Hammamet jest popularną, uroczą i najstarszą turystyczną miejscowością Tunezji. Zachęca do wypoczynku szerokimi, piaszczystymi plażami, na których piasek przybiera kolor bursztynu. Walorem jest też bujna, tropikalna roślinność, pomarańczowe i jaśminowe drzewa, kwitnące ogrody palmowe i doskonałe rozwinięta infrastruktura turystyczna z szeregiem nowoczesnych i najbardziej luksusowych hoteli usytuowanych wzdłuż plaż. Wybierając się na wycieczkę na stare miasto – Medyne nie sposób ominąć oryginalnych, gwarnych suków, meczetu i murów miejskich, z których rozpościera się wspaniały widok na morze i miasto. Turysci chętnie odwiedzają rozrywkową dzielnice Yasmine – Hammamet, gdzie znajduje się ciekawy port jachtowy z promenadą.

port-el-kantaoui_wakacyjnyklimat-pl

Malowniczą miejscowością wypoczynkowa Tunezji jest także Port El Kantaoui. Charakterystyczne są tu biało – niebieskie domy z bujnymi ogrodami oraz jachtowy port z uliczkami. Dla osób umiłowanych w aktywnym wypoczynku Port El Kantoui oferuje grę na popularnych tu polach golfowych, otoczonych gajami oliwnymi. Z Portu El Kantoui można wybrać się do Sousse na wycieczkę autobusem liniowym lub mikrokolejką turystyczną. Sousse, nazywane Perla Sahelu, jest miastem o orientalnej atmosferze. Będąc na wakacjach w Sousse należy zobaczyć twierdzę Ribat, wieże sygnalizacyjną Kasbah, Muzeum Archeologiczne oraz pięcio kilometrowe katakumby rzymskie. W Sousse mnóstwo jest kolorowych suków, na których pewnego rodzaju tradycją i atrakcją jest targowanie się. Miasto znane jest także z bogatego życia nocnego w licznych klubach, kawiarniach, restauracjach oraz w kasynach. Dużo rozrywki znajdziemy takze w stolicy kraju – Tunis, które jest połączeniem nowoczesności i tradycji. Atrakcją Tunisu jest Muzeum Bardo z piekną kolekcją mozaik rzymskich oraz pobliskie ruiny starożytnego miasta fenickiego Kartaginy wpisane na listę UNESCO.

Częstym kierunkiem wycieczek do Tunezji jest tez Monastir – czyste, piękne portowe miasto z największym i zarazem najstarszym w Afryce Ribatem – muzułmanskim klasztorem. Piekno architektury i urokliwa panorama są atutami Monastiru.

Wakacje w Tunezji warto urozmaicić wycieczką do Mahdi. Tu w jednym miejscu odnajdziemy monumentalne ruiny, kolorowe łodzie rybackie, meczet, targi, minarety i kawiarnie. Miasto słynie z jeszcze dziewiczych plaż, wzdłuż których wyrastają nowoczesne hotele.

Wybrzeże Tunezji jest doskonale rozwinięte i rokrocznie przyciąga miliony turystów. Na pięknych, piaszczystych plażach, położonych tuż przy hotelach, odpoczynek znajdą zarówno rodziny z dziećmi jak i miłośnicy aktywnych sportów wodnych. Plaże Tunezji sprzyjają spacerom oraz przejażdżkom na wielbłądach. Będąc tu na wakacjach warto przeżyć niespotykany wschód słońca nad piaszczystą Saharą i odpocząć w daktylowych oazach.

Wysokie zainteresowanie turystów wpłynęło na szeroki wybór hoteli gwarantujących wysoki standard usług. Dobrze wyposażone pokoje z niepowtarzalnymi widokami zachęcają do wakacji w Tunezji.

Kultura

Tunezja jest krajem arabskim, w którym państwową religią jest Islam. 99,4 % ludności to Muzułmanie, pozostałą grupę tworzą Chrześcijanie i Żydzi.

Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku składu etniczno rasowego. Zdecydowanie dominują tu Arabowie (98%), później Berberowie (1,2%) oraz inni – Włosi, Francuzi i Grecy.

Głównym językiem jest język arabski. Ponadto używany jest francuski, przede wszystkim w handlu i szkolnictwie. Natomiast język berberyjski można usłyszeć jedynie w niewielkich wioskach na południu kraju.

Filarem codziennego życia w Tunezji, podobnie jak w innych państwach islamskich, są modlitwy pięć razy w ciągu dnia. Na każdą z nich wierni wzywani są przez śpiew muzzina. Najważniejsza modlitwa ma miejsce w piątek w południe połączona z kazaniem wygłaszanym przez imama.

Najbardziej znaczącą budowlą w każdym mieście i w każdej wiosce jest meczet wraz z minaretami. Pełni on nie tylko funkcje religijne, do którego schodzą się wierni na modlitwy. Jest również swoistym centrum kultury. Często można tu spotkać grupkę dzieci uczących się Koranu.

Życie muzułmanina opiera się na pięciu zasadach, zwanych filarami islamu.

Pierwszym i najważniejszym z nich jest Asz Szahada czyli wyznanie wiary “Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem”.

Drugim jest Salah – modlitwa odmawiana 5 razy dziennie. Trzecia zasada Zaka nakazuje dzielenie się częścią dochodów z ubogimi.

Post w czasie ramadanu jest czwartym filarem zwanym Saum. Natomiast piąty filar zwany Hadżdż nakazuje muzułmańskim mężczyznom odbycie przynajmniej raz w życiu pielgrzymki do Świątyni Kaba w Mekce – miejscu urodzenia Mahometa.

Rytm życia reguluje w Islamie kalendarz księżycowy- hidżra. Słowo to oznacza ucieczkę Proroka Mahometa z Mekki do Medyny w 622 roku. W dniu tym obchodzony jest islamski Nowy Rok – Ras el Am el Hejn.

Dwudniowe święto Aid Esseghir znaczy koniec okresu postu – Ramadanu. Ludzie zakładają wówczas najlepsze ubrania, aby odwiedzić przyjaciół i znajomych i wymienić z nimi podarunki. Z kolei święto Aid el Kebir upamiętnia gotowość Abrahama do złożenia ofiary z syna.

Rok księżycowy trwa o 11 dni krócej niż w stosowanym powszechnie kalendarzu gregoriańskim. Data wszystkich świąt islamskichzmienia się zatem co roku.

Najpowszechniejszą potrawą tunezyjską jest couscous. Tradycyjnie jada się tu palcami, względnie przy pomocy chleba. Jednak równie rozpowszechnione jest jedzenie z talerzy przy pomocy sztućców. Alkohol jest zabroniony przez islam, jednak można go kupić w większych miastach.

Bezepieczeństwo

1. Jakość wody z kranu w wielu regionach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego lepiej spożywać wodę przegotowaną lub butelkową.

2. Osoby powyżej 21 lat mogą wypożyczyć samochód, ale jest to bardzo drogie. Gdybyśmy się na to zdecydowali, dokładnie sprawdźmystan techniczny pojazdu. Musimy również uważać na szybką i nieostrożną jazdę arabskich kierowców. Z kolei autobusy choć są tanie to trzeba się liczyć z nie oznakowanymi przystankami oraz chaotycznym rozkładem jazdy.

3. Odpowiedni strój obowiązuje w niektórych świątyniach i miejscach pamięci narodowej, kolana, ramiona, łokcie i głowa powinny być zakryte. Oficjalnie opalanie topless jest również zabronione, ale w praktyce zdarza się często.

4. Niestety również w tym kraju spotkać można kieszonkowców. Łatwo jednak uniknąć skutków ich działalności dobrze zabezpieczającdokumenty i uważając na bagaże. Policja szczególnie stara się dbać o bezpieczeństwo turystów, kobiety jednak nie powinny nigdy same podróżować po kraju.

5. Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich miejscach, niekiedy konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty(ok. 2 USD). Pamiętajmy, że zabronione jest fotografowanie budynków rządowych (np. poczt, banków, stacji, mostów itp.) i wojskowych. Chcąc zrobić zdjęcie jakiejś osobie najlepiej wręczyć jej napiwek i poprosić o pozwolenie.

Konsulaty

Ambasada RP
5, Impasse No 1, Rue de Cordoue, 2092 El Manar I, Tunis
e-mail: amb-pologne@ati.tn
tel. (0.02161) 884-112, 873-837, 874-843; fax 872-987
tlx (409) 14024 POLMIS TN

Tunezyjskie placówki dyplomatyczne w Polsce.

Ambasada Republiki Tunezyjskiej
ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa
tel. 628 25 86, 628 63 30; fax 621 62 95; telex 812827 amtu pl
at.varsovie@it.com.pl

Wydział Konsularny
tel. 646 43 24

Na granicy

Obywatele polscy niezależnie od kraju, z którego rozpoczynają podróż, mogą wjeżdżać do Tunezji bez wizy tylko w ramach wyjazdów grupowych organizowanych przez biura podróży.

Bez cła osoba powyżej 17 roku życia może wwieźć: 400 szt. papierosów lub cygar, 2l alkoholu poniżej 25% i 1 l powyżej 25%.

Zdrowie

Żadne świadectwa szczepień nie są wymagane. W Tunezji jest jednak obecnych parę groźnych chorób, takich jak febra, cholera, tyfus, żółtaczka.

Wybierając się w tereny oddalone od typowych regionów turystycznych warto pomyśleć o zabezpieczeniu i poddać się szczepieniom.

Co zabrać ze sobą

1. Lekka jasna odzież oraz nakrycie głowy pomoże w ochronie przed “bezwzględnym” słońcem. Konieczny jest krem z filtrem, przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne i własny zapas środków higienicznych oraz antykoncepcyjnych.

2. Woreczki foliowe – najlepiej z zamknięciem zaciskowym – skutecznie ochronią nasze rzeczy przed pyłem, przydadzą się podczas safari.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie