Wakacyjne porady Ubezpieczenie turystyczne - nr 1 na liście turysty

Ubezpieczenie turystyczne – nr 1 na liście turysty

-

Gdziekolwiek jedziesz, blisko czy daleko, najważniejsze byś na miejscu miał zapewnione bezpieczeństwo. Żeby spokojnie wypocząć i z uśmiechem na ustach wrócić do domu koniecznie wykup polisę turystyczną.

Brak ubezpieczenia turystycznego może kosztować nawet 190 tys. zł, tymczasem ceny polis turystycznych zaczynają się już od kilku złotych dziennie. Kupując polisę turystyczną, możemy nie tylko dopasować jej zakres do realnych potrzeb, ale także jej cenę do własnych możliwości finansowych. Pamiętajmy, że najlepsze wakacje to takie, podczas których wszystko idzie zgodnie z planem. Jak jednak zabezpieczyć się przed skutkami nieplanowanych zdarzeń?

EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej różne świadczenia mogą być płatne, bezpłatne lub płatne częściowo. Karta EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania niektórych poniesionych kosztów. Po powrocie do kraju należy zgłosić się z rachunkami i wypełnionym wnioskiem o zwrot kosztów (w Polsce – do wojewódzkiego oddziału NFZ). Niektóre świadczenia nie są objęte refundacją poprzez kartę EKUZ, np. wyjazd za granicę w celu urodzenia tam dziecka. Karta EKUZ nie zastępuje też ubezpieczenia turystycznego, jednak może czasem obniżyć jego koszt, ponieważ część świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela może zawierać się w ofercie karty EKUZ.

Aby taką kartę uzyskać należy wypełnić odpowiedni wniosek, który następnie należy podpisać i złożyć lub wysłać do oddziału wojewódzkiego NFZ odpowiedniego do miejsca zamieszkania. Wnioski dostępne są w dwóch formach – elektronicznej i PDF. Forma internetowa jest tylko ułatwieniem wypełnienia dokumentu, który musi zostać wydrukowany i podpisany. Wniosek znajdziesz na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – NR 1 NA LIŚCIE TURYSTY

Jadąc na planowane od dłuższego czasu wakacje nie możemy zapomnieć o tym co najważniejsze. Zakupione bilety samolotowe, czy też odpowiednio zapakowany bagażnik samochodu to za mało aby nasz wyjazd był udany. Jednym z ważnych aspektów przygotowania się do podróży jest zadbanie o dobrą polisę turystyczną, która zagwarantuje pomoc w razie jakiegokolwiek zdarzenia, podczas którego doznamy np. urazów. Nikt nie może być pewien, że podczas urlopu nie przydarzy się choćby zatrucie, udar słoneczny, zwichnięcie lub złamanie nogi, czy też ból zęba. Możemy jednak jeszcze przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne i tym samym ograniczyć finansowe skutki takich zdarzeń, bowiem wspomniane choćby już złamanie może sprawić, że nasze wakacje będą  najdroższymi w życiu.

WYSOKIE KOSZTY LECZENIA ZA GRANICĄ

Polacy często decydują się na spędzenie urlopu za granicą. Jednak nie wszyscy odpowiednio się do niego przygotowujemy. Po ubiegłorocznych wakacjach Mondial Assistance sprawdził największe poniesione koszty leczenia poza granicami RP. Sumy robią ogromne wrażenie i są wystarczającym dowodem przemawiającym za ogromną wartością, jaką niesie za sobą zakupienie ubezpieczenia turystycznego. Rekordowe 190 000 zł kosztowała operacja Polaka w USA, która była konieczna w wyniku silnych bóli brzucha. Na drugim miejscu uplasowało się leczenie w Kazachstanie opiewające na kwotę 160 000 zł – tyle wyniósł transport air-ambulansem polskiego turysty na teren RP oraz kontynuacja leczenia, które nie było możliwe na terenie Kazachstanu. Trzecie miejsce na podium zajął wypadek na terenie Francji.150 000 zł kosztowało przetransportowanie naszego rodaka do Polski. Podczas wycieczki turysta który nieszczęśliwie upadł doznając urazu kręgosłupa. W tym przypadku również konieczny okazał się transport air-ambulansem. To trzy najdroższe przypadki, a oczywiście takich było więcej. Jeśli zestawimy powyższe wartości z ceną polisy podróżnej zawierającej nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale także NNW oraz assistance zrozumiemy, że nie warto ryzykować. Cena takiej polisy dla 3 osobowej rodziny, spędzającej tygodniowy urlop na terenie Europy zaczyna się już od niecałych 50 zł.

JAK WYBRAĆ UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE?

Wybór ubezpieczeń mamy ogromny, istotną kwestią jest rodzaj polisy, który powinien być dostosowany do charakteru naszego wyjazdu. Inne ubezpieczenie będzie nam potrzebne jeśli wyjeżdżamy z rodziną, inne jeśli wyjeżdżamy sami, a jeszcze inne jeżeli podczas urlopu zamierzamy uprawiać sport. Polisa turystyczna musi być zatem dopasowana do sposobu spędzania wakacji, a także musi odpowiadać potrzebom osób podróżujących.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne zawsze zwracajmy uwagę na jedną z najważniejszych kwestii – sumy ubezpieczenia określone dla poszczególnych produktów ubezpieczeniowych.

W zależności od sposoby spędzania urlopu może nasz czekać inne ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń, a pamiętajmy, że dobrze dobrane ubezpieczenie gwarantuje nam pomoc w zakresie jakiego będziemy oczekiwać.

Najczęściej polisy turystyczne oferowane są w pakietach, w których głównymi elementami ochrony ubezpieczeniowej są następujące produkty ubezpieczeniowe:

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KLZ), którego przedmiotem są niezbędne z medycznego punktu widzenia i udokumentowane koszty leczenia takie jak badania, zabiegi, operacje wraz z kosztami transportu do placówki medycznej oraz koszty zakupu niezbędnych  leków bądź środków opatrunkowych. Należy też pamiętać, ubezpieczenie kosztów leczenia nie obejmuje chorób przewlekłych, więc  w razie potrzeby warto rozszerzyć zakres o dodatkowy produkt. Należy to zrobić przez wybór odpowiedniej opcji w kalkulatorze – już na etapie porównania ofert.
  2. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zapewnia nam wypłatę świadczenia z tytułu konsekwencji poniesionych w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Będą to zatem koszty leczenia, pobytu w szpitalu i rehabilitacji po wypadku, a także wypłata odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu.
  3. Ubezpieczenie assistance (ASS) zapewni nam pomoc w razie zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeniach losowych i zapewni pomoc medyczną lub informacyjną. Posiadając to ubezpieczenie możemy liczyć między innymi na pokrycie kosztów pobytu osoby towarzyszącej poszkodowanemu lub przyjazdu i pobytu osoby bliskiej dla poszkodowanego w wypadku. Ubezpieczenie assistance może okazać się przydatne również jeśli w wyniku np. wypadku zajdzie potrzeba opieki nad niepełnoletnimi dziećmi, oczywiście jeśli ubezpieczony podróżował razem z nimi.
  4. Innymi istotnymi elementami ubezpieczenia turystycznego, o które możemy rozszerzyć polisę są:
  • ubezpieczenie OC – odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, które uchroni nas przed ewentualnymi konsekwencjami związanymi z kosztami zapłaty odszkodowania osobie, której wyrządziliśmy szkodę;
  • ubezpieczeniu bagażu lub sprzętu turystycznego oraz ubezpieczeniu kosztów rezygnacji;
  • w przypadku wyjazdu podczas, którego zamierzamy uprawiać sport czy choćby spędzić wakacje aktywnie niezbędnym będzie ubezpieczenie od ewentualnych kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie