EUROPA Val di Sole (Włochy) - Dolina Słońca idealna na...

Val di Sole (Włochy) – Dolina Słońca idealna na narty

-

Dolina Słońca czyli Val di Sole to jeden z najbardziej znanych i największych regionów narciarskich w Europie. Znajduje się we Włoszech, w zachodniej części Trentino. Panuje tutaj niezwykły klimat – śnieg pada obficie, a słońce świeci praktycznie cały czas. To wymarzone miejsce dla amatorów narciarstwa i snowboardu.

Val di Sole jest położone u podnuża trzytysięczników Gruppo di Brenta i masywu Adamello. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Ze statystyk wynika, że na 10 dni w sezonie zimowym, aż 8 z nich jest słonecznych. Pod koniec sezonu w marcu i kwietniu temperatury dochodzą do 20 stopni. Do tego, obfite opady śniegu sprawiają, że region jest idealnym miejscem na zimowe wakacje.

 

 

Zaplanuj wakacje w Doline Słońca

W Dolinie Słońca najbardziej znanymi ośrodkami są Folgarida Marilleva, których trasy łączą się z trasami Madonna di Campiglio i dzięki temu stanowią największy teren narciarski Val di Sole: 140 km tras połączonych 44 wyciągami. Ogólnie cała dolina oferuje łącznie 360 km tras narciarskich, które są obsługiwane przez 140 wyciągów.

marilleva-folgardia-maddonna-700

Val di Sole to nie tylko miejsce dla zapalonych narciarzy czy snowboardzistów, ale cały kompleks wypoczynkowo – rozrywkowy. Wśród atrakcji można znaleźć ski – alpinizm, loty paralotnią, rafting na rzece Noce czy wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach w Val di Rabbi. Centrum życia nocnego mieści się w miejscowościach Folgarida i Marilleva.

Stacja Marilleva

Stacja narciarska Marilleva leży na dwóch poziomach. Na pierwszym, na wys. 1400 m n.p.m., startują wszystkie wyciągi. Drugi poziom znajduje się na wys. 900 m n.p.m. Ośrodek Marilleva wraz z pobliską Folgaridą i Madonną de Campiglio to największy, połączony region narciarski Val di Sole. Stoki są polecane szczególnie początkującym oraz średnio-zaawansowanym narciarzom, bowiem ok 50% nartostrad to łagodne zbocza, wytyczone głównie w lesie na wysokości 900-2180 m.

marilleva-folgardia

Wyciągi Folgarida – Marilleva:

 • 6 wyciągów kabinowych
 • 15 wyciągów krzesełkowych
 • 5 wyciągów orczykowych

Ośrodek Folgarida – Marilleva to w sumie 53 km tras:

 • Łatwe – 33 km
 • Średnie – 12 km
 • Trudne – 8 km

Znajdują się tu dwa snowparki:

 • “Malghet Aut” w Folgaridzie – przeznaczony głównie dla początkujących
 • “Malga Panciana” w Marillevie – dla osób z wyższym stażem na desce

Stacja Madonna di Campiglio

To jeden z najbardziej renomowanych kurortów narciarskich w Dolomitach. Kiedyś bywali tutaj m.in. cesarzowa Sissi oraz cesarz Franciszek Józef. Łącznie z pobliskimi Folgarida-Marilleva, oferuje przeszło 90 km tras w tym jeden oświetlony nocą. Co roku odbywają się tu zawody alpejskiego Pucharu Świata. Większość tras należy do łatwych albo średnio trudnych. Wyjątkiem jest tu trasa “3-Tre” znana z zawodów Pucharu Świata w slalomie oraz nowa szybka trasa “Amazzonia“.  Pomiędzy Madonna di Campiglio, Folgarida i Marilleva można się poruszać bez zdejmowania nart.

madonna-di-campigilo

Trasy o różńym stopniu trudności:

 • niebieskie 20 km
 • czerwone 60 km
 • czarne 10 km

Nowoczesna infrastruktura, umożliwiająca szybkie i bezkolejkowe wjazdy na stoki:

 • 14 wyciągów krzesełkowych,
 • 7 wyciągów orczykowych,
 • 4 wyciągi linowe – gondole,
 • 1 wyciąg linowy – duży wagon

Najdłuższą trasą jest „Groste`” o długości 7 km, różnica poziomów wynosi 1000 m, jest to trasa o średnim stopniu trudności. Najtrudniejszą trasą jest natomiast „Spinale Direttissima” – 1,9 km, różnica poziomów wynosi 600 m.

Galeria:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie