EUROPA Chorwacja Vodice w Chorwacji - świetna baza wypadowa do zwiedzania...

Vodice w Chorwacji – świetna baza wypadowa do zwiedzania Dalmacji

-

Spis treści

Właśnie wróciłem z Chorwackich wojaży. Chciałbym Wam pokrótce opisać miejsce w którym byłem: miasteczko Vodice – świetna baza wypadowa, niedaleko Parku Narodowego z wodospadami Krka i miasta Sibenik. Idealne dla aktywnego podróżnika, który chciałby zwiedzić Dalmacje Północną, a jednocześnie poopalać się i pokąpać w najczystszych wodach Adriatyku.

Informacje o Vodicach

Vodice to kilkutysięczne miasteczko, które w sezonie wakacyjnych zmienia się w kilkunastotysięczne centrum wakacyjne. Dzięki swojej niewątpliwej urodzie nazywane jest często “St. Tropez Adriatyku“, Zdobyło tytuł “Kwiat Turystyczny”, co oznacza że posiada wyjątkowo atrakcyjną ofertę turystyczną. W Vodicach znajdziemy piękny port miejski oraz marinę na prawie 400 jachtów. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada, z której możemy skierować swoje kroki do licznych restauracji, kawiarenek i pubów. W centrum znajdziemy liczne sklepiki z pamiątkami. Błądząc po wąskich uliczkach czasem możemy natrafić na ciekawą restauracyjkę z niezwykłymi pysznościami. W marinie znajdziemy oferty wycieczek na którąś z okolicznych wysepek. Dla bardziej wytrzymałych, dostępne są też całodniowe wycieczki np. do miasta Split. Ciekawą opcją są też wycieczki statkiem do pobliskich wodospadów Krka (cena ok 200-300 kun).

Dla miłośników opalania i kąpieli wodnych znajdą się także liczne plaże. Te najlepsze znajdziemy na zachód od miasta i dalej w paśmie 2 km w stronę wioski rybackiej Tribunj (odznaczone prestiżową nagrodą błękitnej flagi). Amatorzy sportów wodnych znajdą fantastyczne warunki do uprawiania jachtingu, windsurfingu i nurkowania.

Dla osób lubiących wieczorne oraz nocne wypady do dyskotek, mam dobrą wiadomość: w pobliżu Vodic znajdują się dwie słynne dyskoteki na świeżym powietrzu: “Guayas” i “Hacienda”.

Myślę, że ze znalezieniem pokoju, apartamentu albo miejsca hotelowego nie powinno być problemu o ile odpowiednio wcześniej zaczniemy szukać (jeżeli chcecie przyjechać w sezonie: lipiec – sierpnień). Poza sezonem problemu nie będzie – wyjeżdżając z miasta 26 sierpnia, widziałem wiele tabliczek “free” oznaczających wolne pokoje. Ze swojej strony mogę polecić ten apartament. Mili właściciele, piękny ogród, warunki bardzo dobre.

Galeria zdjęć z Vodic

Będąc w Vodicach nie można zapomnieć o pobliskiej wiosce rybackiej Tribunj, oddalonej zaledwie o ok 2 km. Jest to typowe miasteczko z wąskimi uliczkami, gęsto zabudowanymi domami oraz portem. To co je wyróżnia, to najczystsza woda w całym Adriatyku. Najstarsza część miasta położona jest na wysepce, połączonej z lądem kamiennym mostem. Zatoka zwana Rupa i inne małe zatoczki na zachód od Tribunj posiadają piękne plaże, z których najładniejsza i najpopularniejsza jest plaża Sovlja.

Osobliwością Tribunj jest to, że po powrocie rybaków z morza, wybrzeże zamienia się w targowisko ze świeżymi rybami i krabami.

Galeria zdjęć z Tribunj

Wycieczki

Szybenik – 13 km od Vodic

To ciekawe miasto, z zabytkowym Starym Miastem, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na nim najcenniejszy kościół w kraju – katedra św. Jakuba. Warto tutaj także zwiedzić mury okalające starówkę. Uwaga: najlepiej wybrać się tam w wygodnym obuwiu – w starym mieście jest sporo schodów w wąskich uliczkach.

Park Narodowy Krka (wodospady krka) – 29 km od Vodic

Park narodowy Krka, najmłodszy park narodowy Chorwacji, obejmujący większą część długości rzeki Krka wraz z siedmioma znajdującymi się wzdłuż jej biegu wodospadami, jest jednym z większych fenomenów przyrodniczych i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w tym kraju.

Miasto Split – 100 km od Vodic

To jedno z największych miast Chorwacji. Zamieszkuje je około 200 tyś. mieszkańców, to na warunki kraju, jest liczba imponującą. Naj­więk­szą atrak­cją turystyczną mia­sta są po­zo­sta­ło­ści gi­gan­tycz­ne­go pa­ła­cu ce­sa­rza Dio­kle­cja­na. Pałac był tak ogrom­ny, że zaj­mu­je dziś całą sta­rów­kę, a więk­szo­ści murów nie widać, gdyż za­bu­do­wa­na zo­sta­ła przez wiele in­nych bu­dyn­ków. Dawne ko­ry­ta­rze i kom­na­ty let­niej re­zy­den­cji Dio­kle­cja­na, to dziś ulicz­ki i pla­cy­ki sta­rów­ki. 

Miasto Zadar – 62 km od Vodic

Zadar jest miastem o 3000-letniej historii i niezwykle cennym dziedzictwie kulturowym. Jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Chorwacji, które London Times nazwał „centrum rozrywki nad Adriatykiem”, a Guardian „nową chorwacką stolicą”. Burzliwa historia tego miasta odcisnęła swoje piętno, ale także pozostawiła po sobie cenną spuściznę w postaci zabytków i dziedzictwa kulturowego. Wiele kościołów i zabytków pochodzi z różnych okresów, odzwierciedlając kunszt myśli technicznej wszystkich epok.

Do Zadaru łatwo jest dotrzeć zarówno drogą lądową, morską i powietrzną, ponadto jest dobrze skomunikowany z innymi dużymi miastami chorwackimi. Ma ciekawie ukształtowaną linię brzegową, a okoliczne wyspy przyciągają swoją dziewiczą przyrodą wielu żeglarzy i marynarzy.

Miasto Nin – 80 km od Vodic

Nin to małe, spokojne miasto 16 km na północ od Zadaru

Obszar dzisiejszego miasta, był zamieszkany już od czasów prehistorycznych, a pierwszymi znanymi mieszkańcami byli Ilirowie i Słowianie, którzy osiedlili tu w VII wieku. Zobacz kościół Świętego Krzyża (najmniejszą katedrę na świecie), kościół świętego Jakova, katedrę świętego Anzelma (która zachowała się jako największa rzymska świątynia na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego), pomnik księcia Branimira, Dolną Bramę Miasta i kamienny most, plac Kraljevac z fontanną, kościół koronacyjny świętego Mikołaja (zabytek świadczący o potędze władców chorwackich; koronowano tu siedmiu królów chorwackich), posągbiskupa Grzegorza z Nin (najważniejszego biskupa dla dawnego Nin, obecnie w miasteczku Nin znajduje się jego posąg z brązu, niedaleko kościoła świętego Anzelma) oraz wiele innych zabytków.

Oprócz zabytków, Nin jest znane z pięknej zatoki z piaszczystymi plażami z mnóstwem rozrywek. Jak w każdej miejscowości w Dalmacji tak i w Nin, w okresie letnim organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i uroczystości, a niektóre z nich to święto Matki Bożej z Zečeva i Šokolijada (impreza kulinarno-gastronomiczna). Miłośnicy sportu i aktywnego wypoczynku mogą tu grać w koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę plażową, piłkę ręczną, tenisa, painball, uprawiać nordic walking, nurkować, pływać kajakiem oraz uprawiać różne sporty wodne. Jeśli chcesz skosztować specjałów tego regionu, odwiedź restaurację „Kruške i Jabuke“ oraz tawernę „Branimir“.

Jeżeli macie jakieś pytania związane np z Vodicami, piszcie 😉

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie