City Break Weekend w Rzymie i Watykanie - co warto zobaczyć

Weekend w Rzymie i Watykanie – co warto zobaczyć

-

Nie ma na świecie miejsca dorównującego Rzymowi bogactwem artystycznym, historycznym, czy architektonicznym. Miasto jednoczące skrajności, stojące niegdyś na czele świata pogańskiego, a dziś będące centrum chrześcijaństwa. Przyciąga ludzi z całego świata, chcących odkrywać potęgę i chwałę tego miejsca. Piękno Rzymu zaklęte jest w budynkach i obrazach, fascynujących i magicznych miejscach, które każą wracać do Wiecznego Miasta. Do Rzymu można przyjeżdżać wielokrotnie i zawsze odkryjemy coś nowego, zaskakującego i pięknego.

Jeżeli planujesz wyjazd do Rzymu na weekend albo na dłuższy czas, zobacz koniecznie poniższe zestawienie największych atrakcji tego miasta. Wybraliśmy specjalnie te najciekawsze.

Jeżeli chcesz zwiedzić Rzym z przewodnikiem, polecam Ci którąś z zorganizowanych wycieczek:

Koloseum

koloseum

Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po mieście. Prawdziwa wizytówka i symbol Wiecznego Miasta zbudowana za rządów cesarza Wespazjana w latach 72-79. Oparła się katastrofom, wojnom i złodziejom bloków trawertynu, z którego powstało Koloseum. Pierwotnie budowla znana była pod nazwą Amphitheatrum Flaviam (Amfiteatr Flawiuszy). Dziś pozostał jedynie szkielet budowli, ale i tak robi wrażenie. Za czasów swojego funkcjonowania mieścił 60 tysięcy osób na miejscach siedzących oraz 10 tysięcy na miejscach stojących. Wnętrze Koloseum było wyposażone w zapadnie i podnośniki dla ludzi i zwierząt. Podłoga wyłożona była wodoodpornym płótnem, na które wysypywano piach. W niego wsiąkała krew pokonanych.

Koloseum można zwiedzać codziennie od 9-tej do zmroku. Wstęp jest płatny. Bilet pozwala zwiedzić również Palatyn.

Panteon

To okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e.

Budową gmachu kierował Apollodoros, stracony później przez cesarza. Panteon poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

pantheon_wakacyjnyklimatpl

Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. 42 – metrowa kopuła Santa Maria del Fiore Filippo Bruneleschiego we Florencji została wybudowana pod wpływem tej z Rzymu.

Fasada i wnętrze wyglądają tak samo jak w II wieku. Pod ścianami znajdują się nagrobki Rafaela i dwóch królów włoskich. Kopuła jest arcydziełem techniki starożytnej. Jest większa niż kopuła w Bazylice św. Piotra, a do XX wieku była największą konstrukcją betonową. Okrągły otwór w kopule spełniał rolę praktyczną i duchową: oświetlał wnętrze i umożliwiał bezpośrednią kompilację niebios.

Bazylika świętego Piotra

Nie można odwiedzić Watykanu i nie zwiedzić Bazyliki św. Piotra.! Mieści się ona przy placu św. PIotra, w centralnym punkcie Watykanu. To w tym świętym miejscu spoczęło ciało naszego ukochanego Jana Pawła II. Bazylika, w której znajdują się szczątki św. Piotra i wielu innych papieży, świętych i znaczących postaci kościoła, to serce Watykanu.

watykan

Jest drugą co do wielkości świątynią na świecie. Zbudowana została przez Konstantyna Wielkiego ok. 324 r. jako świątynia memorialna nad grobem świętego Piotra. Może się w niej modlić jednocześnie nawet 50 tys. osób. Monumentalna kopuła bazyliki jest dziełem Michała Anioła, który budował ją w XVI w. Ma średnicę prawie 60 m. waży prawie 14 tys. ton, wysokość wewnętrzna od posadzki to aż 117,5 m.

Do świątyni prowadzi 5 par drzwi. To Drzwi Śmierci, Drzwi Dobra i Zła, Drzwi z Brązu, Drzwi Święte i Drzwi Sakramentów, którymi wchodzimy do środka. W podziemiach bazyliki znajdują się Groty Watykańskie, gdzie umieszczono grobowce papieży, książąt, królów, są ą tu także kaplice poświęcone wielu świętym. W sarkofagu zbudowanym przez cesarza Konstantyna w IV w. znajdują się szczątki Piotra Apostoła. Pochowano tu także m.in. Jana Pawła II, Bonifacego VIII, Pawła IV i VI, Jana Pawła I, Innocentego XIII, Jana XXIII, Piusa IX i Piusa XII. Znajdziemy tam także grób cesarza Ottona II a także sarkofag z czasów wczesnego chrześcijaństwa.

bazylika-sw-piotra-rzym

Jednak w 2011 roku związku z w związku z  beatyfikacją Jana Pawła II, otwarto grób. I 2 maja trumnę z ciałem Jana Pawła II złożono w kaplicy Świętego Sebastiana, która znajduje się we wnętrzu bazyliki, tuż za słynną Pietą Michała Anioła. Trumna została przykryta płytą z białego marmuru, na której wyryto napis: “Beatus Ioannes Paulus PP. II“.

Bazylika otwarta jest dla zwiedzających w godz. 7.00 – 19.00, wejście jest bezpłatne. Pamiętajmy jednak o odpowiednim do powagi miejsca stroju.

Muzea Watykańskie

Musei Vaticani powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są ze zbiorem dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Udostępnione publiczności już w 1787 w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury.

muzea-watykanskie-wakacyjnyklimat-pl

Obecnie zgromadzono w nich, w różnych działach, najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. W skład Muzeów wchodzą m.in.:

  • Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku. Można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jakGiotto, Bellini, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich. Galeria obrazów zgromadzona przez Piusa VI została wywieziona przez Francuzów. Po kongresie wiedeńskim zbiory odtworzył Canova odzyskując część kolekcji. Pius XI, po paktatach laterańskich, zreorganizował Watykan i w 1932 r. przeniósł do obecnej siedziby. Kolekcja liczy 432 obrazy, prócz tego fragmenty fresków i ołtarzy.
  • Muzeum Pio-Clementino – zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI. Wśród greckich i rzymskich rzeźb najbardziej znane są: Apollo Belwederski, Grupa Laokoona i Tors Belwederski.
  • Muzeum Etruskie (założone w 1836r.) i Muzeum Egipskie (założone w 1839r. przez Grzegorza XVI) gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie.
  • Muzeum Misyjno-Etnologiczne (założone w 1925r. przez Piusa XI). Muzeum Podzielone jest na 2 części: pierwszą (Il Percorso principale) poświęcona tylko historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich. Muzeum to podzielone jest na 25 działów obejmujących różne kraje lub większe strefy kulturowo-religijne (Chiny, Japonia, Korea, TybetMongolia, Indochiny,subkontynent Indii, IndonezjaFilipiny, Polinezja, Melanezja, Australia, Etiopia,Madagaskar, Afryka, Ameryka, Persja). Ta część jest ogólnie dostępna dla publiczności. Druga część jest to muzeum – etnologii (Il Percorso secondario). Ten dział mogą oglądać wcześniej umówione grupy. Eksponaty w muzeum to głównie dary ofiarowywane papieżom oraz z wykopalisk. W latach 1967-1996 dyrektorem tego muzeum był Polak ks. Józef Penkowski.
  • Muzeum Chiaramonti – powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807r., gromadzi kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.

W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.

W Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. Na obrazie król podaje list z wiadomością o pokonaniu Turków księdzu, który przekazuje go wraz ze zdobytym sztandarem papieżowi. Obraz został podarowany przez Jana Matejkę papieżowi Leonowi XIII z okazji obchodów 200. rocznicy stoczenia zwycięskiej bitwy.

Strona www Muzeum watykańskiego mv.vatican.va, gdzie możemy sobie zrobić wirtualną wycieczkę po zgromadzonych zbiorach albo pooglądać wystawy i poszczególne eksponaty.

Muzea otwarte są od poniedziałku do soboty oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (jeśli nie koliduje to ze świętami religijnymi i watykańskimi )

Godziny otwarcia:
– poniedziałek/sobota od 09:00 do 18.00 (wejście i kasy zamykane są o 16:00);
– ostatnia niedziela miesiąca od 09:00 do 14.00 (ostatnie wejście o 12:30) – tego dnia wstęp dla wszystkich jest bezpłatny!

Bilety wstępu kosztują: normalny 16,00 euro, ulgowy 8,00 euro, grupy szkolne 4 euro, a
inwalidzi o znacznym stopniu niepełnosprawności – wstęp wolny.

Bilety można nabyć w kasach muzeów lub w przedsprzedaży online na stronie biglietteriamusei.vatican.va (bilet wstępu zakupiony w przedsprzedaży uprawnia do wejścia do muzeów bez kolejki!).

Wzgórze Palatyńskie (Palatyn)

Wzgórze Palatyńskie, z łaciny Mons Palatinus, to kolebka cywilizacji rzymskiej. Jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. Tutaj Romulus miał założyć swoją siedzibę i tu rozpoczęła się historia miasta i cesarstwa Rzymu.

palatyn

Badania archeologiczne potwierdziły, że na Palatynie mieściła się najstarsza osada rzymska zwana Roma quadrata. Według legendy, to tu – w grocie Lupercal – wilczyca miała wykarmić Romulusa i Remusa.

Od nazwy Palatyn, która wywodzi się od imienia bogini pasterzy Pales, bierze się nazwa „pałac”. Miejsce to zyskało sławę siedziby książęcych domostw już za czasów rzymskich. Na wzgórzu znajdowały się m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, pałac Domicjana, pałac Septimusa Sewera, a także najstarszy pałac Domus Augustiana wraz z jego częścią zwaną Domem Liwii od imienia małżonki Augusta (Casa di Livia). W tym ostatnim znajdują się imponujące malowidła ścienne oraz mozaikowa posadzka.

Palatyn otwarty jest dla zwiedzających za opłatą w poniedziałki i od środy do soboty, w godzinach od 9:00 do dwóch godzin przed zmrokiem oraz we wtorki i niedziele od 9:00 do 13:00.

Circus Maximus

Najstarszym i zarazem największym cyrkiem starożytnego Rzymu był Circus Maximus, po włosku Circo Massimo, usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu. Choć był monumentalną budowlą, nie pozostało po nim nic prócz wałów wokół terenu dawnego cyrku.

CircusMaximus

Circus Maximus powstał za panowania Tarkwiniusza Starego, a od VI w. p.n.e. do IV w. n.e. wielokrotnie go przebudowywano. Mieścił 250 tysięcy widzów. Miał wymiary 544 x 129 m. Służył do urządzania wyścigów rydwanów, spektakli teatralnych, a Juliusz Cezar urządzał tu polowania. Było to także swego rodzaju centrum handlowe, gdzie towary i usługi sprzedawali kupcy, wróżbici oraz damy lekkich obyczajów.

Ostatnie igrzyska w cyrku zostały rozegrane w 550 r. Obecnie teren służy jako wspaniałe miejsce do spacerów.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest chyba najbardziej znaną fontanną świata. Barokowa fontanna w Rzymie ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa.

fontanna_di_trevi

Neptun jest w rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (połączenie konia i ryby). Jeden z nich jest spokojny, a drugi wzburzony, co ma symbolizować dwa stany morza – ciszę i sztorm. Cztery pory roku są symbolizowane przez postacie przy balustradzie (zaprojektowane przez Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego). W niszach znajdujemy alegorie Zdrowia (prawa) i Obfitości (lewa).

Według legendy imię Trevia należy do dziewicy (łac. virgo), która odkryła wodę u źródeł akweduktu. Stąd fontanna nazywa się di Trevi, a woda do niej płynąca – Acqua Virgo.

Zwyczajem jest, że turysta musi wrzucić do fontanny drobniaki, koniecznie za siebie, przez ramię – dzięki temu los ma go ponownie pokierować do Rzymu. Ponoć zależy też ile monet się wrzuci – jedna zapewnia rewizytację Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub. Ponieważ drobnych ląduje w fontannie tak dużo, pieniądze są wyławiane przez służby miejskie i przeznaczone na konserwację zabytków oraz utrzymanie najbiedniejszych rzymian.

Forum Romanum

Forum Romanum (w wolnym tłumaczeniu Rynek Rzymski) zwany też Forum Magnum (czyli Wielkim) to najstarszy plac w Rzymie i chyba najsławniejszy na świecie.

Forum Romanum leży pomiędzy siedmioma wzgórzami Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. W czasach starożytnych był to główny polityczny, religijny i towarzyski punkt miasta. Tutaj miały miejsce najważniejsze uroczystości starożytnego Rzymu.

Forum Romanum

Historycy twierdzą, że był to teren podmokły, który po osuszeniu stał się miejscem publicznych zgromadzeń. Zbudowano tu potem takie obiekty jak kuria, mównica (Rostra), świątynia Westy i dom westalek, świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody, a także budynek Regii – siedzibę najwyższego kapłana oraz archiwum (Tabularium).

Forum Romanum zyskało też Świątynię Boskiego Juliusza (Templum Divii Iulii), Wenus i Romy, Wespazjana, Antoniusza i Faustyny oraz łuk triumfalny cesarza Augusta. Wokół tworzono też inne fora, takie jak Forum Cezara, największe ze wszystkich Forum Trajana, Forum Augusta, Forum Wespazjana oraz Forum Nerwy. Pełniły one funkcje handlowe, rozrywkowe i reprezentacyjne.

Do zniszczenia terenu mogło przyczynić się trzęsienie ziemi w 851 roku, a następnie zaniedbania w okresie średniowiecza. Forum służyło też za miejsce łatwego pozyskiwania budulca do innych obiektów. Było tu pastwisko i targ bydła. Systematyczne prace nad zbadaniem Forum Romanum trwają od 1898 roku.

Kapitol

Kapitol to jeden z symboli stolicy Włoch. Ma dwa wierzchołki, oba w Rzymie. Kapitol (łac. Mons Capitolinus) pochodzi od słowa caput (głowa). Podczas budowania świątyni na wzniesieniu odkryto bowiem czaszkę. Znajduje się na północny zachód od Palatynu i Forum Romanum.

kapitol

Tu kończyła się starożytna Via Sacra, znajdowały się twierdzą i sanktuarium – świątynia bóstw Jowisza Kapitolińskiego, Junony i Minerwy wzniesiona przez Tarkwiniusza Starszego i poświęcona przez konsula Marcusa Horatiusa. W środku były księgi sybillińskie. Ofiary w niej składali nowi konsulowie i wodzowie po zwycięskich bitwach.

Bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego (Santa Maria In Aracoeli)

RÓMA 2010. augusztus

To kościół na Kapitolu, do którego prowadzą 100 stopniowe schody. Zbudowano je w 1348 roku dla upamiętnienia dżumy. Mroczne wnętrze kościoła wywiera magiczny urok. Wśród największych dzieł sztuki kościoła są freski Pineturcchia.

Piazza Navona

Piazza Navona

Rzymski plac miejski z trzema fontannami z XVI i XVII wieku z licznymi straganami.  Zbudowany na ruinach starożytnego stadionu Domicjana w czasach swojej świetności służył jako miejsce wyścigu rydwanów.

Kaplica Sykstyńska

Najpopularniejsza część Muzeum Watykańskiego. Najmniejszego państwa świata. Stolicy Apostolskiej. Jedna z najpiękniejszych kaplic Wiecznego Miasta. Ulokowana niemal “za ścianą” najpiękniejszej chyba bazyliki świata. Najważniejszego kościoła chrześcijańskiego. Jednej z najbardziej monumentalnych budowli na Ziemi.

kapicasykstynska

Kaplica Sykstyńska należy do Muzeum Watykańskiego. Przez wielu uznawanego za najwspanialsze muzeum świata: Na wizytę w muzeum trzeba poświęcić przynajmniej ¾ spędzonego na rzymskich spacerach dnia. To raj dla wielbicieli sztuki. Przede wszystkim rzeźby i malarstwa. Muzeum Watykańskie to wyjątkowa kolekcja arcydzieł, które biskupi Rzymu gromadzili w ciągu wieków. To także ich dawne apartamenty oraz Sykstyna – prywatna kaplica papieska ozdobiona freskami m.in. przez Michała Anioła.

Kościół San Pietro In Vincoli

Kościół św. Piotra w okowach. Został założony w 442 roku w miejscu, gdzie 400 lat wcześniej św. Piotr został skazany na śmierć. W kościele przechowywane są łańcuchy, którymi skrępowano św. Piotra w Jerozolimie. Po jakimś czasie sprowadzono z Konstantynopola drugą parę łańcuchów, którymi przykuto św. Piotra w Rzymie. Po położeniu ich obok siebie łańcuchy w cudowny sposób połączyły się i można je oglądać w szkatule pod ołtarzem głównym kościoła.

San-Pietro-In-Vincoli-wakacyjnyklimat

Najważniejszą atrakcją turystyczną Kościoła św. Piotra w Okowach jest sporządzony przez Michała Anioła ogromny posąg Możesza powracającego z Góry Synaj, dzierżącego w ręce Kamienne Tablice z zapisem X przykazań, znajdujący się w prawym ramieniu nawy krzyżowej. Rzeźba ta miała stanowić główny element nieukończonego grobowca papieża Juliusza II (który także zlecił budowę Kaplicy Sykstyńskiej). Gigantyczne mauzoleum pierwotnie miało się składać z ok. 40 figur i przeznaczone było do Bazyliki św. Piotra, ostatecznie jednak projekt nie został zrealizowany.

Bazylika św. Klemensa (San Clemente)

Nazywany jest “perłą”, miejscem, w którym trzy kolejne poziomy odpowiadają trzem okresom w historii religii w Rzymie. Pierwszy jest reprezentowany przez średniowieczny kościół, drugi przez leżący pod nim kościół założony w 392 roku, a na dole znajdują się ruiny świątyni sprzed czasów chrześcijańskich.

Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore)

Digital StillCamera

Jest jedną z czterech wielkich bazylik w Rzymie. Została zbudowana w 420 roku rzekomo aby upamiętnić śnieg, który spadł w 358 roku i utworzył zarys przyszłego kościoła. Obecnie jest to najpiękniejsza stara bazylika w Rzymie, będąca celem wielu pielgrzymek. Wspaniały strop kościoła podtrzymuje czterdzieści masywnych kolumn, a dekoracje pokrywają praktycznie wszystkie powierzchnie kościoła. Przy południowej nawie znajduje się kaplica sykstyńska z 1585 roku. W ołtarzu głównym znajdują się relikwie: pięć kawałków drewna będących częścią żłobka Chrystusa.

Campo de’ Fiori

Campo-de-Fiori-wakacyjnyklimat

W dosłownym tłumaczeniu “pole kwiatów”. Jest to cudowny rynek, gdzie codziennie (oprócz niedziel) znajdują się stragany ze świeżymi owocami, kwiatami, jarzynami i rybami. Przekupki na placu wyglądają jak z filmów Felliniego. Jest to jeden z nielicznych placów w Rzymie, przy którym nie ma kościoła. Okolica nie cieszy się najlepszą sławą. W pobliżu malarz Caravaggio zabił znajomego po przegranej partii tenisa.

Pałac Doria Pamphilj

Pałac o 1000 pokojach. W jedenj z jego części, mieści się prywatna galeria dzieł sztuki, która oprócz Watykanu i Galerii Borghese należy do najwspanialszej kolekcji w mieście. Są tu dzieła Tycjana, Tintoretta, Filippa Lippiego, Caravaggia i płótno Rafaela.

Plac Hiszpański (Piazza di Spagna)

piazzadispagna2

Przepiękny plac zwany także Placem Hiszpańskim. Nazwa pochodzi od rezydencji ambasadora hiszpańskiego przy Stolicy Apostolskiej. Plac Hiszpański jak i schody należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Rzymie. Na placu znajdują się liczne posągi. U podnóża schodów znajduje się Fontana della Barcaccia. Jest zaprojektowana na kształt na wpół zatopionej łodzi. Pobliskie ulice są głównymi szlakami handlowymi w Rzymie, znajdują się tu ekskluzywne butiki, a na Schodach Hiszpańskich odbywają się regularne pokazy mody światowej sławy projektantów.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy (Santa Maria sopra Minerva)

Kościół gotycki, zbudowany na miejscu wcześniejszej świątyni Minerwy, w latach 1280-1370.

Na placu przed wejściem stoi pomnik marmurowego słonia dźwigającego na swym grzbiecie egipski obelisk. Rzeźba słonia zaprojektowana została przez Berniniego i wykuta przez Ercole Ferratę w 1667. Słoń jako symbol siły, mądrości i pobożności miał uosabiać te cnoty, uchodzące za bazę chrześcijańskiego wychowania. Łaciński napis na cokole głosi: “Zrozum za sprawą tego oto symbolu, że niewzruszona prawda wymaga krzepkiego rozumu” (Documentum intellige robustae mentis esse solidam sapientiam sustinere).

santa-maria-sopra-minerwa-wakacyjnyklimat

Wewnątrz znajdują się grobowce papieży: Klemensa VII, Leona X, Pawła IV,Urbana VII oraz św. Katarzyny ze Sieny, Doktora Kościoła, patronki Włoch, malarza Fra Angelico i arcybiskupa Toledo Bartłomieja Carranzy. W krypcie spoczywa także Józef Szymanowski (1779-1867), polski generał z okresu powstania listopadowego.

Palazzo Barberini

Palazzo-Barberini-wakacyjnyklimat

Pałac budowali trzej znakomici architekci: Bernini, Carlo Maderno i Borromini. Rodzina dla której go budowano należała do najbardziej szanowanych w średniowiecznym Rzymie. Obecnie w barokowym wnętrzu pałacu znajduje się Galleria Nazionale d’Arte Antica. Dużą atrakcją jest też sam pałac: rozległe schody, labirynt apartamentów, wspaniałe sale. Znajduje się tutaj m.in. słynne płótno Rafaela i freski Cortona.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Wszystkich Ludzi (Santa Maria del Popolo)

4337958

W 1099 roku w miejscu pochówku Nerona zbudowano kościół. W ten sposób chciano odzyskać chrześcijańską ziemię zbrukaną przez kontakt z pogańskim tyranem. Kościół jest pełen skarbów i leży blisko galerii i parku Villa Borghese. Zdobieniem kaplicy zajmował się Rafael na polecenie bankiera z Sieny. Niektóre medaliony wewnątrz tworzył Bernini.

Ogrody Borghese (Villa Borghese)

villa_borghese_wakacyjnyklimat

Największy park w centrum Rzymu. Znajdują się tutaj dwie największe rzymskie galerie: Galleria Borghese i Villa Giulia. Pierwsza z nich jest pełna bezcennych obrazów i rzeźb. Druga uznawana za największe na świecie muzeum etruskiej sztuki i rzemiosła. Villa Borghese jest pierwszym parkiem w Rzymie o charakterze wypoczynkowym. Założony w XVII wieku na zlecenie rodziny Borghese. Służył jako schronienie w czasie upalnego rzymskiego lata.

Bazylika św. Pawła za murami (Piazzale San Paolo)

Piazzale-San-Paolo-wakacyjnyklimat

Jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie, jest to miejsce pochówku św. Pawła. Bazylika została zbudowana w IV wieku. w 1980 roku, Bazylika św. Pawła za Murami, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek św. Anioła (Castel Sant’Angelo)

Mauzoleum Hadriana, Zamek św. Anioła (wł. Castel Sant’Angelo) – grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. Wzniesiono go pod koniec życia cesarza (budowa została rozpoczęta ok. 135 r., zakończona w 139 r.), na prawym brzegu Tybru, w pobliżu Watykanu. Aby ułatwić komunikację, na wysokości Pola Marsowego przerzucono ośmioprzęsłowy most Pons Aelius.

castel-santangelo-wakacyjnyklimat

Budowla funkcję mauzoleum pełniła do 271, kiedy została włączona w system murów obronnych Rzymu. W czasach Teodoryka zamieniono ją na więzienie. W V wieku została przebudowana na fortecę. Podczas najazdu Gotów zniszczone zostały marmurowe rzeźby wieńczące mauzoleum (obrońcy użyli połamanych rzeźb do obrzucania szturmujących).

Pod koniec VI wieku papież Grzegorz I Wielki przemianował ją na Zamek św. Anioła, aby upamiętnić ukazanie się podczas zarazy, nad mauzoleum anioła chowającego miecz na znak końca epidemii, którą interpretowano jako gniew Boży.

W 608 r. papież Bonifacy IV na szczycie budynku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą korytarza Passetto di Borgo, istniejącego do dziś. Od 1752 roku budynek zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Obecnie, od roku 1933, znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni. Ten budynek służył także jako schronienie Rzymian przed wrogiem.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie