EUROPA Węgry w pigułce

Węgry w pigułce

-

Językiem węgierskim nie mówi się nigdzie indziej na świecie, jego pieśni ludowe nie przypominają żadnych innych, chociaż naród węgierski już od ponad 1100 lat żyje w centrum Europy. Historia Węgier obfituje w wydarzenia niszczące naród i jego spuściznę, a mimo to kraj ten posiada wiele wartości, które przyciągają ludzi z najdalszych zakątków świata. Stolicę kraju, Budapeszt, “Perłę Dunaju“, ze względu na jej wspaniałą panoramę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położenie

Węgry leżą w Europie Środkowej, są państwem śródlądowym, bez dostępu do morza, w przeważającej mierze nizinnym (ok. 70%). Główna rzeka kraju – Dunaj – dzieli kraj na część wschodnią i zachodnią. Na wschodzie rozciąga się Wielka Nizina Węgierska, a na zachodzie – Mała Nizina Węgierska i pagórkowaty Kraj Zadunajski. Wzdłuż granicy ze Słowacją ciągnie się pas niewysokich pasm górskich zwany Średniogórzem Północnym. Tu znajduje się najwyższy węgierski szczyt Kékes (1014 m n.p.m.).

Alsómocsolád-Hungary

Idealne miejsce na weekend? Budapeszt!!!:
Klimat

Węgry cechuje klimat umiarkowany, w głównej mierze kontynentalny, ale daje się tu odczuć wyraźnie wpływ oceanu (stąd m.in. łagodne zimy) oraz powiew śródziemnomorskich wiatrów, które przynoszą ciepłe, suche lata. Dzięki tym południowym wpływom średnia roczna temperatura na Węgrzech (8–12°C) jest nieco wyższa, niż wynikałoby to z położenia względem równika. Najzimniejszy miesiąc to styczeń (ok. –2°C), a najcieplejszy – lipiec (23–25°C). Węgrzy skrupulatnie obliczają dla każdego regionu liczbę godzin słonecznych w ciągu roku. Najwięcej słońca (ok. 2100 godzin rocznie) oglądają okolice Segedyna, a najmniej (1700) pas ziem u podnóża Alp.

ToursinHungary

Przekraczanie granicy

Podobnie jak Polska Węgry są od 1 maja 2004 r. członkiem Unii Europejskiej. Między oboma państwami obowiązuje ruch bezwizowy, wjechać można na podstawie ważnego paszportu lub dowodu tożsamości.

Ubezpieczenie zdrowotne

Osoby ubezpieczone w NFZ powinny przed wyjazdem wystąpić o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na terenie Węgier uprawnia ona do korzystania ze świadczeń placówek, które mają umowę z węgierskim Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (Országos Egészségbiztositási Pénztár, OEP). Placówki te oznaczone są tablicą z napisem “OEP”. Lekarzowi na Węgrzech należy przedstawić kartę EKUZ oraz dowód tożsamości. Porady lekarskie są z reguły udzielane nieodpłatnie. Przed wyjazdem warto zapoznać się ze szczegółami na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

Wyspa-Św.-Małgorzaty_budapeszt

Poczytaj więcej o ubezpieczeniach turystycznych:
Informacja turystyczna

TourinformInformacji turystycznych udziela na Węgrzech sieć punktów informacyjnych pod nazwą TOURINFORM. Dostaniemy tam bezpłatnie mapy i plany miast, a także szereg broszur informacyjnych (często po polsku), otrzymamy także pomoc w zakresie rezerwacji noclegu czy poradę dotyczącą innych punktów usługowych. www.tourinform.hu

Karty zniżkowe

Przebywając w Budapeszcie lub na Węgrzech kilka dni warto wykupić odpowiednią kartę turystyczną, uprawniającą do zniżek w hotelach, restauracjach, muzeach oraz przy przejazdach. Więcej informacji na ten temat na stronach www.hungarycard.hu.

Baza noclegowa

Znajdź najtańszy nocleg na WęgrzechDobrze rozwinięta baza hotelowa na Węgrzech pozwoli każdemu znaleźć miejsce dostosowane do swoich potrzeb. Specjalną grupę hoteli tworzą hotele zdrojowe (gyógyszállóda) z własnym oddziałem kąpieliskowym i personelem medycznym. Hotele wellness mają zbliżoną ofertę, ale nacisk kładą na usługi rekreacyjne.

Na Węgrzech nie brakuje też nastrojowych hoteli w dawnych pałacach i rezydencjach magnackich (kastélyszálló). Pensjonat to panzió lub fogadó, a specjalną grupę tworzą pensjonaty wellness z pełną gamą usług relaksacyjnych i kosmetycznych.

Károlyi-kastély_(3637._számú_műemlék)_3

Jeśli w podróży zaskoczy nas noc, najpewniejszą opcją jest przydrożny motel. Kwatery prywatne (magánszállás) i agroturystyka (falusi turizmus) są na Węgrzech bardzo rozpowszechnione.

Jadąc przez Węgry, natkniemy się co i rusz na ogłoszenia o wolnych pokojach: Zimmer frei i szoba kiadó. Coraz większa jest też oferta schronisk młodzieżowych (ifjúsági szálló), choć w większości przypadków ich funkcję pełnią nadal latem i w weekendy akademiki i internaty (kolegium, diákszálló).

W miejscowościach górskich działają otwarte przez cały rok lub sezonowo schroniska turystyczne (turista szálló, turistaház). Dobrze zorganizowane i wyposażone kempingi często dysponują domkami letniskowymi (üdülőházak, üdülőfalu). Specjalną grupę kempingów stanowią kempingi termalne ulokowane w sąsiedztwie kąpielisk termalnych.

Gastronomia

Kantin1Na terenie Węgier znajdziemy ogromną rozmaitość lokali gastronomicznych, począwszy od luksusowych i eleganckich restauracji (étterem, restaurant), przez wszelkiego rodzaju i gospody (vendéglő) oraz tradycyjne karczmy (csárda) po bary i jadłodajnie (étkezde, ételbar). Oddzielną kategorię stanowią bardzo popularne pizzerie. Kawiarnie (café, kávéház) i cukiernie (cukrászda) posiadają na Węgrzech długie tradycje i cieszą się ogromnym powodzeniem.

Jednym z najciekawszych typów lokali dla polskiego turysty będą z pewnością tradycyjne winiarnie (pince, borozó), często usytuowane w przyziemiach i piwnicach. Tradycyjnych piwiarni (söröző) jest mniej, zwykle przybierają dziś nazwę pubów.

Godziny pracy

Sklepy otwarte są generalnie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00, a w sobotę 9.00 – 13.00. Centra handlowe pozostają zwykle czynne przynajmniej do godz. 20.00. Muzea mają zwykle letni (IV – X 10.00 – 18.00) i zimowy (XI – III 9.00 – 16.00) czas pracy. W poniedziałki muzea są nieczynne. Urzędy (w tym część banków) pracują od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 16.00, w piątek 9.00 – 13.00.

Wymiana waluty i bezgotówkowe formy płatności

Wymiany waluty można dokonać w kantorach lub w bankach. Najlepiej wymieniać pieniądze w kantorach w centrum miasta, ale wystrzegać należy się kantorów na dworcach i lotniskach, gdzie kurs może być zaniżony. Karty kredytowe VISA, MasterCard, American Express i Diners Club są powszechnie honorowane w hotelach i restauracjach, sklepach dla turystów oraz supermarketach. W innych miejscach gotówka pozostaje bezpieczniejszym rozwiązaniem. Bankomaty na wszystkie popularne karty kredytowe i płatnicze są na Węgrzech bardzo rozpowszechnione i znajdują się w niezliczonych punktach na terenie kraju.

Balaton_Hungary_Landscape

Dojazd
  • Jadąc samochodem nie musimy legitymować się zieloną kartą, wystarczy polskie OC. Honorowane jest polskie prawo jazdy.
  • Regularne połączenia lotnicze między Warszawą a Budapesztem obsługiwane są przez linie lotnicze Malév, LOT oraz Wizzair. W sezonie letnim można też z Wizzairem polecieć do Budapesztu z Katowic.
  • Codziennie do Budapesztu kursują 2 pociągi pospieszne: z Warszawy przez Katowice “Batory”, a z Krakowa przez Miszkolc “Cracovia”.
  • Co piątek z Krakowa wyrusza autobus PKS do Budapesztu. Po drodze zabiera pasażerów w Katowicach i Bielsku-Białej, a do Budapesztu dociera w sobotę rano. Latem trasa przejazdu przedłużana jest nad Balaton. Szczegółowych informacji udziela Biuro Usług Turystycznych PKS w Krakowie, tel./faks: 012 422 20 21, e-mail: but@pks. krakow.pl, www.mda.malopolska.pl/pl
  • Ostatnio regularne przejazdy autobusowe na trasie: Kraków-Budapeszt wznowił także węgierski przewoźnik. Autobusy kursują dwa razy w tygodniu: w środy i w soboty. Więcej informacji na stronie: www.volanbusz.hu.

maxresdefault

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie