City Break Werona - włoskie miasto miłości Romeo i Julii

Werona – włoskie miasto miłości Romeo i Julii

-

Miasto Werona kojarzy się głównie z Szekspirowską opowieścią o miłości dwóch osób: Romea i Julii, która jak wszyscy wiemy, kończy się tragicznie. Tymczasem miasto o historii sięgającej prawie 2 tysiące lat wstecz, ma do zaoferowania o wiele więcej.

verona

Dzisiejsza Werona to miasto nowoczesne, nie straciła jednak uroku romantycznego miasta, godnego parze kochanków. Znajdziemy go głównie w plątaninie starych ulic, brak i łuków, a także w pałacach, świątyniach i ogrodach.

verona-italy-guide

Werona położona jest nad rzeką Adygą. Co prawda 100 km dalej położona jest Wenecja, ale Werona nie ustępuje jej pod względem ani jakości zabytków, ani specyficznego klimatu. Nie ma tutaj kanałów wypełnionych gondolami, są za to średniowieczne pałace budowane z miejscowego wapienia (rosso di Verona) o różowym odcieniu oraz zabytki z czasów rzymskich.

1280px-Verona-tourist-map

Zwiedzanie Werony – miasta rozsławionego przez szekspirowskich kochanków, Festiwal Filmów o Miłości, barwny karnawał i cudowne zabytki architektury – rozpoczyna się zwykle od Piazza Bra, gdzie można podziwiać imponującą ogromem Arenę – amfiteatr rzymski trzeci pod względem wielkości po Koloseum i amfiteatrze w Kampanii, lecz najlepiej zachowany. Podczas trzęsienia ziemi w roku 1183 część zewnętrzna Areny zawaliła się. Pozostały jedynie cztery łuki. Część wewnętrzna nie została naruszona. Dziś Arena wykorzystywana jest w trakcie festiwalu operowego, a także licznych koncertów (na widowni może zasiąść 22 tys. widzów). Przed Areną znajdują się elementy gigantycznej scenografii do poszczególnych spektakli.

Arena di Verona
Arena di Verona

Z Piazza Bra warto przejść na Piazza delle Erbe – główny plac starówki rozciągający się w miejscu dawnego forum. Na środku, na straganach pod parasolami kwitnie handel, wokół zaś wyrastają ciekawe budowle, m.in.: Domus Mercatorum, wzniesiony na początku XIV w. jako magazyn i giełda kupiecka; XIV-wieczna Torre del Gardello (z pierwszym w mieście zegarem publicznym); Casa Mazzanti ozdobiona XVI-wiecznymi malowidłami.

Piazza-delle-Erbe-Verona
Piazza delle Erbe

Z placu przez Arco della Costa (brama Żebrowa) przechodzi się na Piazza dei Signori, niewielki plac nazywany często sercem Werony. Uwagę przyciąga tu Palazzo della Ragione z imponującym romańsko gotyckim dziedzińcem, a także wznosząca się za pomnikiem Dantego Loggia del Consiglio (dawna sala obrad; 1493 r.) – najświetniejszy przykład architektury renesansowej w mieście.

Ponte_Pietra_a_Verona
most Pietra

Z epoki rzymskiej pochodzi również most Pietra, jedyny most rzymski, który wciąż można podziwiać. Po moście Postumio, który zawalił się w 1153, można zobaczyć dziś tylko podstawę filarów, i to tylko podczas odpływów Adygi. Most Pietra jest złożony z pięciu łuków. Cztery z nich zostały wysadzone w powietrze w 1945 przez Niemców w odwrocie, a następnie odbudowane z kamieni wyłowionych z rzeki.

San-Zeno-Maggiore_veronA

Najważniejszy budynek związany z religią to bazylika San Zeno Maggiore ze słynnymi średniowiecznymi drzwiami z brązu, ozdobionymi płaskorzeźbami o treści biblijnej i ze scenami z życia patrona kościoła, uważana za jedno z arcydzieł architektury romańskiej we Włoszech i związana z opactwem pod tym samym wezwaniem, po którym została wieża i niektóre krużganki klasztorne.

cattedrale-di-Santa-Maria-Matricolare_VERONa
cattedrale di Santa Maria Matricolare

Zamek Castelvecchio to jedna z najwazniejszych budowli w Weronie, jest równoczesnie najwybitniejszym przykladem architektury gotyckiej w miescie, z murami z czerwonej cegly i charakterystycznymi blankami. Zamek wybudowany zostal na polecenie Cangrande II z rodu Scaligerich, w drugiej polowie XIV wieku i oprócz funkcji mieszkalnych mial tez pelnic role obronna. Polozony jest nad rzeka Adyga. Dawniej otoczony byl fosa, która aktualnie jest sucha. Przez lata panowania rodów Scaligerów, Viscontich, a potem dominacji weneckiej, napoleonskiej i austriackiej zamek pelnil kolejno funkcje mieszkalna, magazynu broni, szkoly wojskowej, a takze koszar. Budowla odnowiona zostalaw latach 20 -tych i 60 – tych XX wieku.

Castelvecchio_verona
Castelvecchio

Od 1925 roku znajduje sie tutaj muzeum miejskie posiadajace zbiory obrazów, bizuterii i wielu innych przedmiotów. Wsród zbiorów na szczegolna uwage zasluguja dziela malarstwa XIV-XVIII w., glównie szkoly weronskiej, m.in. Stefana da Verona, Pisanella, Giovanniego Belliniego, Tintoretta czy Tiepola.

Istotna jest również katedra główna (cattedrale di Santa Maria Matricolare), powstała na gruzach dwóch kościołów paleochrześcijańskich zawalonych w wyniku trzęsienia ziemi z 3 stycznia 1117.

brama| foto: projektswiat.pl
brama Borsari | foto: projektswiat.pl

W Weronie znajdują się dwie rzymskie bramy z I wieku n.e.: brama Borsari i brama Leoni. Z pierwszej została dobrze zachowana cała fasada, podczas gdy z drugiej zachowała się tylko połowa fasady wewnętrznej.

Brama Leoni
Brama Leoni

Inną  ciekawą bramą rzymską jest łuk Gavi położony na Via Postumia, która prowadziła w stronę zamieszkanego centrum. Łuk był poświęcony niektórym członkom klanu Gavia.

Będąc w Weronie, nie wypada nie odwiedzić domu Julii Capuletti (Casa di Giulietta, Via Cappello 23), do którego pielgrzymują zakochani z całego świata (i nie tylko oni). Ściany wokół dziedzińca usiane są imionami wybranek i wybrańców, a w szczelinach między cegłami tkwią karteczki z opisami miłosnych przypadków. Nikomu nie przeszkadza, że Romeo i Julia to bohaterowie literaccy, dom Julii zaaranżowano na początku XX stulecia w średniowiecznej kamienicy, a słynny balkon dobudowano w 1935 r. Na dziedzińcu stoi także brązowy pomnik Julii (aby zapewnić sobie szczęście w miłości, trzeba dotknąć jej piersi).

6509664295_79e9c4e3e8_b

Można także odwiedzić grób Julii w krypcie kościoła San Francesco al Corso. I choć spoczywająca w nim Julia nie miała z literacką wybranką Romea nic wspólnego, nie zaszkodzi zadumać się tu chwilę nad losem nieszczęśliwych kochanków… W średniowiecznym pałacu na Via Arche Scaligere urządzono skromny dom Romea.

Viawww
SourceWikipedia

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie