City Break Wiedeń, Austria - co warto zobaczyć

Wiedeń, Austria – co warto zobaczyć

-

W eleganckiej stolicy nad Dunajem wciąż jeszcze wyczuwa się splendor cesarskiego dworu, który przez stulecia promieniał na całą Europę. Można tu podziwiać imponujące zabytki ze wszystkich epok, ale króluje XIX-wieczny historyzm i secesja z przełomu XIX i XX w.

Wiedeń to wymarzone miejsce do spacerowania – po eleganckich, szerokich deptakach, kameralnych uliczkach oraz przepięknych parkach i ogrodach, rozciągających się niemal w samym centrum miasta. Popołudnie i wieczór można spędzić na Grinzingu – dzielnicy na stokach Lasku Wiedeńskiego, słynącej z nastrojowych winiarni serwujących młode wino. Zwolennicy relaksu z większą dozą adrenaliny odwiedzą zapewnie Prater – najstarszy park rozrywki na świecie, ze słynnym, już ponad stuletnim diabelskim kołem.

wiener-prater
Prater

Sercem Wiednia jest Innere Stadt obejmująca najstarszą część miasta. To właśnie tu, przy płacu Katedralnym wznosi się najpiękniejsza gotycka budowla w Austrii – katedra św. Stefana (www.stephanskirche.at), jedna z architektonicznych wizytówek Wiednia. Posiada cztery wieże. Najwyższą z nich jest wieża południowa o wysokości 136,44 m. Aby wejść na wspaniały punkt widokowy na cały Wiedeń należy wspiąć się po 343 stopniach w górę. Wisi tu łącznie 13 dzwonów. Najsłynniejszy dzwon katedry, Pummerin, znajduje się na wysokości 68,3 m na wieży północnej. Jest to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie.

katedra-sw-Stefana-wieden
katedra św. Stefana

Oprócz kunsztownych ołtarzy i kaplic bocznych podziwiać można także skarbiec katedry: pozłacane i zdobione kamieniami szlachetnymi relikwie, monstrancje, teksty, księgi oraz szaty liturgiczne. Wiele znanych osobistości znalazło w katedrze ostatnie miejsce spoczynku: Cesarz Fryderyk III Hohenzollern został pochowany w imponującym sarkofagu z marmuru. Sama tylko płyta nagrobku waży osiem ton. W oddzielnej kaplicy znajduje się miejsce spoczynku Eugeniusza Sabaudzkiego. W katakumbach katedry pochowany jest między innymi książę Rudolf IV Założyciel z dynastii Habsburgów, który w 1359 r. położył kamień węgielny pod gotycką odbudowę katedry. Można również znaleźć groby wiedeńskich kardynałów i arcybiskupów.

stefansdomm_innen_700
katedra św. Stefana

Żelaznym punktem zwiedzania jest Hofburg (www.hofburg-wien.at), który przez ponad sześć stuleci był siedzibą austriackiej dynastii panującej. Kolejny władcy rozbudowywali i upiększali rezydencję, która dziś tworzy potężny kompleks dziedzińców i budowli, reprezentujących głównie barok i klasycyzm. Część spośród 2,5 tys. pomieszczeń udostępniono do zwiedzania. Wielbiciele cesarzowej Sisi z pewnością odwiedzą poświęcone jej muzeum.

Vienna-Austria-Hofburg-Palace
Hofburg

Innere Stadt otacza od południa RingstraBe – imponujący bulwar powstały w latach 1860-1890 w miejscu murów wyburzonych na polecenie cesarza Franciszka Józefa I. Większość okalających go budowli wzniesiono w stylu zwanym historyzmem. Jako pierwszy powstał neogotycki kościół Wotywny – w podzięce za uratowanie życia cesarzowi podczas zamachu, do jakiego doszło w pobliżu. Wśród okazałych gmachów wyróżnia się neorenesansowa Opera Narodowa, reprezentujący flamandzki gotyk Ratusz, neobarokowy Burgtheater, a także Uniwersytet (neorenesans) i Parlament. Na uwagę zasługują też neorenesansowe gmachy Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Ring Tram

Rozmach i splend RingstraBe można podziwiać, siedząc wygodnie w żółtym tramwaju wyposażonym w ekrany, na których pojawią się informacje o mijanych zabytkach (Ring Tram www.wienerlinien). jazda co pół godziny z Schwedenplatz od 10.00 do 17.30).

ring-tram-19to1

Wiedeń to miasto muzeów – jest ich tutaj ponad 100, miłośnicy sztuki na pewno nie będą się więc nudzić.

Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum)

Strona www: www.khm.at

Kunsthistorisches-Museum
Kunsthistorisches Museum

Liczne główne dzieła mistrzów europejskich, wśród nich “Madonna w zieleni“Rafaela, “Pracownia artysty” Vermeera, portrety infantek Velazqueza, mistrzowskie dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta składają się na kolekcję obrazów w galerii. Kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna fascynuje skarbami zagadkowych kultur z zamierzchłych czasów.

Kunsthistorisches-Museum2
Kunsthistorisches Museum

Miłośnicy dawnych mistrzów europejskich będą zachwyceni. W kolekcji m.in. Madonna w zieleni Rafaela, Pracownia artysty Vermeera, a także dzieła Velazqueza, Rubensa, Rem-brandta, Diirera, Tycjana i Tintoretta.

airbnbWarto skorzystać z bogatej oferty noclegów na Airbnb.com. Dzieki promocji, którą zyskamy na start, możemy otrzymać w prezencie 19€ na pierwszą rezerwację. Zobacz szczegóły.

Galeria Albertina

Strona www: www. albeitina.at

wien-albertina
Galeria Albertina

W galerii znajdują się między innymi największe i najcenniejsze światowe zbiory grafik, a wśród nich “Zając polny” Dürera oraz cykl szkiców Klimta do portretów kobiet. Nowa wystawa prezentuje arcydzieła modernizmu, tym samym budując most od Moneta przez Picassa do Baselitza. Albertina, największy pałac mieszkalny Habsburgów, wyrasta na południowym skraju Hofburga na ostatniej zachowanej baszcie wiedeńskiej.

albertina_musensaal

W ramach wystaw stałych Albertina prezentuje najciekawsze kierunki sztuki ostatnich 130 lat: od francuskiego impresjonizmu, przez niemiecki ekspresjonizm, po rosyjską awangardę, aż do współczesności.

Belweder (Schloss Belvedere)

Strona www: www.belvedere.at

belweder-wieden

Perłą zbiorów malarstwa w Belwederze są “złote” obrazy Gustawa Klimta: “Pocałunek” i “Judyta“. W galerii Belwederu znajduje się też szereg innych równie fascynujących mistrzowskich obrazów Schielego i Kokoschki, wybitne dzieła francuskich impresjonistów oraz najważniejsze płótna wiedeńskiego biedermeieru (Waldmüller, Amerling, Fendi) oraz obrazy takich artystów jak Makart, Boeckl, Wotruba, Hausner, Hundertwasser i inni..

Wiedeńska Dzielnica Muzeów (MuseumsQuartier Wien)

Strona www: www.mqw.at

MuseumsQuartier-Wien

Dzielnica Muzealna (MQ) jest jednym z dziesięciu największych na świecie areałów przeznaczonych na potrzeby sztuki. Usytuowana na krańcach Starego Miasta, w dawnych cesarskich stajniach dworskich, skupia na powierzchni około 60.000 m2 instytucje z zakresu różnych dziedzin sztuki, restauracje, kawiarnie i sklepy, tworząc postmodernistyczną kombinację barokowych budynków i nowoczesnej architektury.

Muzeum Hundertwassera (Hundertwasserhaus)

Strona www: www.kunsthauswien.com/en/museum

Hundertwasserhaus

Centrum wystawowe, ze stałą wystawą Friedensreicha Hundertwassera (1928-2000), zwanego Picassem architektury. Najsłynniejszą realizacją artysty jest kolorowy, przywodzący na myśl surrealistyczne wizje Hundertwasserhaus – budynek mieszkalny przy Kegelgasse.

Pałac Schönbrunn

Strona www: www.schoenbrunn.at

schloss-schoenbrunn-wieden
Pałac Schönbrunn

To dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej, jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie. Żona cesarza Ferdynanda II zleciła w 1642 roku budowę letniego pałacu na terenie będącym od 1569 roku w posiadaniu dynastii Habsburgów. Wtedy też po raz pierwszy nazwała budynek “Schönbrunn“.  Pałac i ogród, budowane po oblężeniu tureckim od roku 1696, zostały całkowicie przekształcone za panowania Marii Teresy po roku 1743. Największą część roku Habsburgowie spędzali w niezliczonych komnatach, potrzebnych licznej rodzinie cesarskiej oprócz pomieszczeń reprezentacyjnych.

MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej

Strona www: www.mak.at

Sala kolumnowa w MAK
Sala kolumnowa w MAK

W muzeum MAK najważniejsze jest wzornictwo. MAK prezentuje meble, szkło i porcelanę, srebra i tkaniny od średniowiecza do czasów obecnych. W zbiorach znajdują się kosztowne przedmioty rzemiosła artystycznego, meble gięte Thoneta i arcydzieła secesji oraz pozłacany projekt fryzu autorstwa Gustava Klimta przeznaczony do jadalni w pałacu Stoclet w Brukseli.

Karta Wiedeńska (Vienna Card)

Ponad 210 zniżek oraz bezpłatne przejazdy wszystkimi liniami metra, autobusowymi i tramwajowymi przez 48 godzin lub 72 godziny – z tą kartą zniżkową za jedyne 18,90 lub 21,90 Euro.

vienna-card

Więcej info www.wien.info/pl/travel-info/vienna-card

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie