EUROPA Wielka Brytania - kraj z niezwykłą historią i tradycją

Wielka Brytania – kraj z niezwykłą historią i tradycją

-

Zamek w Edynburgu, Pałac Buckingham, Stonehenge, Manchester United, Beatlesi – te ikony Wielkiej Brytanii znają wszyscy. Powodują one że kraj ten jest wyjątkowy pod każdym względem. Spotkacie tam prawdziwy mix od znanych nazwisk po ukryte skarby. Zapraszamy!!!

Różnorodność

Od artystycznej architektury Katedry Canterbury na południu kraju, po wysokie mury Zamku w Edynburgu na północy, poprzez góry w Walii z niesamowitymi widokami. Różnorodność Wielkiej Brytanii to główny czynnik dla którego warto tutaj przyjechać. Miasta kuszą światowej klasy sklepami, restauracjami oraz najlepszymi muzeami, młodzi znajdą tutaj popularne nocne kluby, a fascynaci kultury znane teatry, dzieki którym z wrażenia nie będzie można zasnąć. Następnego dnia udamy się na prowincję, albo w wysokie góry, lub będziemy podziwiać nadmorskie klify. Czy masz lat 80, czy podróżujesz z dziećmi lub z przyjaciółmi, w Wielkiej Brytanii, naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie.

Podróż w czasie

Podróż po Wielkiej Brytanii to tak naprawdę podróż przez całą historię, ale nie taką nudną i zakurzoną. Tą historię można poczuć albo przeżyć na nowo. Możesz położyć swoje dłonie na 5000 letnich kamiennych kręgach albo przespacerować się przez zbrojownię średniowiecznej fortecy – tą samą drogą którą chodzili zakuci w zbroje rycerze kilka wieków wcześniej. Zaraz niedaleko trafimy na XXI wieczną architekturę w Glasgow albo zbadamy kopuły Projektu Eden w Kornwalii.

Tutaj mówimy po angielsku

Brytyjczycy bardzo szczycą się swoją tradycją oraz kulturą. Na szczęście mieszkańcy innych krajów mogą ją poznawać poprzez liczne filmy oraz programy telewizyjne. W dodatku obowiązującym tam językiem jest angielski więc większość ludzi nie będzie miała problemu z porozumiewaniem się. Oczywiście w Szkocji oraz Walii są także inne języki ale i tak wszyscy mówią po angielsku – co prawda z odpowiednimi akcentami.

Łatwo się przemieszczamy

Ostatnią rzeczą którą warto zapamiętać jeżeli planujecie wycieczkę do Brytanii: poruszanie się z miejsca na miejsce jest bardzo proste. Transport publiczny jest bardzo dobry. Podróżowanie koleją przez kraj może także niezapomnianym przeżyciem (np. widoki z okna). Dzięki dobrej komunikacji nigdy nie jest się daleko od kolejnego miasta, następnego pubu, restauracji, parku narodowego albo kolejnego imponującego zamku. Wyborów jest nieograniczona liczba. Poniżej wybraliśmy dla Was kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii. Użyjcie tych wskazówek, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca albo odkryć nowe samemu.

Warto wiedzieć
WALUTA – Funt, zwany także funtem sterlingiem (£)
JĘZYK – obowiązujący jeżyk to Angielski, ale także Szkocki i Walijski
WIZA – nie wymagana dla obywateli Europy, Australii Nowej Zelandii, USA oraz Kanady.
TELEFONY KOMÓRKOWE – większość telefonów działa na terenie Wielkiej Brytanii. Naliczane są wtedy opłaty romingowe. Lokalne kart SIM kosztują od £10, a najprostszy telefon od £30
RUCH ULICZNY – jeździmy po lewej stronie drogi a kierownica w samochodach jest po prawej stronie. Większość aut ma manualną skrzynie biegów.

Stonehenge

wielka-brytania-01

Tajemniczy i zniewalający krąg kamieni, Stonehenge to brytyjska ikona antyku. Ludzie od ponad 5000 lat, zastanawiają się po co został tak naprawdę zbudowany. Do tej pory są to tylko domysły. Położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire wołudniowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), Słońce – mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznnymi.

Większość ludzi podziwia te 50-tonowe głazy zza okalającego je ogrodzenia. Przy odpowiednim zorganizowaniu się, możemy zarezerwować poranną albo popołudniową wycieczkę wewnątrz kręgów. Wiadomo, wrażenia spore…

Edynburg

wielka-brytania-02

Edynburg to miasto różnych nastrojów. Znane ze swoich festiwali i bardzo urokliwe latem. Warto się tam też wybrać na jesień, wtedy niebieskie niebo wraz z żółtymi liśćmi na drzewach oraz surowymi murami zamku, tworzy niezapomniane widoki. W ciepłym grudniu niezwykle mgły okalają Stare Miasto, tworząc niezwykły klimat na zabytkowych uliczkach i alejach. W deszczowe dni warto schować się w dowolnym pubie i popijając tradycyjne ciemne piwo, patrzyć na krople spadające z dachów okolicznych domów.

Oxford

wielka-brytania-03

Przez wieki, błyskotliwe umysły oraz instytucje skupione wokół Uniwersytetu w Oxfordzie, uczyniły miasto to, znane na całym świecie. Piękne budynki oraz archaiczne tradycje, niewiele się zmieniły od czasu jak uczyli się tutaj Einstein albo Tolkien.

Wyspa Skye

Mid-Summer dusk over Neist Point Lighthouse, Isle of Skye, Scotland

Spośród wielu Szkockich wysp, Skye jest najbardziej znaną i najbardziej lubianą przez turystów. Postrzępione góry, purpurowe wrzosowiska oraz górujące nadmorskie klify. Krajobraz Skye jest urzekający za każdym razem jak się na niego spojrzy. W dni kiedy wszystko zasłoni mgła, można się udać do lokalnego pubu albo muzeum. Można też obejrzeć jeden z kilku zamków znajdujących się na wyspie.

Cotswolds

wielka-brytania-05

Najpiękniejszą rzeczą podróżowania przez Cotswolds jest to, że nieważnie gdzie pójdziesz, nieważnie jak bardzo się zgubisz i tak ostatecznie trafisz na niezwykle malownicze zakamarki, zabytkowy kościół koloru miodowego, pub z pochyłymi podłogami oraz pysznym mocnym i gorzkim piwem oraz widokiem na niezwykle zielone wzgórza. Łatwo jest tutaj zostawić cywilizacje za sobą i odnaleźć swój kawałek średniowiecznej historii – oraz jeden z najlepszych hotelów butikowych w kraju.

Snowdonia

wielka-brytania-06

Postrzępiony północno-zachodni fragment Walii, pełen skalistych szczytów górskich i dolin, wijących się grzbietów, splątanych jezior i rzeczek oraz urokliwych wiosek. Najpopularniejszym miejscem tego rejonu są okolice szczytu górskiego Snowdon (to najwyższy szczyt Gór Kambryjskich i jednocześnie najwyższy szczyt Walii, położony w Gwynedd. Wznosi się na wysokość 1085 m n.p.m. Od 1951 jest to park narodowy. Na szczycie jest schronisko), skąd wiele osób rozpoczyna swoje wędrówki na inne szczyty górskie. Ci którzy nie chcą tego robić na piechotę, mogą wsiąść do kolejki, która zabierze ich na górę.

Poruszając się na południowy-zachód od Snowdonii, natrafimy na prawdziwie dziewicze tereny, gdzie czekają na wędrowców , niezbadane tereny. Zaraz niedaleko na zachód znajdziemy Półwysep Lleyn oraz na północnym zachodzie wyspę Anglesey gdzie słońce świeci nawet wtedy, gdy niedaleko w górach pada deszcz.

Miasto Bath

wielka-brytania-07

Miasto leżące w południowej części Wielkiej Brytanii, niedaleko Bristolu. Swoją popularność zawdzięcza gorącym źródłom, które wypływają tutaj na powierzchnię. Już za czasów rzymskich, zbudowano tutaj ośrodku zdrowotne. Bath ponownie odkryto w XVIII wieku. Stało się wtedy miejscem, gdzie kazdy człowiek z wyższych sfer musiał bywać. Dzisiaj miasto zachwyca gregoriańska architekturą oraz pozostałościami rzymskiej obecności, które kontrastują z 21 wiecznymi ośrodkami. Miejsce to, z pewnością zasługuje na Waszą uwagę.

Wał Hadriana

wielka-brytania-08

To jedna z najbardziej odkrywczych a zarazem dramatycznych, rzymskich ruin w Wielkiej Brytanii. Te dawne linie obronne, forty, garnizony, wieże oraz zamki ujawniają wiele tajemnic z codziennego życia rzymskich batalionów, stacjonujących wzdłuż murów.

Wał wybudowany w latach 121-129 n.e. na odcinku od wsi Bowness nad zatoką Solway Firth do twierdzy Segedunum w Wallsend nad rzeką Tyne w czasach cesarza Hadriana. Pomyślany jako zapora przed wojowniczymi plemionami Piktów z Kaledonii, nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Długość tej budowli wynosiła 117 km, szerokość 3 m, a wysokość do 5-6 m. W części wschodniej mur był wzniesiony z kamienia, a w zachodniej z darni.

Pozostałości wału Hadriana można oglądać m.in. w pobliżu Segedunum, w Housesteads i Great Chesters, są one chronione jako dziedzictwo narodowe.

Kornwalia

wielka-brytania-09

Kornwalię charakteryzują dzikie krajobrazy, wrzosowiska, długa i urozmaicona linia brzegowa oraz łagodny klimat. Na szczytach klifów, straszą wieże szybów górniczych (krajobraz górniczy Kornwalii i Zachodniego Devonu w roku 2006 wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO). Urokliwe wioski rybackie oraz plaże z białym piaskiem przyciągają wszystkich, od wielodzietnych rodzin po opalonych surferów.
Jednym z najciekawszych celów wycieczek w Kornwalii jest tzw Projekt Eden. Jest to wyjątkowy ogród botaniczny, położony 3 km od St Austell – największego miasta hrabstwa. Zgromadzono tu 18 tys. gatunków roślin z kilku stref klimatycznych świata. Obiekt odwiedza corocznie ok 1,2 mln osób.

Cambridge

wielka-brytania-10

Obfitujące w wyjątkową architekturę i bogatą tradycję, Cambridge jest miastem uniwersyteckim o wyjątkowym charakterze. Starożytna uczelnia, otoczona malowniczymi ogrodami oraz łąkami, ma znacznie spokojniejszy charakter niż jej rywal w Oksfordzie.

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być ‘King’s College Chapel’, Niezwykła gotycka kaplica, którą budowano ponad 100 lat!! (budowę zapoczątkował Henryk VI w 1446 roku). Kościół posiada największe sklepienie na świecie. Wstęp jest płatny ale naprawdę warto.

Wizyta w Cambridge nie jest kompletna jeżeli nie spróbujecie przepłynąć się niewielką łódką pod naprawdę dziwacznym “Matematycznym mostem”.

Stratford

wielka-brytania-11

Jest to bardzo ładne miasto na tzw zaścianku Anglii. Znane głównie z tego że narodził się tutaj wszystkim znany, William Shakespeare. Do dzisiaj miasto jest żyjącym świadectwem jego życia. Rzesze fanów wypełniają ulice i okoliczne teatry, poznając jego twórczość. Po wicieczkach po domostwach, które należały do niego i jego krewnych warto się wybrać do starego, kamiennego kościoła gdzie został pochowany.

Cardiff

wielka-brytania-12

Jest to stolica Walii, miasto bardzo żywiołowe. Dopiero w XX wieku nastąpił jego rozkwit. Znajdziecie tutaj wszystko zaczynając od historycznych zamków po nowoczesne budowle, od przytulnych ulicznych kafejek po nocne kluby z prawdziwego zdarzenia, od wiktoriańskich centrów handlowych po gigantyczny stadion rugby. To miasto zdecydowanie ma charakter…

York

wielka-brytania-13

Ze swoimi rzymskimi pozostałościami oraz dziedzictwem życia Wikingów, starożytne miasto York, jest żyjącym świadectwem całej angielskiej historii. Dołącz do jednej z wielu wycieczek organizowanych ulicami miasta, aby poznać niejedną historię każdej z nich. Zobacz jedna z największych katedr w Europie północnej albo zwiedź muzeum kolejnictwa z największą kolekcją historycznych lokomotyw na świecie.

Liverpool

wielka-brytania-14

Nie trzeba nikogo przekonywać, że głównym produktem eksportowym związanym z miastem był zawsze zespół The beatles i chociaż piosenkarze nie tworzą i nie grają już wspólnie od lat, miejsce to nadal nosi ślady bytności gwiazd. Szczególnym miejscem jest muzeum Beatles Story oraz dom Paula McCartneya, w którym artysta spędził dzieciństwo. Niezwykle interesujące są dwie liverpoolskie posiadłości: Croxteth Hall i Speke Hall. Pierwsza z nich to dość duży dworek, dawna własność rodziny Molyneux. Wokół dworku rozciąga się również piękny i doskonale utrzymany park, będący lokalnym rezerwatem przyrody. Speke Hall natomiast to wykańczany drewnem dom Tudorów. Obecnie mieści się w nim restauracja i sklep. Kolejny wart obejrzenia obiekt to galeria sztuki Tate Liverpool, w której znajdują się unikalne zbiory malarstwa, a wśród nich obrazy Rodina, Picasso i Mondriana. Ciekawym miejscem w mieście jest też The National Wild Flower Centre, czyli narodowe centrum dzikich kwiatów, które zajmuje się ochroną i produkcją nasion kwiatów rosnących w naturalnym wiejskim środowisku. W Liverpoolu można również zajrzeć do planetarium oraz na słynny stadion Ansfeld, gdzie prezentuje swoje możliwości sportowe znana na świecie drużyna FC Liverpool.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie