EUROPA Winiety na autostrady w Europie w 2019 roku

Winiety na autostrady w Europie w 2019 roku

-

Przejazd autostradami albo drogami szybkiego ruchu w Europie bardzo często wiąże się z dodatkowymi opłatami. Planując swój wakacyjny wyjazd samochodem warto zapoznać się ze wszelkimi kosztami jakie napotkamy na swojej drodze. Bardzo często za samo wjechanie na terytorium danego państwa będziemy musieli uiścić np opłatę ekologiczną albo zapłacić za dezynfekcje własnego auta. Na szczęście rok 2019 to rok raczej bez podwyżek. Za to w roku 2020, dokładniej w październiku, kolejny kraj wprowadzi opłaty za przejazdy autostradami. A będą to Niemcy. Obowiązek zapłaty będą mieli wszyscy cudzoziemcy, który będą chcieli się poruszać po tym kraju samochodem osobowym. Ale to dopiero za rok…

[Jeżeli znalazłeś jakikolwiek błąd, daj mi o tym znać. Wpis będzie cały czas aktualizowany]

AUSTRIA

W Austrii za jazdę po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu (także w miastach) trzeba wnosić opłatę poprzez wykupienie winietki. Ma ona postać albo tradycyjnej naklejki na szybę albo elektronicznej winietki, którą możemy kupić np przez internet na stronach spółki ASFiNAG – www.asfinag.at

Winietkę  tradycyjną naklejamy na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku po stronie kierowcy na wysokości lusterka. Za brak winietki grozi mandat w wysokości od 300€ do nawet 3000€.

Uwaga! Ważna informacja – Winiety elektronicznej nie można kupować bezpośrednio przed wyjazdem do Austrii. Jako, że jest kupowana przez internet, obowiązuje więc czas 14 dni przeznaczonych na zwrot. Przewidziano jeszcze do tego zwrot pocztą tradycyjną, tak więc winieta kupiona przez Internet zacznie obowiązywać dopiero 18 dni po zakupie. Warto o tym pamiętać.

Oprócz wykupionych winiet, są pewne odcinki dróg, które są dodatkowo płatne:

  • tunel Arlberg (na S16 – pomiędzy Tyrolem a Vorarlberg – z St.Anton do Langen),
  • tunel Felbertauern na drodze B108, czynny cały rok. Łączy region Kitzbühel z Tyrolem Wschodnim,
  • tunel Karawanken na A11, łączy Austrię (St.Jacob) ze Słowenią (Jesenice),
  • tunel: Tauern na odcinku Flachauwinkel – Zederhaus na autostradzie Tauernautobahn (A10),
  • tunel Katschberg na odcinku St.Michael – Rennweg na autostradzie Tauernautobahn (A10),
  • tunele: Gleinalm: St.Michael – Ubelbach na autostradzie Pyhrn (A9),
  • tunel Bosruck: Spital a.Pyhrn – Ardning na autostradzie Pyhrn (A9),
  • autostrada Brenner (A13 – pomiędzy Tyrolem i Włochami),
  • droga wysokoalpejska Gerlos (pomiędzy Salzburgiem i Tyrolem),
  • droga wysokoalpejska Grossglockner, czynna od maja do października,
  • droga wysokoalpejska Silvretta (Vorarlberg) zamknięta w zimie na odcinku Galtür – Partenen; zakaz ruchu dla pojazdów z przyczepami,
 • droga wysokoalpejska Timmelsjoch z Imst (A) do Merano (Włochy).

Cennik winietek w 2019 roku:

Typ pojazdu 10 dniowa 2 miesiące Roczna
Samochody do 3.5 tony € 9,20 € 26,80 € 89,20
Motocykle € 5,30 € 13,40 € 35,50

Podane ceny są w EURO, zawierają 20% VATu i są ważne od 1 grudnia 2018 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=NQJ82TQuYhw

BELGIA

Korzystanie z autostrad w Belgii jest bezpłatne dla samochodów osobowych. Płacą tylko samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony.  Płatny dla samochodów osobowych jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią. Cena przejazdu zależy wyłącznie od wysokości samochodu. Cena przejazdu wynosi 6€ (jeżeli płacimy gotówką) albo 4,95€ jeżeli płacimy kartą płatniczą.

Więcej informacjo o tunelu znajdziecie na stronie www.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Jazda samochodem po autostradach w Bośni i Hercegowinie wiąże się z opłatami. Ale, że autostrada jest tylko jedna, podróże innymi drogami są darmowe. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym pliku pdf (albo ściągnij .pdf):

Więcej informacji: www.jpautoceste.ba

BUŁGARIA

W Bułgarii za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu trzeba wnosić opłatę w postaci winietek. Można kupić wygodną e-winietkę przez internet i nie martwić się poszukiwaniem stacji benzynowej albo innego punktu gdzie są sprzedawane. 

 • Winietka weekendowa – 5 EURO
 • Winietka tygodniowa – 8 EURO
 • Winietka miesięczna – 15 EURO
 • Winietka kwartalna – 28 EURO
 • Winietka roczna – 50 EURO

Winietkę kupimy na stronach: web.bgtoll.bg

CHORWACJA

W Chorwacji za przejazd autostradami trzeba zapłacić. Na szczęście nie trzeba się martwić wcześniejszym zakupem winietki, bowiem opłaty uiszcza się na bramkach. Wysokość opłat w Chorwacji zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu.

Mapa płatnych dróg w Chorwacji

Sezonowe opłaty za przejazd dla I.A, I. i II. grupy pojazdów obowiązują od 16 czerwca do 14 września. W sezonie opłata za przejazd autostradą wynosi 10% więcej.

CZARNOGÓRA

Czarnogóra zniosła opłaty za korzystanie z dróg. Brak jest także opłaty ekologicznej pobieranej do tej pory na granicy od samochodów wjeżdżających do kraju. Jedyną opłatą, którą się pobiera od kierowców jest podczas przejazdu tunelem Sozina i wynosi:

 • pojazdy dwuosiowe do 1,3 m: 2,50 €
 • pojazdy dwuosiowe do 1,9 m i 3,5 t: 2,50 €
 • pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,3 m: 5,00 €
 • pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,9 m i 3,5 t: 5,00 €

CZECHY

Za czeskie autostrady oraz drogi szybkiego ruchu musimy zapłacić wykupując winietkę. Od stycznia 2017 roku, Czechy zrezygnowały z winietek w postaci naklejek na szybę. Wszystko odbywa się elektronicznie (jak np na Węgrzech). Ceny w 2019 roku nie uległy zmianie. 

A oto cennik winiet w 2019 roku:

Okres Cena (korony czeskie)
Roczna (R) CZK 1,500
Miesięczna (M) CZK 440
10-dniowa (D) CZK 310

Info o opłatach w Czechach: www.motorway.cz

DANIA

W Danii płatne są dwa odcinki drogowe: Przejazd przez most The Great Belt Bridge oraz Øresund Bridge. Cały cennik przejazdów jest dostępny tutaj www.storebaelt.dk/english/toll-charges – dla pierwszego mostu i tutaj www.oresundsbron.com/en/prices dla drugiego mostu.

FRANCJA

Przejazd drogami ekspresowymi i autostradami we Francji jest płatny. Płatność odbywa się w tradycyjny sposób – na punktach poboru opłat przy wyjeździe. Na tej stronie jest bardzo fajny kalkulator opłat. Wybieramy miasto startowe i końcowe, a on pokazuje nam ile zapłacimy na podanym odcinku. Tutaj natomiast znajdziemy cennik opłat za przejazd przez Eurotunel pod kanałem La Manche.

HOLANDIA

Holandia pobiera opłaty tylko za przejazd dwoma tunelami:

 • Kiltunnel w mieście Dordrecht
  – opłata za pojazd < 2,3 m długości – 2 EUR
  – opłata za pojazd > 2,3 m długości – 5 EUR

Strona tunelu www.kiltunnel.nl/tarieven-kiltunnel.html

 • Westerscheldetunnel łączący miasta  Ellewoutsdijk i Terneuzen.
  – samochód osobowy – 5 EUR
  – samochód osobowy z przyczepą – 7,45 EUR
  – motor – 2,5 EUR

Dokładny cennik jest dostępny na stronie tunelu www.westerscheldetunnel.nl

NIEMCY

Pomimo wielu zapewnień i obietnic, korzystanie z autostrad w 2019 w Niemczech nadal będzie bezpłatne. Tak więc motocykle, samochody osobowe, samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t jeżdżą bezpłatnie. Opłata pobierana jest jedynie za przejazd tunelami  Herrentunnel oraz Warnowtunnel. Opłaty dla samochodów osobowych za przejazd wynoszą kolejno 1,7 € oraz 4,1 €.

PORTUGALIA

W Portugalii korzystanie z dróg szybkiego ruchu jest płatne. Można to robić na kilka sposobów:

 • EASYTOOL – opłata elektroniczna. W odpowiednim miejscu na autostradzie jest ustawiony specjalny automat, do którego podjeżdżamy samochodem (nie musimy nawet wysiadać z niego), wpisujemy nr rejestracyjny samochodu i płacimy kartą płątniczą. Od tego momentu jesteśmy zapisani w bazie systemu, a nasza karta płatnicza jest przypisana do numeru rejestracyjnego samochodu, który wpisaliśmy.
 • TOOLCARD – to karta prepaidowa, czyli ładujemy ją określoną kwotą przez internet, a następnie używamy na każdej bramce poboru opłat. Co raz z naszego konta potrącana jest odpowiednia kwota.
 • Urządzenie “Via Verde Visitors’ Device” – możemy wypożyczyć specjalne urządzenie, które montuje się pod przednią szybą. Ładując wcześniej swoje konto, za pomocą tego urządzenia możemy płacić za przejazd.
 

Więcej informacji o opłatach: www.portugaltolls.com

W Portugalii są miejsca / autostrady, za które płaci się wyłącznie elektronicznie. Oznaczone są w odpowiedni sposób (Electronic toll only). W punktach poboru opłat nie ma tradycyjnych budek, gdzie pobierana jest opłata. Należy pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w jeden z systemu opłaty za przejazd.

Portagens_eletronicas

Odcinki za które płaci się jedynie w sposób elektroniczny znajdziesz tutaj, w punkcie “Electronic toll”.

 

RUMUNIA

W Rumunii za przejazd drogami szybkiego ruchu oraz autostradami trzeba uiszczać opłaty w postaci e-winietek. Można je kupić na granicy, poczcie albo na stacjach paliw. Dane kierowcy i samochodu dodawane są do bazy danych. Następnie kamery zamontowane wzdłuż dróg albo policja weryfikują czy opłacono przejazd czy nie. Ceny winietek w 2019 roku nie podrożały.

Cennik oplat (w euro):

rodzaj pojazdu 1 dzień 7 dni 30 dni 90 dni rok
samochód osobowy 3 7 13 28
van do 3,5 t 6 16 36 96


Oprócz tego płaci się za przejazd mostami (ceny w lejach rumuńskich):

– most na Dunaju łączący Bułgarię z Rumunią – cena wynosi od 8-13 euro

rodzaj pojazdu Giurgeni-Vadul Oii Feteşti-Cernavodă
motocykl 25 40
samochód osobowy 5 60

źródło: www.roviniete.ro

SŁOWACJA

Za jazdę autostradami oraz drogami szybkiego ruchu, w Słowacji trzeba płacić za pomocą winietek. Od 2016 roku stosowane są winiety elektroniczne, które w całości zastąpiły winiety naklejane na szybę. Można je kupić przede wszystkim przez internet albo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. Poza tym tradycyjnie na wybranych stacjach benzynowych, w punktach sprzedaży albo w specjalnych samoobsługowych automatach. Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 10-krotności jej wartości, w zależności od rodzaju pojazdu i czasu pobytu w kraju.

Cennik winiet (w euro):

  10 dni miesiąc rok
Winiety dla pojazdu silnikowego lub zespołu pojazdów z maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony oraz dla pojazdów silnikowych kategorii M1 niezależnie od ich największej dopuszczalnej masy całkowitej 10 € 14 € 50
 €
Winiety dla przyczep kategorii O1 i O2 dołączonych do pojazdów kategorii M1, N1, M1G, N1G niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów 10 € 14 €
50
 €

 

Winiety elektroniczne można kupować od 1 grudnia 2015 roku w wybranych punktach. Najwygodniejszym sposobem jest jej kupno przez stronę internetową www.eznamka.sk (jest także w j. polskim) albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację “eznamka”, która jest dostępna w sklepie Google Play.

Kupując winietę przez internet wprowadzamy nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym jest on zarejestrowany oraz podajemy dane karty płatniczej. Kupując ją przez aplikację mobilną musimy się tam zarejestrować podając nr telefonu i ustalając hasło. Po otrzymaniu smsem kodu weryfikacyjnego, kończymy rejestrację.

SŁOWENIA

Słowenia pobiera opłaty za przejazd samochodami po autostradach. A że jest to kraj niewielki i tych dróg jest niewiele, opłaty są dość wysokie. Winietkę naklejamy za szybę w jej górnej lewej części.

Winieta roczna na dany rok obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego. Winieta półroczna obowiązuje przez kolejne 6 miesięcy od dnia zakupu lub do końca szóstego miesiąca. Winieta miesięczna jest ważna od dnia zakupu do końca dnia o tym samym numerze w następnym miesiącu, jeśli nie ma takiego dnia, to do końca tego miesiąca. Winieta tygodniowa jest ważna przez kolejne siedem dni od daty określonej przez nabywcę przy zakupie.

Poniżej prezentujemy aktualne ceny winiet w roku 2019:

Rodzaj Cena
Roczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 110.00 €
Miesięczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 30.00 €
Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 15.00 €
Roczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B*) 220 €
Miesięczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B*) 60 €
Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B*) 30 €
Roczna winieta dla motocykli 55.00 €
Półroczna winieta dla motocykli 30.00 €
Tygodniowa winieta dla motocykli 7.50 €

 

Klasy pojazdów są opisane szerzej tutaj.

Gdzie kupić winiety w Słowenii:

Winiety można nabyć w wielu punktach na terenie Słowenii: sklepach, kioskach, stacjach benzynowych i w innych miejscach:

 • Sklepy Kompas MTS d.d.
 • Kioski Tobačna 3dva, d.o.o.
 • Automobilklub Słoeński (AMZS d.d.)
 • Kioski Delo prodaja, d.d.
 • Stacje benzynowe OMV Slovenija d.o.o.
 • Stacje benzynowe Petrol d.d.
 • Stacje benzynowe MOL
 • Stacje benzynowe InterINA d.o.o.
 • Sklepy Mercator d.d.
 • Sklepy Travel free przy przejściach granicznych
 • Sklepy Spar Slovenija d.o.o.

Winiety na słoweńskie drogi można nabyć również na stacjach benzynowych sąsiednich krajów, które zlokalizowane są 30-40 km od słoweńskiej granicy.

Więcej informacji: www.visitslovenia.pl

SZWAJCARIA

W Szwajcarii za jazdę po autostradach oraz niektórych drogach ekspresowych pobiera się opłatę w wysokości 40 CHF (36,50 EUR) dla aut do 3,5 tony. Okres ważności takiej winietki wynosi aż 14 miesięcy. Jej brak karany jest mandatem w wysokości 100 CHF.

Kierowcy pojazdów ważących więcej niż 3,5 t, muszą także wykupić winietki uzależnione od kategorii pojazdu, ciężaru albo okresu przez jaki będą korzystać z dróg na terytorium Szwajcarii.

Więcej info: www.ezv.admin.ch

Za przejazd niektórymi tunelami także pobierana jest opłata:

 • Munt la Schera łączący Zernez (region Grisons) z Livigno (Włochy). Dostępny dla ruchu w godz. 8-20, tylko dla pojazdów o maks. wysokości – 3,60 m i szerokości – 2,50 m.
 • Grand St.Bernard dostępny tylko dla pojazdów o wymiarach maks.: wysokość – 4 m, szerokość – 2,55 m, długość – 18,0 m, ciężar – 40 ton.

Przez niektóre tunele kursują specjalne pociągi, które przewożą samochody oraz pasażerów:

 • Lötschberg na trasie Kandersteg – Goppenstein
 • Lötschberg na trasie Kandersteg – Iselle (I)
 • Furka na trasie Realp – Oberwald
 • Oberalp na trasie Andermatt – Sedrun
 • Albula na trasie Thusis – Samedan.
 • Vereina na trasie Selfranga – Sagliains

Winietę możesz także kupić online np tutaj: www.swissrailways.com

WĘGRY

Za podróżowanie po drogach szybkiego ruchu na Węgrzech, trzeba wnieść opłatę kupując specjalną winietę. Ma ona charakter elektroniczny, czyli nic nie naklejamy na szybę. Dane naszego samochodu są dodawane do bazy danych. W przypadku kontroli np. policja może w prosty i szybki sposób sprawdzić czy wykupiliśmy winietę. Radzi się, żeby dowód zakupu winiety trzymać jeszcze u siebie przez rok czasu. 

Cennik winiet (w forintach węgierskich):

Rodzaj pojazdu 10-dniowa Miesięczna Roczna
D1M | Motocykle HUF 1,470 HUF 2,500
D1 | pojazd ≤ 3.5 t oraz ilość osób ≤ 7
Motocykle oraz pojazdy osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t – przystosowane do przewozu 7 osób z kierowcą włącznie – oraz ich przyczepy
HUF 3,500 HUF 4,780 HUF 42,980
D2 | Pojazd ≤ 3.5 t oraz ilość osób > 7
Wszelkie pojazdy osobowe nienależące do kategorii D1, które przystosowane są do przewozu ponad 7 osób oraz pojazdyciężarowe i kampery o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t
HUF 7,000 HUF 9,560 HUF 42,980
B2 | Autobusy oraz kampery o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5t HUF 15,500 HUF 21,975 HUF 199,975
U | Przyczepy
Przyczepy pojazdów z kategorii D2 i B2, dla których opłaty każdorazowo należy wykupić na numery rejestracyjne przyczepy.
HUF 3,500 HUF 4,780 HUF 42,980

 

Więcej info: toll-charge.hu

Jeżeli znalazłeś jakikolwiek błąd lub masz jakieś nowe informacje dot. opłat za autostrady, daj mi o tym znać.

Wszystkie infografiki zostały zamieszczone za zgodą serwisu Oponeo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie