EUROPA Winiety na autostrady w Europie w 2020 roku

Winiety na autostrady w Europie w 2020 roku

-

Przejazd autostradami albo drogami szybkiego ruchu w Europie bardzo często wiąże się z dodatkowymi opłatami. Planując swój wakacyjny wyjazd samochodem warto zapoznać się ze wszelkimi kosztami jakie napotkamy na swojej drodze. Bardzo często za samo wjechanie na terytorium danego państwa będziemy musieli uiścić np opłatę ekologiczną albo zapłacić za dezynfekcje własnego auta. Rok 2020 oczywiście wita nas podwyżkami. Często są to opłaty symboliczne, czasem trochę większe. Zapraszam do poniższego zestawienia. Jeżeli znajdziesz jakiś błąd, daj mi o tym znać.

[jeżeli znajdziesz gdzieś jakiś błąd, daj mi o tym znać]

AUSTRIA

W Austrii za jazdę po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu (także w miastach) trzeba wnosić opłatę poprzez wykupienie winietki. Ma ona postać albo tradycyjnej naklejki na szybę albo elektronicznej winietki, którą możemy kupić np. przez internet na stronach spółki ASFiNAG – www.asfinag.at

Winietkę  tradycyjną możemy kupić w jednym z około 6000 punktów sprzedaży, najczęściej są to stacje benzynowe. Wygodną mapkę punków znajdziesz tutaj. Winietkę naklejamy na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku po stronie kierowcy na wysokości lusterka. 

Za brak winietki grozi mandat w wysokości od 300€ do nawet 3000€.

Tak wygląda winietka w postaci naklejki na szybę:

Winietka 10-dniowa

Winietka miesięczna

Winietka roczna

 

Winietkę w formie elektronicznej możemy kupić na oficjalnej stronie ASFINAG.

Uwaga! Ważna informacja – Winiety elektronicznej nie można kupować bezpośrednio przed wyjazdem do Austrii. Jako, że jest kupowana przez internet, obowiązuje więc czas 14 dni przeznaczonych na zwrot. Przewidziano jeszcze do tego zwrot pocztą tradycyjną, tak więc winieta kupiona przez Internet zacznie obowiązywać dopiero 18 dni po zakupie. Warto o tym pamiętać.

Oprócz winiet, są pewne odcinki dróg, które są dodatkowo płatne (na bramkach bezpośrednio przed wjazdem):

 • A9: Gleinalm Tunnel 9,5 euro
 • Droga ekspresowa S16 10,50 euro
 • A9: Bosruck Tunnel 5,5 euro
 • Autostrada A11  7,5 euro
 • Autostrada A13 10 euro
 • A10: Katschberg tunnel 12,5 euro

Cennik winietek w 2020 roku:

Typ pojazdu 10 dniowa 2 miesiące Roczna
Samochody do 3.5 tony € 9,40 € 27,40 € 91,10
Motocykle € 5,40 € 13,70 € 36,20

Podane ceny są w EURO, zawierają 20% VATu i są ważne od 1 grudnia 2019 roku.

BELGIA

Korzystanie z autostrad w Belgii jest bezpłatne dla samochodów osobowych. Płacą tylko samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony.  

Płatny dla samochodów osobowych jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią. Cena przejazdu zależy wyłącznie od wysokości samochodu. Cena przejazdu wynosi 6€ (jeżeli płacimy gotówką) albo 4,95€ jeżeli płacimy kartą płatniczą. Więcej informacjo o tunelu i cenniku przejazdu znajdziecie na stronie www.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Jazda samochodem po autostradach w Bośni i Hercegowinie wiąże się z opłatami. Ale, że autostrada jest tylko jedna, podróże innymi drogami są darmowe. Płacimy na bramkach. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w na stronie domowej poświęconej opłatom: www.jpautoceste.ba.

Opłaty uzależnione są od odcinków po jakich się będziemy poruszać oraz od kategorii pojazdu:

Pojazdy silnikowe o dwóch osiach do wysokości 1,3 m mierzone na pierwszej osi (motocykle, samochody osobowe zarejestrowane do 5 miejsc i lekkie samochody dostawcze).
Pojazdy silnikowe o co najmniej dwóch osiach i wysokości zmierzonej na pierwszej osi do 1,3 m (samochody dostawcze, samochody z przyczepami, przyczepy kempingowe o wysokości 1,3 m na przedniej osi i lekkie pojazdy dostawcze z przyczepą kempingową, pojazdy dwuosiowe takie jako samochody dostawcze bez przyczep, pojazdy o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kg oraz pojazdy zarejestrowane na liczbę miejsc od 6 do 9).
Pojazdy o dwóch lub trzech osiach i wysokości mierzonej na pierwszej osi powyżej 1,3 m (ciężarówki z przyczepami lub bez nich z dwu- lub trzyosiowymi przyczepami kempingowymi, przyczepy kempingowe o wysokości większej niż 1,3 m na przedniej osi oraz samochody dostawcze z przyczepami lub przyczepą kempingową trzyosiowe, autobusy bez przyczepy dwu- lub trzyosiowej, pojazdy silnikowe o maksymalnej dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3500 kg oraz pojazdy zarejestrowane na więcej niż 9 miejsc).
Pojazdy o czterech lub więcej osiach i wysokości zmierzonej na pierwszej osi powyżej 1,3 m (ciężarówki z przyczepami lub bez czterech lub więcej osi, ciągniki z naczepami, autobusy z przyczepą lub bez przyczepy z czterema lub więcej osiami, samochody dostawcze z przyczepami lub przyczepa kempingowa z czterema lub więcej osiami oraz pojazdy silnikowe o maksymalnej dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3.500 kg oraz pojazdy zarejestrowane więcej niż 9 miejsc).

 

Poniżej znajdziesz plik pdf z aktualnymi cenami, podzielonymi na odcinki:

 

BUŁGARIA

W Bułgarii za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu trzeba wnosić opłatę w postaci winietek. Ma ona postać elektroniczną i można ją wygodnie kupić przez internet na oficjalnej stronie BGTool. Można ją kupić także w punktach Agencji Infrastruktury Drogowej (Агенция Пътна инфраструктура) albo samemu w terminalach samoobsługowych tej samej agencji.

Cennik winietek (kwoty w bułgarskim lwie*):

  tygodniowa miesięczna kwartalna roczna weekendowa
Samochody osobowe <= 3,5 tony 15 30 54 97 10
Samochody > 3,5 tony 15 30 54 97 10

*1 lew bułgarski to 2,19 zł (stan na dzień 7.02.2020)

Winietkę kupimy na stronach: web.bgtoll.bg. Brak winiety podczas jazdy po drodze objętej obowiązkiem opłaty, może grozić mandatem w wysokości 300 lewów.

CHORWACJA

W Chorwacji za przejazd autostradami trzeba zapłacić. Na szczęście nie trzeba się martwić wcześniejszym zakupem winietki, bowiem opłaty uiszcza się na bramkach. Wysokość opłat w Chorwacji zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu.

Sezonowe opłaty za przejazd dla I.A, I. i II. grupy pojazdów obowiązują od 16 czerwca do 14 września. W sezonie opłata za przejazd autostradą wynosi 15% więcej. Wygodny Kalkulator opłat w zależności od miejsca w którym wjedziemy na autostradę znajdziemy na stronie www.hak.hr/info/cestarine/

Opłaty na bramkach – wybierz odcinek, który Cię interesuje aby zobaczyć ile za niego zapłacisz (ceny w kunach chorwackich)

Zagrzeb – Split – Dubrownik

Zagrzeb – Lipovac – Osijek

Zagrzeb – Gorican

Zagrzeb – Bregana

Warto zobaczyć interaktywną mapę Chorwacji, gdzie wyliczymy sobie koszty przejazdu autostradami, znajdziemy punkty gdzie będziemy mogli się zatrzymać podczas podróży, a także zobaczymy gdzie są tunele, mosty itp.

hac.hr

Rijeka – Rupa

Zagrzeb – Sisak

Most wyspa Krka

Rijeka – Zagrzeb / Split – Dubrownik

*1 kuna chorwacka to 0,57zł (na dzień 7.02.2020 r.)

CZARNOGÓRA

Czarnogóra zniosła opłaty za korzystanie z dróg. Brak jest także opłaty ekologicznej pobieranej do tej pory na granicy od samochodów wjeżdżających do kraju. Jedyną opłatą, którą się pobiera od kierowców jest podczas przejazdu tunelem Sozina i wynosi:

 • pojazdy dwuosiowe do 1,3 m: 2,50 €
 • pojazdy dwuosiowe do 1,9 m i 3,5 t: 2,50 €
 • pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,3 m: 5,00 €
 • pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,9 m i 3,5 t: 5,00 €

CZECHY

Za czeskie autostrady oraz drogi szybkiego ruchu musimy zapłacić wykupując winietkę. Winietka ma postać naklejki na szybę, którą musimy nakleić w prawej – dolnej części przedniej szyby naszego samochodu. Płatne odcinki zostały na mapie oznaczone kolorem zielonym. Kolorem szarym, oznaczono odcinki bezpłatne. Łącznie w Czechach jest około 1200 km płatnych dróg.

Ceny winiet w 2020 roku nie uległy zmianie, w stosunku do roku poprzedniego.

A oto cennik winiet w 2020 roku:

Okres Cena (korony czeskie)
Roczna (R) CZK 1,500
Miesięczna (M) CZK 440
10-dniowa (D) CZK 310

1 korona czeska to w przeliczeniu 0,17 zł (na dzień 6.02.2020 r.)

Opłatę za wjazd na drogę płatną należy uiścić przed wjazdem na nią. Korzystanie z dróg płatnych bez ważnej winiety może skutkować wydaniem mandatu z grzywną do 5000 CZK w postępowaniu administracyjnym i maksymalną grzywną do 100 000 CZK.

Oto ulotka informacyjna do pobrania:

 

 

 


Winietkę kupimy bez problemu w wielu punktach np. przy wjazdach na płatne odcinki dróg, na stacjach benzynowych itp. Wygodną wyszukiwarkę punktów możecie znaleźć na stronach www.sfdi.cz. Jest to strona gdzie uzyskamy także wiele innych informacji na temat opłat za drogi w Czechach.

DANIA

W Danii płatne są dwa odcinki drogowe:

Storebælt Bridge

Ten most o długości 18 kilometrów łączy wschodnie i zachodnie części Danii. 

 

Cennik dla przejazdu mostem w jedną stronę dla samochodów osobowych do 3,5 tony (ceny w DDK – koronach duńskich oraz w Euro):

Samochody osobowe poniżej 3 metrów długości  (np. Smart albo Toyota iQ) 130 DKK 19 €
Samochody osobowe / także z przyczepą / do 6 metrów długości 245 DKK 35 €
Samochody osobowe / także z przyczepą / więcej niż 6 metrów długości 375 DKK 53 €
Samochody osobowe z przyczepą kempingową 375 DKK 53 €
*1 korona duńska to w przeliczeniu około 0,57 zł (na dzień 6.02.2020 r.)

 

Øresund Bridge (Most nad Sundem)

Jest to most drogowo-kolejowy o długości 7845 m, przebiegający nad cieśniną Sund, łączący stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Jest to drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa. Oficjalnie otwarto go dla ruchu samochodów 1 lipca 2000 (pociągi kursują od 2 lipca 2000). Stanowi jeden z trzech obiektów wchodzących w skład całej liczącej 15,9 km przeprawy drogowo-kolejowej nad cieśniną (duń. Øresundsforbindelsen, szw. Öresundsförbindelsen). Więcej info na Wikipedii.

 

Ceny przejazdu przez most

Sposobów na przejazd mostem jest kilka. Można po prostu podjechać do bramki przed wjazdem i zapłacić gotówką za wjazd. Można także kupić bilet online, znacznie wcześniej i oszczędzić kilka % ceny. 

Oto cennik przejazdu jeżeli kupimy bilet online i porównanie do ceny jaką zapłacimy “w okienku” (ceny w EURO €):

Cena za pojedynczy przejazd Bilet online Bilet “z okienka”
 • samochód do 6 m długości
49 54
 • samochód (max 6 m) z przyczepą max 15 m
 • Kamper 6-10 m
 • Van 6-9 m
98 108
 • Samochód z przyczepą (> 15 m)
 • Kamper > 10 m
 • Kamper > 6 m z przyczepą
 • Van > 9 m
186 202
 • Motocykl
27 29

 

Bilet online kupimy na stronie www.oresundsbron.com.

Jeżeli planujemy jeździć mostem często, warto zainteresować się abonamentem, który kosztuje 49 EURO roczne, ale dzięki temu ceny przejazdu maleją o prawie 50%. Więcej na ten temat znajdziesz na stronach www.oresundsbron.com.

FRANCJA

Przejazd drogami ekspresowymi i autostradami we Francji jest płatny. Płatność odbywa się w tradycyjny sposób – na punktach poboru opłat przy wyjeździe. Płatnych jest około 9000 km dróg należących do prywatnych podmiotów. Darmowe jest około 3000 km. Są to drogi należące do państwa.

Poniższa mapka pokazuje płatne odcinki. Wersja interaktywna jest dostępna pod adresem www.autoroutes.fr/fr/les-principaux-tarifs.htm. Oprócz tego pod linkiem znajdziesz wygodny kalkulator, który pokaże cenę przejazdu za konkretny odcinek, który sami wybierzemy z listy.

 

Cennik opłat w zależności od odcinków:

Przejazd Eurotunelem pod kanałem La Manche.

Tutaj natomiast znajdziemy cennik opłat za przejazd przez Eurotunel pod kanałem La Manche.

Cennik opłat w zależności od sposobu podróżowania:

Day Trip & Overnight – idealny wybór na wyprawę na drugą stronę na 1 lub 2 dni. Powrót musi nastąpić do północy dnia następnego.

Short Stay Saver – świetny wybór jeżeli planujemy zostać po drugiej stronie do 5 dni lub mniej. Powrót musi nastąpić do północy piątego dnia.

Single or Long Stay – to jest opcja dla osób które chcą się przeprawić na drugą stronę tylko raz i zostać jak długo będą chcieli. Droga powrotna może nastąpić w dowolnym momencie i kosztuje tyle samo.

Frequent Traveller – Jeżeli jesteś częstym gościem Eurotunelu, możesz skorzystać z tej opcji. Tutaj trzeba kupić minimum 10 biletów i jak widać zapłacić 50% ceny normalnego.

Bilety oraz więcej informacji znajdziesz na stronie www.eurotunnel.co.

HOLANDIA

Holandia pobiera opłaty tylko za przejazd dwoma tunelami:

 • Kiltunnel w mieście Dordrecht
  – opłata za pojazd < 2,3 m długości auta – 2 EUR
  – opłata za pojazd > 2,3 m długości auta – 5 EUR

Strona tunelu www.kiltunnel.nl/tarieven-kiltunnel.html

 • Westerscheldetunnel łączący miasta  Ellewoutsdijk i Terneuzen.
  – samochód osobowy – 5 EUR
  – samochód osobowy z przyczepą – 7,45 EUR
  – motor – 2,5 EUR

Dokładny cennik jest dostępny na stronie tunelu www.westerscheldetunnel.nl

MOŁDAWIA

Winiety, czyli opłaty za poruszanie się po drogach w Mołdawii są obowiązkowe dla wszystkich osób niemieszkających w tym kraju. W przeciwieństwie do innych państw w Europie, w kraju tym płaci się za korzystanie ze wszystkich dróg. Posiadanie winiety sprawdzane jest już podczas przekraczania granicy kraju. Warto o kupnie więc pomyśleć znacznie wcześniej. 

Winietę w Mołdawii można zakupić na każdym przejściu granicznym za gotówkę lub kartą. Jeżeli akurat nie macie waluty lokalnej czyli lejów mołdawskich, na każdym przejściu znajdziecie także kantor wymiany walut (jednak trzeba się liczyć z tym że kurs wymiany może być dla nas niekorzystny).

Winietę można także kupić wygodnie przez internet. Służy do tego strona evinieta.gov.md, gdzie wybieramy rodzaj samochodu, czas na który chcemy wykupić winietę oraz wpisać dane samochodu. Możemy zapłacić kartą kredytową.

NIEMCY

Od października 2020 roku samochody osobowe będą mogły poruszać się na niemieckich autostradach po wykupieniu odpowiedniej winiety. Jej cena będzie uzależniona od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Nie znamy jeszcze orientacyjnych kosztów winiet.

Opłata pobierana jest jedynie za przejazd tunelami:

PORTUGALIA

W Portugalii korzystanie z dróg szybkiego ruchu jest płatne. Można to robić na kilka sposobów:

 • EASYTOOL – opłata elektroniczna. W odpowiednim miejscu na autostradzie jest ustawiony specjalny automat, do którego podjeżdżamy samochodem (nie musimy nawet wysiadać z niego), wpisujemy nr rejestracyjny samochodu i płacimy kartą płatniczą. Od tego momentu jesteśmy zapisani w bazie systemu, a nasza karta płatnicza jest przypisana do numeru rejestracyjnego samochodu, który wpisaliśmy.
 • TOOLCARD – to karta pre-paidowa, czyli ładujemy ją określoną kwotą przez internet, a następnie używamy na każdej bramce poboru opłat. Co raz z naszego konta potrącana jest odpowiednia kwota.
 • Urządzenie “Via Verde Visitors’ Device” – możemy wypożyczyć specjalne urządzenie, które montuje się pod przednią szybą. Ładując wcześniej swoje konto, za pomocą tego urządzenia możemy płacić za przejazd.
 

Więcej informacji o opłatach: www.portugaltolls.com

W Portugalii są miejsca / autostrady, za które płaci się wyłącznie elektronicznie. Oznaczone są w odpowiedni sposób (Electronic toll only). W punktach poboru opłat nie ma tradycyjnych budek, gdzie pobierana jest opłata. Należy pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w jeden z systemu opłaty za przejazd.

Portagens_eletronicas

Odcinki za które płaci się jedynie w sposób elektroniczny znajdziesz tutaj, w punkcie “Electronic toll”.

RUMUNIA

W Rumunii za przejazd drogami szybkiego ruchu oraz autostradami trzeba uiszczać opłaty w postaci e-winietek. Można je kupić na granicy, poczcie albo na stacjach paliw. Dane kierowcy i samochodu dodawane są do bazy danych. Następnie kamery zamontowane wzdłuż dróg albo policja weryfikują czy opłacono przejazd czy nie. Ceny winietek w 2020 roku nie podrożały.

Cennik opłat (w euro):

rodzaj pojazdu 1 dzień 7 dni 30 dni 90 dni rok
samochód osobowy 3 7 13 28
van do 3,5 t 6 16 36 96


Oprócz tego płaci się za przejazd mostami (ceny w lejach rumuńskich):

– most na Dunaju łączący Bułgarię z Rumunią – cena wynosi od 8-13 euro

rodzaj pojazdu Giurgeni-Vadul Oii Feteşti-Cernavodă
motocykl 25 40
samochód osobowy 5 60

 

źródło: www.roviniete.ro

SŁOWACJA

Za jazdę autostradami oraz drogami szybkiego ruchu, w Słowacji trzeba płacić za pomocą winietek. Od 2016 roku stosowane są winiety elektroniczne, które w całości zastąpiły winiety naklejane na szybę. Można je kupić przede wszystkim przez internet albo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. Poza tym tradycyjnie na wybranych stacjach benzynowych, w punktach sprzedaży albo w specjalnych samoobsługowych automatach. 

Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 10-krotności jej wartości, w zależności od rodzaju pojazdu i czasu pobytu w kraju.

Cennik winiet (w euro):

  10 dni miesiąc rok / 356 dni
Winiety dla pojazdu silnikowego lub zespołu pojazdów z maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony oraz dla pojazdów silnikowych kategorii M1 niezależnie od ich największej dopuszczalnej masy całkowitej 10 € 14 € 50
 €
Winiety dla przyczep kategorii O1 i O2 dołączonych do pojazdów kategorii M1, N1, M1G, N1G niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów 10 € 14 €
50
 €

 

Słowacja w 2020 roku wprowadza do sprzedaży nowy rodzaj winiety – ważnej przez dokładnie 365 dni. A czym ona się różni od winiety rocznej? Tym się różni, że roczna winieta była w większości wypadków ważna od początku roku, do końca roku. Czyli kupując roczną winietę w pod koniec lutego, jej ważność upływa np. 31 grudnia – czyli będziemy jej używać tylko 10 miesięcy. Kupując winietę ważną 365 dni, od momentu aktywacji, jest ona ważna dokładnie 365 dni. 

Winiety elektroniczne można kupować w wybranych punktach. Najwygodniejszym sposobem jest jej kupno przez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację “eznamka”, która jest dostępna w sklepie Google Play.

Kupując winietę przez internet wprowadzamy nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym jest on zarejestrowany oraz podajemy dane karty płatniczej. Kupując ją przez aplikację mobilną musimy się tam zarejestrować podając nr telefonu i ustalając hasło. Po otrzymaniu smsem kodu weryfikacyjnego, kończymy rejestrację.

SŁOWENIA

Słowenia pobiera opłaty za przejazd samochodami po autostradach. A że jest to kraj niewielki i tych dróg jest niewiele, opłaty są dość wysokie. Winietkę naklejamy za szybę w jej górnej lewej części.

Winieta roczna na dany rok obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego. Winieta półroczna obowiązuje przez kolejne 6 miesięcy od dnia zakupu lub do końca szóstego miesiąca. Winieta miesięczna jest ważna od dnia zakupu do końca dnia o tym samym numerze w następnym miesiącu, jeśli nie ma takiego dnia, to do końca tego miesiąca. Winieta tygodniowa jest ważna przez kolejne siedem dni od daty określonej przez nabywcę przy zakupie.

Poniżej prezentujemy aktualne ceny winiet w roku 2020:

Rodzaj winiety: Cena
Roczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 110.00 €
Miesięczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 30.00 €
Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 15.00 €
Roczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B) 220 €
Miesięczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B) 60 €
Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B) 30 €
Roczna winieta dla motocykli 55.00 €
Półroczna winieta dla motocykli 30.00 €
Tygodniowa winieta dla motocykli 7.50 €

 

Klasy pojazdów są opisane szerzej tutaj.

Gdzie kupić winiety w Słowenii:

Winiety można nabyć w wielu punktach na terenie Słowenii: sklepach, kioskach, stacjach benzynowych i w innych miejscach:

 • Sklepy Kompas MTS d.d.
 • Kioski Tobačna 3dva, d.o.o.
 • Automobilklub Słoeński (AMZS d.d.)
 • Kioski Delo prodaja, d.d.
 • Stacje benzynowe OMV Slovenija d.o.o.
 • Stacje benzynowe Petrol d.d.
 • Stacje benzynowe MOL
 • Stacje benzynowe InterINA d.o.o.
 • Sklepy Mercator d.d.
 • Sklepy Travel free przy przejściach granicznych
 • Sklepy Spar Slovenija d.o.o.

Winiety na słoweńskie drogi można nabyć również na stacjach benzynowych sąsiednich krajów, które zlokalizowane są 30-40 km od słoweńskiej granicy.

Więcej informacji: www.visitslovenia.pl

SZWAJCARIA

W Szwajcarii za jazdę po autostradach oraz niektórych drogach ekspresowych pobiera się opłatę w wysokości 50 franków szwajcarskich (CHF), około 150 zł, dla aut do 3,5 tony. Okres ważności takiej winietki wynosi aż 14 miesięcy. Niestety nie ma opcji wybrania innej winiety. Jej brak natomiast karany jest mandatem w wysokości 200 CHF (około 700 zł). 

Kierowcy pojazdów ważących więcej niż 3,5 t, muszą także wykupić winietki uzależnione od kategorii pojazdu, ciężaru albo okresu przez jaki będą korzystać z dróg na terytorium Szwajcarii.

Więcej info: www.ezv.admin.ch

Za przejazd niektórymi tunelami także pobierana jest opłata:

 • Munt la Schera łączący Zernez (region Grisons) z Livigno (Włochy). Dostępny dla ruchu w godz. 8-20, tylko dla pojazdów o maks. wysokości – 3,60 m i szerokości – 2,50 m.
 • Grand St.Bernard dostępny tylko dla pojazdów o wymiarach maks.: wysokość – 4 m, szerokość – 2,55 m, długość – 18,0 m, ciężar – 40 ton.

Przez niektóre tunele kursują specjalne pociągi, które przewożą samochody oraz pasażerów:

 • Lötschberg na trasie Kandersteg – Goppenstein
 • Lötschberg na trasie Kandersteg – Iselle (I)
 • Furka na trasie Realp – Oberwald
 • Oberalp na trasie Andermatt – Sedrun
 • Albula na trasie Thusis – Samedan.
 • Vereina na trasie Selfranga – Sagliains

Winietę możesz także kupić online np. tutaj: www.swissrailways.com

WĘGRY

Za podróżowanie po drogach szybkiego ruchu na Węgrzech, trzeba wnieść opłatę kupując specjalną winietę. Ma ona charakter elektroniczny, czyli nic nie naklejamy na szybę. Dane naszego samochodu są dodawane do bazy danych. W przypadku kontroli np. policja może w prosty i szybki sposób sprawdzić czy wykupiliśmy winietę. Radzi się, żeby dowód zakupu winiety trzymać jeszcze u siebie przez rok czasu. 

Cennik winiet (w forintach węgierskich):

Rodzaj pojazdu 10-dniowa Miesięczna Roczna
D1M | Motocykle HUF 1,470 HUF 2,500
D1 | pojazd ≤ 3.5 t oraz ilość osób ≤ 7
Motocykle oraz pojazdy osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t – przystosowane do przewozu 7 osób z kierowcą włącznie – oraz ich przyczepy
HUF 3,500 HUF 4,780 HUF 42,980
D2 | Pojazd ≤ 3.5 t oraz ilość osób > 7
Wszelkie pojazdy osobowe nienależące do kategorii D1, które przystosowane są do przewozu ponad 7 osób oraz pojazdy ciężarowe i kampery o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t
HUF 7,000 HUF 9,560 HUF 42,980
B2 | Autobusy oraz kampery o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5t HUF 15,500 HUF 21,975 HUF 199,975
U | Przyczepy
Przyczepy pojazdów z kategorii D2 i B2, dla których opłaty każdorazowo należy wykupić na numery rejestracyjne przyczepy.
HUF 3,500 HUF 4,780 HUF 42,980

*1 forint węgierski to w przeliczeniu 0,013 zł (na dzień 8.02.2020)

Więcej info: toll-charge.hu

WŁOCHY

Przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu we Włoszech jest płatne. Opłata pobierana jest na bramkach w EURO. Możemy płacić gotówką lub kartami płatniczymi. Jest także elektroniczny system poboru opłat oraz karty przed płacone prepaid, które możemy doładować kwotą 25, 50 lub 75 EURO. Znajdziemy je np. na stacjach paliw.

W kraju znajduje się około 6800 km autostrad i praktycznie wszystkie są objęte opłatami oprócz zaledwie kilku odcinków, na których nie znajdziemy bramek.

Cennik przejazdów:

Numer drogi Odcinek EUR
A1 Milan — Napoli (776 km) 57.10
A3 Napoli — Salerno (52 km) 4.20
A4 Torino — Trieste (530 km) 47.40
A5 Torino — Aosta (163 km) 27.50
A6 Torino — Savona (143 km) 12.90
A7 Milan — Genova (145 km) 11.00
A8 Milan — Varese (57 km) 3.30
A9 Lainate — Como (27 km) 3.10
A10 Genova — Ventimiglia (157 km) 19.50
A11 Firenze — Pisa (82 km) 7.10
A12 Genova — Rosignano (204 km) 23.70
A13 Padova — Bologna (126 km) 8.60
A14 Bologna — Taranto (749 km) 55.10
A15 Parma — La Spezia (108 km) 13.90
A16 Napoli — Canosa (194 km) 15.00
A18 Messina — Catania (78 km) 3.70
A20 Messina — Palermo (217 km) 10.10
A21 Torino — Brescia (243 km) 22.10
A22 Brennero — Modena (321 km) 22.80
A23 Udine — Tarvisio (94 km) 9.00
A24 Roma — Teramo (167 km) 17.50
A25 Torano — Pescara (112 km) 10.80
A26 Masone — Lago Maggiore (184 km) 14.50
A27 Venizia — Belluno (89 km) 8.00
A30 Caserta — Salerno (82 km) 4.20
A32 Torino — Bardonecchia (92 km) 14.10
A33 Asti — Cuneo (50 km) 8.80
A57 Tangenziale di Mestre — Mirano Dolo (60 km) 8.10

 

Dodatkowo we Włoszech pobierana jest opłata za przejazd 4 tunelami, głównie pod Alpami. Są to:

– Wielki tunel św. Bernarda (Traforo del Gran San Bernardo)

Tunel św. Bernarda łączy Szwajcarię z Włochami. Otwarto go w 1964 roku i ma 5798 metrów długości. Stanowi część, liczącej 328 km, trasy E27 biegnącej od Belfort we Francji, przez Szwajcarię, do miejscowości Aosta we Włoszech.

Strona informacyjna tunelu: www.letunnel.com

Opłaty za przejazd tunelem:

Kategoria w jedną stronę powrót w ciągu 30 dni 10 przejazdów (ważne 2 lata) 01.04.19 20 przejazdów (ważne 2 lata) 01.04.19
A1 15,80 EUR
18,30 CHF
21,40 EUR
24,80 CHF
108,00 EUR
125,50 CHF
145,00 EUR
168,00 CHF
A2 26,90 EUR
31,20 CHF
43,10 EUR
50,00 CHF
108,00 EUR
125,50 CHF
145,00 EUR
168,00 CHF
B1 41,80 EUR
48,50 CHF
67,00 EUR
77,70 CHF
252,00 EUR
292,00 CHF
334,50 EUR
388,00 CHF

 

– Tunnel du Fréjus

Tunel drogowy Fréjus o długości 12,87 km, został oddany do użytku w 1980 roku. Znajduje się na skrzyżowaniu dwóch głównych krajowych i międzynarodowych szlaków handlowych między Francją, a Włochami. Jest to kluczowe połączenie Savoie i Piemontu oraz jedna z głównych dróg prowadzących przez północne Alpy. Składa się z jednej dwukierunkowej rury z dwoma pasami ruchu.

Strona informacyjna tunelu: www.sftrf.fr

Cennik przejazdu:

Kategoria pojazdu 1 przejazd 2 przejazdy
(ważny 7 dni)

31,20 EUR (IT)
30,70 EUR (FR)
39,10 EUR (IT)
37,90 EUR (FR)

47,10 EUR (IT)
46,30 EUR (FR)
58,80 EUR (IT)
57,80 EUR (FR)

62,30 EUR (IT)
61,30 EUR (FR)

78,30 EUR (IT)
77,00 EUR (FR)

*Cena IT oznaczają cenę po stronie włoskiej, FR oznacza po stronie francuskiej

– Tunnel du Mont Blanc

Jest to jedna z głównych transalpejskich tras transportowych, przez którą transportowana jest ponad 1/3 ładunków do północnej Europy z Włoch. Tunel stanowi fragment trasy E25. We francuskim systemie drogowym oznaczony jest jako część drogi krajowej N205, a we włoskim numerem T1 i stanowi element sieci autostrad tego kraju.

Trasa ta skraca drogę z Francji do Turynu o 50 km i do Mediolanu o 100 km. Budowę rozpoczęto w 1957 r. i zakończono w 1965 r. Ma 11,6 km długości, 8,6 m szerokości i 4,35 m wysokości. Tunel nie jest poziomy: wysokość wlotu po francuskiej stronie: 1274 m, po włoskiej: 1381 m. Jest to pojedynczy tunel z dwukierunkową jezdnią. 

Strona gdzie znajdziesz wszystkie informacje: www.tunnelmb.net

Cennik przejazdu (w zależności od kategorii pojazdu oraz strony po której wjedziemy):

– Tunnel Munt La Schera

tunel łączący dolinę Engadyna z Livigno. Przebiega pod górą Munt la Schera. Oddany do użytku w 1965 roku, od 1968 roku dostępny dla ruchu kołowego. Wysokość maksymalna tunelu wynosi 3,60 m, szerokość 2,55 m, długość 3394 metrów

Strona informacyjna: www.livigno.eu

Cennik przejazdu:

Pełny cennik na 2020 rok znajdziesz na stronie www.livigno.eu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie