Włochy położone są w południowej Europie na Półwyspie Apenińskim. Temperatury powietrza sprzyjające wakacjom last minute sa różne w poszczególnych częściach kraju, natomiast generalnie najlepszym okresem na wakacje we Włoszech są miesiące pomiędzy majem a październikiem, kiedy to temperatury są najwyższe.

Włochy są szczególnie atrakcyjne dla miłośników wspinaczki górskiej i narciarstwa, gdyż ponad 80% powierzchni zajmują góry. Ogromna atrakcja dla tych, którzy Włochy wybierają za cel swoich wakacji są Alpy z najwyższym ich szczytem Mont Blanc o wysokości 4807 m. n. p. m., a także znany wulkan Wezuwiusz, atrakcyjne wybrzeże Morza Śródziemnego z licznymi wyspami, a wśród nich najbardziej atrakcyjna i popularna Sycylia i Sardynia oraz mniejsze wyspy wulkaniczne i wulkan Stromboli i Vulcano. Do Włoch należą także dwie enklawy – Watykan i San Marino. Atrakcja turystyczna prócz licznych wulkanów sa czesto skryte pośród alpejskich dolin jeziora polodowcowe, takie jak np. Garda, Como, Bolsena i Magiero.

Włochy to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami tak licznie przyciągającymi na wakacje turystów z całego świata. Odnajdziemy tu niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter dodaje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniale plaże.

>> Znajdź nocleg we Włoszech <<

Najwięcej wycieczek turystów spragnionych wypoczynku kieruje się do otoczonej Alpami i bardzo malowniczymi dolinami pełnymi zamków – Doliny Aosty, do Apulii i okolic najpopularniejszego włoskiego jeziora Garda, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania widnsufringu. Apulia zachęca do wypoczynku urzekającymi krajobrazami, pięknymi plażami oblewanymi czystymi wodami morza oraz zacisznymi zakątkami. Pośród sadów i gajów oliwnych wyrosły luksusowe hotele, a także wspaniale zdobione katedry, imponujące zamki i pałace.

Mont-Blanc-widziany-z-Doliny-Aosty

Znaczna część wycieczek obejmuje także słoneczne Wybrzeże Kampanii, Wybrzeże Liguryjskie i Zatokę Wenecką oraz takie miejscowości jak Kalambria, Lacium z klasztorem Monte Casino. Ponadto licznie odwiedzane są włoskie wyspy: Sycylia, Sardynia, Capri z Laurowa Grota i skalistymi szczytami, Elba oraz wulkaniczna Ischias.

Najpopularniejszymi miastami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem turystów jest Florencja, Mediolan, Rzym, Neapol i Wenecja.

Florencja jest jednym z najpiękniejszych miast włoskich z ogromna liczba imponujących zabytków architektury. Punktem wielu wycieczek jest most Ponte Vecchio, katedra Duomo, Kaplica Medyceuszów oraz Piazza della Signiora (o Florencji pisalismy już tutaj).

firenze-santa-maria-del-fiore-wakacyjnyklimat-pl-01

Rozległy Mediolan urzeka przede wszystkim spiczastym zamkiem Sforzów, ogromna katedra, renesansowym zamkiem oraz freskami Leonarda da Vinci.

Neapol jest szczególnie atrakcyjny poprzez swoje malownicze zabytki Palazzo Reale (Pałac Królewski) oraz antyczny andegawenski dwór królewski Castel Nuovo. Bedac w Neapolu warto zobaczyc takze Katedre Sw. Januarego oraz Klasztor Kartuzów.

Największa i najdoskonalsza perła Włoch jest stolica, wieczne miasto – Rzym pełen bogatych zabytków, kawiarenek, pubów i dyskotek. Będąc na wakacjach w Rzymie koniecznie należy wybrać się do symbolu miasta – Kapitolu oraz do Forum Romanum, Koloseum i Bazyliki św. Jana. Warto również zobaczyć Plac Wenecki, Piazza Navona z Panteonem, kościól San Marco oraz Hiszpańskie Schody.

Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po mieście. Prawdziwa wizytówka i symbol Wiecznego Miasta zbudowana za rządów cesarza Wespazjana w latach 72-79. Oparła się katastrofom, wojnom i złodziejom bloków trawertynu, z którego powstało Koloseum. Pierwotnie budowla znana była pod nazwą Amphitheatrum Flaviam (Amfiteatr Flawiuszy). Dziś pozostał jedynie szkielet budowli, ale i tak robi wrażenie. Za czasów swojego funkcjonowania mieścił 60 tysięcy osób na miejscach siedzących oraz 10 tysięcy na miejscach stojących. Wnętrze Koloseum było wyposażone w zapadnie i podnośniki dla ludzi i zwierząt. Podłoga wyłożona była wodoodpornym płótnem, na które wysypywano piach. W niego wsiąkała krew pokonanych.  Koloseum można zwiedzać codziennie od 9-tej do zmroku. Wstęp jest płatny. Bilet pozwala zwiedzić również Palatyn.
Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po mieście. Prawdziwa wizytówka i symbol Wiecznego Miasta zbudowana za rządów cesarza Wespazjana w latach 72-79. Oparła się katastrofom, wojnom i złodziejom bloków trawertynu, z którego powstało Koloseum. Pierwotnie budowla znana była pod nazwą Amphitheatrum Flaviam (Amfiteatr Flawiuszy). Dziś pozostał jedynie szkielet budowli, ale i tak robi wrażenie. Za czasów swojego funkcjonowania mieścił 60 tysięcy osób na miejscach siedzących oraz 10 tysięcy na miejscach stojących. Wnętrze Koloseum było wyposażone w zapadnie i podnośniki dla ludzi i zwierząt. Podłoga wyłożona była wodoodpornym płótnem, na które wysypywano piach. W niego wsiąkała krew pokonanych. Koloseum można zwiedzać codziennie od 9-tej do zmroku. Wstęp jest płatny. Bilet pozwala zwiedzić również Palatyn.

Włochy to również atrakcyjne, malownicze wybrzeża półwyspu oblewane czystymi i ciepłymi wodami. Piekne piaszczyste plaze zachecaja do wypoczynku. Dobrze zagospodarowane wybrzeże oraz rozmaite formy rozrywki i szeroka oferta sportów wodnych uatrakcyjniają wypoczynek na włoskich plażach.

Zobacz także:

Wpisów nie znaleziono

Kultura

Jacy są Włosi? Gdybyśmy opisać ich jednym zdaniem, można powiedzieć, iż są ludźmi lubiącymi korzystać w pełni z życia. Są impulsywni i spontaniczni, gościnni, ale i trochę zarozumiali, zwłaszcza mężczyźni.

Kobiety są gorzej traktowane, przede wszystkim na południu kraju. Obowiązują je tu pewne zakazy, np. ograniczenie kontaktów młodych dziewczyn z chłopakami. Pomimo to Włosi są narodem wesołym, lubiącym zabawy.

Można to często zaobserwować w czasie wielu lokalnych świąt i uroczystości. Są to tzw. fiesty. Panuje tu kult dobrego jedzenia, pięknego ubioru oraz zwyczaj codziennego spaceru wieczorem w gronie rodzinnym. W południe oczywiście obowiązuje sjesta, czyli czas popołudniowej drzemki.

Włochy są krajem prawie jednonarodowościowym. Jedynie pewne wymieszanie kultur można zauważyć na terenach przygranicznych w północnej części kraju, gdzie oprócz włoskiego obowiązują języki słoweński, niemiecki lub francuski (w zależności od graniczącego państwa).

Odrębnością odznaczają się zwłaszcza wyspy, a mieszkańcy Sardynii uważani są przez niektórych za odrębny naród. Wszakże to jednak Sardynia była inicjatorką zjednoczenia kraju w XIX wieku.

Rytm życia rodzinnego wyznaczony jest przez zwyczaje i tradycje religijne. Nie ma tu jednak zbyt wielu świąt ogólnonarodowych, za to jest bardzo dużo świąt lokalnych, które obchodzone są niezwykle hucznie.

Najczęstszą okazją są dni patronów miejscowości. Podczas wszystkich świąt najbardziej rozpowszechnioną tradycją są procesje. Obnoszone są wtedy relikwie i podobizny świętego. Całości towarzyszy wrzawa, muzyka oraz występy, przypominające spektakl teatralny.

Największe jednak uroczystości obchodzone są podczas Wielkanocy, począwszy od Wielkiego Piątku. Wówczas to procesje przemierzają ulice i obnoszą figury ukrzyżowanego Chrystusa. Wśród uczestników wyróżniają się zakapturzone postacie w habitach, śpiewające pokutne pieśni. Uroczystości te odbywają się one głównie na zachodnim wybrzeżu Sycylii oraz w miastach południa, np. w Tarencie, Reggio. Natomiast w Wielką Sobotę przez ulice Nocera Tirinesa w Kalabrii przechodzi procesja biczowników.

Przed Bożym Narodzeniem w Neapolu odbywają się targi szopek. Tradycja żywej szopki pochodzi od św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy ją zainicjował.

Obchodzi się tu również dzień Wszystkich Świętych. Zwyczaje nakazują, aby w ten dzień dzieci otrzymywały prezenty od rodziców w imieniu zmarłych krewnych.

Słynny jest również karnawał w Wenecji, który trwa przez pięć dni przed Środą Popielcową. Jest to wielka parada kostiumów i ręcznie wykonywanych masek. Na ten tydzień przyjeżdża do Wenecji wielu turystów, których głównym celem jest uczestniczenie w tych uroczystościach.

karnawal-wenecja-wakacyjnyklimat-pl

Pomimo, że Włochy są państwem praktycznie jednonarodowościowym, to jednak częściej odczuwane jest ich przywiązanie do danego regionu, niż do całego kraju. Odmienność poszczególnych regionów przejawia się w lokalnych tradycjach kulturowych, standardzie życia, dialektach, a także w krajobrazie.

Kultura i tradycja artystyczna Włoch wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę innych krajów Europy. Niemal każdy zna takie nazwiska jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Botticelli.

Ich dzieła, często nawet nie kojarzone ze swoimi autorami weszły na stałe do kanonu sztuki: “Mona Lisa”, Kaplica Sykstyńska lub Pieta. Florencja, Rzym, Wenecja, to miasta, do których zdąża wielu Europejczyków chcących poznać swoje kulturowe korzenie.

Bezpieczeństwo we Włoszech
Konsulaty RP
Na granicy
Co zabrać ze sobą