EUROPA Włochy - informacje praktyczne

Włochy – informacje praktyczne

-

Włochy położone są w południowej Europie na Półwyspie Apenińskim. Temperatury powietrza sprzyjające wakacjom last minute sa różne w poszczególnych częściach kraju, natomiast generalnie najlepszym okresem na wakacje we Włoszech są miesiące pomiędzy majem a październikiem, kiedy to temperatury są najwyższe.

Włochy są szczególnie atrakcyjne dla miłośników wspinaczki górskiej i narciarstwa, gdyż ponad 80% powierzchni zajmują góry. Ogromna atrakcja dla tych, którzy Włochy wybierają za cel swoich wakacji są Alpy z najwyższym ich szczytem Mont Blanc o wysokości 4807 m. n. p. m., a także znany wulkan Wezuwiusz, atrakcyjne wybrzeże Morza Śródziemnego z licznymi wyspami, a wśród nich najbardziej atrakcyjna i popularna Sycylia i Sardynia oraz mniejsze wyspy wulkaniczne i wulkan Stromboli i Vulcano. Do Włoch należą także dwie enklawy – Watykan i San Marino. Atrakcja turystyczna prócz licznych wulkanów sa czesto skryte pośród alpejskich dolin jeziora polodowcowe, takie jak np. Garda, Como, Bolsena i Magiero.

Włochy to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami tak licznie przyciągającymi na wakacje turystów z całego świata. Odnajdziemy tu niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter dodaje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniale plaże.

Najwięcej wycieczek turystów spragnionych wypoczynku kieruje się do otoczonej Alpami i bardzo malowniczymi dolinami pełnymi zamków – Doliny Aosty, do Apulii i okolic najpopularniejszego włoskiego jeziora Garda, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania widnsufringu. Apulia zachęca do wypoczynku urzekającymi krajobrazami, pięknymi plażami oblewanymi czystymi wodami morza oraz zacisznymi zakątkami. Pośród sadów i gajów oliwnych wyrosły luksusowe hotele, a także wspaniale zdobione katedry, imponujące zamki i pałace.

Mont-Blanc-widziany-z-Doliny-Aosty

Znaczna część wycieczek obejmuje także słoneczne Wybrzeże Kampanii, Wybrzeże Liguryjskie i Zatokę Wenecką oraz takie miejscowości jak Kalambria, Lacium z klasztorem Monte Casino. Ponadto licznie odwiedzane są włoskie wyspy: Sycylia, Sardynia, Capri z Laurowa Grota i skalistymi szczytami, Elba oraz wulkaniczna Ischias.

Najpopularniejszymi miastami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem turystów jest Florencja, Mediolan, Rzym, Neapol i Wenecja.

Czytaj dalej: Co warto zobaczyć w Wenecji, mieście leżącym na ponad 100 wyspach? | Wenecja w jeden dzień – galeria i mini przewodnik

Florencja jest jednym z najpiękniejszych miast włoskich z ogromna liczba imponujących zabytków architektury. Punktem wielu wycieczek jest most Ponte Vecchio, katedra Duomo, Kaplica Medyceuszów oraz Piazza della Signiora).

⇒ Czytaj dalej: Florencja – stolica włoskiego renesansu

firenze-santa-maria-del-fiore-wakacyjnyklimat-pl-01

Rozległy Mediolan urzeka przede wszystkim spiczastym zamkiem Sforzów, ogromna katedra, renesansowym zamkiem oraz freskami Leonarda da Vinci.

Neapol jest szczególnie atrakcyjny poprzez swoje malownicze zabytki Palazzo Reale (Pałac Królewski) oraz antyczny andegawenski dwór królewski Castel Nuovo. Będac w Neapolu warto zobaczyć także Katedrę Św. Januarego oraz Klasztor Kartuzów.

Największa i najdoskonalsza perła Włoch jest stolica, wieczne miasto – Rzym pełen bogatych zabytków, kawiarenek, pubów i dyskotek. Będąc na wakacjach w Rzymie koniecznie należy wybrać się do symbolu miasta – Kapitolu oraz do Forum Romanum, Koloseum i Bazyliki św. Jana. Warto również zobaczyć Plac Wenecki, Piazza Navona z Panteonem, kościół San Marco oraz Hiszpańskie Schody.

⇒ Czytaj dalej: Weekend w Rzymie i Watykanie – co warto zobaczyć

Włochy to również atrakcyjne, malownicze wybrzeża półwyspu oblewane czystymi i ciepłymi wodami. Piękne piaszczyste plaże zachęcaja do wypoczynku. Dobrze zagospodarowane wybrzeże oraz rozmaite formy rozrywki i szeroka oferta sportów wodnych uatrakcyjniają wypoczynek na włoskich plażach.

Kultura

Jacy są Włosi? Gdybyśmy opisać ich jednym zdaniem, można powiedzieć, iż są ludźmi lubiącymi korzystać w pełni z życia. Są impulsywni i spontaniczni, gościnni, ale i trochę zarozumiali, zwłaszcza mężczyźni.

Kobiety są gorzej traktowane, przede wszystkim na południu kraju. Obowiązują je tu pewne zakazy, np. ograniczenie kontaktów młodych dziewczyn z chłopakami. Pomimo to Włosi są narodem wesołym, lubiącym zabawy.

Można to często zaobserwować w czasie wielu lokalnych świąt i uroczystości. Są to tzw. fiesty. Panuje tu kult dobrego jedzenia, pięknego ubioru oraz zwyczaj codziennego spaceru wieczorem w gronie rodzinnym. W południe oczywiście obowiązuje sjesta, czyli czas popołudniowej drzemki.

Włochy są krajem prawie jednonarodowościowym. Jedynie pewne wymieszanie kultur można zauważyć na terenach przygranicznych w północnej części kraju, gdzie oprócz włoskiego obowiązują języki słoweński, niemiecki lub francuski (w zależności od graniczącego państwa).

Odrębnością odznaczają się zwłaszcza wyspy, a mieszkańcy Sardynii uważani są przez niektórych za odrębny naród. Wszakże to jednak Sardynia była inicjatorką zjednoczenia kraju w XIX wieku.

Rytm życia rodzinnego wyznaczony jest przez zwyczaje i tradycje religijne. Nie ma tu jednak zbyt wielu świąt ogólnonarodowych, za to jest bardzo dużo świąt lokalnych, które obchodzone są niezwykle hucznie.

Najczęstszą okazją są dni patronów miejscowości. Podczas wszystkich świąt najbardziej rozpowszechnioną tradycją są procesje. Obnoszone są wtedy relikwie i podobizny świętego. Całości towarzyszy wrzawa, muzyka oraz występy, przypominające spektakl teatralny.

Największe jednak uroczystości obchodzone są podczas Wielkanocy, począwszy od Wielkiego Piątku. Wówczas to procesje przemierzają ulice i obnoszą figury ukrzyżowanego Chrystusa. Wśród uczestników wyróżniają się zakapturzone postacie w habitach, śpiewające pokutne pieśni. Uroczystości te odbywają się one głównie na zachodnim wybrzeżu Sycylii oraz w miastach południa, np. w Tarencie, Reggio. Natomiast w Wielką Sobotę przez ulice Nocera Tirinesa w Kalabrii przechodzi procesja biczowników.

Przed Bożym Narodzeniem w Neapolu odbywają się targi szopek. Tradycja żywej szopki pochodzi od św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy ją zainicjował.

Obchodzi się tu również dzień Wszystkich Świętych. Zwyczaje nakazują, aby w ten dzień dzieci otrzymywały prezenty od rodziców w imieniu zmarłych krewnych.

Słynny jest również karnawał w Wenecji, który trwa przez pięć dni przed Środą Popielcową. Jest to wielka parada kostiumów i ręcznie wykonywanych masek. Na ten tydzień przyjeżdża do Wenecji wielu turystów, których głównym celem jest uczestniczenie w tych uroczystościach.

karnawal-wenecja-wakacyjnyklimat-pl

Pomimo, że Włochy są państwem praktycznie jednonarodowościowym, to jednak częściej odczuwane jest ich przywiązanie do danego regionu, niż do całego kraju. Odmienność poszczególnych regionów przejawia się w lokalnych tradycjach kulturowych, standardzie życia, dialektach, a także w krajobrazie.

Kultura i tradycja artystyczna Włoch wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę innych krajów Europy. Niemal każdy zna takie nazwiska jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Botticelli.

Ich dzieła, często nawet nie kojarzone ze swoimi autorami weszły na stałe do kanonu sztuki: “Mona Lisa”, Kaplica Sykstyńska lub Pieta. Florencja, Rzym, Wenecja, to miasta, do których zdąża wielu Europejczyków chcących poznać swoje kulturowe korzenie.

Bezpieczeństwo we Włoszech
1. Woda jest uzdatniana, ale najlepszym rozwiązaniem jest picie wody butelkowanej.

2. Zdeponujmy cenniejsze przedmioty w sejfie hotelowym, strzeżmy również pilnie naszych bagaży, bo choć miejscowe władze dbają o bezpieczeństwo turystów, to zdarzają się wciąż zuchwałe kradzieże, szczególnie samochodów (nie wolno w nich zostawiać żadnych cenniejszych przedmiotów).

3. Drogi są dobre, ale bądźmy ostrożni, gdyż Włosi nie są dobrymi kierowcami, mimo to lubią szybką jazdę (często “na trzeciego”). Znaki drogowe są jak w pozostałych krajach Europy, ale drogowskazy pisane są po włosku.

4. Informacja turystyczna jest bardzo rozwinięta, i wszędzie turysta zostanie szybko i sprawnie obsłużony. Podróżując po Włoszech szukajmy informacji w biurach “Ufficido di Infomazione e Accoglienze Turistica” lub “Ente Provinciale Turismo”. Ważne numery telefonów: 113 – nagły wypadek, 116 – awaria samochodu; 170 – telefon dla anglojęzycznych osób.

5. Fotografowanie i filmowanie nie jest dozwolone we wszystkich miejscach, niekiedy konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty. Pamiętajmy , że zabronione jest fotografowanie budynków rządowych (np. poczt, banków, stacji, mostów itp.) i wojskowych.

6. Odpowiedni strój obowiązuje w niektórych świątyniach i miejscach pamięci narodowej, kolana, ramiona, łokcie i głowa powinny być zakryte. Podczas mszy lub nabożeństw ograniczmy fotografowanie do minimum oraz unikajmy głośnych rozmów.

Konsulaty RP
Ambasada RP 

via P.P. Rubens 20, Monti Parioli 00197, Roma, Italia
tel. (0.03906) 362-04200
fax. (003906) 32 17 895
e-mail: polish.embassy@agora.stm.it
adres www: www.ambasciatapolonia.it

Wydział Konsularny – j.w., BRH – tlx (43) 610325

Konsulat Generalny RP
Corso Vercelli, 56, 20145 Milano
e-mail: milanokg@iol.it
tel. 0039/02/ 4801-8978,4801-9084, 4801-9312
fax 4802-0345; tlx (43) 316472 POLHAN I.
www.milanokg.it

Konsulat RP w Genui
Konsul Honorowy: Giuseppe Taró (jęz.: włoski, angielski, francuski, hiszpański)
Piazza Tommaseo 4/5, 16129 Genova, Italia
tel.: (003910) 3106275
fax: (003910) 366489
e-mail: conpoloniage@libero.it

Konsulat RP w Bolonii
Konsul Honorowy, Corrado Salustro (jęz. włoski)
Via S. Stefano 63, 40100 Bologna, Italia
tel.: (00-3951) 683 59 68
fax: (00-3951) 22-72-38
e-mail: consolatopolacco.bo@libero.it

Konsulat RP w Bari
Konsul Honorowy, Domenico Centrone (jęz. włoski)
Via Edmondo Caccuri,7 70100 Bari
tel/fax: (00 3980) 561 67 86
tel: (00 3980) 49 54 125
e-mail:domenicocentrone@libero.it

Włoskie placówki dyplomatyczne w Polsce:

Ambasada Republiki Włoskiej
pl. Dąbrowskiego 6, 00-055 Warszawa
tel. 826 34 71; fax 827 85 07; telex 813742 ital pl
e-mail: ambasciata@italianembassy.pl
www.italianembassy.pl

Wydział Konsularny
tel. 826 53 08; fax 8278942, 827 52 09 (dział wizowy)

Na granicy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Belgii jest paszport bądź dowód osobisty (starego lub nowego wzoru). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Przed wyjazdem należy się upewnić, że dokumenty te są ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.

Bez cła można wwieźć : 800 papierosów, 200 cygar,1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),90 litrów wina (w tym maksymalnie, 60 litrów wina musującego, 110 litrów piwa .

Co zabrać ze sobą

1. Lekka jasna odzież oraz nakrycie głowy pomoże w ochronie przed “bezwzględnym” słońcem. Konieczny jest krem z filtrem, przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne.

2. Podczas górskich wycieczek ubierajmy się “na cebulę”. Przyda się też dobre obuwie (gumowe podeszwy mogą mieć tu szczególne znaczenie) oraz wiatroszczelne i wodoodporne kurtki. Dla komfortu podróżowania zabierzmy poduszkę pneumatyczną w kształcie litery “U”, na pewno ułatwi to drzemkę podczas dłuższej trasy.

3. Oczekując zniżek na różnego rodzaju usługi powinniśmy zabrać ze sobą międzynarodową legitymację studencką (ISIC) i nauczycielską (ITIC), chociaż ta druga jest rzadziej respektowana. Przydać się też może, legitymacja schronisk młodzieżowych (PTSM) oraz Międzynarodowa Karta Kempingowa (ulgi od 10 do 40 %). Ze zniżkami możemy spotkać się w różnych sytuacjach i miejscach, począwszy od noclegów a kończąc na biletach wstępu. Samochód można wypożyczyć od 23 roku życia mając prawo jazdy co najmniej od 12 miesięcy.

4. Oprócz aparatu fotograficznego lub kamery warto zabrać odpowiedni zapas filmów, który pozwoli utrwalić wszystkie ciekawe miejsca jakie na pewno spotkamy.

5. MasterCard, American Express i Visa są powszechnie akceptowane. Czeki podróżne można zrealizować w każdym banku.

6. Planując swoje kieszonkowe warto wiedzieć, że 1 l wody kosztuje ok. 1 EUR, piwo w barze ok. 2,5 EUR, kawa nie całe 1 EUR. Powinniśmy liczyć się z wydatkiem co najmniej 170 EUR tygodniowo (pod warunkiem, że podróż i noclegi są już opłacone).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie