EUROPA Wyspa Kos - grecka kraina olśniewająco białych plaż

Wyspa Kos – grecka kraina olśniewająco białych plaż

-

Grecja – ojczyzna mitycznych bogów – obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz kilkaset urokliwych wysp Morza Jońskiego, Egejskiego i Śródziemnego, spośród których najważniejsze to Kreta, Korfu, Santorini, Rodos, Zakynthos, Thassos, Mykonos i Karpathos. Ważnym regionem turystycznym jest także Riwiera Olimpijska. W centrum archipelagu Dodekanez, który rozciąga się wzdłuż wybrzeży Azji Mniejszej, leżą trzy urokliwe wyspy: górzysta Kos, Kalimnos i Nisiros

Mimo, że wszystkie trzy wyspy leżą stosunkowo blisko siebie, każda z nich ma zupełnie inny charakter, który wynika z różnych uwarunkowań przyrodniczych. Zwolennicy plażowania, kąpieli w morzu, tańca i głośnej muzyki powinni udać się na Kos. Amatorzy nurkowania polecą na Kalimnos, gdzie do tradycji należy połów morskich gąbek, a szkoły nurków są znane w całej północnej Afryce oraz Florydzie. Nisiros to miejsce tajemniczych i surowych wulkanicznych krajobrazów, bulgoczących mazi błotnych oraz wszechobecnego zapachu siarki.

wyspa-KOS-wakacyjnyklimat-pl

Kos to druga pod względem wielkości, pagórkowata wyspa archipelagu Dodekanez, leżąca zaraz obok Azji Mniejszej. Zasłynęła dzięki, powstałej w IV w. p.n.e. przy sanktuarium Asklepiosa, szkole medycznej, wyrobu amfor, wonnych olejków oraz bardzo cienkich tkanin. W latach 330-30 r. p.n.e. była ważnym ośrodkiem literackim związanym z Aleksandrią. Od zawsze gościła przybyszów ze wszystkich stron świata, którzy przyjeżdżali tutaj, aby leczyć swoje dolegliwości w Asklepiejonie. Dzisiaj przyjeżdżają tutaj głównie młodzi ludzie, amatorzy kąpieli oraz sportów wodnych.

wyspa-kos-gracja_wakacyjnyklimat-pl

Kos jest najżyźniejszą ze wszystkich wysp archipelagu Dodekanez. Ma także bardzo urozmaicony krajobraz. Wszędzie znajdziemy łąki, pastwiska, pola uprawne, na których uprawia się warzywa, zwłaszcza słynną w całej Grecji, miejscową odmianę sałaty. Wschód wyspy jest górzysty, w wyższych partiach pozbawiony roślinności, w niższych porośnięty sosnami i figowcami. Najwyższy szczyt ma zaledwie 846 m n.p.m.

wyspa2-kos-gracja_wakacyjnyklimat-pl

Kos, tak samo jak inne greckie wyspy jest kojarzona z hałaśliwymi i zatłoczonymi kurortami, gdzie spragnieni słońca turyści, wylegują się na plaży. Osoby pragnące poznać prawdziwą Kos, powinni udać się do jej wnętrza. To tutaj, kilkanaście kilometrów na zachód od miasta Kos, stolicy wyspy, w okolicy najwyższego szczytu Dikaios (846 m n.p.m.) leżą wioski Asfendiu. Znajdziemy w nich białe domy, porozdzielane plątaniną wąskich uliczek, urokliwe tawerny, stragany pełne jaskrawych ozdób, sklepy – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę. Tutaj życie toczy się ustalonym lata temu rytmem, a ich mieszkańcy oddają się tradycyjnym zajęciom, nie interesując się tym co się dziele na plażach.

Kos_Zia_wakacyjnyklimat-pl
Wioska Zia

Na południowo-zachodnim zboczu góry Dikaios, w zalesionym wąwozie, znajdziemy ruiny miasta Palaio Pyli. Od lat nikt tutaj nie mieszka. Do naszych czasów przetrwało zaledwie kilka kaplic, kilka zrujnowanych domów oraz rozpadające się kościoły. Nad miastem, ze stromych zboczy, wyrastają mury dawno zrujnowanej twierdzy. Przed wiekami chronili się w niej mieszkańcy miasta, skrywając się przed piratami. Tutaj błogosławiony mnich Christodulos, założyciel klasztoru sw. Jana na wyspie Patmos, zbudował w XI w. kościół Ipapandis.

We współczesnej Pyli możemy zobaczyć złożony z 12 podziemnych krypt tolos (grobowiec kopułowy) mitycznego króla Charmylosa, nad którym wznosi się kościół Stawros.

PalaioPyli_Kos_grecja_wakacyjnyklimat-pl
Kościół Taxiarhon – wioska Palaio Pyli

Na zachód od Palaio Pyli, znajdziemy Andimachia – to XIV wieczny zamek joannitów z Rodos. Do dziś nad główną bramą widnieje herb Pierre’a d’Aubusson – wielkiego mistrza zakonu rycerskiego w latach 1476-1503. Potężne mury najeżone blankami oraz przysadzista wieża do dzisiaj przytłaczają turystów swoim ogromem. Twierdza nie była jednak schronieniem dla krzyżowców, ale więzieniem dla jego wrogów. Z murów rozciąga się wspaniała panorama. Zobaczymy gaje oliwne, cytrusowe sady, winnice, łąki, a także białe miasteczka rozrzucone wśród wzgórz.

Antimachia_Grecja_Kos-wakacyjnyklimat-pl
Zamek Andimachia

Na całym wybrzeżu wyspy znajdziemy piękne i piaszczyste plaże. W sezonie trudno na nich znaleźć wolne miejsce. Wzdłuż północnego wybrzeża wieje morska bryza i praktycznie przez cały rok można uprawiać windsurfing – jest to jedno z najlepszych pod tym względem miejsc w Europie. Miasteczka Tigkaki, Marmari i Mastichari były kiedyś niewielkimi rybackimi wioskami. Teraz zmieniły się w tętniące życiem wakacyjne kurorty, pełne hoteli, pensjonatów, barów i restauracji. Największą atrakcją tego rejonu są słone bagna Alikes. Od stycznia do kwietnia saliny są ostoją setek ptaków błotnych, m.in. szablodziobów i szczudłaków oraz miejscem żerowania żółwi błotnych.

Tigkaki_Plaza-grecja-kos_wakacyjnyklimat-pl
Plaża w Tigkaki

Wspaniałe plaże

Kos to kraina piaszczystych, olśniewająco białych plaż, które ciągną się wzdłuż całego wybrzeża. Najdłuższa (12 km) znajduje się na północnym wybrzeżu Tigkaki. W leżących na zachód od niej Marmari i Mastichari plaża nie jest już tak długa, ale za to na jej zachodnim krańcu wznoszą się ruiny wczesnochrzescijańskiej bazyliki Agios loanis, gdzie można zobaczyć geometryczne mozaiki. Na południowym wybrzeżu w miejscowściach Kefalos i Agios Stefanos znajdują się zatłoczone ale naprawdę godne polecenia plaże. Plażą Kamari można dojść do V-wiecznej chrześcijańskiej bazyliki Agios Stefanos z jońskimi kolumnami i ścianami pokrytymi mozaikami. W pobliżu leży także starożytne Kos (Palatia), najstarsze miasto na wyspie z sanktuarium Demeter z IV w. p.n.e. i widownią starożytnego teatr, oraz miny Astipalai, miejsca urodzenia Hipokratesa.

Miasto Kos (stolica wyspy)

Panorama_miasto_Kos_grecja_wakacyjnyklimat-pl
Miasto Kos

Miasto jest kwintesencją kulturowej i historycznej różnorodności regionu. Obok siebie znajdziemy starożytne ruiny, monumentalne włoskie budowie, średniowieczne mury oraz orientalne budynki. Wzdłuż wąskich plaż kilometrami ciągną się hotele. Całość dopełnia tłum kłębiący się w pobliżu portu, targowiska i nadmorskiego bulwaru Akti Miaouli. Wszędzie widać tawerny, sklepiki z pamiątkami i warsztaty złotnicze.

Akti_Miaouli_Kos_grecja-wakacyjnyklimat-pl
Bulwar Akti Miaouli

Większość starożytnej zabudowy została odkryta dzięki trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1933 roku. Stolica wyspy dość mocno ucierpiała, szczególnie rejony starego miasta, ale jednocześnie trzęsienie ziemi odkryło wiele starożytnych pozostałości. Na początku XX wieku włoscy archeolodzy odkryli także szczątki miasta Meropis założonego w 366 r. p.n.e. przez Dorów. Odkopano kilkanaście świątynnych kolumn, fragment propylejów, resztki ścian, gzymsów i kamiennych bloków… choć na ich podstawie trudno niekiedy wyobrazić sobie pierwotny kształt budowli.

Casa-Romana_KOS_Grecja_wakacyjnyklimat-pl
Casa Romana

Do najwspanialszych zabytków rzymskich należą ruiny Casa Romana – domu w stylu pompejańskim. Miał 26 pokoi i trzy dziedzińce z basenami, okolone jońskimi i korynckimi kolumnami. Znajdziemy tu także starożytny odeon, w którym nadspodziewanie dobrze zachowały się rzędy siedzeń z marmuru dla elity i wapienia dla pospólstwa.

Kos-Neratzia_Castle_Grecja_wakacyjnyklimat-pl

Nad miastem góruje XIV – wieczny zamek joannitów. Podczas tureckiego oblężenia wysp, był on ważnym punktem obrony. Twierdza zachowała się w dobrym stanie i dziś ciągle możemy podziwiać podwójny pas umocnień z basztami i bastionami. Na potężnej, ozdobionej gargulcami bramie widoczny jest herb wielkiego mistrza zakonu w latach 1377-1396, Jana Fernandeza de Heredia.

Naprzeciw zamkowej bramy rośnie słynny platan Hipokratesa, sędziwe drzewo o obwodzie 14 m. Potężny pień jest znacznie uszkodzony, konary podtrzymuje metalowe rusztowanie, mimo to ciągle pojawiają się na nim liście. Drzewo miał rzekomo posadzić sam Hipokrates – tak przynajmniej głosi tabliczka na ogrodzeniu. Nie może być to jednak prawda, Hipokrates żył bowiem na wyspie Kos w V w. p.n.e., natomiast platan, jak twierdzą dendrolodzy, ma nie więcej niż 700 lat (według innej wersji 560).

Tree_of_Hippocrates_Kos_wakacyjnyklimat-pl
Drzewo Hipokratesa

Nieopodal drzewa Hipokratesa zauważyć można dwie XVIII – wieczne tureckie fontanny. Jedna zadaszona, z czerwoną kopułą wspartą na sześciu korynckich kolumnach, zbudowana jest z piaskowca. Druga, powstała z antycznego sarkofagu, ma kształt koryta, do którego spływa woda, a służyła do rytualnych ablucji przed modlitwą w pobliskim meczecie Gazi Hassan Pasza. Ten nieczynny juz meczet z XVIII w, ze względu na kształt bocznego portyku zwany jest Meczetem z Loggią. W oddali, pośród koron drzew widać czerwoną wieżę kolejnego minaretu. To meczet Defterdar, starszy od Meczetu z Loggią o kilkanaście lat. Znajduje się w nim mauzoleum Hadziego Paszy, słynnego dowódcy wojsk tureckich z początków XVIII w.

Galeria zdjęć z wyspy:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie