Ciekawostki Zwiedzaj świat siedząc w domu przed komputerem

Zwiedzaj świat siedząc w domu przed komputerem

-

Jeżeli zamiast jeździć po świecie, bardziej wolisz spędzać czas w domu, to jeszcze nic straconego. Możesz wybrać się na wirtualną wycieczkę w każdy zakątek kuli ziemskiej. Tak samo jak prawdziwa podróż, także ta przed komputerem, potrafi dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych adresów, które umożliwią Wam wirtualną turystykę.

Safari przed komputerem

www.africam.com

africam-scr

Na stronach AfriCam znajdziesz obrazy z kamer na żywo, rozsianych po afrykańskich parkach narodowych. Masz szanse zobaczyć na nich dzikie zwierzęta takie jak żyrafy, antylopy, słonie, lwy itp. Jednak co ciekawe, kamery te znajdują się przy miejscach najczęściej odwiedzanych przez dzikie zwierzęta, takie jak wodopoje, a nie przy hotelach albo drogach. Obraz nadawany jest na żywo, z dźwiękiem. Niektóre kamery posiadają także czujniki ruchu, więc odwracają się w kierunku poruszających się zwierząt. Jeżeli nie masz cierpliwości, żeby czaić się na zwierzynę, możesz obejrzeć krótki film prezentujący najciekawsze ujęcia z danego dnia.

Mapy Google

http://virtualglobetrotting.com; http://googlesightseeing.com

wirtualglobetrotting-src

Mapy od wyszukiwarkowego giganta to prawdziwe eldorado dla każdego wirtualnego turysty. Od wielu lat, społeczność skupiona wokół map, wyławia z nich co ciekawsze miejsca/ujęcia. Informacje te są udostępniane później na blogach Virtual Globetrotting oraz Google Sightseeing. Wśród polecanych miejsc są cuda natury, jak też interesujące obiekty zbudowane ręką człowieka, np. zabytki, cuda architektury. Bardzo ciekawie prezentują się też widoki zarejestrowane z samochodów Google, fotografujących ulice. Szczególnie niezapomniane są panoramy z odcinków górskich dróg w Szwajcarii albo Norwegii.

Panoramy z ciekawych miejsc

www.airpano.com ; www.arounder.com/en

airpano

Wspaniałym sposobem na wirtualne zwiedzanie może być także oglądanie dookólnych panoram. Jest wiele stron na którym znajdziemy takie zdjęcia, ale najlepiej zobaczyć takie zrobione przez profesjonalnych fotografów. Jedną z nich jest AirPano, która specjalizuje się w panoramach robionych z pokładu helikoptera. Do zdjęć dodane są opisy oraz często muzyka. Oprócz tego znajdziemy panoramy z wielu punktów widokowych. Innym serwisem gdzie znajdziemy ciekawe zdjęcia jest Arounder, tylko że tutaj oprócz zdjęć „na świeżym powietrzu” często możemy zobaczyć panoramy np. z wnętrza jakiegoś budynku.

Muzeum Historii Naturalnej

www.mnh.si.edu/vtp/1-desktop/

natural-history

Wycieczki po muzeach warto rozpocząć od tych najsłynniejszych na świecie. Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku to najczęściej odwiedzane muzeum w Ameryce. Udostępnia ono interfejs dla starannie przygotowanej, wirtualnej wycieczki. Zdjęcia pomieszczeń są zrobione w bardzo wysokiej rozdzielczości, połączone w dobrze oznaczone odnośniki, które ułatwiają poruszanie się między salami. Dodatkowo każdy widok, można powiększać. Dzięki temu dojrzymy wszystko co jest poukrywane za gablotami. A jest wiele, np. skamieniałości prehistorycznych zwierząt i roślin, także dinozaurów, meteoryty, minerały oraz wytwory ludzkiej cywilizacji.

Muzeum Lotnictwa

http://national museum.af.mil/virtualtour ; http://pimaair. org/virtual-tour

muzeum-lotnictwa

Dwa największe amerykańskie muzea poświęcone lotnictwu: Narodowe Muzeum Sił Powietrznych oraz Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Pima, stworzyły wirtualne prezentacje swoich hal wystawowych. Można się po nich poruszać w identyczny sposób jak w Google Street View. Warto wspomnieć, że kolekcje obu muzeów należą do najbogatszych na świecie. W każdym jest po kilkaset samolotów ze wszystkich okresów rozwoju lotnictwa. Wśród nich są prawdziwe perełki, takie jak najszybszy samolot w historii SR-71 czy niewidzialny bombowiec B-2. Każdy eksponat ma wirtualną tabliczkę i opisem oraz zdjęciami. Dodatkowo Narodowe Muzeum Sił Powietrznych daje możliwość „wejścia” do kokpitu samolotów i rozglądanie się dookoła. Zdjęcia są tak dokładne, że można odczytać z nich wszystkie wskaźniki.

Google Earth

www.google.pl/intl/pl/earth/

ge

Oprócz map satelitarnych oraz zdjęć zrobionych przez samochody google, mamy jeszcze trzecią możliwość “zwiedzania” świata z Google. Jest nią desktopowa aplikacja Earth. Niektórzy pomyślą, ze oferuje ona to samo co wspomniane wcześniej mapy satelitarne. Otóż nie. Earth dodatkowo posiada możliwość wyświetlania licznych warstw informacyjnych, wśród których są prawdziwe perełki. Po pierwsze warto włączyć możliwość przeglądania zdjęć z serwisu Panoramio, który gromadzi zdjęcia z geotagami. Poza tym, w Earth można oglądać panoramiczne zdjęcia z serwisu 360 Cities, a także uruchomić Street View. Unikatowym zasobem Google Earth są modele trójwymiarowe terenu i zabudowy w dużych miastach. Dzieki temu możesz udać się w wysokie Himalaje albo zwiedzić dolny Manhattan, wiernie odwzorowany co do jednego budynku. W sieci znajdziesz także liczne trasy z zapisanymi wirtualnymi spacerami stworzonymi na podstawie API Google Earth. Oprócz Ziemi, w programie możemy zwiedzić nawet Księżyc albo planetę Mars i wybrać się w jeden z gotowych spacerów.

Kamery online

http://pl.webcams.travel/map; http://worldscopemobile.com

webcams

Co powiedzie na zwiedzanie świata poprzez kamery online, które są rozmieszone w najciekawszych miejscach na świecie. Serwis WebCams Travel agreguje obrazy z kamer i nanosi je na mapy. Dzięki wygodnemu interfejsowi, z łatwością znajdziemy kamerę z miejsca do którego chcesz się udać na wirtualną podróż. Jeżeli interesuje cie dostęp do kamer na jakimś urządzeniu mobilnym, polecamy Worldscope Mobile.

Znacie jeszcze inne pomysły na wirtualną podróż?? Napiszcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie